Elapheg komentáře u knih
Možný spoiler:
Tohle se moc povedlo, tleskám autorovi za vyjímečně skvělý thriller. Ostatně klasika u tohoto mistra thrillerů. Jsem už závislý na Deaverovkách a na sérii Lincolna Rhyma s Amélií Sachsovou. Souhlasím s mým oblíbeným uživatelem čefem, že tohle, tedy 10. díl, kniha: Pokoj smrti, je aspirantkou na jeden z nejlepších dílů v sérii. Já thrillery se špionážní zápletkou a tajnými službami naopak mohu. Tohle je možná moje osmá kniha od autora v tomto roce a líbí se mi styl psaní autora, super zápletky, kde je běžné mít tři zvraty v knize, reálnost děje, dedukční schopnosti Lincolna Rhyma a členů jeho týmu odhalit pachatele na zakládě stopových důkazů, napětí graduje od začátku jeho knih až do konečného finále, kde je pachatel odhalen. Jeffery Deaver píše prostě skvěle, tedy pro mne. :-) O knize: Robert Moreno, americký občan, je zastřelen na Bahamách a byl to řízený odstřel odstřelovačem, který pracuje pro americkou vládu, která na zakládě informací zpravodajských služeb nechala Morena odstřelit, že plánuje teroristický útok v Americe. Informace se však ukáže jako mylná, protože Moreno měl vést pouze protest proti americké vládě. Případ dostanou na starosti Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová a Rhymovi kolegové. Dochází k postupnému zjištování informací při spolupráci americké policie s královskou bahamskou policií, ale případ zamrzne na mrtvém bodě, že Morena nechaly odstřelit drogové kartely. Aby tým odhalil motiv, skutečného pachatele, musí Rhyme na Bahamy, kde jsou ještě forenzní důkazy po odstřelu a Sachsová vyšetřuje V Americe. To, co Rhyme a jeho tým odhalí, povede opravdu k původně nečekanému závěru. Je tu ještě jedna věc. Někdo ničí důkazy o vraždě a o Morenovi samotném a vraždí lidi, kteří se s Morenem před vraždou setkali. Proč? Nic není ponecháno náhodě a vrah má pifku i na samotného Rhyma a Sachsovou. Přežijí oba Rhyme i Sachsová, jako vyšetřovatelé, kteří rýpou do vosího hnízda? To už si přečtěte sami. Je to skvělé čtení. Velmi ocenuji, že autor ve svých knihách poodkrývá i druhý možný náhled na světové dění a na roli Ameriky a nejen ji samotnou v něm. Těším se na další díl. Jasných pět hvězd a doporučení všem thrillerovým a detektivním fandům. Sérii čtěte ale postupně, jak díly na sebe navazují, protože je v každém díle návaznost také na soukromý vývoj postav a rozvoj jejich vztahů. Posledních pár slov: Naprosto famózní díl. :-)
Možný spoiler:
Anglické dějiny mě zajímají obzvláště a jelikož mě velmi zaujaly romány Rebeccy Gablé z Anglie a jejíž druhý díl Strážce růží obsahuje postavy, na které dějově i letopočtem navazuje kniha Bouře od Conna Igguldena, pustil jsem se do ní. Bylo to poutavé čtení, navíc založeno hodně na historických událostech, ale autorovi se podařilo umně skloubit historické postavy a události s fikcí, takže je to další autor historie, který píše pro mne velmi poutavým stylem a tímto si ho dávám do oblíbených. První díl Bouře: Je o následníkovi anglického trůnu, Jindřichu VI., který je nemocen, není žádný válečník jako jeho otec Jindřich V. a tak jedinou možností, jak zabránit dalšímu válečnému konfliktu mezi Anglií a Francií, je právě manželství s Markétou z Anjou. Tento svazek má zajistit mír mezi Anglií a Francií, jenomže manželská smlouva zavazuje Jindřicha VI. k velkému odstupku ve prospěch Francie. To se ovšem nelíbí anglickým šlechticům a rolníkům ani v Anglii, ani ve Francii, kde mají svá uzemí. To vyvolá bouři nepokojů ze strany Angličanů ve Francii i doma a dochází k povstání. Král Jindřich VI. je ovšem nemocný a nemůže vést ani vojsko proti povstalcům, kteří hrozí dobýt Londýn a svrhnout Jindřicha VI. krále. Jeho manželka Markéta je mu věrnou oporou, ovšem ani ona není všemocná a angličtí šlechtici začínají kout pikle proti svému králi, kterého někteří považují za slabocha. Podaří se přívržencům Jindřicha VI. a královny Markéty zabránit zkáze Anglie, když zarazí povstalce? A mají dost sil nato, aby povstalce potlačili? A co povstalci sami, kteří rovněž královských rozhodnutím přišli o všechno, kdo se za jejich zájmy postaví? Jisté je jen jedno, na nemocného krále Jindřicha VI. a jeho rod se valí temná mračna. Kniha končí v nejlepším a pokračuje dílem Trojice, kde se rozhádání angličtí šlechtici začnou hlásit o moc v Anglii. Kniha Bouře byla výborný úvod do Války růží, o které jsem nic nevěděl, takže jako čtenář neznalý této historie, jsem byl vícekrát překvapen, poučen a také jsem si užil tuto knihu o to více. Pět hvězd a doporučení a brzy se vrhnu na díl Trojice.
Možný spoiler:
Tak tohle bylo výborné. Iluze od Camilly Läckberg a Henrika Fexeuse, to je první a vydařený díl pro mne nové série. O knize: Ve Stockholmu je nalezena bedna na kouzelnické triky a jsou v ní meče. Ano, bedna samozřejmě nebyla prázdná a vrah vraždí své oběti podle iluzionistických triků. Totožnost oběti je neznámá a policie se s případem nemůže pohnout z místa. Policistka Mina Dabiriová se obrací na Vincenta Waldera, mistra magie a mentalistu, který toho ví hodně o lidské psychice a policie doufá, že by jim Vincent mohl pomoci s náhledem na myšlení vraha. Vincent zpočátku váha, nakonec ale svolí a stane se policii užitečným pomocníkem. Mina i Vincent mají své třinácté komnaty a díky případu se musí i Vincent opět ponořit do minulosti. Jenže vrah se navíc pokouší Vincentovi něco sdělit pomocí těchto vražd. Dokáže Vincent spolu s policií zprávu včas dešifrovat, než zemře další oběť? To už si přečtěte sami. Věřím, že vás kniha mile překvapí, tak jako mne. :-) Je to poutavé čtení, nechybí napětí, které graduje, dvě dějové linky, vyšetřovací postupy, skvělé Vincentovy vhledy do vyšetřování, velmi sympatická Mina i zbytek vyšetřovatelů, odkrývání soukromí Vincenta a Miny a hlavně postupné odhalování vraha, kdo, jak a proč? Vraha se mi podařilo tipnout částečně, kniha mě hodně zaujala, střed byl maličko slabší. Wau efekt se na konci konal. Takže hodnotím pěti hvězdami a doporučuji tuto knihu jako výbornou detektivku. :-) Jsem zvědavý na druhý díl. :-)
Kniha: Poslední hřebík, poslední díl Fabiana Riska, byla rovněž výborná. O knize: Hlavní postavou je Kim Sleizner, vedoucí kodaňského oddělení vražd, který je zkorumpovaný ve všech směrech, ale hlavně mistr lži a herec. Jeho bývalá podřízená Dunja Hougaardová shromažduje v utajení důkazy proti Sleiznerovi. Mezitím je v jezeře objeveno auto, v němž jsou dvě mrtvé osoby. Jedná se o vysoce postaveného muže dánské rozvědky a o cizí ženu. Případ bude vyšetřovat právě kodaňské oddělení vražd. Dunja doufá, že nalezené dvě osoby z jezera by mohly posloužit jako past na Kima Sleiznera. Zároveň ve Švédsku obdrží policista Fabian Risk zprávu, která změní naprosto vše. Fabian začne pátrat rovněž na vlastní pěst po událostech ze zprávy, kterou obdržel a bude se divit, co všechno zjistí. Fabian je odhodlán nenechat věci jen tak projít viníkům. Konec je dost realistický, v knize se tentokráte nevyšetřuje sériový vrah, ale příběh je postaven na tom, zda se Dunji a jejímu týmu a Fabianovi podaří dopátrat se pravdy a zda budou mít dost důkazů na to postavit Sleiznera před soud. Poslední díl je trošičku slabší, tak 90%, ale stále se jedná o velmi kvalitní thriller. Konec je velmi povedený a koncový zvrat je na pět hvězd. V žádné knize z této série, nechybí napětí, mrtvolky, dějové zvraty, inteligentní zápletky, soukromí vyšetřovatelů, krev, no prostě kvalitní severské thrillery. Celé sérii a této knize dávám pět hvězd a doporučení. Na konci bych chtěl poděkovat všem knižním přátelům za jejich recenze na moje dotazy ohledně Stefana Ahnhema. Všem vám moc děkuji. :-) Bez vás bych si tuto sérii nepřečetl. :-) Autorovi děkuji za velmi povedené dílo.
Možný spoiler:
Druhý díl Iulie Domny: A Iulia vyzvala bohy na souboj je ještě poutavější než první díl. V tomto díle se opravdu v první polovině knihy válčí trochu méně, ale je zde zase dvakrát tolik intrikování o římský císařský post, že je to až k neuvěření. Santiago Posteguillo je pro mne nový čtenářský objev, protože události, snad až na jednu, které v knize popisuje, se opravdu udály. Nepřál jsem si, aby kniha skončila, tak mě tato duologie zaujala. Události v knize popisované jsou zpracovány románovou formou, takže je to velmi poutavé čtení. Tato kniha je pokračováním příběhu Iulie Domny, kdy na konci prvního dílu se stala císařovnou a její manžel Septimius Severus císařem a zakládají tak novou dynastii. Může se zdát, že hlavní bitvy byly vybojovány a teď půjde jen o to, jak nejlépe a nejdéle vládnout Římu. Jenže život Iulii a Severovi připravil další zkoušky: Zradu ve vlastních řadách, řevnivost o moc mezi bratry, rakovinu Iulie Domny a mnohé další pohromy, pod kterými by se obyčejná žena již dávno poddala osudu a přestala bojovat za zvůj sen, udržet císařskou dynastii. Jedna pohroma se vyřeší a hned přichází další Jobovy zkoušky. Autor navíc příběh obohacuje o bohy římské i bohy na Olympu, kteří právě na Iulii sesílají životní pohromy, aby prokázala, jak odolná je. To je autorova fikce, nicméně, pohromy seslané se skutečně Iulii z historického hlediska všechny přihodily, v tomto směru se o fikci nejedná. Zradu, řevnivost synů, rakovinu a další pohromy, to vše Iulia skutečně zažila. Z mého hlediska se jedná o velmi obdivuhodnou ženu, před kterou smekám. Panovnice, politik a taktik, matka a manželka, přítelkyně, to vše Iulia Domna je. Je mi opravdu líto, že příběh Iulie Domny skončil. Jsem obohacen jak po stránce historických faktů, tak romány jako čtenář. Pět hvězd této knize a velké doporučení celé duologii o Iulii Domně. Máte rádi historické romány jako já? Váháte nad počtem stránek v knize? Obáváte se, že to budou jen nudná suchopárná historická fakta? Pak vás mohu uklidnit. Jedná se o neobyčejný příběh, ve kterém si každý čtenář najde to své. Pevně doufám, že nakladatelství se pustí i do dalších autorových knih a že tyto budou přeloženy do češtiny. Pro mne je celá duologie jednou velkou peckou a to jsem na ni narazil náhodou. Jasných pět hvězd a obrovské doporučení všem čtenářům a také čtenářkám. :-) Autorovi tleskám za mistrovské dílo. :-)
Historický román španělského historika Já, Iulia je románem, kde se kloubí věrohodná historie s umně doplněnou fikcí. Pro mne to bylo velmi poučné i záživné čtení. Věrohodnost popisovaných událostí je veliká. Autor čerpá z mnoha historických pramenů, ale je to opravdu velmi poutavý příběh císařovny Iulie Domny a jejího manžela Septimia Severa. O knize. Římský císař Commodus zvrhlý a také šílený zadržuje v Římě manželky a děti tří římských správců, Septimia Severa, Pescennia Nigra a Clodia Albina. Po Commodově smrti se o císařský trůn hlásí hned pět uchazečů. Tři správci římských provincií a dva senátoři. Jen jeden ale z tohoto boje může vzejít vítězně. Začíná občanská válka, kde nikdo nemá nic jisté. Kdy vyjde jako nový císař vítězně, určitě už z anotace tušíte. Velká část knihy je věnována manželce Septimia Severa, Iulii Domně, která je krásná, velmi inteligentní a také cílevědomá. Iulia Domna pochází z královské větvě v Sýrii a má obrovský smysl pro politikaření, kde svým rozumem dokáže předvídat situace, z čehož notně v dobrém těží její manžel. Iulia Domna je opravdu z historického hlediska velmi opomíjená žena a to také hlavně proto, že pro Římany je Iulia, cizinka ze Sýrie. Pokud se pustíte do četby tohoto velkolepého románu, počítejte s tím, že se vám dostane hodně informací z historie, tak, jak se skutečně udály. Na film Gladiátor můžete zapomenout. Takto Commodus nezemřel. Pro přehled jsou v knize uvedeny všechny hlavní postavy, grafické zobrazení plánů bitev a soupis latinských pojmů, které se v knize vyskytují. Je to hodně román o velkém snu, založit novou císařskou dynastii. Nechybí zde intriky, závist, válčení, politikaření dnes a denně, dějové zvraty u každé z postav, ale také láska. No prostě pro mne velmi poutavé a o dějiny Říma velmi obohacující čtení. Pokud čekáte hlavně napětí pramenící z historické fikce, budete asi trochu zklamáni. Ta je také vyobrazena a velmi obohacujícím dojmem. Není to ani učebnice dějepisu, suchopárná historie. Je to mix obojího, kde smekám před autorem, že se mu podařilo vytvořit poutavý a zároveň realistický román. Mám naštěstí ještě druhý díl, který mne teprve čeká a myslím, že to bude ještě poutavější čtení, než už tak svělá první část. Děkuji zde hlavně uživatelům: nero 13, jehož hodnocení historických románů je pro mne velkou zárukou kvalitního čtení. Dále děkuji uživatelům: hanzmb a Martianus a všem ostatním také, což mě ponouklo ke čtení výborné knihy. Děkuji vám všem. Za mne pět hvězd a jasné doporučení.
Kniha: Mlha nad Shadow Sands je výborný thriller, ale za mě to na pět hvězdiček tentokráte není. Je to velmi dobře napsaná kniha, ale u Roberta Bryndzy jsem zvyklý na vyšší standard, proto na něj budu trochu přísný a tuto knihu hodnotím poctivými čtyřmi hvězdičkami. Děj knihy: Kate Marshallová se potápí v okolí nádrže Shadow Sands a objeví v něm mrtvolu mladíka. Kate zavolá na místo policii, ale ta případ s mladíken uzavře jako utonutí. Přitom se jednalo o mladíka, který byl špičkovým plavcem a navíc se na jeho těle objevily zranění, která jsou v přímém rozporu s pouhým utonutím. Kate nevěří, že se jednalo o nehodu a začne se o oblast Shadow Sands více zajímat. Při pátrání jí pomáhá její asistent Tristan Harper a společně zjistí, že v nádrži Shadow Sands byly nalezeny v minulosti další dvě těla. V oblasti Shadow Sands lidé už roky mizí, zvláště když padne mlha a když se v mlze ztratí i Katina kolegyně z univerzity, začínájí hodinky odpočítávat čas, než vrah obět usmrtí a zbaví se jejího těla. Dokáží Kate s Tristanem zmizelou kolegyni alokovat včas, nebo její zmizení znamená, že už nad ní mohou namalovat křížek. Nejdříve ale budou muset také najít odpověd na otázku, kdo lidi v mlze unáší a pak je zabíjí. Jak to dopadne, to už nechám na vás, vážení čtenáři. Tento thriller je téměř nekrvavý, což nevadí. Hlavní děj příběhu tvoří zmizelí a pohození v nádrži Shadow Sands. Případy s Kate Marshallovou jsou mi stejně sympatické jako případy s Erikou Fosterovou, možná i více, ale oproti prvnímu dílu s Kate a Tristanem, zde nebylo takové napětí a zvraty. Kanibal z Nine Elms mě přikoval k otomanu, tady to bylo také napínavé, ale zbývalo objasnit pouze otázku, kdo vraždí a kde je ukrývá. Roberte, jste skvělý, ale proto na Vás budu i přísný a říkám první díl s Kate špičkový, druhý díl s Kate výborný. Děkuji Vám za příjemně strávený čas a budu se těšit zase na příště s Kate a Tristanem. Knihu určitě doporučuji, jako kvalitní thrillerové čtivo.
Dostal jsem chuť na Jefferyho Deavera, protože tento autor je pro mne zárukou kvality a několikanásobných dějových zvratů a tak padla volba na knihu: Hořící drát, dévátý to díl v sérii. Pachatel v tomto případě zabíjí lidi pomocí elektřiny a cíleně směřovaných elektrických výbojů při velmi vysokém napětí. Hned na začátku zmíním, že jsem neřešil zcela, že v případech, které jsou v knize popsány, jsou některé věci mimo realitu, ale šlo mi o to dostat skvělou zápletku a toho se mi také dostalo. Ze začátku mě kniha až tak moc nezaujala. V polovině knihy už jsme měli běhěm jednoho dne jakouž takous linii, kdo by mohl být pachatelem, ale autor opět překvapil několika zvraty v ději a ten konec, ten byl pro mě přímo luxusní. Hned při prvním útoku na autobus elektrickým výbojem, se policie domnívá, že šlo o teroristický útok a tak je o spolupráci požádán vyšetřovatel Lincoln Rhyme. Ten na místo činu posílá Amélii Sachsovou a Rona Pulaského, aby místo ohledali. Během páru dní dojde k několika útokům a pachatel posílá před těmito útoky vyděračské dopisy. Nicméně dlouhou dobu se neví, kdo by to mohl být, protože na místech činu pachatel nezanechává forenzní stopy. Lincoln Rhyme zároveň pracuje na případu: Hodináře, který mu jako jediný před zatčením utekl, takže na Lincolna Rhyma a jeho tým je vystaven velký tlak. Je to skvělý thriller, kde se po pomalejším rozjezdu dočkáme překvapení ohledně motivu i identifikace pravého pachatele, který je velmi důmyslný. Víc prozrazovat nebudu. Je to prostě skvělý thriller, kde se utkává brilantní mozek Lincolna Rhyma s pachatelem na základě minima důkazů a kniha už se od sté stránky špatně odkládá. Jako obvykle byl pachatel překvapením a ten konec je prostě špičkový. Jasných pět hvězd a doporučení všem thrillerovým fandům. Série s Lincolnem Rhymem mě velmi baví. Nejlepší jsou ty autorovy zvraty. Ne jeden, ale třeba tři čtyři v jedné knize. Prostě napínavé čtení se vším všudy. :-) Budu se těšit zase na příště. :-) Kniha naprosto splnila má očekávání. :-)
Možný spoiler:
Tento díl: Příliš odvážné přání, 4. díl ságy, je dramatický od začátku až do poslední stránky. Kniha opět navazuje dějově přesně, kde skončil předešly díl a sice u autonehody, kterou měli Sebastian s Brunem na dálnici. Emma a Harry Cliftonovi spěchají do nemocnice, protože dostali oznámení o autonehodě a jeden ze dvou pasažérů nehodu nepřežil. Kdo to bude? Bruno, nebo Sebastian? V tomto díle odchází předseda Barringtonovy lodní společnosti Ross Buchanan do ústraní a Emma se rozhodne ucházet o post předsednictví. Jenže je tu ještě don Pedro Martinez, který chce Cliftonovy i Barringtonovy zničit za každou cenu a ten dosadí za sebe do rady lodní společnosti majora Alexe Fishera, který se také bude ucházet o post předsedy. Kdo to vyhraje a má lodní společnost ještě šanci před jejími nepřáteli? Emmou a Harrym adoptovaná dcera Jessica krásně kreslí a dostane stipendium na uměleckou školu, zde se seznámí s Clivem Binghamem, oba se do sebe zamilují a plánují sňatek. Rovněž další osoba, která nepřeje Cliftonovým ani Barringtonovým nic dobrého je lady Virginie, která se zná s matkou Clivea a pokusí se sňatku Jessiky a Clivea podlým způsobem zabránit. Na scénu také vstupuje Cedric Hardcastle, který nastupuje jako člen rady lodní společnosti. Je to nová postava, která velmi ovlivní chod Barringtonovy lodní společnosti, nebudu ale prozravovat v jakém smyslu. Giles Barrington obhajuje poslanecké křeslo a Harry se stává spisovatelským esem. V tomto díle se neustále něco děje a jako vždy končí v dalším dramatickém ději, o jehož průběhu se čtenář dozví až v následujícím díle: Mocnější než meč. Jsem velkým fanouškem této ságy. Je přímo strhující a v tomto díle, půjde doslova o hubu, protože Cliftonovi i Barringtonovi mají mocné nepřátele. Podaří se těmto rodinám přežít, když jsou jejich protivníci tak mocní? Tento díl je opět nabitý akcí od začátku až do konce. Jeffrey Archer je skutečně mistr vypravěč. Jednoznačně pět hvězd a velké doporučení celé této sáze. Ještě jste od tohoto autora nic nečetli? Tak zkuste knihu: Jen čas ukáže a věřím, že budete nadšeni a stanete se dalšími čtenáři této ságy, jako já jsem si ji velmi oblíbil. :-)
(SPOILER) Kniha: Jana Eyrová je opravdu povedené klasicistní dílko. Je znát, že mravy, city, myšlení té doby před dvě stě lety provází celou knihu, což je dobře a také se nedivím, že královna Viktorie byla touto knihou nadšena. Je to opravdu poutavý příběh sirotka Jany Eyrové, která vyrůstá v rodině jako svěřenkyně paní Reedové, ale už od útlého dětství Jana zažívá ústrky a bezpráví. V internátní škole pak to ještě pokračuje, než nastane čas, kdy si Jana jako chudá žena bez prostředků a závazků bude muset hledat placené místo. To najde v panství pana Rochestera, kde se Jana stará o svěřenkyni pana Rochestera. Jana je sice chudá penězi, ale zato je to duševně velmi krásná, mladá žena s otevřeným srdcem a tak upoutá pozornost pana Rochestera, majitele panství. Vznikne mezi nimi velmi silné pouto a pro Janu i pro pana Rochestera nastává krásný čas lásky, který je ale přerušen tíhou strašného tajemství. Ve sňatku Jany a pana Rochestera stojí závažná morální překážka. Jana je nucena odejít a prožije si další bolesti na své další cestě, ale i radosti na své nové cestě. Nicméně zasáhne i osud a Jana se s panem Rochesterem znovu shledá za jiných okolností. Jak tento příběh dopadne, to už si sám přečti ,čtenáři. Jisté je, že se jedná o velmi pozoruhodné dílko, kde láska a přátelství a především morální kodex téměř každého normálního člověka té doby jsou popisovány autorkou nanejvýš vznešeně. Z knihy je i cítit autorčina vlastní zkušennost minimálně z popisu života a pocitů malé dospívající dívky, která si hledá místo ve světě, jakož i dospělé ženy, jež má mnoho vnitřních půvabů a vědomostí. Není to čtení na jeden den, ale je to láskyplný dramatický příběh v mnoha ohledech, který se právem řadí mezi démanty klasicistní literatury. Kniha se mi navíc hodí do ČV. Poslední třetinu knihy jsem už opravdu četl s velkým zaujetím a netrpělivě očekával, jaký konec autorka hlavním hrdinům knihy přichystala. Jasných pět hvězd a doporučení všem romantickým duším. :-)
Od H. Fieldsové jsem měl přečtené předchozí tři díly s Lucem Callanachem a Avou Turnerovou. Dokonalé ticho jsem přečetl až po roce a půl od třetího dílu. Všichni tady psali: Nic pro slabé žaludky. Tento díl: Dokonalé ticho jsem zvládnul, ale občas už jsem pociťoval, že ostrost tohoto thrilleru je větší. Tento díl je zatím nejostřejší ze všech, co jsem od H.F. četl a dvakrát tak brutální jako Dokonalá kořist, ale zvládnul jsem to ještě s nějakou tou rezervou a jinak se mi to dost líbilo. :-) Tento díl se dá přirovnat ostrostí k Larsu Keplerovi. Ke knize: V Edinburgu je nalezeno tělo mrtvé dívky s vyřezanými pásy kůže na těle. O nějaký čas později je nalezen opuštěný kojenec a u něj je nalezena panenka, která je vyrobená z lidské kůže. Pachatel vyrábí z kůží svých obětí panenky. Současně s tím jsou v Edingurgu zaznamenány útoky na narkomany, kterým někdo v bezvědomí vyřezává písmeno zet do tváří. Jedná se o stejnécho pachatele, nebo zde máme pachatelů více? Jedno je jasné. Policie bude muset najít spojitost mezi zločiny, protože i když u obou línií případů je zjevné, že způsob provedení vražd a mrzačení narkomanů je stejný, motiv, podle kterého si vrah vybírá své oběti, je dlouho nejasný. I když to bylo místy bestiální, četl jsem tento thriller s napětím, jak to dopadne a kdo bude vrah a co bude spojovací můstek mezi vraždami. Helen Fieldsová je sice ostrá, ale její knihy jsou stavěny na realném základě. Upozorňuje i ze své právnické praxe, jaká úskalí ve společnosti existují, která vedou nebo mohou vést vrahy k tak krutým vraždám. Navíc její zápletky jsou velmi inteligentní, takže i když toto byla jedna z hodně ostrých knih, i tento díl jsem četl se zaujetím. Velmi kvituji i popisy z osobního života vyšetřovatelů a skvélě hlášky seržanta Livelyho. :-) Takže kniha je proložena i světlými okamžiky. :-) Pátý díl by měl být zase mírnější, takže jsem zvědav, kdy se do něj pustím. Děkuji uživatelce: moudivlacek, která mně dodala odvahy pustit se do čtvrtého dílu. Zvládnul jsem to a děkuji Ti, ještě nějaké rezervy mi zbyly. Nedoporučuji tento díl, který je krvavý a místy bestiální začátečníkům v línii thrillerů a detektivek. Zápletka byla velmi inteligentní a dle mého názoru i reálná, takže se jedná o povedený thriller. Nechybí napětí, inteligentní zápletka, zvraty, odhalení pachatele je až na konci, vtipné hlášky, sympatiční vyšetřovatelé, stupňování napětí. Za mne pět hvězd a doporučení ostřílenějším čtenářům. :-) Děkuji na konci všem svým knižním přátelům, kteří mi věnovali své recenze ke knihám této autorky. Díky vám všem, moc si vašeho času mi věnovaného vážím a každá ostřejší kniha, kterou zvládnu, mě posunuje v hranici únosnosti drsnosti dále, a to je také vaše zásluha. :-) Srdečné díky. :-)
Hned po druhém dílu jsem se vrhnul na třetí díl: Přísně střežené tajemství a i tento díl byl skvělý. Třetí díl začíná hned tam, kde druhý díl skončil, to jest u hlasování ve sněmovně lordů, kdo zdědí po Hugovi Barringtonovi titul a celý rodinný majetek. Rozhoduje se mezi Gilesem Barringtonem a Harrym Cliftonem a rozhodující slovo bude mít lord kancléř, protože hlasování v minulém díle dopadlo, jak dopadlo. Hlasování zamíchá osudem hlavních postav ať tak, či tak. Harry poté odjíždí do Ameriky, propagovat svůj nový román, mezitím Emma hledá dítě, které bylo nalezeno v kanceláři jejího otce tu noc, kdy byl její otec Hugo Barrington zavražděn a jsou zde také volby, kde Giles Barrington bude chtít obhájit své poslanecké křeslo a Giles se bude velmi divit, kdo bude jeho hlavní protikandidát. V tomto díle vystupuje i Sebastian, syn Harryho a Emmy, který značně ovlivní budoucí život svého strýce Gilese. A je to Sebastian, který má nastoupit na Cambridge, je ale ze školy vyloučen a Sebastian se zaplete do prodeje Rodinovy sochy, se kterou je spojen jeden život jednoho mafiána. Může se zdát, že sněmovnou lordů je rozhodnuto o veškerých osudech Cliftonů a Barringtonů, ale není tomu tak. Znovu se vynořují nové postavy, přátelské i nepřátelské vůči Cliftonům i Barringtonovým a autor rozvíjí i příběh Sebastiana, který také značně zamíchá kartami obou rodů. Je to opět kniha plná napětí, kde sledujeme pokračování osudů Harryho, Gilese, Emmy, Sebastiana a dalších. Přibývají nové postavy, které nebudu jmenovat, ale které budou stěžejní pro pokračování příběhu ve čtvrtém díle a tuším, že nás budou možná provázet i celou další ságou. Je to famózní čtení, kde nechybí drama v mnoha podobách, láska, přátelství, nenávist, mamon kolem majetku a politikaření a samozřejmě další pokračování Barringtonovy lodní společnosti. Je to opět díl za pět hvězd a velké dopořučení celé sáze Cliftonových. Pokud se rozhodnete pro tuto ságu, počítejte s tím, že se jedná o luxusní čtení a vaše plány, co vše stihnete udělat mimo čtení knihy, budou muset jí bokem, protože prostě budete potřebovat vědět, jak to bude dál. :-) Maximální spokojenost a těším se na další díl. Rada: Nečtěte anotaci dalších dílů, pokud nemáte přečtený díl předešlý. Anotace hodně prozrazuje, jak předchozí díl končí, hodně spoileruje.
Spoiler:
Na tuto knihu jsem se těšil a byl jsem zvědavý na pokračování osudů rodin Cliftonových a Barringtonových, které se v prvním díle, krásně propojily. Druhý díl je pokračováním původních hrdinů: Harryho Cliftona, jeho matky Maisie, strýce Stana, Huga Barringtona, dědice Barringtonovy lodní společnosti, jeho dětí: Gilese, Emmy a Grace Barringtonových a nově také syna Harryho a Emmy: Sebastiana. V prvním díle na konci knihy Harry Clifton přijme identitu Toma Bradshawa, který zemřel na moři a jeho mrtvé tělo nechá identifikovat jako Harryho Cliftona, takže Harry je prohlášen za mrtvého. Jeho milovaná Emma Barringtonová však odmítá uvěřit, že Harry zemřel, protože najde v Bristolu neotevřeny dopis, který je psán rukou Harryho Cliftona, který se do Evropy dostal poté, co už měl být Harry mrtvý. Odjíždí proto do Ameriky, aby zjistila co se stalo, protože do Ameriky Harry Clifton plul. Harry opravdu přežil, ale na území Ameriky vstupuje jako Tom Bradshaw a netuší, jaké okolnosti tím spustí. Tohle nebudu prozrazovat, to si prostě přečtěte, nebudete chtít knihu odložit. Mohu směle říci, že druhý díl se směle vyrovná kvalitě dílu prvnímu a i když je příběh vyprávěn z pohledu vícero postav, každá postava je zajímavá a příběh každé z postav je velmi čtivý. Na konci se linky zase propojí. Nechybí zde intriky, podvody a lži, život smetánky i chudobných lidí, válka, která zasáhne do osudů všech postav, láska a pevná přátelství, rodinné vztahy a vazby, bohatství a chudoba, ale také nenávist a záludná jednání a samozřejmě odkrýváme další tajemství Barringtonových a Cliftonových. Měl jsem tři dny času a tak jsem věděl, že tuhle knížku za tři dny dám a vážení, ani chvíli jsem se nenudil. Jeffrey Archer se pro mne stává další spisovatelskou jedničkou a už se těším na pokračování. Naštestí mám všech šest dílu a poslední sedmý mám objednaný. Tuto ságu si přečtu celou. Já mám ságy rád, ale řeknu vám všem, vážení čtenáři, že pokud váháte anebo jste váhali, zda se pustit do této ságy, dávám za tohoto autora ruku do ohně. Budu se opakovat, ale i zavazování tkaniček umí autor napsat tak poutavě, že čtenář popis tohoto úkonu čte s velkým požitkem a dožaduje se přídavku. Jedním slovem hodnotím knihu opět jako famózní. Pět hvězd a jasné doporučení. :-) Najde Emma Harryho? A budou moci spolu strávit zbytek života? A co sporné Harryho otcovství, bude v tomto dílu vyjasněno? Nuže, čtenáři, pusť se do dalšího dílu a třetí si raději rovnou rezervuj v knihovně. Pane autore tleskám a vřele děkuji. :-)
Po delší době jsem sáhl po další knize od Louisy Pennyové. Dostal jsem chuť na poklidnou detektivku, která má skvělou atmosféru. I tento díl: Vysoký účet, je dějově nabitý, ale ta atmosféra kolem je prostě úžasná. V tomto díle Armand Gamache nastupuje na akademii Sureté jako nový velitel, aby odstranil z akademie zkorumpované učitele a spolu s ostatními profesory vytvořil zdravé prostředí pro kadety akademie a budoucí policisty. Mezitím se v bistru ve Three Pines najde stará mapa, která je ručně kreslená. A tu dostane Armand jako dárek ke svému prvnímu dni na akademii. Z počátku se zdá, že mapa byla vytvořena jako kuriozita. Na akademii Sureté dojde k vraždě jednoho profesora a u něj v pokoji se najde i kopie této staré mapy. Vraždu budou tentokráte vyšetřovat především policie, kde Armand bude spíše jako podezřelý a mapa bude ve vyšetřování vraždy hrát také klíčovou roli. V tomto díle vystupují i noví agenti Sureté, což se mi velmi líbilo. Důkazy ukazují na Armanda Gamache a ještě jiné možné pachatele. Bude Armand tentokráte ve spolupráci s policií schopen odhalit vraha dříve, než sám jako jeden z podezřelých dostane klepeta? Rovněž motiv pro vraždu bude nutno správně rozkličovat a Armand Gamache bude muset vstoupit do své třinácté komnaty, aby vrah byl odhalen. A co ta mapa? Jakou roli v případu vraždy bude nakonec hrát? To už si přečtěte sami. Za sebe mohu tvrdit, že to bylo skvělé čtení s velmi inteligentní zápletkou, vražda bez brutalit a ta atmosféra, co se celou knihou táhne, je prostě úžasná. Za mne pět hvězd a doporučení všem detektivkářům. Díly čtěte tak, jak jdou po sobě, jinak vám kniha nebude dávat tolik smysl. Každý díl je sice jako případ zakončen samostatně, ale v každém díle dochází vždy k velkému posunu života hlavních postav a ten je silně návazný v dalších dílech. :-)
Možný spoiler:
Bylo to moje první setkání s autorkou a dopadlo to výborně. Knihu DNA hodnotím jako výbornou detektivku. Zaujala mě anotace a jediná otázka, která mně vrtala hlavou, byla, zda to dám a jak ostrá autorka bude. Vraždy jsou dost ostré, ale zvládnul jsem to ještě s rezervou a udržoval si od toho i zdravý odstup a místy se mi to i líbilo, že to bylo drsnější. Příběh samotný byl taky velmi zajímavý, nuže o něm: V Reykjavíku je zavražděna matka tří dětí a její sedmiletá dcera je svědkem matčiny vraždy. Policista Huldar dostane tento případ na starost a jediným svědkem je dcerka matky. Huldar jako policista bude muset spolupracovat s psycholožkou Freyjou, která bude mít na starosti komunikaci s tak malým dítětem. Je tu ale jeden zádrhel ve spolupráci Huldara s Freyjou. Nedávno se spolu vyspali a v danou noc, se Huldar Freyji představil jako zaměstnáním tesař, ne jako policista. Osobní věci budou muset jít stranou, prioritní je případ. Vraha nikdo z okolí nezahlédl, nejsou žádní svědci a když přibyde další vražda, policie je v koncích. V tu samou dobu, co vrah řádí, zachytává radioamatér šifrované zprávy, které se zavražděných žen týkají a týkají se dokonce i jeho. Radioamatér začne pátrat na vlastní pěst. Podaří se policii ve spolupráci s Freyjou a malou holčičkou najít důkazy, které by odhalily vraha? A co mladý radista? Podaří se mu zjistit, kdo šifrované zprávy vysílá a proč je ve zprávách ohledně zavražděných žen zmínka i o něm? To už ponechám na vás, čtenáři. Vrah je do poslední chvíle neodhalen, jakož i jeho motiv. Kniha je to napínavá, místy drsná, s uvěřitelným příběhem, uprostřed má kniha menší náboj, když policie tápe, ale tato slabší část nám zase dovoluje poznat zainteresované osoby i trochu blíže ze soukromí, což považuji také za přínosné celkovému příběhu. Já si nemám na co stěžovat. Vlastně ano! Neměl jsem na čtení tolik času. Potěšilo mě, že jsem pachatele vražd tipnul správně, ale motiv je odhalen také až na konci knihy s odhalením totožnosti vraha, což je výborné. Knihu určitě doporučuji ostatním detektivkářům, ale nedoporučuji tuto knihu prvotním čtenářům detektivek. Vražd zde sice není tolik, ale styl provedení je dost drsný a to by každému nemuselo sedět, zvláště je li to první detektivka. Rád bych zde poděkoval uživatelce: moudivlacek, která mi poskytla cenou recenzi, díky které jsem do série s Yrsou šel. Mockrát Ti děkuji :-) Pět hvězd a doporučení. :-)
Možný spoiler:
Tohle byl vynikající thriller a navíc je založený na velmi reálném základě. V tomto thrilleru si přečteme o vraždách, které se staly a které má na svědomí pachatel, který o svých obětech zná vše podrobně. Je to pachatel, který si na základě získaných informací vyhlédne oběť, tu zavraždí a důkazy podstrčí jiným neviným lidem, kteří jsou pak za to odsouzeni. Pachatel je navíc vášnivým sběratelem všeho a hlavně informací o každém a o všem. Všechny vraždy mají podobný modus operandi a všichni beránci jdou bručet, až vrah udělá chybu a jako obětního beránka si vybere Arthura Ryma, Lincolnova bratrance, a Arthur je na základě důkazů zatčen. Případu se ujímá jeho bratranec Lincoln Rhyme a jeho tým a začínají zjišťovat, že se zde jedná o vícero nevinných obětí, kteří byli odsouzeni za vraždy někoho jiného. Podaří se Lincolnovi a jeho týmu odhalit skutečného viníka a osvobodit bratrance? A kam ho případ jeho bratrance ještě zavede? Za mne to bylo luxusní počteníčko a jsem i rád, že Jeffery Deaver zde již v roce 2008 upozorňuje na nebezpečí manipulace s osobními daty a navíc poukazuje i na skutečnost, že informace jsou uchovánány o každém z nás a o všem. Dáte si něco na vaši timeline na FB a smažete příspěvek? Možná na vaší zdi, ale na serveru o tom data zůstanou uchovány, ale to jsem jen odbočil. Případ je to vskutku napínavý, pachatele jsem tipoval někoho jiného, nechybí dějové zvraty a zápletka je opravdu originální. Doslova pecka. Já jsem z knihy nadšen a dávám jasných pět hvězd a doporučuji tuto knihu a tohoto autora všem thrillerovým fandům :-)
Možný spoiler:
Této knize jsem se dlouho vyhýbal. Robert Bryndza v ní přitvrdil oproti sérii s Erikou Fosterovou. V komentářích přátel stojí třeba: Nic pro slabé žaludky. Tak jsem si říkal, že je třeba mrknout se knize Kanibal Z Nine Elms, sérii s Kate Marshallovou na zoubek. No a mohu konstatovat, že jsem to v pohodě zvládnul a navíc se mi to velmi líbilo. Kate Marshallová, detektiv u policie, dostane sériového vraha s přezdívkou: Kanibal z Nine Elms do vězení, ovšem Kate při tom střetu málem zemře. Poté odejde od policie a začne přednášet na fakultě. Ovšem začnou se objevovat nové mrtvoly, jejichž modus operandi silně připomíná vraždy Kanibala z Nine Elms. Ten je ale zavřený. Jedná se o plagiátora? Kate se začnou vracet vzpomínky a tak se vrátí k vyšetřování a snaží se odhalit identitu sériového vraha. Odhalí ho Kate a její pomocník Tristan, dřív než zabije další oběť? A přežije Kate setkání s tímto sériovým vrahem? Je totiž velmi krutý a nezná lítost. Rád bych poznamenal, že Kate mi byla sympatická hned od začátku, také Tristan byl fajn. Ostrost knihy akorát, chtěl bych říci, že tohle je ten skvělý Bryndza, se kterým jsem se před lety seznámil. Sedmý díl s Erikou Fosterovou jsem také četl, ale kniha už neměla takové grády. Kate Marshallová ty grády má a hodlám si přečíst i další díly s Kate. I poslední díl zatím vydaný s Erikou. Za mne byla kniha příjemné překvapení a konec byl opět skvělý. Tato kniha neměla žádnou vatu a napětí bylo skvěle a postupně stupňováno. Také zápletka se mi velmi líbila. Jednoznačně pět hvězdiček a veliké doporučení. :-) Pravda ale je, že série s Kate je dvakrát tak ostrá jako série s Erikou, takže pokud chcete vyzkoušet Roberta Bryndzu, zkuste nejdříve sérii s Erikou, knihu: Dívka v ledu. To je také skvělé čtení. Závěrem děkuji všem knižním přátelům, které jsem před lety bombardoval otázkami na sérii s Kate a kteří mi odpověděli. Moc děkuji. :-)
Možný spoiler:
Bílá Voda? Je to výborný, ale tématem náročný román. Každopádně smekám před prací paní autorky Kateřiny Tučkové. Věřím, že tato kniha ji stála 10 let úsilí. Jednou z hlavních postav knihy je Lena Lagnerová, kterou otřesná životní údalost přiměje k pokusu o sebevraždu. Naštěstí přežije, ale neví, jak dál. Na základě ponuknutí jinou osobou v nemocnici se vydává po propuštění z nemocnice do Bílé Vody, kde je klášter řeholních sester. Ovšem ouha, namísto řízených řeholnic matkou představenou zde nachází řeholnici Evaristu, která ještě pár dalších sester v Bílé Vodě vede. Evarista naváže s Lenou kontakt a Lena nakonec nachází v klášteře Bílá Voda i vlastní užitečnost ostatním sestrám. Dozvídá se více a více o místě, kde se právě nachází, především však o osudu sestry Evaristy i ostatních řeholních sester. Zejména sestry Evarista a Tobie zažily komunistické slučování sester v rámci akce Ř právě v Bílé Vodě. Tím to však teprve začíná. Sestra Evarista zažila s ostatními pronásledování komunistickým režimem, který se je snažil zlomit a jakýmkoliv způsobem přimět k tomu, aby zapřely svou víru a pokračovaly v nastolené komunistické ideologii. Bílá Voda skýtá Leně poznání osudů ostatních a je jí i přechodným domovem, jenže i po totalitě se nad Bílou Vodou stahují mračna a hrozí.... a to už si přečtěte sami. Lenino tajemství se táhne celou knihou. Co Lenu zlomilo, je odhaleno až ke konci knihy. Kniha má hlavní dvě dějové linky. Raporty komunistickým estébáků na jednotlivé církevní ovečky a linku deníkovou a přítomnou, kdy se Lena dozvídá o osudu Evaristy, Tobie, Jana, Bohdanky, Paulity a dalších osob. Tuhletu literaturu bych nedoporučil každému. Ateistům může vadit náboženský zápal nebo raporty komunistických pracovníků, které jsou místy náročné a hodně četné i pro člověka, který se narodil v totalitě. Bez těchto raportů by však kniha byla pouhým románem a já je pokládám za důležitou součást knihy. Za mne mohlo být dáno možná více stran prostoru Léně, tato linka mne velmi bavila. Nakonec se ale v knize najdou i dějové zvraty, osudy, ať už minulé, či přítomné jsou velmi zajímavé, raporty nutné a poučné, takže v celkovém hodnocení je to za pět hvězd s doporučením čtenářům 18 a více let. Za sebe jsem rád, že jsem si knihu přečetl, velmi mě obohatila a Leně i ostatním hrdinům knihy jsem držel přímo pěsti. Konec velmi povedený. Paní autorko, tohle se Vám velmi povedlo. Vzdávám hold. :-)
Možný spoiler:
Kniha: Jen čas ukáže je famózní začátek rodinné ságy Harryho Cliftona. V této knize sledujeme vývoj Harryho od dětství, jež vyrůstá bez otce, protože dle maminky je Harry syn dokaře, který padl za velké války. Až po dvaceti letech se Harry dozví, jak jeho otec skutečně zemřel a dozví se zároveň tajemství, že jeho pravým otcem je možná výkonný ředitel a Harry je tak zároveň dědicem Barringtonovy plavební společnosti. Je to opravdu velice poutavý příběh všech protagonistů románu a zde především Harryho, který je chudý bristolský chlapec a sledujeme jeho vývoj od roku 1920 do roku 1940, kdy se Harry bude muset rozhodnout, zda nastoupí na Oxford, nebo se přidá k námořnictvu. Sledujeme i Harryho životní lásku, a když už oba stojí před oltářem, zasáhne zase život. Na druhý díl jsem velmi zvědavý. Vyprávění pana Archera je opravdu mistrovské, takže i zavazování tkaniček u bot malého chlapce budete sledovat se zatajeným dechem, jaký šmrnc tomu všemu Jeffrey Archer dokáže dát. Kniha je navíc vyprávěna z pohledu ca šesti postav, zdá se to mnoho, ale každá postava má něco a nakonec to splyne v jeden famózní konec, který je samozřejmě otevřený pro další díl. Naštěstí mám dalších pět dílů doma a sedmý bude vycházet. Toto je opravdu mistrovský román, kde nechybí láska, mateřská, či partnerská, dobrá přátelství, lesk a bída chudých a bohatých, zášť i nenávist, odvaha a předveším touha a také štěstí, především však životní dramata. Čekal jsem pecku a pecku jsem také dostal ( ale naštěstí ne do těla :)) a zhltnul za tři dny. Tady je to jednoznačně pět hvězd a doporučení. Za mě jedno velké bravo s potleskem autorovi. :-)
Tentokráte jsem se pustil hned do druhého dílu duologie, do posledního dílu s Vélinem Al Sornou, do knihy: Černá píseň. Postavy mi byly známy z předchozí knihy, takže do děje jsem rychle zaplul. Vélin v předešlém díle získal ztracený dar, píseň. Tato píseň je ale černá a nutí ho dělat temné věci. V boji z něj činí nelítostného zabijáka nepřátel. Vélin se bude muset naučit svou novou píseň zkrotit. Nicméně tento díl je pokračováním zavylého nepřítele: Kehlbranda, Temného rytíře, který se prohlašuje za boha a jeho vojsko: Ocelová horda pustoší království za královstvím. Jediný, kdo ho může zastavit je Vélin Al Sorna s jeho družinou a početným vojskem a tentokráte mu budou stát po boku ještě jiní přátelé. Byl to poslední díl s Vélinem a nepovím, jak končí. Snad jen to, že konec je dost rychlý, otevřený a snad mohu doufat v pokračování Vélina a jeho přátel ještě alespoň v jednom díle. Teď budu hodnotit celou trilogii: Stín krkavce, což je první série. Zde je pro mne nepřekonatelná kniha: Píseň krve, 1. díl celé pentalogie. A duologie Čepel krkavce je také pětihvězdičková, ale je znát, že příběh už je místy trochu natahovaný. Nicméne jsem celou pentalogii zvládnul v tomto roce a doporučuji ji všem čtenářům fantasy i počínajícím čtenářům fantasy, kteří mají rádi souboje a války, které jsou vedeny šípy, meči, kopími, prostě vším ocelovým. Hlavně v díle Píseň krve, je to o tom, kdo umí z valečnického umění víc, než ten druhý. Začněte první trilogií: Stín krkavce a poznejte Vélina i jako dítě, které se učí bojovat a projděte si s ním všechny jeho životní cesty. Věřím, že nebudete zklamáni. Celá pentalogie je téměř výhradně o bitvách a získávání magických schopností nad nepřítelem. Takže pokud knihu načnete, autor vám nedá vydechnout od bitev, dokud knihu nedočtete. V tomto duchu se vede celá pentalogie. Celá pentalogie pro mne byla srdcovou záležitostí a já děkuji všem, kteří mě k těmto sériím přivedli. Nezbývá mi než autorovi zatleskat a poděkovat za skvělý čtenářský zážitek. Budu se těšit na další autorovy knihy. :-)