hu_87 hu_87 komentáře u knih

Chybějící otec, chybující syn Chybějící otec, chybující syn Guy Corneau

Moc mě nenadchla. Připodobnila bych to "půl na půl" s tím, že některé kapitoly mi přišly spíš jako snaha o vyplnění prázdného prostoru, ať se napíše cokoliv.

26.09.2021 3 z 5

AURY a jak jim rozumět - Vnímání energetických polí AURY a jak jim rozumět - Vnímání energetických polí Cassandra Eason

Přívětivě zpracované téma, knížka vhodná spíše pro začátečníky.

26.09.2021 5 z 5

O šílenství, podivínství a genialitě O šílenství, podivínství a genialitě Robert M. Youngson

Název je skutečně velmi dobrý a odhaluje prakticky vše, co od knihy máte očekávat. Podivíny se to v knize jen hemží...

Dějiny psychologie Dějiny psychologie Alena Plháková

U nás už zažitá učebnice, klasika mezi svým oborem. Některé kapitoly jsou ale poměrně nevyvážené, nové vydání aspoň obsahuje fotografie jednotlivých "otců psychologie":

Runy - praktická kniha Runy - praktická kniha Igor Warneck

Hezky podané téma run, mnoho fotografií (bohužel černobílých, často obsahující téma různých meditací a "spojení" s jednotlivými runami - třeba fotka někoho, jak vytvoří tělem tvar nějaké runy, to je trochu psycho) a návodů ke cvičením a takovým těm meditacím. Výklad run je komplexnějšího rázu jak u jiných publikací, samozřejmostí je i grafické vyobrazení jednotlivých runových symbolů.

Síla našeho podvědomí Síla našeho podvědomí Joseph Murphy

Je to taková kombinace "moci podvědomí" od autora a několika dalších knih o seberozvoji, ale za mě je to určitě zajímavě podané a mimořádně poučné.

Sociální fobie a její léčba Sociální fobie a její léčba Ján Praško

Komplexně vyobrazené téma sociální fobie, napsané podobným způsobem jako třeba publikace od stejného nakladatelství "Hraniční porucha osobnosti a její léčba" či "Generalizovaná úzkostná porucha v klinické praxi".
Oceňuji zmínění podobnosti mezi sociální fobii a vyhýbavou poruchou osobnosti.

Neurologie: pro studium i praxi Neurologie: pro studium i praxi Zdeněk Seidl

Suprově podané téma, snadno se z knížky naučíte a dozvíte se i různé zajímavosti, které třeba jinde ne. Navíc je výhodou, že mnohé informace jsou tučně zvýrazněny, pro lepší přehlednost. Určitě jedna z nejlepších knih na téma neurologie.

26.09.2021 5 z 5

Anatomie a fyziologie lidského těla Anatomie a fyziologie lidského těla Miroslav Orel

No, teda na to, že se jedná o knížku určenou pro humanitní obory, jsou některé kapitoly probrány na můj vkus až moc dopodrobna, takže by knížku teoreticky mohli ocenit i studenti jiných oborů, než jen humanitních.

26.09.2021 4 z 5

Duševní zdraví a životní styl: Psychiatrie životním stylem Duševní zdraví a životní styl: Psychiatrie životním stylem Jiří Raboch

Skvělá publikace. Propojení duševního zdraví a životního stylu se postupně stává moderním trendem a zde je toto téma podáno srozumitelně i pro laika. Deprese, schizofrenie a mnoho dalších kapitol o propojení duševní nemoci a toho, jak se daní pacienti třeba obvykle stravují a zda jde jejich životní styl označit jako zdravý či nezdravý.

Nemocná duše - nemocný mozek Nemocná duše - nemocný mozek Jiří Raboch

Spíše bych to nazvala jakýmsi sborníkem, kombinace kapitol o duševním zdraví či lécích.

Neuropsychologie v psychiatrii Neuropsychologie v psychiatrii Mária Krivošíková

Na našem trhu zcela ojedinělé, kombinovat neuropsychologii s duševním zdraví, resp. nemocí. Hodně odborné, vhodné spíše pro lidi z praxe. Kombinace biologie, biochemie a psychiatrie je v tomto případě mimořádně poučná.

Spánek Spánek Nick Littlehales

Tak napůl se knížka věnuje té teorii (REM a nREM spánek, hypothalamus, melatonin atp.), zbytek je věnován spíše praktické stránce věci. Tzn. jak dodržovat správnou spánkovou hygienu, jak se podceňuje výběr matrace a tak.

26.09.2021 4 z 5

Stará řemesla 2 Stará řemesla 2 Jaroslav Kocourek

Krásná obrazová publikace. A hodně zajímavá. Řemesla jsou zde podána z hlediska historie (která je ovšem podána pěknou formou), ale i vyobrazení různých výrobků.

26.09.2021 5 z 5

Záhady a zajímavosti lidské kůže Záhady a zajímavosti lidské kůže František Novotný

Kapitoly s nádechem populárně-naučné aury o lidské kůži, která je, jak správně autor zmiňuje, zcela zbytečně opomíjenou součástí těla.

Mistři uměleckých řemesel Mistři uměleckých řemesel Karel Pokorný

Krásná knížka, mnoho fotografií. Za mě super.

26.09.2021 5 z 5

Obsedantně-kompulzivní porucha a jak ji zvládat Obsedantně-kompulzivní porucha a jak ji zvládat Ján Praško

Pro pacienty a jejich příbuzné se jedná o nejvíce vhodnou a srozumitelnou publikaci na toto téma. Je zde nejen vysvětlení, co to vlastně OCD je a jak se projevuje, ale také mnoho kazuistik pro lepší představu, jak se může všemožně OCD projevovat a pro lepší pocit, že v tom pacient není sám.

Buddhistické symboly Buddhistické symboly Tatjana Blau

Opět skvěle podané téma symboliky, tentokrát z hlediska buddhismu. Podobně zpracované jako "Egyptské symboly" od téhož nakladatelství.

Neurodegenerativní onemocnění Neurodegenerativní onemocnění Radoslav Matěj

Skvěle zpracované téma s hezky vyváženou grafickou stránkou. Mnoho mozkových snímků pro představu, plus případy z praxe. Mnoho biologie, biochemie, patologické procesy při té či oné poruše.

Opioidy Opioidy Jiří Kozák

Odborná a hutná, tmavě modrá publikace "Opioidy" si jistě najde své zájemce z oblasti hlavně lékařů. Tolik informací o nejrůznějších druzích opioidů používaných hlavně v anesteziologii. Místy je to odborné až až bych řekla.