Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Hitler a konšpirácie: Tretia ríša v zajatí paranoidnej mysle Hitler a konšpirácie: Tretia ríša v zajatí paranoidnej mysle Richard J. Evans

Prvý komentár k tejto knihe. Musím sa priznať, že som ju neprečítal celú, keďže je rozdelená do kapitol, ktoré sa zaoberajú rôznymi samostatnými témami, ako sú napríklad kto založil požiar v Reichstagu, let Rudolfa Hessa do škótska, kto vrazil nôž do chrbta nemeckej armády v roku 1918, zomrel Hitler v apríli 1945 v berlínskom bunkri, alebo ušiel a podobne. Zaujímalo ma z toho len niečo, čo som si aj prečítal a s výsledkom som spokojný.

06.11.2021 5 z 5

Obrys jednoho života Obrys jednoho života Thomas Bernhard

Vedel som, čo môžem od Bernharda očakávať, preto som nebol zaskočený, čítal som od neho kedysi čo - to. Toto sú istým spôsobom zfabulované spomienky na detstvo a mladosť, nič optimistické, treba podotknúť. Bavilo ma to, hm...

22.10.2021 5 z 5

Zánik Faeny Zánik Faeny Alexandr Kazancev

Známy mi to veľmi doporučoval, tak som si to prečítal, ale mňa to zas až tak nezasiahlo. Nie som veľmi na sci - fi, keď tak radšej nejaká dobrá fantasy, hm....

04.09.2021 3 z 5

Unknown Pleasures - Pohled do nitra Joy Division Unknown Pleasures - Pohled do nitra Joy Division Peter Hook

Zasvätený pohľad do počiatkov vzniku kapely Joy Division i do jej fungovania.

02.09.2021 5 z 5

Mandžuský kandidát Mandžuský kandidát Richard Condon

No tak, celkem hezký to bylo, hm....otravovali ma len tie politické pasáže. Zaujímalo by ma, či je niečo také skutočne možné, myslím tým ovládaného zabijaka.

16.08.2021 3 z 5

Kurz tvůrčího psaní Kurz tvůrčího psaní Jincy Willett

Pohodové čítanie, príbeh s detektívnou zápletkou z nezvyčajného prostredia Kurzu tvorivého písania. Nedá sa povedať, že by ma ktovieako nadchol, ale ani ma neurazil. Poďme ďalej.

12.08.2021 4 z 5

Král Král Szczepan Twardoch

Tak toto bola fakt skvelá a divoká jazda predvojnovou Waršavou a priľahlým okolím. Moje druhé stretnutie s Twardochom, prvé bolo Morfium. Veľmi rád by som dal aj jeho ďalšie knihy.

08.08.2021 5 z 5

Búrka mečov 2: Krv a zlato Búrka mečov 2: Krv a zlato George R. R. Martin

Po niekoľkých mesiacoch návrat k téme. Tú záplavu mien a vzťahov som už vzdal, už neriešim, kto je kto, s kým, proti komu, prečo a o koľkej, len čítam, aj bez toho je tam toho hodne, čo stojí za prečítanie. Kým budem pokračovať ďalším dielom, dám si pravdepodobne pauzičku, zaplnenú iným žánrom. Česť....

18.06.2021 5 z 5

Dům spánku Dům spánku Jonathan Coe

Nemyslím si, že je to žánrovo ťažko zaraditeľné, nie pre bežného čitateľa. Je to román, normálny, dobre čitateľný a zaujímavý. Ako spomína pán Ladislav Nagy v doslove, nemá ani veľmi cenu púšťať sa do rozprávania deja, vysvetľovať, čo sa vo veľkom dome na pobreží udeje. Páčilo sa mi to veľmi, až mám chuť prečítať si od tohto autora aj niečo iné, keďže Dúm spánku bolo moje prvé stretnutie s ním. Uvidíme, presnejšie povedané - čas uvidí, slovami klasika, hehe....

24.05.2021 5 z 5

Přísně tajný cíl Přísně tajný cíl Mark Frost

Vojnový dobrodružný príbeh založený na skutočných udalostiach, takzvanej Ardenskej nacistickej protiofenzive.

16.05.2021 4 z 5

Příběh inženýra lidských duší Příběh inženýra lidských duší Josef Škvorecký

Danny Smiřický, už v exile v Toronte spomína na mladosť v protektoráte a inde. Plus jeho momentálne zážitky. Zaujímavé čítanie.

15.05.2021 5 z 5

Obscénní pták noci Obscénní pták noci José Donoso

V konotácii je o tomto "totálnom románe" napísané to podstatné. Na prvý pokus som to skrátka nedal, zhruba po dvadsiatich stranách som to vzdal. Po istej dobe som sa predsa len rozhodol, že by sa patrilo knihu prečítať, keď už ju raz mám. Tak som sa do toho pustil a zdá sa, že som to zvládol. Ale som z toho fyzicky aj psychicky unavený, hm. Ťažké čítanie, treba sa sústrediť. Ani si nie som istý, o čom to vlastne bolo. Humberto Penaloza a jeho horúčkovito surrealisticko, schizofrenicke litanie? Do toho Jeronimo, Ines, Rachuel, stareny, obludy, Iris Mateluna a tak ďalej. Rozhodne je to kvalitná literatúra a treba sa orientovať i v nej. Ale teraz si dám určite niečo ľahšie, ach jaj.

24.02.2021 5 z 5

Východopruský denník: Zápisky lekára z rokov 1945-1947 Východopruský denník: Zápisky lekára z rokov 1945-1947 Hans Graf von Lehndorff

Hurá, opäť dávam prvý komentár. Knihu mi požičal kamarát. Mne sa páčila tiež, drsné opisy konca vojny a takmer dvoch rokov po nej vo východnom Prusku. Niečo také by pravdepodobne nikto z nás zažiť nechcel. Koniec ma až tak nebavil, posledné dni som len tak preletel. Potenciálnych čitateľov môžem upokojiť, s hlavným hrdinom to napokon dopadlo dobre, v rámci možností.

23.12.2020 4 z 5

Búrka mečov 1: Oceľ a sneh Búrka mečov 1: Oceľ a sneh George R. R. Martin

Po krátkej pauze prišla z knižnice aj tretia časť. Prečítal som ju rýchlo, dej zaujímavý, ale s tým som počítal. Obdivujem autora, ako to dokázal celé vymyslieť, všetky tie mená, rody, vzťahy, prepojenia, spojenectvá, manželstvá a tak ďalej. Už sa to ani nesnažím sledovať a rozpletať, len čítam.... Dúfam, že k štvrtej časti sa dostanem skôr, než zabudnem, čo bolo v tretej.

21.12.2020 5 z 5

Blázni a smrtelníci Blázni a smrtelníci Bernard Cornwell

Ďalšia kniha od Cornwella. Patrí medzi mojich obľúbených autorov. Píše dobre, zaujímavo, pútavo. Ani toto nebola výnimka. Dej ma preniesol do konca 16. storočia s jeho reáliami a takmer až pachom. Páčilo sa mi to, veru. Zaujímalo by ma, či mal slávny dramatik aj v skutočnosti mladšieho brata, ktorý bol v jeho hereckej spoločnosti hercom. To som sa v historicko dodatku ku knihe nedozvedel. A pátrať po tom sa mi akosi nechce, čo už, som skrátka lenivec.

03.12.2020 5 z 5

Mladý Hitler: Zrození Führera Mladý Hitler: Zrození Führera Paul Ham

Ďalšia kniha do zbierky o danej téme. Nič podstatne nové som sa z nej síce nedozvedel, ale aj tak som si ju prečítal so záujmom. A samozrejme ma teší, že dávam opäť prvý komentár, hm....

02.11.2020 5 z 5

Conan: Tři klíče k Asambale Conan: Tři klíče k Asambale Ondrej Trepáč

Kniha môjho známeho, Ondreja. Čítam priebežne všetky jeho diela, páči sa mi jeho štýl písania, v rámci žánru ide o solídne počiny. Rád si prečítam aj pokračovanie, ktoré by mohlo vyjsť už onedlho. A taktiež som rád, že opäť dávam prvý koment, dúfam, že ďalšie pribudnú "záhy".

23.09.2020 5 z 5

Prapor Prapor Bernard Cornwell

Paráda. Koniec leta roku Pána 1862 a opis druhej bitky pri Manassase, respektíve pri Bull Rune. Skvelé, napínavé, zaujímavé a taktiež poučné. Vojna je svinstvo, ale kurvy by sa v nej napriek tomu upaľovať nemali.

18.09.2020 5 z 5

Válka Severu proti Jihu Válka Severu proti Jihu Josef Opatrný

Pomerne detailne opísané zákulisie i hlavné pódium vojny severu proti juhu.

18.09.2020 5 z 5

Zrádce Zrádce Bernard Cornwell

Ani druhý diel nesklamal. Jar 1862, boje pokračujú. zákulisné intrigy takisto. Vojna je hnusná a špinavá vec v každom období. Starbuck to však zatiaľ prežil a dúfam, že to prežije až do konca, nech už bude akokoľvek potupný.

09.09.2020 5 z 5