heavy66 heavy66 komentáře u knih

A zbyl jen meč A zbyl jen meč Bohumil Říha

Zapomenutou knihu jsem našel v zastrčeném koutě knihovny mojí tchýně. První dva díly jsem nečetl, ale nevadilo to. Příběh rytíře Marka z Týnce, hejtmana vojsk krále Jiříka z Poděbrad je pěkně napsaný. Jen škoda smutného závěru, příběh končí uprostřed stránky, jakoby autorovi došel inkoust v plnícím peru.

19.06.2024 4 z 5

Lovci žraloků Lovci žraloků Ben Cropp

Literatura faktu z doby mého mládí s pěknými fotografiemi, i když autor popisuje hlavně zabíjení žraloků. Tenkrát mi to nevadilo, teď už ano. Žralok je nádherný tvor, dokonale přizpůsobený životu v oceánu. Díky své rychlosti, dravosti a chytrosti dokázal přežít 400 milionů let. My, člověk moudrý, jsme na planetě necelé tři miliony roků, a zatím to vypadá, že o moc víc nezvládneme.

04.03.2023 4 z 5

Heavy metal : encyklopedie Heavy metal : encyklopedie Daniel Bukszpan

Veliká kniha plná velikých barevných fotografií největších hard&heavy hvězd. Kniha vyšla v roce 2003, proto je dnes všechno jinak. Řada kapel už aktivně nehraje, řada muzikantů se odebrala na lepší místa, než je zdejší slzavé údolí, ale jejich hudba je tu s námi stále. A žebříčky TopTen má každý z nás svoje vlastní. Sejdeme se v nebi, budem se mít heavy!

04.02.2023 5 z 5

Brokovnice Brokovnice Ed McBain

Zapeklitě vypadající případ brutálně zavražděných manželů, zdánlivě bez jasného motivu. Sebevraždu vyloučí všímavý Carella na místě, ale nalezení pachatele zabere pár dnů perné detektivní práce a jeho totožnost překvapí detektivy 87.revíru stejně jako čtenáře této napínavé detektivky!

27.02.2022 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Nového Kinga si pořídím hned, jak se objeví na pultech. A nechci žádnou e-knihu, ale poctivý papír v tvrdých deskách! Pak se na ni doma dívám a nečtu ji. Taky co bych měl čekat od příběhu o chlápkovi, který pokořil fyzikální zákony? A když ji konečně otevřu, jsem ztracen, obracím stránky jednu za druhou, a celé dílo zhltnu k nedělní snídani!

03.05.2020 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

"Vy, jenž dalekosáhlým během svým, co ramenem tajemným zemi objímáte,
vy hvězdy rozplynulé, stíny modra nebe, vy truchlenci, jenž rozsmutnivše sebe,
v tiché se slzy celí rozplýváte, vás já jsem posly volil mezi všemi.
Kudy plynete u dlouhém dálném běhu, i tam, kde svého naleznete břehu,
tam na své pouti pozdravujte zemi.
Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou,
vlasť jedinou i v dědictví mi danou, šírou tu zemi, zemi jedinou!"

- Takhle krásně vyjádřit lásku k rodné hroudě, KHM byl veliký básník!

09.10.2016 4 z 5

Konečná stanice Bagdád Konečná stanice Bagdád Andy McNab (p)

Veterán britských SAS popisuje akci svého týmu za války v Zálivu. Bojové nasazení, které zmiňuje Frederic Forsyth v Boží pěsti, zde uvádí autor na pravou míru. Výsadek uprostřed irácké armády, přesuny mrazivou pouští, zajetí, výslechy, mučení... a hodně černého humoru, fyzická a psychická odolnost na hraně lidských možností. Takovou práci nemůžete dělat za peníze, ta vás musí bavit!

10.08.2024 5 z 5

Zlovolnost Zlovolnost Ed McBain

Zlovolnost je napínavý a dobře napsaný kousek! Ale je to detektivka nebo kriminálka? V případě zastřelených graffiti mazalů nevíme ani pachatele ani motiv, takže detektivka!
V případě druhém zná pachatele velmi dobře každý fanoušek 87.revíru. Hluchý opět prudí svoje oblíbené vyšetřovatele, kteří budou žasnout nad jeho uměleckým přínosem pro jarní koncert všech lidí dobré vůle! Zajímavost – v příběhu se objeví krásná Chloe Chaddertonová, o které jsme četli v románu Kalypso. Ačkoliv od té doby uplynulo čtrnáct let, stále jí táhne na třicet a vypadá skvěle!

09.02.2024

Skoncujeme s nimi! Varšava bude zničena! Tragický příběh povstání 1944 Skoncujeme s nimi! Varšava bude zničena! Tragický příběh povstání 1944 Miloslav Jenšík

Malý formát, málo stránek, a hodně detailních informací o zničení města Varšavy a vyvraždění jejich obyvatel. Jak dokáže jeden národ odpustit druhému národu něco takového? Z poválečné historie až do dnešních dnů mám dojem, že Poláci snáze odpustili Němcům genocidu než Rusům nečinnost. Dobrá kniha o hrozných věcech!

26.12.2023 5 z 5

Emil a detektivové / Emil a tři dvojčata Emil a detektivové / Emil a tři dvojčata Erich Kästner

Německo, 1934. Emil z venkova jede do Berlína za babičkou a ve vlaku je okraden o peníze. Ve velkoměstě zloděje sleduje a usvědčí za pomoci místní Berliner Jugend. Zábavný příběh pro děti a mládež, zvláště když si představíme, jak se podobné dovednosti budou německým hochům za pár let hodit!

01.04.2023 4 z 5

Zkušenost hlupáka aneb klíč k prozření, jak se zbavit brýlí Zkušenost hlupáka aneb klíč k prozření, jak se zbavit brýlí Mirzakarim Norbekov

"Děti běhají, pohybují se, teenageři jsou aktivní. S věkem přichází Jeho Veličenstvo lenost, sluha smrti. Hladí tě po vlasech, odpočiň si, sedni si, lehni si, a tím začíná zkostnatění. To je bezbolestné přizpůsobení našeho těla pro ležení v hrobě."
Norbekov není žádný hlupák. Základní poučkou jeho knihy je, neberte se vážně, usmívejte se, držte tělo ve vítězném postoji, a dokážete vše, co chcete. Tím se dá zlepšit nejenom zrak. Norbekovy texty jsou vtipné a cviky na uvolnění kloubů účinné. Můžete zkusit i YouTube verzi s cvičitelkou Jitkou Říhovou.

19.02.2023

Příběhy pro dvě nohy Příběhy pro dvě nohy Josef Velek

V rámci letní brigády pracoval jsem v první polovině 80.let na montáži limnigrafů na březích řeky Bíliny. Bílina řekou tak úplně nebyla, protože to, co v ní teklo nebyla tak docela voda. Když do ní člověk namočil ruku, měl ji mastnou a černou od oleje, vhozený kámen hladina vcucla bez zavlnění. Parťák té řece říkal socialistickej blivajz. Nenechme se mýlit, že jsme z toho venku. Kdyby pan Velek žil, určitě by zkusil odhalit tajemství otrávené řeky Bečvy!

11.02.2023 4 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

"I’ll tear your soul apart!"
Tak jiný proti Stephenu Kingovi, a přece stejně dobrý! King - to je poctivý krvavý stejk, Barker - trhané vepřové na Lemarchandův způsob! To znamená hodně trhané a polité domácí BBQ* omáčkou. Pinhead je můj oblíbený démon v knize, a filmech jedna, dva, tři, pak už ne.
*BBQ = blood, brain, quarter

13.04.2022 5 z 5

Hrdina Nik Hrdina Nik Eduard Štorch

Další moje oblíbená kniha z dětství o chlapci, který nikam nepatřil, až našel své místo v národně osvobozeneckém boji na úsvitu české státnosti. Zní to hodně vznešeně, že?
Kniha vyšla po válce, nelze se divit, že autor zdůrazňoval slovanskou vzájemnost, i když vpád Avarů připomene pamětníkům rok 1968.
Jak to bylo se Sámem a Slavojem se už nedozvíme, ale podprahová sdělení o vlastenectví a hrdosti na svoji zemi jsou důležitá i pro dnešní mladou generaci.

05.02.2022

Poslední kojot Poslední kojot Michael Connelly

Poslední kojot je trochu překombinovaný. Exkurze do dětství hlavního hrdiny je v pořádku, ale jinak je tam příliš mnoho červené knihovny a hloupých chyb hlavní postavy! Finální odhalení OK, ale závěrečné odhalení po finálním odhalení je pouhou lacinou senzací bez logiky!
Přesto je kniha napínavá a dobře napsaná. Během četby jsem cítil cigaretový kouř, jen nevím zda od Harryho nebo souseda pod námi?!

17.01.2022 4 z 5

Mzuri africa Mzuri africa Josef Vágner

Kniha plná krásných fotografií pořízených českým přírodovědcem a cestovatelem Josefem Vágnerem v Africe. Ve své době sehrál Josef Vágner významnou roli v ochraně africké fauny a zoologická zahrada ve Dvoře Králové plní tuto úlohu dodnes. Přesto se obávám, že podobné knihy budou brzy jediným důkazem, že tato zvířata sdílela s lidmi planetu Zemi!

05.09.2021 5 z 5

3x 87. revír 3x 87. revír Ed McBain

3x 87.revír - to je 3x skvělý napínavý příběh + 3x krvavý zločin s překvapivou pointou + 3x setkání s týmem sympatických detektivů v přepychových salónech i špinavých slumech velkoměsta Isola = trojnásobné potěšení z četby!

01.09.2021

Geostorky Geostorky Petr Brož

Zajímavá a poučná kniha o přírodních zákonitostech, které platí, a lidstvo je musí respektovat. Strhující jsou příběhy islandské sopky Laki, Mount St.Helen v Kaskádovém pohoří, nebo Mont Pelée na ostrově Martinik.
Horší jsou pomníky, které si lidé postaví sami vinou ignorace, namyšlenosti a hrabivosti. Otrávení zálivu Minamata, zničení města Centralia, katastrofa přehrady Vajont a mnoho dalších geostorek!

04.09.2024 5 z 5

Almanach vědomostí Almanach vědomostí * antologie

Kompletní všeobecné znalosti stručně a přehledně v jedné knize! Jedinou chybou, za kterou encyklopedie nemůže, je dvacet let staré datum vydání. Některá NEJ už aktuální nejsou. Chtělo by to automatickou aktualizaci!

21.07.2024 5 z 5

Salcburk a Salcbursko Salcburk a Salcbursko Doris Seitz

Salcbursko je moc hezký kraj, ta horská panoramata podél dálnice jsou úchvatná. Dovolenou jsme prožili v odlehlém horském městečku Rauris, které je čisté, úpravné, s perfektní silnicí, prostě je co závidět. Místní hřbitov je místem posledního odpočinku zdejší rodačky, mistryně světa v super-G, Ulrike Maierové. Za Raurisem dojedete ještě deset patnáct kilometrů až tam, kde silnice končí. Dál už jenom po svých a výš, pořád výš!

01.06.2024 5 z 5