drakamena drakamena komentáře u knih

Lži o Bohu, kterým věříme Lži o Bohu, kterým věříme Wm. Paul Young (p)

Byla jsem vychována v katolické víře, ale nyní se považuji spíše za agnostika. Tato kniha mě však donutila přemýšlet o věcech, které mě nikdy dřív ani nenapadly. Autorovo chápání Boha a Ježíše Krista na mě skutečně zapůsobilo.

09.05.2022 5 z 5

Čau uprchlíci! Čau uprchlíci! Tuvia Tenenbom

Skvělá kniha. Pět hvězdiček dávám málokdy, ale tahle kniha si je rozhodně zaslouží. Pokrytectví Německa - i Evropské Unie všeobecně - v celé nádheře a pěkně naostro. Tuvia Tenenbom přesně ví, na co se zeptat, aby objekt svého zájmu přivedl k upřímné odpovědi - a jako bonus ho i pořádně vytočil. Konečně správný novinář, který se nebojí klást politicky nekorektní otázky a zveřejňovat politicky nekorektní odpovědi. Škoda té příšerné hrubky v názvu, cuká mi z toho oko!

28.04.2022 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Skvěle jsem se u audioknihy pobavila. Příběh velmi zábavný - častokrát jsem se smála nahlas - a navíc báječně načtený. A ještě jsem se dozvěděla hodně o právu v tehdejší době, jak fungovala městská rada nebo soud, trhy apod. Moc, moc dobrá kniha a rozhodně si pořídím pokračování.

26.04.2022 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Velmi politicky nekorektní shrnutí by znělo: o cvocích a sexu. Upřímně, nechápala jsem, co hlavní hrdina viděl v kterékoli z žen, s nimiž se v knize seznámil a vyspal. Ať už to byla Naoko, Midori nebo Reiko, všechny mě trochu děsily. Všichni v téhle knize si zasloužili gauč u dobrého psychiatra.

Moje druhá kniha od Murakamiho, začínám ale mít takové tušení, že jeho psaní prostě nebude pro mě.

Buďme k sobě vlídní Buďme k sobě vlídní Josef Fousek

Sbírka fejetonů a básní Josefa Fouska. Četla jsem podobnou knihu od Františka Nepila, té však tato nesahá ani po kotníky. Že si já a psaní pana Fouska nesedneme jsem pochopila už ve chvíli, kdy se v jednom z prvních fejetonů chlubil tím, jak vzal sekyru na svoji tahací harmoniku, dárek od otce, na který si otec dokonce půjčil peníze. No. Ne. Tohle opravdu ne.

Navíc jsou všechny fejetony víceméně o tomtéž: nemoci, politika, stížnosti na všechno možné. Pan Fousek zdůrazňuje nutnost být vlídný, vlídnost jsem ale v jeho díle dost často postrádala. Toto byla moje první a zároveň i poslední kniha od tohoto autora.

Případ Ludvík Případ Ludvík Oliver Pötzsch

Nedočteno. Není to přímo špatné, ale na druhou stranu ani dobré. Prostě mě ta kniha nebere. Hlavní hrdina nic moc, takový knihomolský "mouchy snězte si mě". Hlavní hrdinka, studovaná historička umění s naprostou neúctou k historickým knihám, a to do té míry, že jí nevadí popatlat je čokoládou. Autor deníku, o který v knize jde, tvrdí, jak miluje krále Ludvíka II., přitom ho popisuje jako tlustého, upoceného, smradlavého a bezzubého. No, každému co jeho jest, ale tohle už je na psychiatra. Takže dost.

Vím, že máš duši Vím, že máš duši Jeremy Clarkson

Humor Jeremyho Clarksona rozhodně není pro každého, mně se ale jeho jízlivost líbí. Kniha je navíc plná skutečně zajímavých faktů a ještě k tomu je v audio formě naprosto skvěle načtena.

10.04.2022 4 z 5

Co za to stálo... Co za to stálo... Milan Hein

Nejsem si jistá, jestli by mi byl pan Kopecký sympatický jako člověk, přesto se jednalo o velmi zajímavou sondu do názorů a úvah tohoto skvělého českého herce. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, protože mi umožnila poznat Miloše Kopeckého aspoň trochu jako soukromou osobu a ne jenom jako slavného herce.

10.04.2022 3 z 5

Hygge - Cesta ke štěstí Hygge - Cesta ke štěstí Marie Tourell Soderberg

Nádherně graficky zpracovaná kniha. Z obrázků na mě skutečně dýchly klid a pohoda. Co se ale týká textu... vlastně nevím, jak ho shrnout. Autorka na řadě drobných střípků předvedla, co různí lidé považují za hygge. A... to bylo vše.

10.04.2022 3 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Skvělá kniha! Mám moc ráda příběhy, ve kterých se po celou dobu zdá, že jde o jednu věc, nakonec se ale ukáže, že šlo o něco úplně jiného. Výborná zápletka. Sice mě trochu zlobilo chování paní Ludmily, snažím se ale nezapomínat, že je to vlastně pořád velice mladá dívka, kterou vychovali v klášteře, pak je její občas zkratkovité jednání pochopitelné.

10.04.2022 4 z 5

Orange. Kniha první Orange. Kniha první Ičigo Takano (p)

(SPOILER) Zajímavý příběh, ale neuvěřitelně otravná hlavní hrdinka. Chápu, že Naho představuje ideální typ japonské dívky - milá myš, která v ničem nevyniká a nemá žádné koníčky, poslušně vaří a uklízí, na nic nemá vlastní názor, vždy za sebe nechává rozhodovat jiné a je tak trochu fyzicky slabé trdlo, aby se vůči ní kluci mohli cítit ochranitelsky - když mi ale moje budoucí já pošle dopis, ve kterém mi radí, co dělat a čeho se vyvarovat, jinak toho budu hořce litovat - a ne z nějakého pitomého důvodu, jako že si kluk, kterého mám ráda vezme jinou, ale protože ten kluk za několik měsíc umře! - a já i tak opakuju pořád stejné chyby, protože prostě "nemůžu" jinak... tak je teda silná káva i na mě. Ona ví, že Kakeru brzy umře a bez vnějšího postrčení se s ním nedokáže ani bavit jako s kamarádem, kterým je? Fakt?

Přesto, jsem zvědavá, co se doopravdy stalo Kakerovi. Proč zemřel, co k tomu vedlo, co se stalo. Takže mi asi nezbyde, než Nahu zkousnout a doufat, že se zmátoří.

18.03.2022 3 z 5

Bohatá čínská přítelkyně Bohatá čínská přítelkyně Kevin Kwan

Stejně jako v případě jedničky, i tentokrát jsem dočetla do půlky, načež jsem začala přeskakovat napřed věty, pak odstavce a nakonec celé stránky. Když totiž vynecháte popisy značkového oblečení, šperků, bot, aut, nábytku a tak dále, zjistíte, že se jedná o plytký, bezobsažný příběh o zhýčkaných snobech. Tato kniha navíc v druhé půlce dostala nádech parodie, když se jeden ze zhrzených hrdinů začal ohánět halapartnou a dalšího omylem přeoperovali na ženu. To už byla síla i na mě. Z celého příběhu pro mě jako vítězka vyšla Kitty Pongová, která si uvědomila povrchnost hongkongských zazobanců a dala jim vale. Hurá!

17.03.2022 2 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Vlastně ani nevím, jestli se mi kniha líbila nebo ne. Některé části byly dojemné. Jiné k popukání. Další hraničily svojí nevysvětlitelnou - a nevysvětlenou - podivností s magickým realismem. Jenže mi taky dost vadil obhroublý slovník hlavního hrdiny, na takové věci jsem, přiznávám, citlivá. A samotné postavy taky nebyly dvakrát sympatické. Takže... já opravdu nevím.

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Skvělá a zábavná knížka - se smutným, i když realistickým závěrem. Bylo mi Oldřicha nakonec nesmírně líto. Zrada, kam se podíváš, už v tak raném věku. A odhalení o osudu jeho první ženy... Je vskutku obdivuhodné, že nezahořkl, a naopak využil svých zkušeností k tomu, aby pomáhal jiným. Vlastimil Vondruška je vskutku skvělý autor.

13.03.2022 4 z 5

Tramín s příchutí krve Tramín s příchutí krve Věra Fojtová

Neurazila ani nenadchla, to je sice pravda, přesto ve mně tato detektivka zanechala příjemný pocit. Asi proto, že byla o naprosto obyčejných lidech. Uměla bych si představit, že by se něco takového klidně mohlo stát i u nás na vesnici. Žádní teroristi, konspirace ani celebrity, prostě banální konflikt mezi úplně normálními lidmi. Rozhodně si přečtu i další knihu v sérii.

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

V knize jsem našla mnoho moudrých pouček o tom, jak zacházet s penězi. Vzhledem k tomu, že se jedná o moudra ze samotného Babylónu, dá se vskutku říct, že jsou prověřené věky. Celkově je kniha velmi zajímavá.

Tři hvězdičky dávám proto, že se ony základní poučky opakovaly pořád dokola, což je asi dobré k zapamatování, když se však jedná o příběhy, má člověk po chvíli pocit, že slyší jednu variaci na stejné téma pořád dokola. Ke konci knihy se mi navíc některé z příběhů zdály až moc rozvláčné.

Zákrok Zákrok Robin Cook

Tuto audioknihu jsem získala zdarma. A ještěže tak. Nekonečné rozebírání choroby dítěte hlavních hrdinů. Kapitoly a kapitoly o Panně Marii. Připadala jsem si, jako bych přeskakovala mezi lékařskými skripty a vědeckým rozborem bible. Obojí sice může být zajímavé - ale ne, když má jít o thriller.

13.03.2022 1 z 5

Danšari - Dokonalý úklid vás osvobodí Danšari - Dokonalý úklid vás osvobodí Hideko Yamashita

Danšari se velmi podobá KonMari, přesto se v některých drobnostech liší. Metoda KonMari mi byla trochu prosti srsti svým až přehnaným vyhazování. Danšari sice také radí třídění a vyhazování, ale skutečnost, že něco nepotřebujeme neustále, ale jenom jednou za čas, dělá z oné konkrétní věci stále věc důležitou a potřebnou.

V jednom ale u mě tato metoda úspěch neslavila, a to ve svém hlavním bodě "teď". Vzhledem ke Covidové situaci ve světě - a nyní válce na Ukrajině - už nejsou některé věci běžně dostupné. Už si nemohu být jistá, že půjdu a konkrétní věc budou mít. Jenže právě z toho, že kdykoli můžu jít a to, co jsem vyhodila, nahradit, tato metoda - stejně jako KonMari - vychází.

Ukazuje se tedy, že obě tyto metody jsou dobře aplikovatelné na období míru a blahobytu, jakmile však globální koloběh přestane fungovat, jak má, skutečnost, že jsme se zbavili zásob, se projeví negativně. Jak se totiž ukazuje, ono bájné "co když" opravdu může nastat - a taky nastalo.

13.03.2022 3 z 5

Jeden mrtvý navíc Jeden mrtvý navíc Ellis Peters (p)

Tato kniha se mi líbila víc než ta první, vlastně mnohem víc. Měla dobrou zápletku, moc sympatické postavy a dokonce i správnou dávku humoru. Líbil se mi hlavně vztah bratra Cadfaela s mladistvým osazenstvem, které si vzal pod svá křídla, především pak zvláštní rivalitu a zároveň přátelství s Hugh Beringarem. Vytvořili skvělou dvojku!

13.03.2022 4 z 5

Deník jsem objednala jako dárek k Vánocům. Nesmírně potěšil. Avšak tento týden, když majitelka obrátila stránku na březen, zjistila, že několik měsíců úplně chybí, zato jsou tam dvakrát měsíce červenec až září. Velmi trapná chvíle. Nikdy by mě nenapadlo, že musím zkontrolovat, jestli KALENDÁŘ má všechny měsíce. Neuvěřitelný brak za tak horentní sumu. Nikdy víc.

03.03.2022 1 z 5