bábuška bábuška komentáře u knih

Volba Volba Jakub Trpiš

Nedá se rozpitvávat, místy mi kniha připadala i směšná, chvílemi si hrála na sci-fi. Tajný spolek který chce zachránit svět, divoké sny, to vše smíchané dohromady, jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Bestseller to rozhodně není.

10.07.2020

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Připadá mi, že Marie je pouze průvodkyní děje autorova románu. Jiří Hájíček miluje svůj rodný kraj, děj zasadil do Českého Krumlova, provedl nás svým milovaným městem, ale zázoveň neopoměl zavést nás mezi obyvatele obyčejné vesnice, která žije ve vzpomínkách na minulost. Vykresluje proměňujíci se přírodu během roku tak podrobně, skládá slovo ke slovu, jakoby tkal krajku. Smutná část je o pomalém odcházení nemocných starých rodičů od svých potomků. Už název knihy mi napověděl, že bude i zmínka o jindřichohradeckém rumu, kdysi slavné Schulzově výrobně, což jsem se dočetla až ke konci knihy. Mohu čtenářům jen doporučit.

03.07.2020 5 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Krásně a čtivě napsaná kniha, hodně mi připomíná moje dětství, ovšem prožité až za druhé světové války. Jenom je mi líto dcerek ,ke kterým Anděla necítila tolik lásky, které dětská dušička potřebuje. Ta se dostavila až u poslední dcery Marty, pravděpodobně kdy už Anděla dozrála býti matkou. U té také prožívá své poslední roky a vzpomíná na prošlý čas. Také mě bylo v první části knihy zajímavé čtení o osudu její maminky Marie, která měla hodně krušný život. Kniha byla hodně čtivá, jeden večer jsem četla dlouho, druhý den ráno jsem dočetla. Vzpomínkové knihy mám ráda, zvlášť když jsou psané srdcem.

01.07.2020 5 z 5

Přítel z domova Přítel z domova Veronika Doskočilová

(SPOILER) Náhodně koupená kniha od dosud neznámé mladé autorky mě zaujala od první stránky.
Snad proto, že jsem ve stejném věku jako protagonisté, stále dobře naladěný Paul a stále
mrzutý Geoge. Oba se ocitli v domově důchodců a každý z nich snáší ten pobyt jinak.
Paul je spokojený, ke každému přátelský, Georg naopak je stále mrzutý, cítí se svou rodinou odepsán.
Až náhlá Paulova smrt jím otřese a začne uvažovat o Paulově minulém životě, zvláště když
se mu dostanou do ruky jeho zápisky. Přímo zaníceně začíná sledovat Paulův osud, setkává
se s lidmi, ktří ho znali, nebo o něm někdy slyšeli, až se mu podaří, na sklonku svého vlastního života, složit celý Paulův zajímavý a velice plodný život. Je to kniha, která mě skutečně vzala za srdce. Mohu vřele doporučit starším čtenářům.

29.06.2020 5 z 5

Kočka myši nenechá Kočka myši nenechá Marie Rejfová

Tentokrát náplň příběhu byl více detektivní, ale stejně mi styl psaní připomíná
Fan Vavřincovou.

26.06.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Vzpomínání na skutečné sedlačení, později o smutku při navracení vyžilé půdy. Ani jednání mezi tehdejšími obyvateli malé vesnice s těmi dnešními není jiné. Jen podmínky se trochu změnily.

25.06.2020 2 z 5

Vysněná kavárna na zámku Vysněná kavárna na zámku Caroline Roberts

Příběh sladší než čoko-kávový dort.

24.06.2020 2 z 5

Měsíční svit nad Paříží Měsíční svit nad Paříží Jennifer Robson

Konec první světové války zemíchal mnoha osudy a toto se dotklo i anglické dívky Heleleny, vychovávané v puritánské šlechtické rodině. Podle bontonu byla v osmnácti letech zasnoubena s člověkem kterého skoro neznala, ale vyhovoval její rodině. Válka zpřetrhla i tyto vazby a z Heleny se stala starší opuštěná dívka, obklopena pomlouvačnými jazyky. Na pomoc jí přišla teta Amélie žijící v Paříži a Helenin svět se otočil nejméně o stoosmdesát stupňů.
Sice stále trochu zakřiknutá, ale přijímající tetiny rady, seznamuje se s její, kulturně zaměřenou společností, navštěvuje roční malířskou školu, kde navazuje nová přátelství. Setkává se Ernestem Hemingwayem, v jiné společnosti pak s Geraldem Fitzgeraldem.
Během studia se seznamuje s americkým novinářem Samem, ale bojí se přiznat svou náklonost k němu. Až když odmítnutý Sam opouští Francii a vrací se do Ameriky, překoná Helena všechnu svou bázlivost a vydá se do Ameriky za Samem. Příběh byl na jednu stranu jednoduchý, ale hodně jsem se ve vzpomínkách vrátila do Paříže, hezky se to četlo, až asi na čtyři chyby, možná překladatelské, možná tiskařské. Krásná obálka.

20.06.2020 4 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Opět jsem se ocitla mezi partou "vraždárov" a to přímo na den roku posledního, těšením se na "žúr", ale služba je služba. A ta se právě v tuto noc stala osudnou podnikateli Zacharovi a na jiném konci města teprve šestnáctileté Sabince. V prvním případě vyšetřuje skupina Richarda Krauze vraždu zastřelením, ve druhém případě jde o uhoření mladé dívky při vítání roku 2000 nezkušených mladistvých v panelákovém domě. Jako vždy je to vyšetřování složité, ale jako vždy úspěšné. Kvalitní autor nikdy nezklame.

16.06.2020 5 z 5

Ideální manžel z nebe nespadne Ideální manžel z nebe nespadne Alena Jakoubková

Opět hodně vaření, ale tentokrát mě potěšilo Patriciino dobrodružné cestování po krajině mě milé a její cit pro výtvarno. Celkově se mi celý příběh líbil.

08.06.2020 3 z 5

Iba trochu lásky Iba trochu lásky Katarína Gillerová

Na jedné straně zlo v osobě tety Vilmy, která nedokáže dvěma malým náhle osiřelým neteřím vytvořit teplo domova, spíše naopak. Starší Eugénia si později přivydělává v rodinách, kde dítě je na obtíž a ona citlivě přistupuje k jejich potřebám někoho milovat. Když vyroste mladší Emka, jde v sestřiných stopách. A tak nahlédneme do různých rodin, těm, ke kterým byl osud štědřejší, tak i k těm, kteří si musí své místo na slunci vybojovat. Autorka opět citlivě vystihla jak osobní příběh Eugénie, tak její mladší sestry Emy.

05.06.2020 4 z 5

Pod nebem Cornwallu Pod nebem Cornwallu Liz Fenwick

Trochu naivní oddychové čtení, krásný popis romantické přírody.

28.05.2020 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Obdivuji paní autorku, že se dokázala vžít do role muže-vyprávěče. Příběh je natolik autentický, že s hrdinou knihy prožíváme jeho pocity jak při jeho náročné práci, tak i v soukromí, že se stává naším blízkým přítelem. A za to děkujeme autorce.

26.05.2020 5 z 5

Stín olivovníku Stín olivovníku Jo Thomas

Mladá angličanka se cítí bezradně a jen tak při brouzdání po internetu se zúčastní aukce o usedlost v jižní Itálii. A protože má krásné vzpomínky na krásnou dovolenou v tomto kraji
a stále hřejivé slunce, chopí se příležitosti a trochu bezhlavě se pustí do nové etapy svého života. Jak se ale cítí zaskočená, když zjistí, že nemovitost sice působí romanticky, ale je
naprosto zanedbaná. Ale s vervou se pustí do oprav a snaží se sžívat se svým okolím. Jde
to trochu těžce, protože jazyková bariéra jí dost brání v potřebných aktivitách. A posléze
zjistí, že nejenom dům je zanedbaný, ale patří k němu ještě zanedbaný olivovníkový sad
a s tím už si úplně neví rady. Příběh obsahuje i humorné pasáže, kdy Ruthie začíná
pořádat své hospodářství s koupenou kozou, přitoulanou kočkou s koťaty, darovanými
slepicemi, zanedbanými záhony, hlavně však seznamování s postupy jak zvládnout sklizeň
oliv. Ale zarputile se vrhá do potřebných úkolů a nakonec, sice s pomocí fešného souseda
vše zvládne, získá přátelství obyvatel i Markovo srdce. Kdo má rád Itálii, získá znalosti i z gastronomie a běžného života malého města.

20.05.2020 4 z 5

Rudý šál Rudý šál Kate Furnivall

Kniha nás vrací do roku 1933 na Sibiř, do pracovního tábora v Davinském. Zde začíná přátelství Sofie a Anny, v nelidských podmínkách, zima, hlad, dřina jak při kácení lesů či
roztloukání kamení při stavbě zcela zbytečných silnic nebo železnice v mokřinách a j.
Anna je těžce nemocná a Sofie se rozhodne pro útěk z gulagu, aby jí přivedla pomoc.
Pak následuje Sofiina krušná pouť stovky kilometrů až do vesnice Tivili, kde hledá Annina přítele Vasilije. Ovšem za tu dobu se venkov neuvěřitelně změnil, lidé se bojí podívat jeden druhému do očí, bují udavačství, co se v kolchoze vypěstuje vzápětí zabere vojsko, ve
vesnici je hlad, v polozničeném kostele je plno vylepených plakátů s představiteli sovětské moci, hlavně soudruha Stalina, tatíčka všech Rusů. Sofie najde domov u cikána Rafika, který ovládá různé nepochopitelné "dary shůry" a pomáhá tak nenápadně jak obyvatelům vesnice, tak i Sofii. Té se po mnoha útrapách povede odvést skoro umírající Annu do vesnice k jejímu Vasilijovi. Kniha je obsáhlá, dá nám nahlédnout do duše utlačených ruských nejchudších a jejich pokořování. Krásné, ale smutné čtení.

17.05.2020 5 z 5

Tajemství arizonské divočiny Tajemství arizonské divočiny Zane Grey

Setkáváme se s mladšími protagonisty, ale i s osobami z minulého dílu. Mormoni stále bojují o svou identitu, i když je naprosto zvrácená. Děj se opět odehrává v překrásné divoké přírodě plné zrádných skalisek ale i plné vůně divokých květin. Indián Nas ta Bega vystupuje jako skutečný přítel a stoprocentní kladný hrdina. Hezky jsem si zavzpomínala na mladší léta.

12.05.2020 4 z 5

Jezdci z purpurových stepí Jezdci z purpurových stepí Zane Grey

Kdysi jsem měla období, kdy jsem hodně četla dobrodružné knihy, nyní mi přišla do ruky tato zapomenutá kniha a mohu říci, že jsem si pěkně početla. Nechám stranou náboženské mormonské rozbroje, ale vžila jsem se do popisu divoké krásné přírody Utahu, zelená údolí, rozeklaná skaliska a hlavně step hustě zarostlá šalvějí, kde keře dosahují až metr a půl, taktže působí jako purpurové moře a té vůně...... Stačí doma položit špetku šalvěje, škrtnout sirkou a byt se vám provoní nepředstavitelně nádherně. A krajina je popsána tak, jako by jste jí sami procházeli a všechnu tu krásu prožívali. Skutečně mě ta kniha přenesla do mladých let.

10.05.2020 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Tak jsem přečetla i první knihu této autorky, více jsem se pobavila než při druhé knize.

07.05.2020 3 z 5

Mariana Mariana Susanna Kearsley

Trochu mi mi to připomíná gotický román; rozdvojená osobnost hrdinky Lucie na mně působila občas strašidelně, ale to je asi vzeměpisné poloze příběhu běžné. Ale příběh jako celek se četl pěkně, osoby v něm vystupující působili pravdivě a živě, i popis krajiny vzbuzoval příjemný pocit.

06.05.2020 3 z 5

Hluboké rány Hluboké rány Nele Neuhaus

Už začátek knihy mě silně oslovil, protože i když už uběhlo víc jak polovina století, tento námět je stále živý. Hlavně u nás, pamětníků. Osoby, popsané v této knize, byly jen předlohou skutečných lidí, kteří po roce 1945 "dokonale obrátili kabát", ale myslí zůstali o několik roků zpět. Ani u jejich potomků nelze říci, že se jejich mentalita změnila. Velikášství a vrozená dobyvačnost je v jejich genech, stačí jít do staleté minulosti. Osobně necítím negativní postoj, německé autory čtu ráda, i tato kniha se mi líbila.

03.05.2020 4 z 5