Eicherik Eicherik komentáře u knih

Vrah v šarlatu Vrah v šarlatu Josef Volák

Fantastický začátek, atraktivní prostředí zámku a zajímavé postavy. Jen ke konci malinko došel dech. V knize najdeme i plánek zámku, to mě vždy potěší.

10.08.2018 4 z 5

Úsek častých nehod Úsek častých nehod Ivan Kříž

Ke knize jsem se dostal náhodou, protože jsem si myslel, že se jedná o detektivku. Rozhodl jsem se, že si ji stejně přečtu a nelituji toho. Kniha se jmenuje Úsek častých nehod, protože je převážně o mladých lidech a autor považuje mladé lidi za výrazně náchylnější k tomu, aby se dostali do nějakého maléru. Ve třech povídkách se vrátíme do šedesátých let minulého století. Navštívíme tady město, velkou stavbu a bramborovou brigádu. Uvidíme zlomek toho, jak tehdy lidé žili. V něčem jinak a v něčem stejně jako dnes.

04.08.2018 4 z 5

Let do souhvězdí  Pavouka Let do souhvězdí Pavouka Milan Gruber

Dobová krimi, v které se skupinka pachatelů pokusí o nelegální překročení státní hranice. Proti nim stojí kriminalisté, ale hlavně rota pohraničníků. Příběh má i svoji akčnější složku.

26.07.2018 3 z 5

Město na hranici Město na hranici Karel Ptáčník

Město na hranici se zaobírá jedním z mých oblíbených témat a tím tématem je konec války v pohraničí. Město na hranici je velmi reálná kniha, která se zaobírá poválečnou dobou a mezilidskými vztahy. Město na hranici je Bruntál. Ke knize mám velmi osobní vztah a jednou velmi drobnou postavou tohoto románu je můj děda, s kterým se Karel Ptáčník kamarádil.

22.04.2018 5 z 5

Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Rudolf Křesťan

Tahle kniha na mě tehdy šestnáctiletého kluka měla obrovský vliv. Nejenže jsem si zamiloval literární útvar zvaný fejeton, ale dokonce jsem se jich pár pokusil sám sepsat.

20.08.2017 4 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Arnošt Vašíček

Ke knize jsem se dostal přes stejnojmenný třídílný televizní seriál, který mě doslova uchvátil. Kniha se oproti seriálu velmi liší a ve vzájemném porovnání o jeden pentagram prohrává. Příběh jsem si oblíbil pro ingredience, které obsahuje. A těmi přísadami jsou: Praha magická, podzemní chodby, středověký rukopis, tajné společenství, paralelní svět...

16.12.2016 4 z 5

Runy Runy David V. Barrett

Tato útlá knížečka mimo jiné obsahuje i kapitoly o spojování run a o tom, který drahokam, květina a strom patří ke které runě.

08.05.2013 5 z 5

Nejlepší horory roku I Nejlepší horory roku I Karl Edward Wagner

Mám rád soubory hororových povídek, ale tahle sbírka byla dosti bídná. Nejvíce se mi líbil lovecraftovský Tlouštík.

09.04.2020 3 z 5

Poznamenaní temnotou Poznamenaní temnotou Mattias Leivinger

Nejvíc mi příběh připomíná knihy od Kinga. Jen se děj neodehrává v Derry, ale ve Stockholmu. Uvítal jsem okultní odér, který se nad knihou vznáší, ale očekával jsem více dospělejší formu. Jeden pentagram rovněž odebírám za příliš mnoho ingrediencí, které tato temná story obsahuje. Někdy méně znamená více.

28.06.2019 3 z 5

Wunderland - mimozemské technologie Třetí říše Wunderland - mimozemské technologie Třetí říše Robert K. Lesniakiewicz

Kniha obsahuje 29 kapitol, které pojednávají o různých tajných projektech a zbraních Velkoněmecké říše. Záběr knihy je velmi široký, ale středobodem jsou diskovité letouny Haunebu, neboli V-7. Pokud se tímto tématem zabýváte, tak se příliš mnoho nových věcí zřejmě nedozvíte. A to, že některá témata jsou spjatá i s naší zemí není třeba ani zdůrazňovat. Abych dal knize pět hvězdiček, tak by musela být napsána o něco poutavějším jazykem a měla by obsahovat atraktivnější ilustrace. Celkově ji však hodnotím kladně a určitě se pustím i do druhého dílu.

16.01.2019 4 z 5

Drakulův host a jiné povídky Drakulův host a jiné povídky Bram Stoker

Soubor povídek od autora proslulého románu Dracula. Některé mě zaujaly více a některé méně. Za nejlepší považuji povídky Draculův host a Indiánská žena. Kladně hodnotím i doslov, který je takovým zajímavě pojatým životopisem Brama Stokera.

10.01.2019 4 z 5

Přejít zasněženou pláň Přejít zasněženou pláň František Uher

Tahle krimi se opravdu povedla a předkládá velmi uvěřitelný příběh. Pro naprostou dokonalost bych ještě uvítal rozpracovanější osobní život zúčastněných postav, ale v době, kdy kniha vyšla se takto moc nepsalo.

02.09.2018 5 z 5

Kilometr devatenáct Kilometr devatenáct Eduard Fiker

Špionážní krimi. Dobře prokreslený příběh, který ovšem mohl být o něco střízlivější.

28.08.2018 4 z 5

Vlčí proces Vlčí proces Neil Mackay

Hodnotit tuhle knihu je docela těžké. Zmíním se o dvou úhlech. Prvním je určitá podobnost s kultovním dílem Jméno růže. Musím uznat, že tu určitá podobnost je. V některých momentech se tento román Jménu růže kvalitou přibližuje, ale většinu času ji bohužel nedosahuje. Druhým je brutalita a surovost, kterou je tato kniha nasáklá. Na můj vkus je ji v knize přespříliš. Kladně hodnotím filosofické vsuvky na které je Vlčí proces bohatý. Kniha je čtivá a vizuálně pěkně zpracovaná, ale do knihovny bych si ji nepřidal.

23.08.2018 4 z 5

Chvalozpěv na Leibowitze Chvalozpěv na Leibowitze Walter M. Miller

Čekal jsem zobrazení propasti věků a odloučenosti opatství na konci světa. Toho jsem se nedočkal. Kladně hodnotím, že se v příběhu některé vyskytnuvší postavy objeví později jako legendy. Román sice nesplnil moje očekávání, ale příběh to špatný není. Dávám čtyři pentagramy, ale ke knize už se nevrátím.

21.07.2018 4 z 5

Lechtání perem Lechtání perem Petr Urban

Kreslené vtipy Petra Urbana byli fenoménem konce osmdesátých a začátku devadesátých let. Se zájmem jsme každý nový výtvor, který jsme nalezli v časopise prohlíželi a dokonce si je vystřihovali. Já měl nejraději ty hospodské s panem Pivrncem.

30.05.2018 5 z 5

Příliš krásná dívka Příliš krásná dívka Jan Seghers

Tak trochu psychologická detektivka a moje první německá série. Příběh se pozvolna rozvíjí a děj je z větší části uvěřitelný. Jsem zvědavý jakým směrem se posune druhý díl.

20.05.2018 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Na můj vkus je kniha příliš fantasmagorická a nezachytila příliš atmosféru tehdejší doby. Slibované realistické vylíčení dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let jsem jaksi nezaznamenal. Na druhou stranu má román určitou osnovu a také se mi líbil paralelní příběh o Pilátu Pontském.

25.03.2018 3 z 5

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Našeptavač je takový příjemný výlet do padesátých let minulého století, kde na nás čekají dvě vraždy a na Otu Finka několik mladých a hezkých dívek.

07.01.2018 5 z 5

Panoptikum hříšných lidí Panoptikum hříšných lidí Jiří Marek (p)

Některé povídky z této knihy byli zfilmovány a zejména starším čtenářům bude jejich filmová a nebo seriálová podoba notoricky známa. A tady se člověk nevyhne srovnání. U mě většinou vítězí ty zfilmované, protože jsou propracovanější a ucelenější. Jako nejlepší z této psané sbírky hodnotím povídky Pěnička a Paraplíčko a V tom starém domě na Malé Straně.

24.09.2017 3 z 5