Burák Burák komentáře u knih

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Celé se četlo dobře, hlavní postavy z vyšetřovacího týmu byly zajímavé, příběh si tak do poloviny držel docela napětí a příjemnou atmosféru. Od druhé půlky šla atmosféra ale dost dolů a konec mi přišel odfláknutý úplně. Ale chápu, že když je v plánu celá série, nezlikviduje si autor hlavní postavy hned v prvním dílu. Stejně tak nebyly objasněny všechny souvislosti v dějových linkách.
Solidní průměr.

07.01.2018 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Tohle se povedlo. Po dlouhé době knížka, kterou jsem měla problém odložit a to i přes to, že jsem viděla už před lety film a měla vlastně tak trochu pokažené "překvapení". Zas to ale nahrává body knížce, když i tak si udržela napětí.

Od autorky jsem četla ještě Ostré předměty, a i když i to se mi četlo dobře, tohle je hned o několik tříd výš.

04.12.2017 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Sice nejsem žádný pottermaniak, ale všechny díly série HP jsem četla (některé dokonce dvakrát) a mám ten kouzelný svět moc ráda. Stejně tak jako mám ráda pohádky i styl psaní J.K. Rowlingové. Takže jsem čekala, že tohle se mi bude líbit. Bohužel, jsem spíš zklamaná. Jednotlivé bajky/pohádky samy o sobě sice nějaké "poselství" a poučení nesou, ale celkově je to napsané docela nudně a komentáře Brumbála a Hermiony mě zklamaly úplně. Abych to shrnula, jsem ráda, za další střípek ze světa Harryho Pottera, na druhou stranu, být to delší, možná to ani nedočtu.

01.12.2017 2 z 5

Sběratel kůží Sběratel kůží Jeffery Deaver

Od autora jsem nic jiného nečetla a celá série pro mě byla novinkou, tak nevím jestli to samo o sobě nemohlo ovlivnit, že jsem ze Sběratele kůží nijak ohromená nebyla. Přitom jsem po knížce sáhla hned na několik doporučení. Ne že by to bylo úplně špatný, ale čekala jsem víc napětí. Takhle mi ty chvíle kdy už to vypadalo, že to bude napínavé, vždycky překazila genialita a duchapřítomnost hlavního vyšetřovatele, který hned všechno objasnil. Škoda. Závěr knihy sice nějaké překvapení přinesl, ale na můj vkus to bylo až příliš překombinované. Četlo se to sice lehce, ale úplně neplánuju sáhnout po nějakém dalším dílu ze série.

27.11.2017 3 z 5

Dívka z 6E Dívka z 6E Alessandra R. Torre (p)

Dívku z 6E jsem si vybrala, protože mě zaujala anotace, která byla poměrně originální, protože knih z prostředí virtuálních sex live chatů podle mě moc není, natož v kombinaci s tím, kdy se hlavní hrdin(k)a dobrovolně izoluje od nevirtuálního světa.
To, že anotace slibovala napětí, už byl jen příjemný bonus.

Abych to nějak shrnula - u mě to jako thriller, natož temný jak je psáno v anotaci, neuspělo. Ani jako detektivka. Vlastně celá ta dějová linka, která měla navodit nějaké napětí, víceméně vůbec nefungovala. Celé to bylo dost předvídavé a celkově spíš nevěrohodné.
Na druhou stranu nemůžu říci, že bych se u té knížky nudila. Bavilo mě nakouknout do světa erotického e-byznysu. o kterém jsem neměla víceméně žádné ponětí. V tomhle odvedla autorka skvělou práci, protože jde poznat, že rešerši a přípravy podkladů pro knihu určitě nepodcenila.
Velké plus je i za krátké kapitoly a za slušný český překlad.

Není to asi knížka, kterou bych doporučovala na potkání, ale myslím, že pokud se vám dostane do ruky (a nejste bigotní puritán), zklamaní nebudete.

30.09.2017 3 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Příběh je vcelku prostý, nijak napínavý. Kniha stojí na konfrontaci pohledu Adolfa Hitlera s dnešní dobou - a to nejen politikou, ale technologickým pokrokem nebo mediální sférou. Obvykle formou dlouhých monologů, maximálně dialogů.
I laik, jako jsem já, pozná, že autor nepodcenil rešerši a přípravu podkladů dělal opravdu pečlivě na odborné úrovni. Už je tady zas je zajímavé nahlédnutí jak do historie tak zrcadlem aktuálního Německa. A abyste si knihu užili není nutné být historik. Dala bych 4 hvězdy, ale druhá polovina knihy už neměla takový spád a do čtení jsem se musela trošku nutit.
Srovnání s filmem nemám, ale jestli se mi dostane příležitost, podívám se na něj ráda.
Každopádně chválím námět a odvahu přijít s tímto kontroverznějším tématem.

07.01.2017 3 z 5

Nedivím se. že je z Čtyř dohod celosvětový bestseller. Stačí se držet čtyř rad, které jsou v této útlé knížce prostě popsány a budete šťastní až do smrti. Kdo by to nechtěl, že.
Ty rady jsou opravdu jednoduché - přesně jak píše Ruiz, pochopí je i dítě. Osvojení těchto rad a jejich aplikace do běžného života je ale téměř nadlidský úkol.

I tak jsem ale ráda, že zrovna tato knížka, tím že je tak celosvětově populární, má šanci dostat do rukou spoustě lidí a tím jim více či méně ovlivnit život. A jsem přesvědčená, že to ovlivnění bude změnou k lepšímu. Už pouhé zamyšlení nad některými pasážemi může podle mě vyvolat určitou "self terapii".

Knížka se mi hodně líbila (a to nejsem fanynka motivační literatury). Vím, že se k ní znovu vrátím a vsadím se, že v ni najdu zase něco nového. Od pěti hvězdiček v hodnocení mě odradila poslední třetina knihy, která je na mě až moc duchovní a nejspíš proto už mě tolik neoslovila. Ale i tak ji s klidem můžu doporučit ostatním.

26.12.2016 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Hodně silný příběh napsaný víceméně bez emocí, bez patosu. To co musely sestry zažít a hlavně proč, je skutečně otřesné. Myslím, že by se kniha měla dostat do seznamu doporučené četby k maturitě (pokud tam tedy již není).
Samotná kniha má stránek tak akorát, čte se velmi dobře, nenudí a nevyžaduje hluboké znalosti historických událostí (i když jsou samozřejmě jedině k dobru), protože je příběh popisován z pohledu Věry, která po celou tu dlouhou dobu stejně přístup k informacím o politické situaci neměla. A co bylo třeba, to je v knize stručně a jasně vysvětleno.

Doporučuju přečíst asi všem, slibuju, že nudit se nebudou ani ti, co pro ně historie není vášnivým koníčkem. Jen pozor kdo je slabší povaha...

03.11.2016 4 z 5

Dcery ohně Dcery ohně Barbara Erskine

Na Barbaru Erskinovou jsem slyšela jen samá superlativa, anotace Dcer ohně se mi líbila, mám ráda propojování různých dějových linek a ráda se dozvím něco o historii Keltů zábavnou formou. Ale tohle se teda nepovedlo. Je to slátanina. Navíc absolutně bez napětí. Knihu jsem tedy dočetla, ale jen proto, že to byla jediná knížka kterou jsem s sebou na dovolené měla a nic jiného jsem ke čtení k dispozici neměla. Ach jo. Mrzí mě to. Na autorku asi úplně nezanevřu, ale příště určitě budu vybírat pečlivěji.

04.10.2016 1 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Hodně čtivé. Hodně silné. Hodně dobré. Všem xenofobům bych to dala jako povinnou četbu.

28.02.2016 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Do fanouška sci-fi mám opravdu daleko, ale tohle je prostě dobrý. Zvlášť když uvážím, jak staré to je. Příběh evidentně sloužil jako předloha pro seriál Walking Dead.

06.06.2015 4 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Teda, to ale bylo zklamání!

Na třetí díl jsem se moc těšila. První svazek (Kniha 1 a 2) jsem si kvůli tomu přečetla znova, abych si oživila všechny dějové linky, připomněla si všechny detaily, abych si to zkrátka dostatečně užila.
Jsem Murakamiho velká fanynka, ale tohle bylo prostě zklamání.

Už prvním dílům se často vyčítá, že text je velmi zdlouhavý a co by jiný napsal jednou větou, případně to nezmínil vůbec, Murakami popíše na celou stránku. U 1 a 2 mi to ale vůbec nevadilo, naopak jsem byla ráda, že se dovídám tolik podrobností z každodenního života mých oblíbených postav. Jenže u trojky už to na mě vůbec nefungovalo. Navíc se přidalo vyprávění třetí osoby, což vedlo k tomu, že některé situace se popisovaly hned třikrát, i když z různých úhlů. A to už teda nuda byla.

Děj byl v prvních dvou dílech rozehrán slušně - respektive dost komplikovaně, a sama jsem byla hodně zvědavá na to, jak trilogie skončí a jak si Murakami poradí s celou skládačkou, tak aby mu nikde nic nechybělo ani nepřebývalo a vše dávalo smysl.
A víte co? Za mě to teda Murakami teda nezvládl. Celý mi to přišlo poměrně odbytý. Téměř žádná vysvětlení, ale ani indicie aby se mohl čtenář dovtípit sám. Samotnej konec byl spíš rozpačitý. Jako kdyby už to chtěl mít Murakami za sebou.

Za mě se tohle teda nepovedlo, ale fanynkou zůstávám i nadále, a těším se na další počin.

16.02.2015 1 z 5

Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Děravé paměti - Šedesát báječných let pod psa Michal Viewegh

Mám pocit, že Michal Viewegh konečně zase našel svoji polohu. A jsem za to i za něj, velmi ráda. Ani na jedné stránce jsem se nenudila. Celý tenhle autorský životopis mi přišel velmi vtipný, dojemný a příjemně nostalgický. Děkuju!

15.07.2024 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Podlehla jsem marketingové masáži, kdy na mě tahle knížka vyskakovala všude možně. Už jsem se takhle napálila xkrát, tak jsem neměla žádná velká očekávání a proto jsem taky nebyla zklamaná. Já to taková tuctová záležitost, která mi zkrátila několik cest do práce. Rozuzlení zápletky překvapením nebylo. ale líbil se mi nápad s domem, který má přísná pravidla pro své obyvatele a taky nekýčovitý samotný konec. Ale jinak jsem si už po pár týdnech pořádně nepamatovala o čem to vlastně bylo.

11.04.2023 3 z 5

Půlnoc Půlnoc Jacqueline Wilson

Škoda, že když jsem byla věkem cílovkou pro knížky J. Wilson, ještě u nás nebyly běžně dostupné. Píše fakt skvěle a jsem si jistá, že bych ve svých 10+ letech, od téhle autorky louskala jednu knížku za druhou. Z pohledu dospělého čtenáře to samozřejmě už tak bez připomínek není, ale vzhledem k tomu, že prostě nejsem cílovka, rozhodně to nepovažuju za minus. Není mi tedy jasné, proč zrovna tahle kniha patří k nejoblíbenějším (ty co jsem dosud četla mi asi přišly minimálně stejně dobré, některé dokonce o dost lepší), ale i tak jsem si ten večer při čtení Půlnoci moc užívala.

29.03.2022 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Líbil se mi začátek a styl vyprávění, jenže nakonec tomu nějak došel dech a šťáva a já se do dočtení musela hodně nutit.
Oceňuju, že vyřešení všech případů mě dokázalo překvapit, ale jinak je to bohužel spíš jen taková nafouknutá marketingová bublina.

27.02.2022 3 z 5

Záhada španělské truhly Záhada španělské truhly Agatha Christie

Velmi povedený výběr detektivních příběhů, od různých autorek. Agatha hraje zase prim, ale jsem ráda za rozšíření obzorů, protože ostatní autorky jsem neznala. A moc ráda si od nich v budoucnu ještě něco přečtu.

27.02.2022 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Nejsem úplně fanynkou díla S. Kinga, takže to, že je Kříďák takovou poctou jeho příběhům, mi vlastně vůbec nepřišlo jako motivace, proč se do knihy pustit. Nakonec mě nalákala zdatná marketingová kampaň, zajímavý název a ocenění za Debut roku. Jo, a taky příjmení autorky, které snad víc britské být ani nemůže. :)

Upřímně, je v rámci žánru detektivek a krimi, je to takovej průměr. Ale zároveň to nebylo nudné a neměla jsem potřebu knihu odkládat před dočtením. Líbilo se mi střídání dějových linek, kdy se stejnými postavami potkáváme v době dospívání i na prahu středního věku. Pozitivně hodnotím i vykreslení atmosféry anglického městečka, které je sice zajímavé pro turisty ale bydlet v něm už žádná idyla být nemusí. A bavila mě i postava Kříďáka.

Vyřešení případu už bylo trochu na sílu, taky mi tam vadilo pár nelogických kroků (ale je možné, že jsem jen nepozorně četla). Každopádně nebudu mít problém dát šanci i nějaké jiné knížce od této autorky.

10.02.2022 3 z 5

Břehy nejsou na dohled Břehy nejsou na dohled Marek Uhlíř

Jsem obrovský fanoušek práce Lékařů bez hranic a hltám všechny rozhovory v médiích, které se tomuto tématu věnují. Četla jsem už knížky od doktorů Trachty i Šebka, a byť nepopisují nic moc optimistického, vždycky jsem byla ráda za osvětu a za realistické přiblížení situace formou jejich deníkových zápisků.
Jitku Kosíkovou jsem už taky z několika rozhovorů znala, takže informaci, že bude vydávat knihu, kde se podělí zase o své zkušenosti, jsem měla a byla jsem ráda, že jsem si ji mohla pořídit tak rychle po vydání.
Je to opravdu výjimečná kniha, už jen proto, že popisuje životní příběh výjimečné ženy.
Nápad na kombinaci zápisků z mise MSF a terénní hospicové péče v ČR považuji za velmi povedený.
Popis otřesné situace a zážitků z lodi, kde se dostane nezištně pomoci lidem, kteří by jinak jistojistě umřeli a která se nacházela relativně geograficky velmi blízko našim hranicím, je šokující a rozhodně si zaslouží mnohem větší pozornost celé naší společnosti.
Tím se kontrastně prolínají zápisky a přiblížení co to vůbec znamená domácí paliativní péče, její důležitost a nenahraditelnost a jak moc náročné může být takovou službu vůbec uvést do provozu (a to v českých podmínkách, kde zdravotnictví opravdu funguje).
Osobní rovina knihy, která je spojená s životem na misích, případně s velmi nepravidelnou pracovní dobou a velmi psychicky náročným zaměstnáním v kombinaci s hledáním životního partnera a vlastního štěstí, už to jen celé krásně dokreslovala.
Přeju knize i autorce (respektive oběma autorům - Marek Uhlíř odvedl na redigování textu skvělou práci) hodně štěstí a úspěchů!

A pokud váháte nad přečtením, neváhejte a jděte do toho! Není to typ knihy u které vypnete, ale rozhodně vás donutí nad spoustou věcí přemýšlet a třeba i změnit názor.

08.02.2022 5 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

Životopis Emila Zátopka jsem si chtěla přečíst ještě před shlédnutím dlouho očekávaného filmu Davida Ondříčka.
Film jsem dosud neviděla, takže nemám srovnání, ale tahle knížka se mi líbila moc. Nejsem moc zběhnutá v memoárech a Emilu Zátopkovi jsem věděla jen to, co je obvykle všeobecně známo, plus jsem v minulosti četla několik rozhovorů s jeho ženou Danou.

K objektivitě a úplnosti zpracování životopisu se tedy vyjádřit nemůžu, ale co se týče čtivosti a zajímavosti pro čtenáře - laiky, hodnotím tuhle knihu Pavla Kosatíka jako velmi povedenou.

Kromě velmi zajímavých pasáží popisující běžecký trénink a závodní strategii, jsem obzvlášť ráda za vysvětlení celého Baťova systému vzdělávání a kariérního postupu - poslední roky na to často v knihách narážím a tohle přiblížení mi dost pomohlo. Body má kniha i za velmi důstojný a citlivý popis posledních let Zátopkova života, na kterých bylo asi těžké najít cokoli kladného.

25.01.2022 4 z 5