Ivan F Ivan F komentáře u knih

Prízraky Prízraky Jo Nesbø

Najlepšia nesbovka (teda zatiaľ), čítam ich rad-radom. Príbeh bol ľahko uveriteľný, nebol prehnaný, ako v prípade Snehuliaka a nakoniec, Nesbo našiel svoj štýl, ktorý v predchádzajúcich knihách nebol vyhranený - osciloval medzi viacerými literárnymi polohami. Táto kniha už bola štýlovo vyhranená.

12.05.2017 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

Príbeh podľa skutočných udalostí, za ktoré môže jedna nepremyslená amnestia. Chcem len podotknúť jedno: na takéhoto hajzla, špinu, asociála Ondreja Riga vynakladáme cca 13 000 € ročne, my, daňoví poplatníci. Je odsúdený na doživotie, má v zime teplo, pozerá sa na farebný televízor, päťkrát denne jedlo a nápoje, nikdy nepracoval a pracovať nebude. Žije si dobre, nič mu nechýba, možno len nejaká tá nevinná ďalšia obeť. Ak bude žiť do 70ky, tak nás bude stáť viac ako pol milióna Eur. Tým nechcem napísať, že konopné lano je lacnejšie, ale je to pravda. Krauz na konci knihy dobre počul, čo by si Rigo zaslúžil - hoci by to bolo (ne)humánne.

Aktualizácia: v júni 2022 sa sériový vrah pobral priamym spojom do zatratenia. Tým odľahčil štátnemu rozpočtu a opustil preťažené väznice. Štatistický úrad vydal správu, že náklady na jedného väzňa v roku 2022 sú 20 000 €. Mnoho ľudí nezarobí v čistom toľko peňazí.

04.05.2017 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Výborné, výborné, výborné ... a viac slov komentára netreba. Kto to, o čom je táto kniha nepochopil, tak by mal prejsť výcvikom kurzu 212. Pohov, rozchod.

24.04.2017 5 z 5

Casino Royale Casino Royale Ian Fleming

S niekým spávať a potom ju nazvať čubkou ... mňa si Bond rozhodne nezískal. Jediné plus knihy je počet strán - taký akurát. Inak sklamanie.

19.04.2017 2 z 5

Dilvermoon Dilvermoon Raymond Huebert Aldridge

Celkovo nevyvážená zbierka poviedok, pričom ani jedna nebola taká, že wau. Niektoré poviedky plynú tak ľahko, čitateľ čaká, ako sa to rozvinie a bum, finito, koniec je totálne odseknutý. To ma dosť zarazilo, akoby už autor nevedel, čo s načatým dielom. Celkový dojem je taký štandard, nevybočujúci z priemeru žánru.

19.04.2017 4 z 5

Farba citov Farba citov Kathryn Stockett

Na prvotinu veľmi podarená kniha, ale nadšenie sa v mojom prípade nekoná. Kniha je napísaná pútavo a svižne, ale .... ale za srdce nechytí, hoci by veľmi chcela. Na to je veľmi nevýrazná a pomerne plytká. Veľkým plusom je, že nekončí happy endom, hoci sa tam tak trošku rysoval. Podtrhnuté a spočítané: solídne čítanie, ktoré - teda aspoň podľa mňa - je prvoplánové. A to mu ubližuje.

07.04.2017 2 z 5

Cisárova perla Cisárova perla Robert van Gulik

Gulik nesklamal, ale s prihliadnutím na jeho najlepšie knihy nemôžem hodnotiť plným počtom. Škoda, že kniha nie je viac naplnená podrobnosťami, to mi vyslovene chýbalo. Takto je príbeh cisárovej perly takým cadilacom bez chrómu - odvezie, ale nežiari. Avšak spokojný som bol.

24.03.2017 4 z 5

Královna smrti Královna smrti Miroslav Žamboch

Škvár, škvár, škvár - to by som v pohode odpustil, lebo som o tom vedel. Prúser je v tom, že je zle a nudne napísaný ... a to aj na škvár.

18.03.2017 1 z 5

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Plytké, plytké, plytké ... nečakal som veľa, ale dostal som ešte menej. Natiahnutý dej, vykreslenie postáv mizerné, premeny postáv ťažko uveriteľné. S Marikou nešlo sympatizovať, hoc vykreslená ako super cool lepá deva, dúfal som, že už niekto ukončí jej trápenie, no vedel som, že ako hlavná postava to dotiahne až do konca.

17.03.2017 2 z 5

Krst ohňom Krst ohňom Andrzej Sapkowski

V podstate som z Krstu ohňom sklamaný. Prečo? Pretože knihe chýba šťava. Rázovitá "mluva" trpaslíkov spod hory Carbon je len chabou zásterkou plytkému rozprávaniu. Nič sme sa nedozvedeli o Geraltovi, bolo to odfláknuté a o Ciri? Nuž, jej dejová linka je odfláknutá na druhú. Ani čerešnička v podobe ironického záveru ma nedokázala nadchnúť a nedodať mi pocit, že Sapkowski sa s čitateľom nepekne zahral. Stále vo mne zostáva názor, že Andrzej je majstrom poviedky, ale širší epický útvar mu nejde. Škoda.

15.03.2017 3 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Nazvať dnes ženu spôsobom, "Ty jsi taková dobrá klisna", to by si jeden koledoval o rozbitie huby. Ale na konci 19teho storočia to asi malo akú takú úroveň, hoci neohrabanú. Nedokázal som sa zžiť so Štěpkou, ani jej fandiť, pretože autor ju opísal tak protivne, že som sa pristihol, že držím stranu starému syfilitikovi. V každom prípade si nezaslúžila osud taký, aký mala a už vôbec si nezaslúžila prirovnanie ku klisne. Predsa len bola ľudská bytosť, hoci s trojitou bradou, tučnými lýtkami a škaredou tvárou. Autor asi chcel prehĺbiť kontrast medzi ňou a Pavlom. V každom prípade je kniha skvelou sociálnou sondou do meštiackeho a vidieckeho života. P.S.: film som nevidel, ale ak budem mať príležitosť, tak si ho pozriem, pretože kniha ma naň navnadila.

06.03.2017 4 z 5

Cestujem sama Cestujem sama Samuel Bjørk (p)

Nudné, dlhé, rozťahané čítanie, nezaslúžene sa vezúce na podľa mňa precenenej vlne "uznávania" severskej krimi. Zoštíhlenie na cca 200 strán textu, odstránenie paralel medzi Miou a Harrym Holem od Nesba by knihe nesmierne pomohlo. Z môjho pohľadu dávam zbohom knihe s názvom Sova od tohto autora, hoci si myslím, že horšie napísanú krimi knihu, ako je Svedkyňa ohňa od dvojice manželov píšucich pod pseudonymom Lars Kepler už čítať nebudem. Napriek tomu sa kniha Cestujem sama k Svedkyni ohňa veľmi priblížila. Preto so Sovou neriskujem.

03.02.2017 odpad!

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Na knihu som narazil úplnou náhodou. O Marii Doležalovej som ani netušil, že existuje, takisto ako o nejakom programe či seriály v TV s názvom Comeback. Skúsil som si pozrieť jednu časť, ale bola to inteligenčne posadené pre jednoduchšiu časť populácie. Takisto blog, z ktorého článkov je kniha poskladaná, je takým čítaním, z ktorého by si psychológ spravil dizertačnú prácu na tému, ako sa dospelý človek zastavil mentálnym vývojom v puberte. V každom prípade si kniha svojich čitateľov nájde, je napísaná úplne jednoduchým štýlom, ktorý sa dobre číta a preto je na zabitie času pri cestovaní ako stvorená.

28.01.2017 2 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Veľké sklamanie. Tieto dve slová vystihujú moje pocity z knihy, ktorej dej je utopený v balaste opisov symetriád, asymetriád a mimoidov. Toto by som ešte nejako prežil, keby nám autor nepredkladal totálne nezaujímavú fiktívnu teóriu prieskumu Solarisu spolu s menami vedcov. Suchopárna ekonomická teória, pri čítaní ktorej sa dobre zaspáva, tak tá je na rozdiel od románovej reálna a má nejaký význam - avšak čítať ju nebudem, nieto Lemovu fikciu. Podtrhnuté a spočítané, kniha je natiahnutá nuda a tým pádom stráca na atmosfére, ktorá by inak mohla byť naozaj hustá.

20.01.2017 3 z 5

Smrt lorda Edgwarea Smrt lorda Edgwarea Agatha Christie

Jedna z lepších detektívok od Agathy, ale tie najlepšie ma ešte len čakajú.

15.01.2017

Hobbiti Hobbiti J. R. R. Tolkien

Chudokrvný príbeh, po ktorého prečítaní mi je záhadou, ako môže byť tak slávny a vysoko hodnotený. Na knihe sa mi najviac páčili ilustrácie pôvodného slovenského vydania, ktoré bolo vôbec prvým vydaním Tolkiena v bývalom Československu. Ako literatúra pre deti fajn, inak bieda.

Update máj 2024 - vypočuté s famóznym prednesom Dušana Cinkotu. Vďaka prednesu pridávam hviezdičku naviac. Stále platí to čo predtým, pre deti super, pre dospelých fajn.

04.01.2017 3 z 5

Ocelová krysa se mstí Ocelová krysa se mstí Harry Harrison

Druhá kniha v sérii o Jimovi de Grizovi má v názve slovo pomsta. Ale komu-čomu sa vlastne Jim pomstil? Nikomu a ničomu. Z môjho pohľadu bol príbeh slabý, ale pobavil som sa. Od Harrisona ani nič iné nečakám, len ľahké čítanie pri vypnutých sivých bunkách. Ono ma čítanie o príhodách Oceľovej krysy vždy tak trošku vráti do čias bezstarostnej mladosti. Čo viac si priať? Asi len pohár dobrého vína na dobrú noc.

11.12.2016 3 z 5

Honba za meteorom Honba za meteorom Jules Verne

Vrátil som sa do čias, kedy som mal more času a vedel som prežívať dobrodružné romány celým srdcom. Dnes, tak trochu životom poobúchaný zo všetkých strán, mám srdce stále otvorené dobrodružstvám, len už ich neviem tak intenzívne prežívať. Napriek tomu bol návrat po rokoch k "verneovkám" pôžitkom, hoci príbeh nie je ten skutočný "verneovský", pretože už je cítiť, že Jules bol za tvorivým vrcholom. Súhlasím s komentárom podo mnou, že by sa dala podľa knihy natočiť úžasná dobrodružná komédia, kľudne aj s Owenom Wisonom a Jackiem Chanom. No a do ženských úloh by som dal Milu Kunis a Kate Beckinsale.

05.12.2016 3 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Úplne zbytočná kniha. Spojiť ju dohromady s Enderovou hrou, ubrať cca polovicu strán z oboch a bolo by to ono. Takto je to len nadstavená už raz prevarená voda.

05.12.2016 3 z 5

Kočka Kočka Georges Simenon

Prvé stretnutie so Simenonom a zostal som hlboko a neskutočne sklamaný. Balastný príbeh o nevere, láske, nenávisti, sklamaní, pomste ma vôbec nechytil, ale prečítal som si ho zo zaujímavosti, predsa len dávam šancu všetkým autorom rovnakú, zaslúžia si prečítať ... ale či aj dočítať, to je už na posúdení každého čitateľa. Ja som to zvládol, ale myšlienky v knihe nastolené sú veľmi plytké.

25.11.2016 2 z 5