Elapheg Elapheg komentáře u knih

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

Břicho nestvůry se mi líbilo o dost více než předchozí díl: Dlouhá cesta domů, který byl také výborný. V tomto díle bylo ale napětí a zvratů mnohem více. Jako obvykle to bylo další zajímavé téma, které se u autorky zatím nikdy nevyskytuje dvakrát v dalších dílech a já tímto smekám před mistryní detektivky, která má vždy skvělou zápletku a není brutální. Vyřešení případu je v Břiše nestvůry až na posledních stranách, takže ke konci jsem byl napjatý jak kšandy. Vykreslení charakterů postav je skvělé, gurmánské požitky jsou zde také popsány, stejně jako radosti a strasti obyvatel vesničky Three Pines. Ve vesničce žije i devítiletý chlapec Laurent Lepage, který je známý svou bujnou fantazií, a jednoho dne řekne, že našel něco velkého. Nikdo mu nevěří, až do doby, kdy se chlapec nevrátí domů. Případu se ujímá i penzionovaný vrchní inspektor Armand Gamache s inspektorem Jeanem Guyem Beauvoirem a Isabelle Lacosteovou. V této knize je hned několik dějových linek: Laurent Lepage, nález v lese, starý zločin a stará zdrada. Detektivka je o to zajímavější, že je postavena na reálném základě, což autorka ve svém doslovu uvádí. No krátce byla to výborná detektivka a do poslední chvíle jsem netušil, kdo je tím pravým zlosynem. Taková hra kočky s myší. Této knize dávám jednoznačně pět hvězd a doporučení všem detektivkářům.

03.05.2024 5 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Možný spoiler:
Do severní Karolíny přijíždí Lincoln Rhyme se svojí parťačkou Amélií Sachsovou, aby se zde Lincoln, kvadruplegik, podrobil operaci, která by mu mohla pomoci navrátit částečně hybnost. Než však na operaci dojde, přichází do nemocnice šerif a prosí Lincolna, aby se ujal jeho případu, jednoho zabitého chlapce a dvou unesených dívek. Vše podle policie má na svědomí chlapec s přezdívkou Hmyzoun, protože má tělesné postižení a je to zapálený entomolog. Lincoln se ujímá vedení šerifova případu s Amélií a Hmyzoun je nakonec dopaden, což byla Lincolnova úloha. Zdánlivě jasný případ Hmyzouna se však nejeví jako zcela jasný právě Amélii a protože se s Lincolnem v tomto případu rozchází v názorech, je nucena sama začít pátrat na vlastní pěst, jak jí radí intuice. Lincoln se tak musí znovu pustit do pátrání, ovšem tentokráte stojí Amélie na opačné straně. Jen jeden z nich může vyhrát a co je důležítější, jen jeden z nich má pravdu. Lincoln je tak nucen pohlížet znovu na ještě jiné aspekty případu a vypátrat, co se vlastně v tom šerifově městečku stalo, kdo za čím vězí, protože zcela jasný případ je vše, jen ne zcela jasný. Na světlo začnou vycházet nové okolnosti případu. Tento díl snad předčil i Tanečníka. Tipy na pachatele jsem měl, ale ten konec byl fenomenální, ale jiný, než jak na základě autorem bočně hozených udiček, se původně jevil. Konec je kdo z koho, zvrat na zvrat. Brutalita zde není, ale zápletka je tak brilantní, že čtenáře udrží v napětí od začátku až ke konci knihy, protože čtenář se musí dozvědět, jak to nakonec vše bylo, co, kdo a proč. Jeffery Deaver se pro mě stává po tak mém oblíbeném Timu Weaverovi, další thrillerovou jedničkou. Ještě, že mám tuto sérii celou, zcela jistě si ji celou přečtu. Jasných pět hvězd a doporučení. Smekám před autorem za ty jeho brilantní zápletky a zvraty na mnoha místech. :-) Maximální spokojenost.

09.03.2024 5 z 5

Divoké vody Divoké vody Elizabeth Haran

Po delší společnosti mrtvých, zavražděných a úchyláků, jsem dostal chuť na romantický příběh od: Elizabeth Haran, které jsou prodchnuty dramatičností a ani kniha Divoké vody není výjimkou. Aby Francesca vysvobodila otce z dluhů, přestože je zamilována do někoho jiného, rozhodne se přijmout nabídku k sňatku od bohatého obchodníka, aby otce zachránila před bankrotem. Je to román o lásce, intrikách, životu na parnících, nevěstkách, zhýřelém životě bohatých, ale i náročném probíjení se životem chudými v Austrálii, nechybí ani zabití a jak již bylo zmíněno, připomíná seriál: Co přináší řeka, který jsem viděl v mém mládí a moc se mi líbil. Líbily se mi zatím všechny knihy od autorky, možná pět, co jsem jich zatím četl, ale Divoké vody se řadí na špici spolu s Pod karmínovým nebem a Zrádnými útesy od této autorky. Autorka umí krásně vylíčit život prostých lidí, který se mění v drama, takže to není jen červená knihovna. Je škoda, že tato autorka není tak známa čtenářům, i když se hravě vyrovná mnohým jiným opěvovaným autorkám zvláště ženských románů. Kniha splnila svůj účel a bylo to velmi příjemné čtení. Pět hvězd a doporučení. :-)

13.02.2023 5 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Moje sedmá kniha od mého oblíbence Harlana Cobena a troufám si říci, řadí se u mne k těm nejlepším. Začátek byl sice trochu pomalejší, než jak bývá zvykem, celá kniha se taky točí kolem hlavní postavy Maye. Mayina sestra Claire zemře, když je Maya ještě na misi jako pilot. Po návratu domů ji čeká další rána. Její manžel Joe je zastřelen. Po pohřbu manžela Maya však zhlédne na videokameře co má doma, nahrávku, která ji vyrazí dech a díky které se rozhodne sama se svými přáteli vyšetřovat, jak to vlastně s Claire a Joem bylo, protože policie tápe. Tohle je super thriller. Coben dokazuje, že i bez brutalit se dá rozpoutat čtení plné napětí. Je to prostě mistr. Konec je opravdu ve velkém stylu pro autora tak typický. Pan autor mě opět převezl a já mu to sežral i s navijákem, i když jsem si snažil dávat pozor. To mám ale u něj tak rád. Doporučuji všem k přečtení, kdo mají rádi thrillery a tady je to jak jinak, něž plný počet hvězd. :-)

23.11.2021 5 z 5

Nebe mé lásky Nebe mé lásky Nora Roberts

Na Noru Robertsovou jsem byl zvědavý, jak píše. Na začátku bych měl zmínit, že nejdříve jsem viděl film před mnoha lety a pač jsem si z něj nepamatoval důležité detaily, zkusil jsem knihu. Rančer Jack Mercy ustanoví v závěti podmínku, že ranč po jeho smrti dostanou jeho tři dcery Willa, Lily a Tess jedině tehdy, když na ranči spolu dokáží jeden rok žít. Do té doby se vůbec neznaly a každá vyrůstala jinde. Každá je odjinud a na ranči vyrůstala jen Willa. Postupné seznamování sester naruší série vražd v okolí ranče. Některé scény byly dost ostré, sice proložené romantikou, ale dost ostré. Co se vražd týče, Nora Robertsová je rozhodně ostřejší než Sandra Brown, milostné zápletky má dobré, ale Sandra Brown má promyšlenější thrillerové zápletky. Kniha Nebe mé lásky se mi líbila, ale je to thriller říznutý romantikou. Je to příběh, který mi byl docela sypmatický. Kdysi jsem kolem koní chvíli amatérsky vypomáhal, takže některé práce na ranči mi byly blízké. Myslím, že knihu mohu doporučit romantickým duším. Pět hvězd si kniha zaslouží. :-)

24.10.2021 5 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Panský dům a jeho dcery se mi líbil o dost více než první díl. Marie porodí dvojčata a krátce nato dostane její manžel Paul povolávací rozkaz. Továrnu tak řídí pouze tchán a Marie mu v tom nesmírně pomáhá, pač ačkoliv na nové nápady tchán přistupuje frigidně, uznává, že Marie má velmi dobré nadání pro rozvoj a zachování textilky. V této knize se setkáváme hlavně s první světovou válkou, která je tu dnes a denně a postihuje všechny bez rozdílu. S některými hlavními postavami se budeme muset rozloučit, které nás provázely prvním i druhým dílem z části. Já jsem si čtení velmi užil. Prvně jsem potřeboval po těch thrillerech a detektivkách něco odpočinkového i romantického a hlavně druhý díl se mi četl lépe, než první. Jistě to bylo dáno i tím, že už jsem autorčin styl trochu znal a hlavně dějových zvratů zde bylo podstatně více. Budu se těšit na třetí díl. Doporučuji všem, kdo mají rádi rodinné ságy, anebo hledají něco nenáročného na čtení. Za mne pět hvězd jistě.

24.09.2021 5 z 5

Volný pád Volný pád Joseph Finder

Kniha Volný pád je zdařilý thriller. Nick Conover je neblaze proslulý ředitel společnosti, který musel nechat propustit řadu zaměstnanců, čímž mnohým rodinám způsobil ekonomické potíže, za které je okolím dost nenáviděn. Nickovi je dokonce vyhrožováno a dojde i k vloupání do jeho domu. Policie ale nevyšetří, kdo to byl. Nick je nucen začít se starat o bezpečí své i své rodiny dost sám. Bohužel i tak dojde k tregédii, která zcela změní jeho život. Ve firmě má rovněž potíže, začíná zjišťovat, že jeho nadřízený ho obchází s Nickovým vlastním zaměstnancem a snaží se Nicka vyšachovat ze hry. Nick je ovšem ředitelem, který nehodlá nechat firmu padnout na kolena a zde je rovněž přinucen, začít jednat na vlastní pěst, aby zjistil, co se s firmou za jeho zády chystá. Pokud hledáte knihu, kde si budete nervozitou okousávat nehty a která vás má rozemlít, není to tento případ. Kniha je obsáhlá, popisuje, jak soukromý život, tak firemní podnikání a to je někdy trochu nezáživné. Charaktery postav jsou rovněž podrobně vykresleny. Vše má ale svůj smysl a své místo a vše zapadne jako poslední kolečko do soukolí až s posledními stránkami, kde je hlavní odhalení, dost překvapivý obrat. Kniha dokáže udržet v napětí, jsou zde dějové zvraty, není nijak brutální a přesto má co nabídnout. Pokud nemáte rádi brutality, je tato kniha pro vás jako stvořená. Za ten konec dávám plný počet hvězd a doporučuji. :-)

20.06.2021 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Knížka nabrala spád hned od prvních stran. Znovu se setkáváme se strarými protagonisty: Lisbeth Salanderovou, Mikaelem Blomkvistem, Erikou, Kamilou sestrou Lisbeth, nově pak s Johannesem Forsellem ministrem obrany, Svantem Lindbergem, patoložkou Fredrikou Nymanovou, Catrin Lindesovou a bezdomovcem, který zemře za podivných okolností. Dějových zvratů je v této knize od Davida Lagercrantze nejvíce z jeho tří navazujících knih původem od Larssona. Na jedné straně se v této knize řeší zdánlivě bezvýznamná smrt bezdomovce, na druhé straně dochází k závěrečnému střetu mezi Lisbeth a její sestrou Kamilou. Musím přiznat, že ze tří čvtrtin knihy jsem byl naprosto nadšen, ale konec jsem si představoval dost jinak, než jak ho autor zaonačil, jak jsem na to byl i u Lagercrantze zvyklý. Také v poslední části autor trochu přidal na tvrdosti děje, což myslím nebylo až tak nutné, přesto se mu podařilo i v této knize vymyslet skvělou zápletku. Očekával jsem zde ale ještě jiný konečný dějový obrat hlavně mezi samotnou Lisbeth a Mikaelem a ten mi dost scházel. Rovněž je mi jako čtenáři líto, že tímto šestým dílem milénium končí a už nebude žádné pokračování. Ačkoliv nejsem až tak velkým čtenářem detektivek, tak do této série od prvního dílu jsem byl velmi zamilovaný. Celá tato severská série mě rovněž překvapila hlavně tím, že naštěstí nebyla brutální, ale přesto naprosto brilantně zpracovaná s dokonalou zápletkou bez zbytečných potoků krve a s napětím na každé straně. Larsson především, ale i Lagercrantz mi poskytli skvělý čtenářský zážitek, který ve mně zanechává hlubokou stopu. Knihu Dívka, která musí zemřít určitě doporučuji k přečtení. Celá série je řekl bych až mistrovským dílem.

26.09.2019 5 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Pátý díl Milénia z pera Lagercrantze se mi líbil více než díl předchozí. Napětí zde čišelo od první stránky, osudy postav hlavních protagonistů jsou zde opět více propojeny, zápletka je rovněž inteligentní a promyšlená a gradující, takže děj má hlavu a patu. V knize nejsou hluchá místa. Lisbeth zde opět vystupuje jako člověk s geniálními znalostmi, která je svá, ale na nic si nehraje a zatopí všem, kteří kují pikle proti ní, či proti jejím blízkým přátelům. Setkáváme se zde opět s komisařem Bublanskim, Holgrem, Mikaelem a dalšími stálicemi, nově s Leem a Danielem a nově také s novými nepřáteli, kteří v minulých dílech nefigurovali. Pro mne to bylo opět příjemné setkání hlavně s Lisbeth a Mikaelem a i když to bylo již popáté, vůbec to nebylo nudné, omšelé a neztrácelo to na čtivosti. Mělo to opět svou originalitu. Těším se na šestý díl od Davida Lagercrantze, který má vyjít v září 2019. :-) Knihu: Muž, který hledal svůj stín mohu jen doporučit. Za mne pět hvězd.

01.07.2019 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Na tento román jsem byl moc zvědavý při jeho koupi a tak hned, jak jsem dočetl jinou rozečtenou knihu, padla volba jen na něj: na Šóguna od Jamese Clavella.
Kniha pojednává o posádce holandské lodi Erasmus, která při pokusu obeplout svět v roce 1600, ztroskotá u japonských ostrovů. Na lodi se rovněž nachází anglický lodivod John Blackthorne. Posádka je zachráněna, ale Japonci s nimi ze začátku zachází jako s barbary. Nicméně John Blackthorne dostane možnost přes jezuitského překladatele vysvětlit, jak a proč se do Japonska dostali a jaké mají úmysly, protože loď Erasmus má na palubě děla. Začátky jsou pro anglického lodivoda velmi krušné, ale právě jeho znalosti ohledně námořních cest a válečného umění na moři budou chtít využít i mocní vládci tehdejšího feudálního Japonska, kteří jsou spolu na meče doslova. Celá posádka se stává zajatci japonských ostrovů, jak byl o tom seriál za komančů v osmdesátých letech myslím. Kniha pojednává o střetu dvou naprosto odlišných kultur a i o dvou typech křesťanského smýšlení a nepřátelství a sice katolíků, jezuitů a protestantů, takže Blackthorne, protestant, je trnem v oku ještě mnoha jezuitům, kteří jsou na území Japonska. Kniha je plná intrik, evropský náhled na život a smrt je konfrontován se samurajskými hodnotami a jejich náhledem na život a smrt. Kniha je to velmi poutavá i poučná. Má sice slabší místa, kde se toho zase tolik neděje, ale to je hojně vykompenzováno zbylou částí knihy. Je to mé první knižní setkání s japonskou kulturou, ale zároveň i kniha s nějvětším počtem stran pro mne doposavaď. Je to ale věrná výpověď o tom, jak tehdejší Japonci smýšleli a je to velice zajímavé, pro nás Evropany mnohdy nepochopitelné, tedy ne zcela. Je zde krásně zpodoben tehdejší samurajský kodex pro povinnost, oddanost, ale i nasledký spojené s tím, kam vede odhalená zrada na lenním pánovi. John Blackthorne mi byl velmi sympatický, stejně jako jiní hrdinové tohoto velkolepého románu a mně bylo velkou ctí tuto knihu moci číst, je zde rovněž dobře popsán vzestup Johna Blackthorna na společenském žebříčku v Japonsku se všemi poctami, ale i povinnostmi. Rovněž jeho katarze náhledu na japonský způsob života z pohledu Evropana je úchvatný, ale nejlepší jsou ty mocenské boje o tom, kdo bude nakonec panovníkem Japonska. Sám jsem katolík, ale i mne tato kniha mnohokráte přivedla k vlastnímu pousouzení životní filozofie, křesťan v 16 století kontra buddhista v 16. století, jaké svině byli i tehdejší církevní mocnáři, jací lvi se před japonskými panovníky tvářili jako beránci. Jak to nakonec dopadne, to už si přečtěte sami. Kniha má velice dobře vystavěný děj, kde se neustále něco děje, i přes silný samurajský kodex, mnohdy vítězí ambice a touha po moci, intrik je zde velmi mnoho. Když knihu čtete, ocitáte se zároveň ve feudálním Japonsku a smrt hrozí z každé strany dnes a denně. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. Ještě, že mám knihy Taikó a Musaši, ale na ty dojde až jindy. :-)

04.06.2024 5 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Chtěl jsem si přečíst kvalitní thriller a tak volba byla Jeffery Deaver: Kamenná opice. Opět zde máme tým Lincoln Rhyme, Amélie Sachsová a jejich spolupracovníky od policie a FBI, kteří se na Lincolna obrací opět s prosbou, aby nyní zaměřil svou pozornost na čínského mezinárodnícho zločince, který si nechává říkat Duch a který připlouvá k americkému pobřeží na lodi, kde jsou ukryti nelegální čínští imigranti. Než se však stačí dostat člun americké pobřežní stráže k lodi, na které je Duch, loď s imigranty záměrně exploduje. Na americké pobřeží se dostávají přeživší Duch na voru a ještě dvě rodiny na dalších dvou vorech. Duch začne pátrát po těchto přeživších, aby je následně zlikvidoval. Dvěma rodinám se podaří uprchnout na americkou půdu do čínské čtvrti, kde je Duch rovněž pronásleduje a chce je zabít do posledního. A tady nastupují Lincoln s Amélií, aby zachránili přeživší z lodi dřív, než je dostane Duch a hlavně, aby Lincoln odhalil identitu Ducha, chytil ho a předal ho americkým úřadům. :-) Podaří se mu to? Duch je totiž velmi mazaný a doposud ho žádný kriminalista neodhalil. Jisté je, že se rozehrává hra o čas přeživších a půjde taky o nesmiřitelný boj dobra a zla, kde Lincoln představuje dobro. Kniha je napínavá od prvních stránek a když už si čtenář myslí, že ví, jak to asi dopadne a kdo je Duch, přijde zvrat na zvrat a nezůstane u jediného a autor mě i tentokráte na posledních stránkách ještě jednou dokázal překvapit svým wau efektem, že se mi otevírala pusa. No byl to prostě po čertech dobrý thriller, kterému dávám pět hvězd a dopručení všem thrillerovým fandům na sérii s Lincolnem Rhymem. Tato by vás neměla minout. Zároveň bych chtěl poděkovat všem oblíbeným uživatelům, kterých jsem se na tuto sérii dotazoval a kteří mě k ní přivedli. Velké díky vám všem. :-)

23.05.2024 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Je to již rok a měsíc, co jsem četl Pád titánů a tak jsem se vrhnul na druhý díl Zimu světa s tím, že si postavy z minulého dílu připomenu také díky přehledu postav na začátku knihy a hlavně, že si přečtu tak vychvalovaný děj pokračování. Zima světa se mi líbila o dost více než první díl. Začíná rokem 1933, kdy se Hitler dostává k moci, Stalin v Rusku je u moci už dávno a končí to rokem 1949, kdy je po druhé světové válce a svět se vzpamatovává z prožitých hrůz i ztrát. Rodiny z prvního dílu Willimasovi, Leckwithovi, Fitzherbertovi a Peškovovi, von Ulrychovi a jiné další jsou zde zastoupeny původními protagonisty, ale děj se pak hlavně zaměřuje na jejich děti, tedy pokračovatele rodin. Začíná to nástupem fašismu ve světě, vzestupem komunismu v Rusku před válkou i po ní, občanskou válkou ve Španělsku, pokračuje průběhem druhé světové války až k jejímu konci a počátkem přerozdělování světa na východní a západní blok. K tomu značně přispěl úspěšný vývoj jaderné zbraně Američany a k jejímu odzkoušení a následnému použití v Hirošimě a Nagasaki. Děj knihy má sice pár slabších míst, ale jinak je to na základě reálií velmi dobře vystavěná fikce, která nepostrádá napětí a poutavost děje. Není to jen suchopárná historie, ale promíchání dějů mnoha postav z různých zemí, kde hlavním hrdinům musíte držet palce. V mnohém jsem si i rozšířil obzory a hlavně ohledně Španělska dozvěděl něco, co jsem nevěděl. Kniha je zaměřena na události a politické záměry z hlediska, Německa, USA, Ruska, Anglie aj. Válečné události jsou zde také zdařile popsány, takže se neustále něco děje, mění, hemží se to špióny, gestapem, je zde i odboj. No zkrátka velmi povedená kniha. V knize je dán prostor politice i válce, je zde ale i láska, nenávist, pevné přátelství, rodinné vztahy, ideologie fašismu a komunismu, ale především celosvětový dopad na všechny s ohledem na hlavní reálie, které jsou známy. Na rozdíl od Pádu titánů se kniha a hlavní děj rozvíjí již od prvních stránek, takže nudit se určitě nebudete, pokud se rozhodnete pro tuto knihu, samozřejmě až po přečtení prvního dílu, protože knihy na sebe velmi silně navazují a autor děj koncipoval tak, že přepodkládá, že čtenář četl první díl. Za mě jasných pět hvězd a doporučení. :-) Ken Follett je jednička, ale na jeho konkurentku, Rebeccu Gablé taky nedám dopustit. :-) Na Sabine Ebert se taky chystám. :-)

02.03.2024 5 z 5

Nové království Nové království Wilbur Smith

Možný spoiler:
Toto je kniha, která je asi posledním rozloučením s autorem Wilburem Smithem. Na knihu jsem se velmi těšil a jako velký fanda Wilbura, který od něj četl téměř vše, musím konstatovat, že to na pět hvězdiček stačí, ale už to není zcela ono. Na rozdíl od ostatních knih, je zde celá kniha věnována hlavní postavě Huimu a ostatním postavám, které Hui na své životní pouti potká. Žádný spletenec třeba tří osob, který na konci vygraduje ve střet hlavních postav. Další rozdíl je, že hlavní postavou zde není Taita, i když se zde krátce vyskytuje, ale Hui syn guvernéra Láhúnu. Hui je také velký sympaťák a vyskytuje se zde magie, tentokrát však ztělesněna postavou nevlastní Huiho matky. Velký prostor je v knize věnován střetu Egypťanů a Hyksósů. Kniha se četla dobře, ale za mne musím říci, že je pro mne nejslabším dílem série Řeky Bohů. Přesto však autorovi děkuji za jeho přínos literatuře se vzkazem: Pane Smithi, zůstanete pro mne vždy mistrem spisovatelem a děkuji Vám za krásné chvíle s Vašimi knihami. Pět hvězd a doporučení. Jsem velmi zvědav na hodnocení ostatních fanoušků Wilbura. :-)

05.05.2022 5 z 5

Temné dědictví Temné dědictví Wilbur Smith

Souhlasím plně s uživatelkou Májou777. Tato kniha byla další perla z pera mistra Wilbura Smithe, která slouží k jeho památce. Rovněž doufám, že se třeba najde jeden román v jeho šuplíku, kterého se nám čtenářům tohoto mistra autora třeba ještě dostane. Na tuto knihu Temné dědictví jsem dlouho čekal. Setkáváme se zde opět se Saffron Courtneyovou a Gerhardem von Meerbachem, kteří hledají Gerhardova bratra Konrada, nacistického zločince a tyrana. Kniha Temné dědictví je završením trilogie 1) Nad propastí, 2) Kobaltové nebe a 3) Temné dědictví. Ve všech těchto knihách jsou hlavními postavami Saffron, Gerhard a Konrad. Předválečný, válečný a poválečný stav. Tato kniha má dvě poloviny. První se věnuje Gerhardovi se Saffron a Konradovi po válce. Druhá polovina knihy je zaměřená na keňské hnutí Mau Mau, kde se Keňané snaží domoci svých práv a odtrhnout se z područí Británie. Obě části jsou plné napětí, bojů, přátelství, lásky, ale i divokosti Afriky a nenávisti, prostě jak to Wilbur umí čtenáři vždy podat. V knize se neustále něco děje, dějové zvraty jsou zde časté a není to jen americký happy end, což dodává knize na reálném základě. Wilbure je mi ctí, moci číst Tvé knihy. Je Tě velká škoda, ale snad už jsi šťastný, jako Tvojí románoví hrdinové. Tvé dílo bude hovořit ještě ke čtenářům mnoho let. Jasných pět hvězd a doporučení zvláště fanouškům Wilbura Smithe. :-)

11.12.2021 5 z 5

Oheň v srdci Oheň v srdci Elizabeth Haran

Na tuhle knihu jsem byl moc zvědavý. Je to výborná kniha a zaslouží si plný počet, ale Zrádné útesy a Pod karmínovým nebem se mi líbily více. V této knize je více od filmu, Australanech, o Austrálcích, původních obyvatelích, z jejichž krve Kate pochází, ale scházelo mi tu více romantiky. Willie McGregor má dceru Kate s Austrálkou Nelie. Kate však ranami osudu vyrůstá v Anglii a do Austrálie se vrací až jako dospělá a vrací se jako herečka. Ze začátku se jí Austrálie jeví jako nemožný kontinent, ale pak poznává svého otce, svou pravou matku a protože je velmi krásná, nalézá zde i spřízněné srdce. Scházelo mi tu více romantiky, ale i dramatičnosti oproti jiným knihám a děj byl trochu předvídatelný. Přes všechny výhrady to na plný počet stačí a byl jsem jednou zase rád v Austrálii a příběh se mi líbil. Elizabeth Haran je moje oblíbená autorka. Knihu mohu vřele doporučit všem romantickým duším. Pokud jste ji ještě nezkusili, nevíte, oč přicházíte. :-)

08.11.2021 5 z 5

Podvedená Podvedená Charlotte Link

Charlotte Linková opět nezklamala. Souhlasím s uživatelkou Danago, že to je asi to nejlepší, co autorka napsala. Knihu Podvedená jsem četl až po Zmizení, ale v roce 2020 ještě nebyla na DK poznámka, že se jedná o detektivní sérii. Kate Linvillová se snaží najít vraha svého otce, i když v místě, kde její pravomoc policistky už nesahá. Caleb Hale vyšetřuje tentýž případ smrti jejího otce a případ se komplikuje. V tu samou dobu je na útěku zločine Denis Shove, který hledá úkryt pře policií, protože je z vraždy Katina octe hlavním podezřelým. Tohle bylo superdílko. Nakonec vše splyne v jeden příběh na konci a co chci vyzdvihnout, je, že vše je na konci vysvětleno a všechny linky příběhu uzavřeny, všechny motivy objasněny. Výborně jsem si početl a těším se na autorčinu novou knihu, kterou si s chutí přečtu. Pět hvězd a doporučuji. Pachatele si mi nepodařilo odhalit, což mi ale vůbec nevadí.

12.09.2021 5 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Krásná paní autorka, krásná přebálka, krásná kniha. Je to moje první setkání s Kate Mortonovou a dopadlo na jedničku. Laurel v šedesátých letech 20. století zahlédne doma na farmě tragickou událost, která ovlivní Laurelin život. Z Laurel se pak stane herečka a ve středním věku, kdy už maminka Dorothy umírá, se Laurel od maminky dozví část události, která zapříčinila tragédii v šedesátých letech. Laurel se rozhodne, že se pustí do pátrání, aby zjistila, co bylo hybnou silou tragédie. Postupně odkrývá minulost a dostane se až do druhé světové války a ještě dále, kde Dorothy, Vivien a Jimmy byli ještě mladí, avšak osudově spjatí. Aby poznala co se stalo, musí rozkrýt dramatický příběh Dorothy, Vivien a Jimmyho, které osud svedl dohromady. Kniha se mi velmi líbila, měl jsem v plánu dát 4 hvězdy, ale konec, který jsem tušil, mě přesto ještě více překvapil a za ten dávám plný počet hvězd. Nečekejte žádnou červenou knihovnu, tohle je dramatický román, přesto však krásný. Doporučuji k přečtení a nechám poselství knihy v sobě ještě doznít. Autorce děkuji za krásnou knihu.

05.02.2021 5 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Záměrně jsem si vybral tuto knihu, chtěl jsem zkusit jednu z jeho podle anotace možná ostřejších knih, toto je má třetí kniha od Cobena. Test vyšel, autor brutalitu nestupňuje jako jiní spisovatelé, což jsem chtěl a přesto byl výsledek užasný. Tohle je zatím to nejlepší, co jsem od něj četl. Bylo to napínavé a konec pro mne byl opět neočekáváný. Vyzdvihuji, že autor dokáže čtenáře napínat víc a víc, aniž by při tom byl brutální. V knize není hluché místo. V lesích před dvaceti lety dojde k vraždě a ke zmizení dvou těl, která se nikdy nenašla až do okamžiku dvaceti let později, kdy dávný účastník této vraždy, který byl prohlášen za mrtvého, je nalezen sám zavražděn, ale je mu o dvacet let více. Tato skutečnost rozjíždí nové vyšetřování Paula Copelanda, který tam byl tenkrát hlavním přeživším přítomným a který je nyní statním žalobcem okresu Esex. Paulova vyšetřování přináší nové kostlivce, kteří měli možná zůstat raději ve skříni, kostlivce, jejichž odhalení stojí další životy. Jako vždy nám autor nastiňuje vícero možností a u konce knihy, když už se čtenář domnívá, jak kniha skončí, se vše ještě změní a dojde k odhalení největšího tajemství. Byl to pro mne skvělý čtenářský zážitek a máte-li rádi detektivní thrillery, tato kniha by vám něměla proklouznout. Dávám pět hvězdiček, knihu doporučuji a těším se na další autorův počin. Jste mistr pane Cobene. :-)

02.01.2021 5 z 5

Dívka z Brooklynu Dívka z Brooklynu Guillaume Musso

Je to moje první kniha od tohoto autora, ačkoliv mám od něj téměř vše, takže jsem si řekl, že je načase se s tímto autorem seznámit. Jedná se o velice čtivý thriller. Naštěstí pro mne, autor nijak zdlouhavě nepopisuje ostřejší scény a to mi vyhovuje. Ze začátku se jednalo pouze o to, kam vlastně a hlavně proč Anna zmizela, poté co Raphaelovi ukázala fotku, co udělala. Ale autor umně dávkuje s každou další kapitolou napětí a příběh tak nabírá grády. Co se původně ze začátku zdálo jako banalita, či snadno řešitelný případ, s každou další kapitolou nabírá na obratu, do příběhu je zainteresováno stále více postav a příběh se tak mění v jízdu, kde se člověk chce dozvědět, jak to vlastně vše původně bylo a jak to dopadne. Chci podotknout, že jsem si s přibývajícím čtením myslel, že vím, kdo už asi za čím stojí a kdo je viník. Vše ale dopadlo jinak. Ten konec mě naprosto dostal. Kniha se mi velmi líbila a dávám plný počet hvězd a doporučuji k přečtení. Zápletka byla opravdu brilantní a mi velmi sympatická tím, že se obešla bez brutalit. Určitě zkusím i další knihy autora. :-)

11.09.2020 5 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Z mého pohledu to bylo docela důstojné pokračování Milénia, i když ne bohužel z pera mistra Stiega Larssona. Znovu se setkáváme v knize s Lisbeth Salanderovou a protagonisty časopisu Milénia, Mikaelem, Erikou a dalšími. I když byla zápletka docela inteligentní a David Lagercrantz měl nejednoduchý úkol, ujmout se kormidla po mistru Stiegu Larssonovi, přesto mi v knize něco chybělo. Ne že by kniha nebyla čtivá, ani ji nepovažuji za odpad, to už vůbec ne. Naopak, byl jsem rád, že jsem se s postavami Milénia mohl znovu setkat, i když z pera jiného autora a místy byl děj dost napínavý. V knize mi ale chybělo to větší propletení osudů hlavních postav, jak tomu bylo v minulých dílech a místy se mi zdál děj trochu nedotažený. Přesto a to bych chtěl vyzdvihnout, je to docela důstojné pokračování po Larssonovi a jako čtenář jsem vděčný, že jsem se s hrdiny minulých knih mohl znovu setkat a prožívat s nimi jejich další osudy. Další výběr knihy je jasný. Muž, který hledal svůj stín. Něco mi říká, že druhý díl od Lagercrantze bude možná ještě napínavější, než díl předešlý. Konec čtvrtého dílu je otevřený a možná to byl autorův záměr pro pokračování v pátém díle. Tak uvidíme. :-)

24.06.2019 4 z 5