Hani77 Online Hani77 komentáře u knih

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Stará dobrá klasika. Přečteno v rámci ČV "kniha, kterou nebudete číst poprvé", protože tato kniha se dá číst opakovaně a nikdy se neomrzí.

01.01.2023

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) Pro mě byl nejsilnějším zážitkem život v táboře za polárním kruhem. Autorka mu ale věnovala malou část díla, velmi krátké období. Proto ubírám jednu hvězdičku. POZOR, SPOILER!!!! A také se nevysvětlilo, jak mohlo vydržet přátelství Liny a Andriuse, když byli po několikaměsíční známosti odděleni na 12 let. Tato zápletka mi tam tedy neseděla.

27.12.2022 4 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Tuto knihu jsem se rozhodla číst ušima, protože jsem nechtěla být ochuzena o hlas Sandy Pogodové. Jednou jsem v TV slyšela její vyprávění Digestoř a brečela jsem smíchy. V audio knize se střídají příhody vyprávěné Sandou (většinou spíš humorné) a historky jejího otce, které přednáší až na výjimku pan Jan Kanyza. Většinou jsou spíše nostalgické. U příhody, kdy tatínek dostal za úkol dát dětem na svačinu mrkvičku, jsem řvala smíchy. Cesta do Bulharska také neměla chybu. Rozhodně doporučuji - a spíše než čtení knihy, tak poslech.

02.10.2022 5 z 5

Ráda jsem se dozvěděla o této expedici, ale hodně informací se opakovalo stále dokola a poznámky pod čarou byly taky hodně obsáhlé. Fotky byly zajímavým doplněním. Ale druhý díl si kupovat nebudu. Kdo se chce dozvědět nejnovější výsledky vyšetřování, najde je i na internetu. Sice na první dojem se ve mně něco bouřilo, že to není možné, ale když jsem se nad tím zamyslela, tak je to reálné...

29.09.2022 4 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Musím dát jen 4*. Je to napsané hezky, ale ne vždy se to četlo lehce, za což ubírám 1*. Mnohdy jsem v tom bohužel viděla naši minulost (masivní popravy začínající v 50. letech) nebo i náznaky současnosti, jen doufám, že to není naše budoucnost.

"Minulost byla vymazána, na vymazání se zapomnělo, lež se stala pravdou."

"Nestačí jen ustavičně slaďovat řečnické projevy, statistiky a všemožné záznamy s momentální situací tak, aby se předpovědi Strany beze zbytku potvrdily."

ČV 10.místo žebříčku 50 nejčtenějších knih

13.01.2021 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

První kapitola se mi četla špatně, bylo tam hodně jmen a měla jsem strach, že se mi budou postavy plést. Pak už ale začal děj příjemně plynout a nešlo knihu odložit. Tentokrát jsem si vraha tipla správně, ale rozuzlení bylo opět velice zajímavé.

22.11.2020 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Váhala jsem mezi 4 a 5 *. Ze začátku hra hodně kopírovala film (resp. naopak ☺ ), a to vč. dialogů, ale zhruba v polovině se objevily nějaké změny, proto dávám 5. Velice dobře se to četlo ☺.

01.01.2020 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Kniha se četla velice dobře, pro mě mnohem příjemnější čtení než "Tatér z Osvětimi". A také se mi příběh fotografa zdál mnohem reálnější.
POZOR, MALÝ SPOILER
Brasse nikoho neprovokoval, nekšeftoval s cennostmi, neriskoval, více jídla získával díky protislužbám esesákům. Přiznával své obavy a strach. Přesto se nakonci internace v táboře rozhodl riskovat a pracovat pro odboj. Díky němu se dochovaly důkazy proti nacistům. Knihu určitě doporučuji.

06.08.2019 5 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Sice jsem knihu četla jen 1x, ale moc se mi líbila.

26.01.2019 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Příběh ve mně zanechal silný dojem. Schindler nebyl před ani po válce výjimečný člověk. Ale to, že zachránil více než 1000 lidí, je úžasné. Když převzal továrnu, měl zištné úmysly, ale rozhodně nebylo ziskuchtivé gesto, že udělal drahá opatření, aby jeho továrna mohla zůstat mimo pracovní tábor Plaszów, kde panovaly otřesné poměry, nebo dokonce jeho úmysl zachránit "své Židy" tím, že továrnu přestěhoval do Brněnce. Po válce sice žil částečně na účet svých Židů, ale jeho činy v období války vše převyšují. Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.

24.01.2019 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Na jedné straně pohodové čtení, na druhé straně hodně myšlenek k zamyšlení. Dílo se mi moc líbilo, víc než některá jiná díla od Karla Čapka. Určitě doporučuji. Díky tomu, že je psáno jako divadelní hra, je přečtené za chvilku :-).

08.01.2019 5 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Knihu jsem jako malá obcházela v knihovně velkým obloukem, poprvé jsem ji četla v dospělosti při večerním předčítání dětem a zjistila jsem, že kniha nemá chybu! Jen mám pocit, že mnoho Kocourkovských žije mezi námi.

03.01.2019 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Četla jsem (možná opakovaně) jako dítě a později jsem to předčítala svým dcerám. Pro mě je to pořád super knížka :-).

03.01.2019 5 z 5

Proč nepožádali Evanse? Proč nepožádali Evanse? Agatha Christie

(SPOILER) Knihu jsem přečetla jedním dechem na jeden zátah. Většinou vraha neodhalím a i tentokrát jsem podezřívala nepravého. Po několika prvních řádcích musí být každému jasné, že pachatel není sám. Jednoho jsem (právem) podezřívala od samého začátku až do konce, i když chvílemi jsem i o něm pochybovala, ale opět jsem podezřívala i nepravé lidi a na konci knihy byla velmi překvapená, kdo taky do toho byl zapleten a jakým způsobem. Kniha plná zvratů. Akorát ta poslední kapitola už patřila trochu do červné knihovny, ale celkový dojem to zkazit nemohlo.

15.10.2022 5 z 5

Plavý kůň Plavý kůň Agatha Christie

Jako vždy jsem ani tentokrát neodhalila vraha, protože Agatha byla prostě geniální. Ale nedávám plný počet *, protože jiná díla mě chytila víc.

09.05.2022 4 z 5

Šel malíř chudě do světa Šel malíř chudě do světa Jaroslav Seifert

Vybrala jsem si tuto sbírku jen kvůli ČV 2020, jinak básně nečtu, ale tyto se mi četly dobře, mám ráda pravidelné a krátké verše. Dvě básničky jsme se kdysi učili ve škole, ostatní jsem neznala. Doporučuji všem, kdo poezii nevyhledává a má problém s knihou básní pro letošní ČV.

01.01.2020 4 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Velice smutné, ale poutavě napsané čtení. Člověk si opakovaně kladl otázku, jak by se zachoval on, kdyby se dostal do stejné situace. Ale matka neměla jinou volbu než následovat své děti. A nejhorší je, když si pak přečtete historické upřesnění a zjistíte, že postavy jsou reálné!! Neskutečné, nepochopitelné.

27.08.2019 5 z 5

Jeden z mála Večerníčků, který jsem četla už jako dítě i v knižní podobě. Je to opravdu poklad. Četla jsem vždy ráda a opakovaně i svým dcerám.

04.01.2019 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Nemůžu dát méně než 5*. Pro mě silný příběh, velice poučný a dala bych jej jako povinnou četbu. Sama jsem knihu doporučila své dospívající dceři a byla jsem moc ráda, že si ji opravdu přečetla. Knihu jsem četla dvakrát, podruhé jsem se lépe "prokousala" částí, kde autorka popisuje cestu přes hory-tato pasáž mi při 1. čtení připadala nudná, ale když už jsem podruhé věděla, o co jde, "proběhla" hrdinka horami jako nic. Velice dojemný konec. Nikdy jsem se však neodhodlala přečíst pokračování knihy-Z lásky k dítěti.

02.01.2019 5 z 5

Pět neděl v baloně Pět neděl v baloně Jules Verne

Zajímavý příběh, ale jako dítě jsem Verneovky hltala přeci jen více. Moc se mi líbí ilustrace. Jsem ráda, že jsem si zase trochu rozšířila obzory. Potřebovala jsem knihu do výzvy, ve které se někdo ztratí...

SPOILER: a tady se ztratí Joe, když vyskočí z balónu do Čadského jezera. Balón taky občas letí nekontrolovatelně.

Moc se mi líbila hláška při přeletu přes poušť: "Horko je dobrá věc, zvláště v zimě; ale v létě nemá se jím plýtvat."

03.02.2024 4 z 5