Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Lháři, lháři Lháři, lháři Sarah Flint

Autorka je z letité zkušenosti a policejní praxe v obraze z níž čerpá v tomto případě frustrovanou neschopnost potrestat skryté zločiny.
Je to odvážné a vypovídající.
Jako z "Desatera" by měla být zákonitost uplatňována u těch co jsou vyvolení.
(Ale jak je vidět i na politické scéně jsou tací jenž vlastní pocit nadřazenosti přetaví své ego v klamnou nedotknutelnost.)

Příběh o zpytování, který musí zákonitě napadnout, neboť : hoď kamenem, kdo jsi bez viny.

Ideál je asi pouze v románech.
Superčtivo, upravený obraz ze jsoucna.

08.07.2022 5 z 5

Dlouhá noc v Paříži Dlouhá noc v Paříži Dov Alfon

Superčtivo.
Je poznat autorův zralý rozhled - Izraelská rozvědka s věhlasným renomé ( je třeba průšvih řešit větším a okázalejším), čínské kriptovlivy, ruské stopy, americký dohled a francouzká samolibá nonšalance.
Kiberspecialista si z nudy zahrává s Goliášem ...

Citace:" Ministr se na přítele zadíval s neskrývaným pobavením. Použít vzrušenou rétoriku k zakrytí kolosálního selhání resortu, vršit jeden argument za druhým bylo směšné a geniální zároveň. Směšné z toho důvodu, že to bylo současně vycucané z prstu, nepodstatné i mimo mísu. A geniální proto, že jim to poskytne příležitost zaútočit na jeho soka ve vlastní straně, konkrétně na předsedu Senátu, na nějž se teď soustředí všichni :novináři, Twitter, politici, taxikáři."

Citace z obálky:" Ďábelsky zosnované, očistně svižné. A přitom pěkně poťouchlé."
The Guardian

Doporučuji vřele **********

02.07.2022 5 z 5

Básnik a vražda Básnik a vražda Robert van Gulik

Audiokniha.
Vysvětlení na konci knihy - společenské kulturní události byly zpestřením života a každý uchazeč o školní vzdělávání na vyšší úrovni musel ovládat krasopis štětcem. Básně byly předpokladem úrovně vzdělanosti a znalost těch kastou vyvolených byla společenskou samozřejmostí.

Tato smetánka kulturní společnosti nabubřelá svými afektovanými postoji má v historii své hříchy a potomci jejich zrad se touží pomstít.

Autor s jemu vlastním stylem, příběh o známé čínské poetce zasadil do tohoto detektivního případu.

29.06.2022 3 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Kdo by to byl řekl, že si k takovému názvu knihy dám výstižné slůvko "radost".
Ale je to tak.
Doba Václava IV. s mistrem Janem z Husi má v tomto díle životoblahý náboj.
Z ponurých husitských filmů byla atmosféra temná a plná strachu.
"Pouť oběšenců" je skoro balzám, že lidskost je pestrá a má se ukazovat v celé šíři spektra, aby obrazy doby byly pro duši co nej......

Charaktery postav jsou v sérii již zakořeněné a i tak se vždy překvapení z nových excesů dostaví.
Jednoduchost myšlení má za následek těžko vyšetřovatelné zločiny.
Zato společenská vzájemnost je nadmíru složitá.
Práce na rychtě má své závistivce, patolízaly, přisluhovače, podvodníky, soudní oplétačky a musí držet na uzdě chudinu, nepoctivce, lotříky i kuplířský cech, ale hlavně dbát na královské výnosy a blaho.
Audiokniha v luxusním provedení.

Nové království Nové království Wilbur Smith

Autor ve své superformě.
Jeho Egypt je v představách tak silným zážitkem, že uvěříte, že nehostinná písečná krajina má v zapadajícím i vycházejícím božském slunci Ra své kouzlo, a že na hladině božské řeky Nil se v nočním jasu hvězd, hvězdy zrcadlí.

Příběh o vyzrávání charakteru hrdiny z mladicky odvážné loupeže přes zradu, propad jistot, zločinné nařčení, a v zájmu přežití se zrady vrší v horu a zní pád je dalším dobrodružstvím na cestě k v níž sen o Novém království je neskutečně náročnou vizí.

Hezká, podmanivá četba.

Vyhazovač Vyhazovač David Gordon

Jako J. Evanovich - má srdcovka.
Má to ty správné stimuly co vzbudí pocity z fádnosti.
Po dlouhé době mě všetečnost dohnala ke stránkám oblíbeného Notina (znalost známé charakteristické vůně mi chyběla), loupež takové vzácnosti jsem podvědomě chápala coby neodolatelnost.
Vše ve zmatku a bitek s myslí svůdně obluzenou se přitažlivost aktérů jeví jako vzácnost nad jiné.

Citace:" ...představil si ...cítíš, jako kdyby čichový vjem, stejně jako paměť, přicházel zevnitř, a ne z venku. Jako kdyby tam byl někde uložen, někde v mozku nebo jako šňůrka korálků podél nervů nebo spící někde v krvi: všechny sny, noční můry, radosti i bolesti a dokonce i láska - jako by to všechno čekalo, až je ta pravá kombinace kapiček, ten pravý elixír, odemkne. A přesně takhle tu jsou ve sklenicích lapené tyto pachy - pěkně za sklem spí, dokud je někdo nepustí do světa, ať už to bude k užitku, nebo ke škodě."

Další díl bych moc ráda, má to totiž šmrnc.

26.06.2022 5 z 5

Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Čínske vraždy v bludisku / Čínske vraždy klincom Robert van Gulik

Další audiokniha - Čínské vraždy klincom.
Poutavé vyprávění o tíživém životě ve svazcích manželských pouť.
Autor si opět vybral téma smrti s neprůkazným důkazem a rozehrál soudní přelíčení v níž urputnost a drzá sebevědomost s patřičným právním nárokem vezme soudci Ti šanci na lehké vyšetření, jakoby přirozené smrti.
Je to na ostří nože, kdo z koho, buď a nebo.
Má na kahánku soudce Ti. Pocit profesní zodpovědnosti je neskutečně brutálně krutý.
Ale zlo v podvědomí je cítit.

Hezký poslech, jako vždy v imaginární i kruté době za působení soudce Ti.

17.06.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Autorka z Hollywoodu je expertka na fantasy podivnosti.
Žít a pracovat tam, musí ovlivnit mysl každého, kdo má fantazii coby lehkonohou vilu v divošském tanci zkrotit.
Zvyknout si je třeba, neboť děj je akční až na doraz a pro svou jistou cudnost
má drama přitažlivost i s těmi živými pa-tvory.
Audiokniha určitě dobrá, ale po knize bych asi nesáhla, taková představivost by asi chtěla komiks.

16.06.2022 4 z 5

Slovo o pluku Igorově Slovo o pluku Igorově neznámý - neuveden

Hezký epos o době dávno minulé a bohatýrech bránících ruskou zemi.
Už nevím kdo z autorů nazval svou vlast Rus - Máťuškou. Matička Rus - jak krásný přívlastek, je v něm cit, úcta a láska k rodišti - vlasti.
Je pak patřičné vzdávat ji poctu oddaností.

Citace:" Tvou družinu supi křídly skryli, kníže,
krev tvých bohatýrů
divoká zvěř líže."
Bratr Brjačislav křik bojový neslyšel,
bratr Vsevolod mu na pomoc nepřišel.
Skrz ohrdlí zlaté
Vasilkovič v hluši
jako bílou perlu
vydechl svou duši.
Zmlkly šťastné písně,
pláče země rodná,
žalně lkají trouby
nad hradbami Grodna.
Vnuci Vseslava a vnuci Jaroslava!
Praporce své složte,
do pochvy meč vložte.
Vaše různice a nekonečné hádky
dobré jméno slavných předků pokálely,
vaší vinou se teď pohanská sběř dělí
o Rus nešťastnou
o Vseslavovy statky,
váš spor polovecké dravce přivolává,
vy jste vydali svou zemi nepříteli.

Mlat je mrtvolami vystlán,
krev ho kropí,
z těl jak plevy z klasů
vyletují duše.
U Němigy zrno neosilo hlínu,
jsou do ní zasety
kosti ruských synů."

Vzpomínka na Ruské byliny a pohádky.

15.06.2022 5 z 5

Návrat psa baskervillského Návrat psa baskervillského Miroslav Macek

Sherlock Holmes v rozverné formě svého kreativního myšlení.
Překvapovat logickými závěry bylo vždy jeho krédo.
Případ "Návratu" je riskem (do stejné řeky...), který v konečném výsledku celkem překvapil, takže jiný pohled na Baskervillskou psí mstu.
Pocta siru A.C.Doylovi a jeho hrdinovi je v knize zřejmá. Její rozsah má studijní, fanouškový charakter.

Vydavatelství si dalo záležet, ale ilustrátor se moc neznažil.
Jako vždy od autora zajímavý počin.

15.06.2022 4 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Doba zážitkového vjemu se ustálila.
To je tak, když se vrhnete na oblíbenou špionážní celebritu (její dostupnou knihu), a bez zájmu o čem to bude (nečtouce curikulum vite), vpadnete do osidel (teď vím, že ) fikce.
Pocit, že autor je znalec a ví, jak se dá politika formovat díky špionážním hrám je DNES jako pozdrav z Delf.
Google to prozradí, to co bylo pravé, byl šok. ( I zde.) Nedivím se, že "krtka" hned nedostali, byl (je) sympaťák na první pohled. (Kdyby mu nechali psát paměti, možná by to stálo za to.)

Jaksi by měl povolaný - vyvolený politik pro zahraniční hrátky prokázat (nepolitické komisi) ZNALOSTI, DOPADY a DŮSLEDKY špionážních praktik.
Jinak by se předvídavým nestávaly tak hrozné kiksy.

Vše prolnuto - skutečnost i vize, fikčně a fikaně poukázáno na hrozbu neonacismu ( dílo vyšlo 1997).

Vzpomínka na glosy redaktora, autora - specialistu J. Petránka na SSSR a jeho vztahy se světem, nám dnes katastrofálně chybí.

NEZNALOST (problému) NEOMLOUVÁ (ani politiky).

12.06.2022 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Má to glanc opravdovosti.
Ostuda politických rozhodnutí jenž se vymkla kontrole.
(Dnešní doba, by mohla být v jiné formě politických rozhodnutí v téže situaci.) !!!
Kam s politickou historií jenž nás nešlechtí.
Do románů přeci, aby zbyla v pamětech.

Hlavní aktér Terenc je pečlivka, co si na odhalování nešvarů dává systematicky záležet.
Jak by mohl nechat plavat případ bezdomovce z chatrče nota bene, když to není ten pravý.
Minulost je tajemství jenž z dobře situované osoby udělá trosku s parazitárním nadělením odhalujícím jeho trudnou cestu životem.

Zdařilý počin, bravo.

05.06.2022 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Audiokniha.
Do tří čtvrtin to bylo o snobské důležitosti, než to nabralo na dramatičnosti.
Dramata, která okrajově vnímáme se do podvědomí vnoří a plevelí mysl.
Představivost je pak krutá. Což zdraví nesvědčí.

Příběh je v konečném důsledku ukázkou, jak se dostat do doživotních problémů.
Nepomůže zhola nic, snad jen krutá arogance.

Zdlouhavé, ale působivé.

04.06.2022 4 z 5

Plán úniku Plán úniku Steve Hamilton

Zdařilé dílo, super.
Plán úniku je obtížnější než se může zdát. Jde o to, který z možných forem autor upřednostňuje.
Chytře sestavená po letech znovu nastolená soudní obhajoba zločinného bosse, nebo únik agenta z infiltrace zločinecké mafie.
Oba typy jsou akčně zabijácké, takže ran, krve a mordů nadmíru, tudíž uspokojivé.
Jak se excelentně daří v zemi "Svobody" přetočit zákony a jejich paragrafy je toto dílo ukázkové.
Citace:" Jste rakovinou tohoto města," pokračovala soudkyně.
"Rakovinou, kterou jsme už jednou z našeho těla vyřízli a odstranili, bohužel se ale zase vrátila a metastázovala."
"Jestliže tito svědci působili v době odhalení zmiňovaných důkazů jako placení informátoři a jestliže už tito svědci u obnoveného soudního procesu nemohou vypovídat, nemá tento soud jinou možnost než uvedené důkazy odmítnout dle pravidla o vyloučení nezákonně získaných materiálů ... Jde totiž o takzvané plody otráveného stromu."

Dobře vymyšlené superčtivo.

(Nicku, co tak jednu fušku v ČR?)

03.06.2022 5 z 5

Orlové Říma III + IV Orlové Říma III + IV Enrico Marini

Další díl v dech beroucím spádu.
Mladíci dospívají a jejich rody je zavazují k věrnosti v tradici.
Lásky komplikují jejich cesty a bitvy jsou v novém postavení důležitější než dávná přísaha a slib.
Římská říše prosazuje svou moc a řád silou.

V pokračování série pevně doufám.

31.05.2022 5 z 5

Orlové Říma I + II Orlové Říma I + II Enrico Marini

Fajnovost.
Pokaždé si hořce přiznávám, jak mi chybí v knihách ilustrace.
Ne každý komiks má to privilegium aby byl považován za světový.
Tento řadím do luxusních.
Téma historie Římské říše je obrazově dokonalé, bohatost a pestrost scény je úžasná.
Kruté válečné bitvy, nepřízeň osudu, krví zpečetěné přátelství mezi nepřáteli, výchovný dril, lásky půvabné i zrádné.
Řím se vším co fantazie nabídne, krásu města, paláců, hostin, bojiště kruté a postavy příběhu jsou zpodobněny přímo excelentně.

Paráda.

30.05.2022 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Reportážním stylem psaný thriller v pasti vyspělé civilizace.
Jestli se svezu, tak představy z této četby povezu sebou.

Za dokonalé zobrazení patří autorovi hodnocení - excelentní.
Je to pocta lidem za záchranu, kterou jen tak někdo splnit nedokáže.

Citace:" A tak jste se s mučivou pomalostí sunuli chomáči tmy, napasováni do železobetonové roury tunelu, nad hlavou tíži žulových mostních pilířů i valících se hektolitrů řeky, zmáčnuti mezi potícími se těly, vměstnáni do vystresovaného stáda, a přesto absolutně sami... a čím dál víc ve vás sílilo přesvědčení, že to dál nevydržíte.

A myšlenku na šílenství jste si hýčkali v hloubi mozku jako tajný drahokam."

Čím větší monstrum, tím nebetyčnější problémy.
Čtivá děsivost současnosti fundovaně zpracovaná.

27.05.2022 5 z 5

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Téma nadchne, obálka a siluety vně oslní.
Zařazení do "Krásné literatury" by mělo smysl.
Autorka si dokonale vyhrála s tématem tak bohatě již popsaném k dokonalosti.
Doba dnešních dnů si žádá odklon, a tak pradávná, veleslavná, bájná historie má tu moc se na okamžik odpoutat a stanout na Krétě v labyrintu, na ostrově Naxos a v Athénách spolu s hrdiny antických bájí.
Citace:" Jak vypadá svatba olympského boha ?
Jedinou ozdobou, již jsme měli, byla nádherná koruna, kterou mi D.. nasadil na hlavu...
Úzký stříbrný kruh byl posázený růžičkami spojený v zářivý oblouk a překrásnými drahokamy, které záplály životem, když se jich dotkly paprsky zapadajícího slunce.
Ani jako krétská princezna jsem neviděla něco tak úžasného. Takže pro mě byl strašný šok, když mi ji D.. později večer cestou podél rozvlněných vod náhle sundal z hlavy a odhodil do inkoustové černé temnoty za námi.
"Proč jsi to udělal?" zeptala jsem se ....
..."Někdo ji může ukrást nebo se poničí a ztratí lesk," pokračoval. "Chci, aby žádný dar, který ti dám, nebyl pomíjivý. ...hodil jsem ji tam, kde bude navěky zářit." Něžně nasměroval můj pohled k tmavé obloze. "Vidíš támhle to nové souhvězdí?"
Ve věčnosti noci jsem spatřila zbrusu nové body světla zářící v jasných obloucích. Má koruna se jasně třpytila na temném pozadí.
"Tvá korunka bude bezpečně provádět námořníky labyrintem zrádných moří. Ženy k ní budou vzhlížet jako ke znamení útěchy, ke světlu v temnotách. Děti ji budou šeptat svá přání, než zavřou oči a odplují do snů. Zůstane tam, pevná a opravdová, na věky věků."

Takříkajíc bohatě oživena bájná historie.
Fajnovost, super.

24.05.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Audiokniha s poutavým námětem.
Autor shrnul spoustu společenských tabu problémů, které v morálce společnosti mají vždy přednost před pravdivým lidským přístupem.
Rodina postižená ztrátou jednoho člena je v hledáčku policie, tak jako podezřelí devianti.
Soukromí vyšetřovaných i vyšetřovatelů je tradičně všestranně lidsky pestré a dětský motiv hraje virtuózně na city.

Líbila se mi.

24.05.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Doba je plná nepochopení a zla, a k tomu ještě kanibalismus, to by byl vrchol.
No, dalo se to, jako akustická iluze v rozjařené přírodě, to nebylo tak drsný jako v představách.
Dilema komu fandit, když autor zpodobnil zrůdu do sexy idolu a pak mu dal prapodivný choutky. Nevyváženost měla naději na lidskost, ale zaškatulkování jej zmrazila.
Citace (*) :" Někdo přišel k penězům. Ale ho.no nevyleštíš."

Audiokniha skvěle načtená Martinem Stránským.

21.05.2022 4 z 5