JAnD JAnD komentáře u knih

Nobody - muž z neznáma Nobody - muž z neznáma Robert Kraft

Naivní, místy nelogické, ale absolutně čtivé. V mládí jsem četl jedním dechem pod dekou, teď jsem se nostalgicky znovu začetl a stále se to krásně čte.

14.02.2019 3 z 5

Švýcarský Robinson (převyprávění) Švýcarský Robinson (převyprávění) Bohumír Polách

Moje srdeční záležitost, čtu každých pár let znovu. Je to pohádka, přehnané reálie, ale nemůžu si pomoci a musím se k ní stále vracet.. Převyprávěná verze je lepší než původní (kterou jsem četl pouze v angličtině), i když i zde se najdou logické chyby či odvolávky na věci, které nebyly zmíněny. Ale patří ke klasice žánru.

08.02.2019 5 z 5

Měli dinosauři blechy? Měli dinosauři blechy? Pavlína Táborská

Zajímavě podaná geologie pro děti. A dokonce i na CD, takže si knížku se zájmem poslechl i pětiletý syn.

26.01.2019 4 z 5

Českobudějovicko II. pravý břeh Vltavy Českobudějovicko II. pravý břeh Vltavy Daniel Kovář

Zajímavé informace o obcích i vískách na Budějovicku.
Sice se pár faktických chybiček najde, ale jinak spousta jinde nedohledatelných informací

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Četlo se to dobře. O něco hůře, než akta Enzo, o něco lépe, než Skála.
Přitom je to Skále hodně podobné, tentokrát se ale dostáváme do mnohem hlubší a temnější minulosti ostrova Lewis.
I zde se detektivní zápletka odsouvá na pozadí a do popředí vystupuje minulost, tentokrát vyčtená nikoliv z osobních vzpomínek, ale z prapředkova deníku.
Některé pasáže z deníky mohly být rozepsanější...

Filip a jeho tajemný kamarád Filip a jeho tajemný kamarád Jindřiška Ptáčková

Netradičně pojaté povídání o tom, jak se žilo na venkově před sto lety.
Četlo se to docela dobře, ale není to pro začínající čtenáře, spíš pro -náctileté.
Konec ale zklamal, autorce zřejmě došly nápady a ukončila to poněkud násilně, čekal jsem že se odhalí nějaké větší pojítko mezi minulostí a současností.

26.01.2019 3 z 5

Případy detektiva Ťopa Případy detektiva Ťopa Kateřina Boudriot Bažantová

Asi na 10 minut mne to zaujalo, ale zrovna nebylo po ruce dítě ochotné si se mnou listovat knihou, takže za sebe jen dodávám, že pobavilo.

22.01.2019 4 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Slibně začínající kniha, která se nakonec zvrtne v překombinovanou zápletku. I když mne těší, že jsem na část nesrovnalostí přišel dřív, než Catchpool.

26.12.2018 3 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Nebylo to úplně špatné, ale strašně se to táhlo. Nakonec jsem odložil dočtení na neurčito, maje několik jiných knížek, které bych si rád přečetl.

22.12.2018 2 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Pěkně se to četlo, tentokrát můj tip na vraha nebyl mimo, i když v jednu chvíli se vše jakoby obrátilo.
Zajímavý popis zákulisí restaurace a vína, jen mi stále nějak chybí dokončení nakousnutých událostí z třetího dílu...

06.12.2018 4 z 5

Vím, že máš duši Vím, že máš duši Jeremy Clarkson

Clarksona neznám, ale knížka (audio) se skvěle poslouchala, neobvyklý humor, neobvyklý pohled na techniku. doporučuji.

07.11.2018 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Kniha, která patří k povinné četbě fanoušků sci-fi, ale neuchvátila mne natolik, abych ji četl v nejbližších letech znovu. Oproti filmu ale pochopitelnější.
Tři a půl.

05.11.2018 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

V poslední době mi přijde, že se autoři předhánějí ve vymýšlení morbidních zápletek. Jinak příběh napínavý, podezřelí jsou chvílemi všichni a nakonec je to stejně někdo z méně čekaných.

10.07.2018 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Kdysi jsem knihu přečetl, už si netroufám hodnotit, ale zápletka mne nadchla a filosofické a teologické disputace okolo již méně, zato si z nich mnohé matně pamatuji dodnes.
Stejnojmenný film je oproti knize sice stravitelnější, ale také ochuzen o mnoho pěkných detailů. Jeho plusem je lehká úprava konce, mám rád happyendy.

10.07.2018

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Nějak mi nesedl začátek knížky a začítal jsem se déle než obvykle. Ale stála za to a skupina Blue Öyster Cult je také zajímavá a poslouchatelná.
V tomto ohledu mi to připomnělo Pentagram od Nesba, kde byla také dobrá hudba, ale děj mne nenadchnul.

10.07.2018 4 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Pěkně se to četlo, zajímavé pojetí a dobré ilustrace. Děj nic extra, ale stálo to za to, Hyhlík je sympaťák

18.04.2018 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Zase trochu jiný styl, ale britské detektivky mám opravdu rád. Přítomnost moderních technologií umožňuje využít jiné zápletky a postupy než klasika od Christie či Sayers.
Cormoran mne nadchnul, Robin je také úžasná. Už mám přečtené i další dva díly a těším se na další.

18.04.2018 5 z 5

Nový hrabě Monte Christo (převyprávění) Nový hrabě Monte Christo (převyprávění) Ondřej Neff

Má oblíbená kniha, tentokrát jsem zkusil upravenou verzi a nebyl jsem zklamán. Byť je kratší, nepřišel jsem na nic konkrétního, co v ději chybí, zřejmě šlo hlavně o zkrácení popisů a možná některých dialogů.
Lehce pozměněný konec není na škodu, doslov uvádí knihu do historického kontextu, který asi běžný čtenář moc nezná.
Jediné, co opravdu chybělo, je v počeštěné verzi šifrované zprávy heslo "Xrzah"

Neff knihu propojil několika zmínkami s dalšími verneovkami, zaregistroval jsem tři:
Ocelové město (dodavatel zbraní) https://www.databazeknih.cz/knihy/ocelove-mesto-315
Tajuplný ostrov (zmínky o Cyrrusovi Smithovi a Gedeonu Spilletovi) https://www.databazeknih.cz/knihy/tajuplny-ostrov-302
Černé Indie (dodávky uhlí) https://www.databazeknih.cz/knihy/cerne-indie-304

25.02.2018 5 z 5

Skála Skála Peter May

Ve srovnání s akta Enzo tomu trochu něco chybělo, ale na druhou stranu i přebývalo.
Trochu hůře se mi vnikalo do situace, že autor operuje s nějakými skutečnostmi, které až někdy na dalších stránkách odhalí čtenáři, dvě časové linie a ta minulá na přeskáčku. Další díl ano, ale až za pár týdnů.

23.02.2018 4 z 5

Broučci na pouti Broučci na pouti Hana Vrbová-Piskáčková

Klasika, kterou znám dodnes zpaměti (byť ne v kuse)

23.02.2018 5 z 5