hu_87 hu_87 komentáře u knih

Největší záhady české historie Největší záhady české historie Jaroslav V. Mareš

Některé kapitoly jsou zajímavější a některé zase méně. Rovněž je psaní místy čtivější a místy nudné. Oceňuji, že jsou zde mnohé přepisy, které třeba dělal s určitými svědky událostí, včetně fotografií (byť černobílých).

18.09.2021 3 z 5

10 věcí, které by vaše dítě s autismem chtělo, abyste věděli 10 věcí, které by vaše dítě s autismem chtělo, abyste věděli Ellen Notbohm

Složení knížky je prosté. 10 kapitol, např. od senzorické přecitlivělosti, po sociální neohrabanost, která se týká do určité míry prakticky každého autisty. Není to příliš odborné, knížku využijí spíš rodiče nebo známí lidi s PAS. 4 hvězdy dávám hlavně proto, že nechci knížce kazit hodnocení, jinak spíš takový průměr. Knížka není špatná, ale že by to byl bestseller, to taky jakože spíš ne.

17.09.2021 4 z 5

Inteligentní pes Inteligentní pes Sophie Collins

Vydařená, pěkně zpracovaná knížka. Rozebírají se zde především psí smysly (často spojené s nějakou praktickou radou - např. jakou barvu hraček upřednostnit, aby jí líp viděl na zeleném podkladě-trávě nebo tak. Autorka zmiňuje i různé experimenty, které byly se psy provedeny.

16.09.2021 5 z 5

Když jde štěně do světa Když jde štěně do světa Linn Palm

Náhodou, tahle brožurka obsahuje mnohé užitečné rady, včetně třeba kapitoly o tom, co je pro pejsky jedovaté apod. Určitě velmi užitečné. Akorát ta brožurka je malého rozměru a je škoda, že nemá víc stránek, protože informace zde obsažené jsou opravdu uplatnitelné.

16.09.2021 5 z 5

Řeč psího ocásku - tajný jazyk psů Řeč psího ocásku - tajný jazyk psů Sophie Collins

Knížka je určená spíš začátečníkům, provází jí pěkné grafické zpracování, mnoho fotek a na konci je i test, jak jednotlivá gesta chápete.
Rozsah bohužel neumožňuje spoustu věcí probrat víc dopodrobna, na druhou stranu se čte knížka sama a fotky umožňují teorii lépe pochopit.

16.09.2021 4 z 5

Uvnitř psa - Co psi vidí, čenichají a vědí Uvnitř psa - Co psi vidí, čenichají a vědí Alexandra Horowitz

Tak asi na začátek bych uvedla to, že je tu zmíněno spoustu zajímavostí (prostě populárně-naučná literatura jak má být), na druhou stranu jsou zde části, které jsou spíše filozofického rázu nebo pojednávají o tom, co je všem, kteří o pesanech aspoň něco ví, docela jasné. Je to mix etologie/biologie a evolučních věd. Vhodné nejen pro lidi, kteří si pejska chtějí pořídit.
Hned na začátku autorka zmiňuje: pes není jako my, očekávat od něj chování jako je to naše, je nesmyslné a nebezpečné. Nechme psy občas vyválet v bahně nebo je nekoupejme denně, respektujme, že jsou to pejsci a nečekejme, že na příkazi "k noze" hned automaticky poslechnou a nezlobme se na ně kvůli tomu (protože je to pro ně nepřirozené).
Pejsci jsou výjimečné bytosti a je třeba jim nejen dávat lásku, kterou si zaslouží, ale respektovat i to, že jsou to pejsci a mají také svoje potřeby, které se s těmi našimi nemusí shodovat.

Jinak teda poznámka, teď jsem si vzpomněla, že mě v knížce ještě zarazilo.
Temple Grandin je vědkyně, žena, která má autismus a která se zaobírá de facto chovem zvířat. Není to muž, jak chybně uvedla překladatelka.

12.09.2021 4 z 5

Hierarchie v pralesích: Evoluce rovnostářského chování Hierarchie v pralesích: Evoluce rovnostářského chování Christopher Boehm

Super čtení, místy ne moc snadné, ale vyplatí se! Ideální volba pro milovníky biologie, psychologie a evoluční teorie! Autor zde popisuje rozdíl mezi společnostmi lovců a sběračů a mezi různými kmenovými společnostmi... předkládá různé výhody, ale i nevýhody rovnostářského uspořádání, nechybí ani kapitoly o primátech nebo o altruismu a jak předcházet tzv. sociálním parazitům.

10.09.2021 5 z 5

Psychologie celoživotního vývoje Psychologie celoživotního vývoje Marek Blatný

Poměrně složité téma, vhodné si pořídit ke zkoušce. Místy to není moc relaxační četba.

09.09.2021 5 z 5

Být psem - Následujme psa do světa vůní a pachů Být psem - Následujme psa do světa vůní a pachů Alexandra Horowitz

Jó, ne nadarmo je tahle knížka považovaná za nejlepší populárně-naučnou literaturu za tenhle rok. Čichání může bejt zajímavý, ne že ne. A nejen čichání nás, lidí (o čemž je tu taky dost napsáno), ale hlavně tu jde o pesany a jejich čumáky. Takže se dozvíte nejenom tunu zajímavostí z psího života, ale i o tom, jak spousta psů pozná přicházející epileptický záchvat svého páníčka nebo rakovinu, případně jak se psi učí vyčenichat různé nelegální látky jako jsou drogy.

09.09.2021 5 z 5

Transsexualita a jiné poruchy pohlavní identity Transsexualita a jiné poruchy pohlavní identity Hanka Fifková

Zajímavě podané, možná bych ocenila trochu víc stránek věnovaných k diagnostice a diferenciální diagnostice, prostě ta "omáčka okolo". Naproti tomu je notná část publikace věnovaná té tzv. chirurgičtější části - prostě třeba jak se vytvoří penis pro FtM, jaké jsou možnosti a nevýhody využití kůže z předloktí vs ze zad (+množství fotek, pro slabší povahy možná ne moc pěkných). Potom jsou tu kapitoly věnované např. změně jména a těm právním stránkám věci.
Prostě a jednoduše-pěkně podané, ale zasloužilo by si ještě další, nové vydání, vyváženější z ohledu psychologie/psychiatrie a samotné medicíny.

06.09.2021 4 z 5

Hledání smyslu v zážitcích blízkosti smrti Hledání smyslu v zážitcích blízkosti smrti Mahendra Perera

Zajímavý sborník různých kapitol (např. psychologické souvislosti NDE, ale i fyziologické změny či stavy, které mohou NDE zdánlivě připomínat), začátek knihy je však takový nijaký a číst o různých designech nejrůznějších druhů studií se mi fakt moc nechtělo. Na konci je i návrh jakéhosi rozhovoru s člověkem, se kterým o jeho zážitku chceme mluvit a dokonce i formulář pro kódování tohoto rozhovoru. Takže se tím ztratila spousta stránek, ve kterých by autoři mohli projednávat mnohem víc zajímavých věcí o těchto fenoménech a bohužel valná část stránek byla tímto "promrhána". Proto dávám 4 hvězdy, ale přesto knihu doporučuji.

05.09.2021 4 z 5

Kultura narcismu Kultura narcismu Christopher Lasch

Pravdivý pohled na civilizaci. A samozřejmě míří tím pádem také na jednotlivce. Pěkný filozoficko-psychologický pohled na tzv. kulturu narcismu.
Není to ale krátká knížka, dejte si s čtením na čas.

05.09.2021 5 z 5

Nesmrtelná duše Nesmrtelná duše Ervin László

(SPOILER) Jedna z podnětnějších knih na tohle téma, prostupují zde převážně kapitoly o věcech jako je EVP, zážitky blízké smrti; až teda na konci se autor více rozepisuje o akáše a takovém tom "vesmírném vědomí".
Viz např.:
-Vše v našem vědomí je úzce spjato s akášickou hlubokou dimenzí; je její nedílnou součástí.-
-Po smrti těla se spojení mezi naším vlastním vědomím a vesmírným vědomím nikterak nepřerušuje; z celé rovnice se pouze vyloučí tělo a mozek.-

Vědomí je zprostředkováno a vyjevováno mozkem.
Hluboká dimenze je vesmírné vědomí.
Vesmírné vědomí prostupuje a formuje fyzický svět.

01.09.2021 4 z 5

Budu vůbec někdy dost dobrá? Budu vůbec někdy dost dobrá? Karyl McBride

Kvalitně zpracovaný rádce pro dcery takových matek. Myslím, že se v tom můžou snadno najít i někteří muži, knížka určitě není určená jen pro ženy. Je zde hodně kazuistik, ve kterých se třeba najdete.

31.08.2021 4 z 5

Ve stínu schizofrenie Ve stínu schizofrenie Eva Beránková

Příběh o matce a hlavně o dceři, která má schizofrenii... autentické vyprávění různých, mnohdy až děsivých zážitků s nemocí, jejíž projevy jsou zde pravdivě a autenticky popsané. Vysvětlení, proč se nemocní někdy chovají tak, jak se chovají. Za mě dobrý, přečtený na jeden zátah, klidně by to mohlo mít stránek víc.

30.08.2021 5 z 5

Generalizovaná úzkostná porucha v klinické praxi Generalizovaná úzkostná porucha v klinické praxi Ján Praško

Kvalitně zpracovaná publikace pojednávající o velmi časté psychické poruše. Kapitoly jsou zajímavé, informace zde obsažené rovněž. Autoři se na GAD dívají i z mnohem víc zajímavějších úhlů pohledu.

29.08.2021 5 z 5

Držení těla Držení těla Christian Larsen

Super příručka s kvalitně zpracovanou grafickou stránkou. Mnoho fotografií usnadňující pochopení dané problematiky.

29.08.2021 5 z 5

Jak k nám tělo promlouvá Jak k nám tělo promlouvá Šárka Vávrová

Kdo má dojem, že zatím nenarazil na přehlednou a jasnou příručku z oblasti psychosomatiky, tady ta knížka by mu měla ukázat, že to jde.
Kapitoly jsou členěny ve smyslu "Co nám prozrazují bolesti hlavy/hemeroidy/zácpa" (+ další).
Některé informace jsou příliš obecné, ale to už u psychosomatiky bývá. Určitě stojí za přečtení.

28.08.2021 4 z 5

Váš kluk prostitut? Váš kluk prostitut? Cyril Valšík

(SPOILER) Silná knížka, ve kterých se rozebírá to, co se opravdu děje tam venku na ulicích, na pánských záchodkách nebo v gay klubech. Objevují se tu i vulgarismy nebo hovorový žargon těch chlapců (o čemž se autor zmiňuje už na začátku), případně pro někoho možná méně na čtení snesitelné scény z oblasti sexuálního života. Samozřejmě to nejde až tak daleko, že byste měli pravidelně dojem, že čtete o nějakém gay pornu, to zas ne. Slabší povahy by se ale knížce měly vyhnout. Příběhy zde jsou totiž inspirované skutečnými událostmi.
Některé osudy chlapců jsou pochmurnějšího rázu, protože takoví v podstatě vyrůstali v příšerném prostředí už odmala. A pak, na ně byl někdo chvilku hodnej a snadno přijali a souhlasili s různými věcmi.
Někteří na tom podle mého nebyli zas tak špatně, aby bylo nutné hned sklouznout k prostituci, další byli prostě vychcánkové a díky chlapecké prostituci si vydělali balík.
Prostředí toho, jak se třeba točí takové porno s mladými chlapci (kteří musí mít občanku, nebo jim přidělí občanku jejich bratra nebo příbuzného, aby z toho ti na "vyšších pozicích" neměli průšvih) nebo jaké jsou vztahy mezi jednotlivými kluky-prostituty; to je zde popsáno poměrně jasně, neformálně-místy je styl psaní takový nudnější, ale naprostou většinu knížky jsem se prokousala za poměrně krátkou dobu.

Styl psaní je teda takový neformální, obsahuje spoustu žargonu a různých přezdívek, které teda nejsou vždy voleny.... eh, jak to říct - prostě ty přezdívky můžou být pro někoho až směšný; každopádně to samotné prostředí té prostituce, by tu mohlo být popsáno obsáhleji. Bohužel ne, na úkor nejrůznějších dialogů atp., ale možná to byl záměr vzhledem k možnosti, že knížku bude číst někdo citlivější.

Oceňuji, že se jedná o příběhy inspirované skutečnými událostmi, místy mi některé zápletky či situace přišly podobné jako ve filmu Mandragora z roku 1997, který rovněž pojednává o chlapecké prostituci.

28.08.2021 4 z 5

Kvantové léčení Kvantové léčení Althea S. Hawk

Hm, moc nevím, jak tuhle knížku hodnotit. Jsem v rozpacích - místy mi to prijde hůř stravitelný jak kdejaká učebnice biochemie, na druhou stranu je to hodně zajímavý, i když teda je to chvilkama těžší vstřebat. Autorka často používá moc odborných pojmů. Ale je to pravdivé. Zdraví je opravdu kolikrát v naší hlavě a našem přemýšlení. Autorka krom toho konkrétně zmiňuje to, jak se ke svým nemocem postavila a jaká kýžená změna nakonec přišla. Celkově se mi ta knížka líp četla zhruba v druhé polovině. Určitě si myslím, že by si to mělo přečíst víc lidí.

25.08.2021 4 z 5