gossipavlina gossipavlina komentáře u knih

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

U.P. si jako pozadí ke svým příběhům vybírá moderní a zajímavá témata nebo prostředí. Nejinak tomu bylo i v případě Slepých ptáků, zde použila jako nástroj zvýšení zajímavosti facebook.
Další věc, co se mi líbí, že v jejích detektivkách jsou vyšetřovatelé lidští, normální, bez nadpřirozených schopností. Zápletku má vždy propracovanou.
Ale......
Mám trochu pocit, že Slepí ptáci byli napsání resp. „ušiti horkou jehlou". Jako by se nedokázala ponořit víc do hloubky příběhu. Proto „jen" 3 *
U této autorky jsem zvyklá na lepší počin.

29.10.2016 3 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Příběh sám o sobě se mi líbil, mrazily mě konečky prstů, jak na mě ten islandský chlad a nehostinnnost doslova přecházely a dýchaly ze stránek. Popisy přírody, místního prostředí, tehdejších zvyků, života a mezilidských vztahů Hannah K. zvládla na výbornou. Já bych ale ještě víc přidala hloubku do vztahu mezi Agnes a Natanem, víc dramatu a víc emocí. Nechala bych jejich vztah vyhranit až za únosnou mez, to mi totiž v příběhu chybělo. Tak nějak jsem ,,poslouchala" Agnesino vyprávění, bylo mi jí líto, ale pro její čin jsem přesto nenašla pochopení.
Nicméně i přesto doporučuji k přečtení.

24.08.2016 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Super čtení, zajímavá sonda do rodinného soužití, kde se její členové museli vyrovnávat s předsudky, nesplněnými touhami, přehnanými očekáváními. Knížka je velmi emotivní, čtivá, vtáhne čtenáře do děje. Styl autorky mi sedl.
Doporučuji.

18.08.2016 4 z 5

Protože tě miluji Protože tě miluji Guillaume Musso

Tak trochu musím souhlasit s Vampy. Začátek se tvářil jako fajn thriller, ale pak se to tak zamotávalo a zamotávalo, mlelo se páté přes deváté. Že jsem z toho měla v hlavě hrozný guláš. A rozmotání se mi nelíbilo. Čekala jsem prostě něco jiného. Můj výsledný dojem? Děkuji Vampy za nápovědu :-) „blbost".

29.05.2016 3 z 5

Spáči Spáči Lorenzo Carcaterra

Hodně silná káva, až se mi občas zvedal žaludek. Kruté a nelidské.
Ale četla se dobře, příběh čtenáře dokáže hezky vtáhnout do tamního prostředí. Místy jsem před očima místo písmenek viděla samotný děj. Přátelství čtyř kamarádů v dobrém i ve zlém, to se mi líbilo.
Nicméně je mi jasné, že tuhle knížku už podruhé do ruky brát nebudu.
Kdo máte odvahu, směle do ní.

23.05.2016 5 z 5

Šepot vzdálených chvil Šepot vzdálených chvil Kate Morton

Svůj komentář rozdělím do dvou částí. První budu hodnotit příběh - ten mi sám o sobě moc zajímavý nepřišel, Snad jedině osud Toma, na vysvětlení jeho zmizení jsem byla fakt zvědavá. A víc k tomu asi nemám potřebu dodávat, ať předem neprozrazuji děj.
Ale za druhé bych chtěla moc a moc pochválit autorku, jakým způsobem ten ničím výjimečný příběh zpracovala. Její vyjadřovací a vyprávěcí schopnosti jsou opravdu nadstandartní. Kouzlí a hraje si se slovy, málo podstatných jmen zůstalo stát osamoceně, téměř vždy je k nim přiřazeno minimálně jedno přídavné jméno. Dlouhá, rozvitá souvětí, ze kterých si uděláte naprosto věrnou představu o atmosféře děje, prostředí, povahách postav a jejich pocitů a nálad.
Takže určitě doporučuji.

10.01.2016 4 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Ač fikce, postavy na mě působily velice živě a věrohodně. V průběhu čtení mě několikrát napadala myšlenka, zda dodržování tradic na úkor člověčenství a úcty druhého člověka - ženy, je opravdu tak zásadní pro život. V Afghánistánu asi ano. Myšlení a výchova v tomto koutě světa jde zcela mimo mé chápaní.
Jinak se mi knížka četla dobře, je to milý příběh s dobrým koncem, ze které budete mít po dočtení hezký pocit. A bude Vám vlastně líto, že už jste ji dočetli a budete se muset se Sunny, Jackem, Ahmedem, Jasmínou, Háladžán, Basírem Hádím a dalšími rozloučit.
A všem ženám, ale i mužům, vyrůstajícím v islámu držím palce a přeji jim, aby získali nadhled a víc svobody.

01.08.2015 4 z 5

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Detektivka, kde vraha předem odhadnout nelze. Jak už tady bylo zmíněno, ta historická část je čtivější, zajímavější, je to dáno i prostředím, do kterého je příběh vsazen a informacemi o stavu tehdejší medicíny a o lékařských metodách.
Čte se opravdu dobře, je to napínavé. Pravda je ta, že ta část romantická jde autorce o trochu méně. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že konec byl hrozně rychle ukončen, jako by to autorka chtěla mít už za sebou. A vysvětlení rodinných vztahů možná zbytečně překombinované.
Doporučuji.
Další knihy si určitě přečtu.

16.07.2015 4 z 5

Jedu dál Jedu dál Blanka Matragi

Knihy o lidech, kteří dokázali svým umem, pílí a houževnatostí velké věci a prosadit se, jsou pro mě lepší, jak leckteré motivační knihy.
Paní Blanka měla k tomu ještě to štěstí, že potkala ty správné lidi, kteří ji otevřeli dveře do těch správných míst. A protože byla šikovná, povedlo se jí zaujmout, A protože byla ambiciózní, povedlo se jí prosadit se a jak sama říká, neusnula na vavřínech Je aktivní, má velkou fantazii, plno nápadů, které se nebojí, někdy proti proudu, realizovat.
Kniha je plná krásných fotografií. Je čtivá, život paní Blanky je opravdu zajímavý a rozhodně ne nudný. A jak sama paní Blanka píše, dnes vydává knihu kdekdo. ,,Jedu dál" byla vydána opodstatněně. Má světu co říct, čím čtenáře obohatit, otevřít mu oči.

26.06.2015 5 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

Před započetí čtení jsem měla obavy, jestli nebude knížka moc slzotvorná. Už z přečtení anotace je jasné, že to nebude lehký příběh.
Ale autorka to zvládla dobře, netlačila na pilu, neměla jsem pocit vytlačení emocí do vrtule za každou cenu. Při čtení mi běhal mráz po zádech, ale kapesník jsem potřebovala až na konci.
Je to příběh dvou lidí, kteří se znají jen virtuálně. Oba je spojuje jeden časový úsek, a to 5 dní, během kterých se musí vnitřně vyrovnat s rozloučením s někým, koho milují. Příběh Mary mě bavil o trochu víc. byť se tam objevilo pár věcí, které mi připadaly přitažené za vlasy (chování učitelek při Mařině návštěva v Laksině škole).
Jaký je pro koho připravený konec, prozrazovat nebudu. Ale happyendu se také dočkáme.
Znovu už ji asi číst v budoucnu nebudu, ale času stráveného nad čtením rozhodně nelituji. Byl to čas strávený příjemně, čtení mě bavilo, a to je pro mě důležité.

08.04.2015 4 z 5

Závod bílou divočinou Závod bílou divočinou Gary Paulsen

Skvělé čtení, nemohla jsem se odtrhnout.
Odvaha, odhodlání, sebedisciplína, touha překonávat překážky. A opravdu velké nadšení pro mushering. Jak jsem pochopila, to vše musí účastník závodu Iditarod mít. A trochu i blázen.
Gary Paulsen evidentně vše toto splňuje. A nadto je i vtipný. Moc mě jeho kniha bavila. S G.P. máme stejný smysl pro humor.

12.03.2015 5 z 5

Zpátky z Afriky Zpátky z Afriky Corinne Hofmann

Je jasné, že jsem chtěla vědět, jak to bylo dál.
No, Corinne, evidentně měla toulavé boty.

18.01.2015

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Taková pohádka, dobro zvítězí a zlo je potrestáno.
Četla se dobře, ale zrovna ten konec mi vzhledem k pojetí celé knížky vůbec neseděl.

21.12.2014 4 z 5

Dům u jezera Dům u jezera Kate Morton

Ne že by se mi kniha nelíbila, ale v porovnání s Tajemstvím letního odpoledne je to průměrná knížka, proto dávám tři hvězdy. Přitom zajímavé téma, zajímavá doba, anglická historie, anglické tradice.
Střídání děje ze současnosti a z historie mi nevadilo, ale to co bylo ze současnosti byla fakt nuda.

02.10.2014 3 z 5

Lístky ve větru Lístky ve větru Virginia Cleo Andrews

Druhý díl mě oslovil, a to velmi. Mnohem více než první. Bohatý na děj, držela jsem dětem palce, aby si mohly splnit své sny. Cathy je tedy trochu melodramatická. Ale tak holt je to duše umělecká. Ale veškeré pocity, vnitřní myšlenky, představy všech jsou moc pěkně a věrohodně popsány. Autorka má bohatou slovní zásobu. Nenechá vás na pochybách, o co vlastně Cathy jde, byť na úkor svého pohodlí.
Ale pro mě by série mohla tímto dílem klidně skončit.

27.09.2014

Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice Lenka Požárová

Čtení pro relax, na pohodu. Cesta za exotikou, za novými chutěmi, vůněmi, zkušenostmi. Spoustu zajímavých věcí se dozvíme, o zpracování kávy, o výrobě třtinové cukru, o zvyklostech Panamy, hlavně co se jídla týče, o přírodě, o lidech. Potud to bylo opravdu hodně zajímavé a hlavně zábavné. Další část knihy o soukromém životě, který je v knížce pravdivý do té míry, do jaké tomu chcete věřit, je to spíš na nás, autobiografické je to zčásti, ale které to jsou, to prozrazeno není, tak to už mě moc nebavilo. Hl.hrdinka Nela neví co chce (vlastnost blízká všem ženám 8-) ) jakoby Fernando byl jediný, kdo jí může pomoct napravit škody na rozbitém srdci.
P.S. Paní Lenko, jestli to tady budete číst (náhoda je blbec), ty dlouhé vlasy Vám opravdu slušely víc. :-)

28.06.2014 4 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Z posledního dílu jsem trochu na rozpacích. A hlavně v šoku. Z vysvětlení, co je vlastně za zdí. Co je Chicago a kdo jsou lidé v něm. První půlka mě bavila, přečetla jsem velice rychle. Ale v půlce se to tak nějak zaseklo, najednou jsem se v ději ztrácela. Kdo byl s kým a kdo proti komu. Nějak mi chvilkama unikal smysl celého konání hl. hrdinů. ALe na konci se vše vysvětlilo. Možná tím, že jsem díky ,,dobrým" komentářům čtenářek zde věděla, jak to bude s Tris a s Tobiasem, zase tako dojemně to na mne nepůsobilo. Smutek jsem cítila, ale kapesník jsem nepotřebovala.
Jinak napsané je to pěkně, celkem čtivě. Už v Divergenci jsem byla nadšená nápadem spisovatelky. Škoda, že ten poslední díl mi přišel moc překombinovaný.

19.05.2014 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Líbilo se mi méně než Divergence. Trochu jsem se ztrácela v ději, v postavách. Ale možná to byla moje chyba, že jsem se málo soustředila. Tento díl je víc o Tris, o jejích vnitřních pocitech, myšlenkách, názorech. Občas mě to její sebezpytování a vrhání se po hlavě do nebezpečí hlava nehlava už vadilo. V případě této knihy mě baví víc akce než psychoanalýza. Ke konci jsem si musela občas připomenout, kolik je Tris vlastně let. A proč? V šestnácti dívky obvykle řeší kluky, co na sebe atp, jsou milé a romantické a neřeší zbraně, nezachraňují svět. Nicméně se mi námět pořád líbí.
Konec napověděl o čem bude další díl, na který se těším.

07.05.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Z mého pohledu oceňuji autorovu bohatou slovní zásobu, rozvité věty. Ale vadilo mi tam také to předbíhání děje vyprávěním smrti. Při čtení jsem se musela hodně soustředit, nepřišlo mi to jako moc jednoduché čtení. Ale příběh se mi líbil.

04.04.2014 4 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Napínavé, čtivé. Zabijácké. Musela jsem pořád a pořád číst.

15.03.2014 5 z 5