evasamankova evasamankova komentáře u knih

Království nevinnosti Království nevinnosti Rebecca Coleman

Hodně prazvláštní kniha. Těžko hledám slova k jejímu ohodnocení. Nějak se nemůžu zbavit pocitu, jako by ji psali dva lidé. Některé pasáže se četly výborně a šly napřímo k ději, naopak spousta hluchých míst byla opisná a nejednoznačná. Řekla bych, že autorka chtěla šokovat prostě za každou cenu. Samo téma knihy a především to, že z románu, který se téměř celou dobu tvářil jako společenský, udělala na posledních 30 stranách psychothriller ve stylu J. Fieldingové. Při čtení jsem váhala zda dám tři nebo čtyři hvězdy v hodnocení, závěr to rozhodl sám. Velmi zvláštní bylo také střídaní vypravěčů. Hrdinka vyprávěla v ich formě, Zach v er formě, vsuvky z minulosti taktéž v er formě. Zvláštní a trochu rušivé. Ve výsledku mám dojem, že ač toho autorka o hrdinech a jejich motivem pověděla dost, o Judy přesto mnoho podstatného vynechala, v důsledku toho na mě konec působil jako "vycucaný z palce".

19.09.2013 3 z 5

Naprostý cizinec Naprostý cizinec Kay Schubach

Čtivě podaná kniha, která díky tématu není lehkým soustem. Autorka to podala přímo, bez nějakých příkras. Hodně mě u čtení mrazilo. Doporučuji také zapátrat na internetu po novinových zprávách a fotkách obou aktérů. Počáteční naivitu hrdinky lze pravděpodobně obhájit skutečně charismatickou fasádou tyrana. Prohlédla ho velmi rychle, vlastně během dvou měsíců, jiným ženám trvá podstatně déle se odpoutat. Příběh, který by nechtěla zažít žádná z nás.

17.09.2013 4 z 5

Před svatbou Před svatbou Jane Costello

Příjemné a milé oddechové čtení. Kniha se četla sama.

16.09.2013 4 z 5

Pouto Pouto Mark Watson

Překrásná kniha o životě, jeho pomíjivosti a poutech k lidem, které máme rádi. Obyčejný život, který prožívá každý z nás. Autor svými slovy, obraty a přirovnáními vystihuje tak neuvěřitelně lehce a procítěně životní pravdy. Pouto hlavních hrdinů je společensky zakázané, ale co když jsou skutečně jedinými lidmi na světě, kteří se dokážou vzájemně pochopit i beze slov ... Incest, nepochopitelný čin lidí, ale přesto do této nádherné poetické knihy tak ošklivé slovo nepatří. Díky autorovu vyprávění lze i takový skutek, předem odsouzený k zatracení, jednoduše pochopit jako nevyhnutelný životní krok. Protože, co je vlastně skutečný a správný život.. Velmi krásná nostalgická kniha a já smekám před autorem.

14.09.2013 5 z 5

Ranč u dědečka Ranč u dědečka Táňa Keleová-Vasilková

Kniha o radostech i strastech na slovenském venkově. Krásné, klidné a přátelské prostředí jako stvořené právě pro dovolenou. Mám však dojem, jako by byla kniha psána z rychlíku. Děj velmi rychle skákal vpřed. Při poměrně krátkém rozsahu knihy se v ní stačilo mihnout velké množství postav s různými osudy. Autorka je však představila velmi povrchně, jakékoliv vnitřní hloubce se úzkostně vyhnula. Tudíž ve výsledku byli všichni černí nebo bílí, nic mezi tím. Docela škoda, vyplýtvat taková silná témata do ztracena.

12.09.2013 3 z 5

Učitel lásky Učitel lásky Robin Schone

Velmi erotická kniha s detektivní zápletkou. Je v ní velká dávka poezie, což je rozhodně ku prospěchu vlastní fantazie. Osvěžující oproti dnešnímu boomu trochu už šablonovitých erotických románů.

10.09.2013 4 z 5

Zásah osudu Zásah osudu Danielle Steel

Kniha se silným příběhem, napsána velmi čtivě. Několikrát mi bylo opravdu úzko. Kniha o nemoci, lásce a druhých šancích.

07.09.2013 4 z 5

Bratrstvo Bratrstvo John Grisham

Výborný a čtivý politický thriller promyšlen do nejmenší podrobnosti.

04.09.2013 4 z 5

Hrana  touhy Hrana touhy Eve Berlin

Čtivá kniha, která je doslova nabitá sexem. Já osobně bych uvítala méně sexu a více příběhu, ale je to zkrátka erotická literatura. Líbil se mi mužský překlad. Byl obhroublý a seděl tak dobře k tvrdšímu sexu hrdinů.

02.09.2013 3 z 5

Deník lhářky Deník lhářky Patry Francis

Výborný psychothriller, při jehož čtení jsem si absolutně nebyla jistá s čím dalším autorka přijde. Předvídatelnost v této knize neexistuje. Autorka mrskala jedno odhalení za druhým. Samotný závěr mě velmi překvapil. Ale vzhledem k tomu, že mi tyto druhy převratných konců nesedí, o jednu hvězdu mi to ubralo v hodnocení.

31.08.2013 4 z 5

Štika v rybníce aneb jak ukrást českou miliardu Štika v rybníce aneb jak ukrást českou miliardu Aleš Prager

Kniha se stoprocentním návodem ke zbohatnutí pro odvážné jedince. Přiznám se, že jsem čekala, že půjde spíše o klasické podvody dnešní doby - předražené zakázky, úplatky ... Hrdina knihy na to šel od píky. "Obyčejným" přepadením a okrádáním těchto papalášů.
Místy byl děj poměrně napínavý. Z počátku jsem hrdinu chápala, kvůli jeho dětství a rodinné situaci. V pozdějších momentech, kdy v krabicích schovával už stovky milionů jsem si říkala, že se už sám začíná chovat jako ti okradení.
Hrdina si ale začal uvědomovat, že prachy zkrátka nejsou v životě úplně všechno.
Trochu mi dělá problém pobrat druhou část knihy o politice. Nevím, zda to mělo být jakési poselství, varování, návod, konspirace... Vzhledem k tomu, že předchozí část knihy se tvářila vcelku realisticky a uvěřitelně, tato pasáž byla přitažená za vlasy.
Jako celek se to četlo dobře. Psáno jednoduše, děj se odvíjel poměrně rychle.
A jedno přání na závěr. Taky bych si z jedné návštěvy obchodního domu chtěla nevědomky přinést balíček peněz -)))

30.08.2013 4 z 5

Bez domova Bez domova Chris Pavone

Z této knihy jsem bohužel hodně zklamaná. Anotace vypadá zajímavě, ale samotná kniha je pro mě velký průšvih. Děj se neuvěřitelně vlekl bez jakéhokoliv napětí. Autor na mě působil, jako by se nemohl pořádně rozhodnout, o čem chce vlastně psát. Proto nakonec psal o všem a vlastně tak i o ničem. Jeho neustálé odbočky od děje mě hodně vytáčely. Při dialogu postav, pravidelně mezi přímou řečí, následovaly odstavce úvah, popisů atd., třeba i na stránku, a přiznávám, většinou jsem zapomínala o čem se vůbec baví. Celá kniha byla tak nějak chaotická s neustálými skoky v čase. U některých knih to zvyšuje napětí, ale tady mi to jen podtrhovalo zmatenost celé knihy. Postavy v knize, i přes její rozsáhlou délku, jsou líčeny velmi povrchně, nijak blíže vykresleny. Samotný konec, motiv, rozuzlení jsou hodně otřepané. Nudná kniha, která je mnohem více ztrátou času, než nějakým thrillerem.

29.08.2013 1 z 5

Drasticky dojemný Dexter Drasticky dojemný Dexter Jeff Lindsay (p)

Dosti zvrácená kniha pro silné žaludky. Pro mě o něco lepší než díl první. Podobnost se seriálovou verzí je úplně minimální. Či spíše žádná. Díky tomu jsem se do příběhu lépe začetla a mohla si "vychutnat" autorovo vyprávění a styl. Jeho koktejl děsu, zvrácenosti, ryzí "normálnosti" , černého humoru a jisté dávky poezie vytváří zvláštní neotřelý, a troufám si tvrdit, i unikátní styl. Reálně, ono číst něco z čeho se chce člověku zvracet a přitom se za minutu může potrhat smíchy, je hodně zvláštní -))
Autor mě přesvědčivě nalákal na třetí díl.
Závěrem si nemohu odpustit jednu věc. První, tady uvedený komentář, který prozrazuje snad úplně vše podstatné z této knihy. Myslím, že to do komentářů nepatří a nebo mají být alespoň označeny varováním spoileru, když už někdo neumí napsat hodnocení bez toho, aby sdělil zbylému světu celé vyústění. Budoucí čtenáře to může dost podstatně okrást o překvapení z knihy.

27.08.2013 4 z 5

Nemůžeš mě milovat Nemůžeš mě milovat Julie Garwood

Moje první setkání s autorkou. Příjemná kniha, dobře se četla, směs červené knihovny s detektivkou. Ideální nenáročné čtení na odreagování.

25.08.2013 4 z 5

Velké srdce Mika Larssona Velké srdce Mika Larssona Olle Lönnaeus

Příběh vypráví o notorickém smolaři Mikovi, který díky své horké hlavě strávil za svůj život ve vězení více času, než by chtěl. Po propuštění se kvůli synovi rozhodl pro nápravu a vzorný život. Nejde to však snadno a vyskytnou se komplikace. U něj i u syna.
A pomalu se rozjíždí kolotoč dalších průšvihů.
Autorovi nelze upřít čtivý styl, ale přesto mě chytlo až posledních 100 stran. Více jak polovina knihy nebyla na děj nijak bohatá a dost se to táhlo. Živější konec to naopak trochu vynahradil.

22.08.2013 3 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Velmi zajímavá kniha. Nebudu hledat detaily, které jsou odlišné oproti skutečnosti. Jak sám autor v knize uvádí, jde pouze o fikci inspirovanou skutečnou budovou a městem. Je to beletrie, nikoli literatura faktu.
Velmi zajímavé dílo, které nevím úplně přesně, jak ohodnotit. Námět úžasný, určitě lichotí to, že autor se inspiroval zdejší zemí, ale k samotnému zpracování nějaké výhrady mám. Vadilo mi velmi povrchní zpracování postav, nejvíce snahy asi autor věnoval postavě Hany, která mi díky tomu byla nejbližší. Ale zkrátka nebyl nijak velký výběr. Škoda také, že autor většinu zápletek vytvořil pouze ze sexu a nevěry. Po utahaném začátku byl samotný konec tak nějak zbytečně rychlý, odříkaný na pár stránkách.
Ale dost kritiky. Jde o hodně zajímavou knihu, ve které dům vypráví svůj příběh.

20.08.2013 4 z 5

Kroky ke slunci Kroky ke slunci Corban Addison

Kniha o zajímavém a velmi znepokojujícím tématu - obchodu s "bílým masem". Anotace slibuje velký dramatický zážitek, proto jsem asi měla trochu jiná očekávání. Ve skutečnosti už od začátku, a vydrželo mi to po celou dobu, mi vadil autorův vypravěčský styl. Jeho vyjadřování v krátkých větách posouvalo děj sice velmi rychle vpřed, ale také díky tomu to vyznívalo vše velmi stroze. Odříkané tak nějak z povinnosti, bez jiskry a zapálení. Snad jako povinný školní sloh. Navzdory takto silnému tématu, mě po většinu doby kniha nudila.
Dobrý vypravěč dovede udělat i z mála velkou knihu. A. Corbanovi se to navzdory silnému tématu nepodařilo.
Tudíž za námět plný počet, za samotné zpracování hvězda jediná.

18.08.2013 2 z 5

Za všechno se platí Za všechno se platí Liselotte Hammer

Kvalitní detektivní román, který se opravdu dobře četl. Sympatičtí detektivové na stopě vraha žen. Navzdory tomu, že osoba pachatele je vcelku brzy známa, zajímavost knihy to nijak nezmenšuje. Pátrání je napínavé, čtivé a samotná mluva či vyjadřování pachatele při činu mi přišly děsivé. Za připomenutí stojí dobře psané dialogy a výslechy postav.
Co mi trochu vadilo, byly místy hodně rychlé skoky vpřed v ději a rychle utnutý konec.

18.08.2013 4 z 5

Jedlíci aneb Sto kilo lásky Jedlíci aneb Sto kilo lásky David Laňka

Humorná "jednohubka" na odreagování. Film jsem zatím neviděla. Některé situace byly jako vystřižené ze skutečného života. To vše s příjemným obyčejným českým humorem.

14.08.2013 4 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Seriálového Dextera jsem si oblíbila a zvědavost mě nutila poznat i toho knižního. Je to stejné, je to jiné a pořád je to skvělé. Ač jsem nepočítala, že mě děj nějak překvapí, opak byl pravdou. Konec byl zcela jiný, napínavý a rozhodně mě nutí přečíst si i druhý díl. Knižní Dexter není takový "sympaťák" jako seriálový, je zkrátka skutečnější vrah.
Na knize mě velmi upoutala autorova široká slovní zásoba, jak si s jednotlivými slovy hraje a v neposlední řadě výborný černý humor. Nesmím také nezmínit výborný překlad.

14.08.2013 4 z 5