Ivan F Ivan F komentáře u knih

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Áno, čítanie ma bavilo, stránky pekne odsýpali, príbeh sa odvíjal jedna radosť. Mám za sebou niekoľko "dánoviek" a stále ma bavia. Bavia ma, pretože je v nich slovenská realita založená na skutočnosti, príbehy nie sú umelé. Jediný ich nešvár je v tom, že autor chce byť poplatný širokým masám a humor, tak typický pre policajtov, nie každému sedí. Presne, ako mne. Je to však čisto moja subjektívna záležitosť. Ako celok je kniha super, avšak na Uzol, ani jedna kniha nedosahuje - a to ani táto. Napriek mojim výhradám je kniha výborné oddychové čítanie. Len tak ďalej.

13.11.2017 4 z 5

Dievča vo vlaku Dievča vo vlaku Paula Hawkins

Tak zlá kniha sa len tak ľahko nenájde. Napriek tomu marketing skvelo zapracoval a máme tu "šokujúci" príbeh, ktorí "očaril" čitateľov na oboch stranách Atlantiku. No fuj. Ten, kto prečítal už nejakú tú detektívku veľmi ľahko odhadne a aj uhádne stavbu príbehu. Názvy kapitol, kedy kapitoly s menom Megan končia pri určitom dátume, každému povedia, kto je obeť. Potom už zostávajú len dve ženy a jeden muž. No a ten to je. Nič prekvapivé. Okrem toho sú postavy studené, ako ryby na vianočnom trhu, všetky sú protivné a nesympatické. Jednoducho ide o podpriemerný a chudokrvný príbeh, ktorý je len nafúknutou bublinou, ktorá veľmi rýchlo spľaskne.

28.10.2017 1 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Vzdávam to a som rád, že som tak učinil. Prečítal som si niekoľko nadšených komentárov, s ktorými sa nestotožňujem, avšak komentár od užívateľky Avel znie tak, akoby som ho napísal ja sám. Ona však hodnotí o hviezdičku viac, čo je nemôžem. Takisto sa nehodlám k tejto série v budúcnosti vrátiť - čas sa dá využiť aj lepšie.

24.10.2017 2 z 5

Falošná stopa Falošná stopa Henning Mankell

Výborná kniha, ktorej obrovským plusom je absencia všetkej modernej techniky, nakoľko príbeh sa odohráva začiatkom deväťdesiatych rokov. Moje prvé zoznámenie s Henningom Mankellom nemohlo dopadnúť lepšie.

18.10.2017 4 z 5

Úsmev detektiva Carellu Úsmev detektiva Carellu Ed McBain

Taká, na dnešné pomery (zbohom lesy kvôli tlstopisom) jednohubka, ktorá však dáva súčasným detektívkam na frak. Prečo? Pretože autorovi stačila oproti dnešným krimi románom tretina strán, aby rozohral výborný príbeh a aj ho uzavrel. A to s tým výsledkom, že držal čitateľa v napätí až do konca. Salvatore, od začiatku svojej kariéry si mal šťastnú spisovateľskú ruku.

04.10.2017 4 z 5

Padrino Krejčíř - Afričan Padrino Krejčíř - Afričan Jaroslav Kmenta

Doteraz som o nejakom Krejčířovi nepočul. Pritom ide v Čechách o mediálne známu postavičku pekného hajzla. Napísať knihu o niekom, kto si požičia peniaze, potom ich nevráti, ale dotyčného zabije - mne je to proti gustu. Nech ho po smrti poriadne tlačí hlina na hrudi.

30.09.2017 1 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Príbeh je veľmi slabý, v podstate sa dá zhrnúť do jednej vety: úspešná americká doktorka si adoptuje rumunskú sirotu, ktorú jej neznámi krvilační záškodníci unesú a ona sa rozhodne dieťa získať späť. Okej, dejová linka byť nejaká musí, ale je naozaj slabá a v druhej polovici knihy takmer nečitateľná, nakoľko sa príbeh zmení na nepríliš vydarenú béčkovú akciu - naozaj som si v úlohe Kate predstavoval Angelinu ... a to je riadny prúser. Záver knihy, kedy Kate jazdí na koni, šplhá sa na skaly a skáče do vrtulníku je jeden veľký hnus. Najlepšie časti knihy, nazvané "Sny o krvi a železe" zaberajú z rozsahu maximálne päť percent a to je zúfalo málo. Simmons sa v nich vysmieva z najznámejšieho Stokerovho románu - to mi nevadilo, ale odkiaľ berie istotu svojich tvrdení? Druhým pozitívom sú opisy postkomunistického Rumunska - neviem či tam bol, ale atmosféru vykreslil veľmi slušne. Ako celok je však kniha sklamaním.

17.09.2017 2 z 5

Posledný let generála Štefánika Posledný let generála Štefánika Milan Vároš

Nejdem komentovať, pretože kniha je plná zášti a nepodložených tvrdení ... teda aspoň vydanie z roku 1991, možno odvtedy sa objavili nové fakty a dôkazy. V každom prípade je to však smutné čítanie.

29.08.2017 1 z 5

Prsteň hadieho kráľa Prsteň hadieho kráľa Ctibor Štítnický

Kniha, ktorá ma sprevádzala detstvom a všetky rozprávky v nej mi boli neskutočne blízke. Blízkymi a pamätnými mi zostali po dnes deň.

27.08.2017 5 z 5

A neostal ani jeden A neostal ani jeden Agatha Christie

Čitateľská výzva 2017 - Príbeh odohrávajúci sa na ostrove.

Knihu som čítal už pred niekoľkými rokmi, ale dodnes si pamätám, že ma nesklamala. Jej opätovné čítanie mi prinieslo pôžitok a oddych počas horúceho leta.

18.08.2017

Krvavý uzel Krvavý uzel Sam Llewellyn

Knihu som si vybral ako nenáročné čítanie na leto. Presne to mi kniha priniesla, vyslovená letná spokojnosť. Inak je to v mori detektívok sivý priemer, len to more a lode ju ozvláštňovali. A to mi naozaj rezalo.

22.07.2017 3 z 5

Tragédie o třech jednáních Tragédie o třech jednáních Agatha Christie

Veľmi slabý príbeh, ktorý má s Hercule Poirotom veľmi málo spoločného. Ostatne, ten sa v príbehu objaví len na niečo viac ako tretine strán. Príbeh je jednoduchý, na Agathu podpriemerný a nezáživný. Osobne zastávam názor, že ak by sa jednalo o knihu bez Poirota, tak by ju čitatelia ohodnotili podstatne horšie. Takto sa príbeh vezie na Agathinej reputácii a sláve - a to sa mi nepáči, pretože čitateľ dostáva málo.

09.07.2017 3 z 5

Šest dnů Kondora Šest dnů Kondora James Grady

Čisté "béčko" ... nič viac, nič menej ... obrovským plusom je to, že kniha má len niečo málo cez 200 strán. To je tak všetko, čo sa dá o tomto dielku napísať.

05.07.2017 2 z 5

Pomarančové dievča Pomarančové dievča Jostein Gaarder

Knihe škodí jeden nezmysel: načo bol dopis schovaný tam, kde sa mohol kedykoľvek stratiť? Inak roztomilé ľahučké čítanie a krásne vyznanie lásky.

04.07.2017 3 z 5

Pečovatel Pečovatel Mo Hayder

Knihy od Mo Hyder sa výborne a ľahko čítajú, pretože pani Mo výborne a s ľahkosťou jej vlastnou píše. V podstate kniha nemá hluché miesta (hoci niektorým sa to nezdá) a výstavba príbehu je logická a pekne odstupňovaná. Trošku ma dorazilo, že som neodhalil vraha, hoci sa to priam ponúkalo - zožral som aj s navijakom linku nájdeného fotoaparátu. :-) Veľmi ma potešilo tiež to, že nás Mo necháva v napätí, čo sa stalo s Jackovým bratom Ewanom. No a popisy toho, čo mu zvrátení jedinci našej vyspelej spoločnosti s pedofilnou úchylkou robili, tak to bola síce nechutná, ale predsa len povestná čerešnička. Mo, len tak ďalej.

04.07.2017 4 z 5

Raňajky u Tiffanyho Raňajky u Tiffanyho Truman Capote

Niektoré knihy sa vezú na vlne nezaslúženej popularity a to je aj, z môjho pohľadu, prípad tejto knihy. Aby som sympatizoval s niekým tak plytkým, ako je Holly, ktorá pred každým problémom zbabelo utečie, tak to teda pŕŕ. Na knihe nie je nič, čo by ju robilo skvostom. Azda len to, že vyšla krátko po vojne a vtedy bola "cool" a "in". Dnes je to vyšumené dielko, bez ktorého sa drvivá väčšina čitateľov zaobíde, ak si knihu neprečítajú. Apropo, v súčasnosti je takých pobehlíc ako Holly plno, sú hodné akurát tak rožku s treskou a nie ich zobrať do klenotníctva.

26.06.2017 1 z 5

Nedostižný Jeeves Nedostižný Jeeves Pelham Grenville Wodehouse

Veľmi slušne som sa pobavil, tento druh "starého a láskavého" humoru mám rád. Hoci je kniha príhod so sluhom Jeevesom pomerne obsahovo plytká, napriek tomu je to ten druh literatúry, kedy pri vypnutých sivých bunkách mozgových dokáže pohladiť na duši. Núka sa porovnanie so Saturninom, ale knihy o Jeevesovi sú staršie, preto je Saturnin o triedu lepší a našej slovanskej povahe bližší. No a to, že Bertie zobe Jeevesovi, svojmu sluhovi z ruky, to tomu všetkému nasadzuje pomyselnú ironickú korunu. Oddychová kniha, ktorá poteší každého, kto je unavený z literatúry "ťažšieho" kalibru.

16.06.2017 4 z 5

Pištoľník Pištoľník Stephen King

King sa o sérii Temnej veže vyjadril, že je to jeho Opus Magnum. Neberiem mu to, ale popravde, prvý diel ma ani trochu nezaujal, napriek tomu som ho prečítal, lebo je to od Kinga. King sa tu však vo svojej typickej polohe výborného rozprávača mihne ani nie na tretine rozsahu - zvyšok je nesúvislý a totálne nekingovský blábol. Príbeh má síce svoju štruktúru, avšak nie je logická - logickou sa možno stane po čítaní ďalších častí a až niekde na konci nám docvakne, čo vlastne chcel autor prostredníctvom Rolanda čitateľovi odkázať. Takto, neuraz sa Stephen, naozaj príbehu nerozumiem - a nie som v tom sám, súdiac podľa množstva iných komentárov.

07.06.2017 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Asi takto: niektoré knihy sú napísané s úmyslom komerčným, prvoplánovým a zárobkovo chtivým. Lenže ich obsah je už dvakrát strávený, teda to znamená, že raz musel byť vydávený. No a takéto zvratky druhýkrát nechutia. Preto je to odpad: nevkusný, nevtipný, silený, slabý, odkopírovaný, primitívne napísaný atď. Takúto knihu je nutné: za A. dať do zberu papiera (recyklujme, možno z nej bude toaletný papier a bude z knihy úžitok), za B. spáliť (teplo je teplo), za C. darovať (a dúfať, že nás obdarovaná osoba netreskne knihou po hlave, poprípade zostane naďalej naším priateľom), za D. ... no to by už bolo moc brutálne a TO by bol Hustej nářez :-)

27.05.2017 odpad!

Tiene v raji Tiene v raji Erich Maria Remarque (p)

Dovolím si zacitovať z knihy:
"V koncentračných táboroch vyrátali, že jeden práceschopný a mladý žid má hodnotu len tisíc šesťsto dvadsať mariek. Za šesť mariek denne ho požičiavajú nemeckému priemyslu ako otroka - na jeho výživu v tábor určili šesťdesiat fenigov denne. Ďalších desať fenigov na amortizáciu jeho odevu. Priemerná dĺžka života: deväť mesiacov. To reprezentuje zisk vyše tisíc štyristo mariek. K tomu pristupuje racionálne zužitkovanie mŕtvoly: zlato zo zubov, oblek, cenné predmety, prinesené zlato, vlasy; po odrátaní dvoch mariek, čo sú náklady za spálenie, je to asi tisíc šesťsto dvadsať mariek zisku. Z toho treba odrátať bezcenné ženy a deti, splynovanie a spálenie stojí zhruba šesť mariek, a to isté sa týka aj starcov a chorých a tak ďalej. Pri veľkorysom rátaní je to ešte vždy priemerne tisíc dvesto mariek."

Prečítané znova na základe čitateľskej výzvy od 25.3.2017 do 30.3.2017

22.05.2017