Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Pracka v láhvi Pracka v láhvi James Hadley Chase (p)

Svého času top v detektivní branži.
Napínavé, ale dnes, pocit uvěřitelnosti chybí, city labilní, závislost jen majetnická, jaksi lehce bezcharakterní postavy bez životní mety.
Když pocit hebkosti na kůži je ten, kterým se dá upsat zločinu, pak konečná zhouba může mít příjemné následky.
Pracka v láhvi - past, jediné poučení .
Audiokniha.

20.03.2021 3 z 5

Krásných paní milování Krásných paní milování Kamil Bednář

Citace:" Pravda
Divně v mysli často bloudím,
radost z duše nevyloudím,
když nestálost světa soudím.
..Svět je dědic nepravosti,
mladí nedrží se ctnosti,
staří drží se hříšnosti;
..Pravda nemá svého věna,
všude už je znevážena,
.. Dřívější nedbali na to,
aby jmění, stříbro, zlato
bylo jim jen pouhé bláto;
..I kdybys měl samé hody,
sebevětších statků plody
jsou ti jenom zdrojem škody.
.. Zahynula v hanbě bázeň,
kde jsou ctnosti, kde je kázeň,
jimiž dřív byl svět osázen?
..Od papeže až po krále
..všude pravda má namále.
..Peníz, když se nezprotivil,
nevíru, zlo, křivdu živil.
..Jediná smrt rovně měří,
bez peněz každému věří,
šarlatu i nuzné sběři.
.. Vždyť umříti a hřích míti,
škodí duši na věčnosti."

Posbíraná středověká světská lyrika, někdy trudná, jindy veselá i milostná.

20.03.2021 3 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Superdílo.
Ve srovnání s Letištěm má tento příběh více záludných protivenství a napětí stupňující tendenci ( v demenci ).
Letecký odborník se nezapře, info je bonus, takže do stratosféry raději ne.
Audiokniha na kterou nezapomenu, byla skvělá.

18.03.2021 5 z 5

Snachy za všechny prachy Snachy za všechny prachy Aurélie Valognes

Knižní sitkom, 11 osob čtyř generací pestrých zálib a problémů si jde v nucených rodinných oslavách na nervy.
Až blízkost tragédie postaví to ufňukané vzdychání do světla prozření.
Tryskové čtení, jedině tak se to dalo zdolat.
Citace:" (snacha tchánovi o manželovi)
" Odmítá moje něžnosti, kdykoli jsme mezi lidmi, a je jedno, jestli to je v rodině nebo s přáteli. Už nevím, jak se k němu mám chovat. Říkám si, že je to snad tím, že mezi našimi přáteli jsou i jeho bývalé přítelkyně, kterých se nechce dotknout tím, že má po nich další známosti. Jsem z toho paranoidní. Žere mě to a on si to vůbec neuvědomuje."

Stačilo bohatě.

18.03.2021 2 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Super.
Excelentní seriál Tudorovci je magnet extra silný.
Takže z povzdálí od královských hrátek s církví a manželských proher, se nese příběh řešící živé soudní procesy a nespravedlnosti spolu s pátráním po tajemství temného ohně.
V tak složité době si zachovat tvář je výsada pro prvního kancléře království hraběte Thomase Cromwella přímo osudová.

Citace :" Je snadné udělat z někoho oběť. Lidstvo má k tomuto hříchu silné sklony. Reformátoři udělali oběti z papeženců, teď zase padají za oběť oni sami.." Zahleděl jsem se k severu, ..kde zanedlouho vzplanou hranice. "

Matthew Shardlak i po střetech v bojové formě na bojišti práva s pomocníkem všemi mastmi mazaným.

16.03.2021 5 z 5

Život Lazarilla z Tormesu - jeho příhody a nehody Život Lazarilla z Tormesu - jeho příhody a nehody neznámý - neuveden

Uvěřila jsem příběhu neboť tolik protivenství, podrazů, zklamání a přesto touhy žít trochu spokojený život, je zobrazením pro přežívající chudý lid tím, co jim z bohaté pestrosti chudoby zbývá.
Španělsko a doba církevní inkvizice, bída a hlad, nemoci, šlechetnost je jen maska, kterou vždy osud obrátí naruby.

Citace: " Zde leží bratr Lázario González, zvaný Z Tormesu,. který na divadle tohoto světa vystupoval jako průvodce slepce, sluha kněze a všech možných jiných pánů, rozvažeč vody, veřejný vyvolávač, obchodník v Západní Indii, mořská obluda, nosič, lokaj.
Zemřel jako poustevník dne 12. září L.P. 1540 ve věku 39 let, 5 měsíců a 11 dní.
Requiecat in pace."

Nelehký životní úděl jako nepřikrášlen přesto poutavý.

11.03.2021 5 z 5

Ztracené iluze Ztracené iluze Honoré de Balzac

Klasické dílo své doby od mistra.
Je v této době - dnes jaksi osvícením prožít si s hrdiny příběhu jejich nelehkou životní pouť; porovnat si naše a jejich jistoty by měly dát dnešním nespokojencům tak akorát právo na strach z budoucnosti.

Strach z bídy, v němž se mění a kazí charaktery, nadutost šlechty a podrazy ve společnosti v honbě za bezpracným ziskem jsou v přesile k čestnému jednání, které je v autorových románech vždy jen to, co nevítězí.
Audiokniha - skvělá.

10.03.2021 5 z 5

Co jsme to tátovi provedli Co jsme to tátovi provedli Roy Lewis

Je to nutkání němuž nelze odolat.
Vize - rozvoj mozkové činnosti. Chtělo by se mi poznat toho prvního, co ležíc pod hvězdným nebem pospojoval si hvězdy do souhvězdí; vidět v nich zvířata ze severní i jižní polokoule, přístroje pro obchod, lidskou vyjímečnost, to byla fantazie, která vládla panovníkům po celém světě.
Necitace :
Po krádeži ulovených zbytků z kance, při pohledu na vlčího pachatele: "z tebe bude jednou čivava".

10.03.2021 5 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Není závislost jako závislost, tato - kanadských žertů je mimořádně povedená.
Jedinečný nápad - vtipálek si svým bezpečně zaparkovaným autem na dálničním odstavišti ozdobeným mimořádnou kreativitou, vykoledoval pár let za mřížemi.
Udržet si čistý trestní rejstřík je za pomoci svého kumštu hra na hraně v utajení proti všem.
Citace:" Zacházej s tím slušně, je to tělo našeho pána a spasitele Ježíše Krista".
Podával mi cosi malého a zmuchlaného.
"Tělo?" zajíkl jsem se.
"Nate, vezměte si to a přečtěte to."
Držel jsem v ruce kulatou nekvašenou, opečenou oplatku, kterou dávají ke zmrzlině.
"Vypadá to jako koláčky, co se do nich zapékají planety."
Nápis jsem už znal. POMOC, DRŽÍ MĚ V LAPÁKU.

Audiočetba v excelentním přednesu knihu vyšperkovala, fajnovost.

08.03.2021 5 z 5

Co jsme to tátovi provedli Co jsme to tátovi provedli Roy Lewis

Rozhlasový počin s Milošem Kopeckým v hlavní roli Táty, kde mu moudré vizionářské stáří skvělé sedlo.
Super nápad, jak přiblížit pradobu a její vývoj s atributy dnešní doby. ( Tak za 20 minut půjdeme porcovat mamuta. S pohledem na lva - "jednou z něj bude koťátko.": křovácký povzdech : "nic ti není svaté." )
Verze posmrtného snění byla mistrovská, vzor pro vlastní mír v duši, paráda.
( Je to magické, - necitace:" V pohledu na vlčí šelmu - z tebe bude jednou čivava.")
Bohaté téma bez scifi.

05.03.2021 5 z 5

To sladké jméno Beatrice To sladké jméno Beatrice Dante Alighieri

Jihnu a v blaženosti se mi srdce lehce chví,
tolik citu a tolik stesku a nakonec je rozcestí.

Citace:
"LÁSKU má ve svých očích paní,
a proto krášlí všechno, nač se podívá;
kamkoli vkročí, každý hledí za ní
a její pozdrav srdce rozechvívá_

leč tak, že člověk celý bledý vzdychá
a kloní pro své nedostatky hlavu,
protože před ní prchá hněv i pýcha:
pomozte, paní, vzdát ji čest a slávu.

Jen samou slast, jen pokoru vždy cítí
v srdci ten, kdo ji slyší hovořiti _
a šťastný, kdo ji první spatřit směl.

Leč jaká je, když k rtům ji úsměv sletí,
to nelze říci, ani domysleti,
takový div svět dosud neviděl. "

Skvost v mém sbírce Filigrán ve verších.

04.03.2021 5 z 5

Svět v zrnku písku Svět v zrnku písku William Blake

Jak to naznačit, že se mi nadšení vytratilo,
snad v očekávání bylo romantičtější dílo.

Citace :" Lidská pomysl "
"Abychom soucit cítili,
jiné jsme ožebračili,
a nebylo by třeba slitování,
kdyby všichni byli šťastní s námi.

Vzájemná úcta žije v pokoji,
dokud sobectví nezbují.
Pak krutost splétá smyčku
a láká na vábničku.

Usedá v zbožném strachu,
prolévá slzy v prachu,
až pokora zakoření v zemi
pod jejími šlépějemi.

Ovine ji chmurný stín
hlavu zbožným tajemstvím.
Housenka s mouchou mají
pastvu v tom svatém ráji.

Tajemství vydá plod šalby,
který je červený, vábný,
a kde nejhustší stín je,
tam se havran stěhuje.

Bohové na souši i ve vodě
hledali ten strom v přírodě,
však s praubohým ziskem.
Roste jen v mozku lidském."

Pozoruhodné citáty *****

02.03.2021 3 z 5

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

Tak moc mě nadchl titul, že jsem ani nečetla to curriculum a natěšeně se vrhla se do četby - dárku ze sekce E-knihy zdarma, za což srdečně děkuji.
Tanec, balet je emoční souznění s hudbou, je to projev zušlechtění duše. A flaschdance je droga moje.
Je zde vše co na dobrých knihách nesmím postrádat.
Mistrně sestavený příběh, o tom, že co si jako poklad radosti duše uložíme do mysli, se může stát zdrojem závislosti i zkázy.
Superfajnovost.

02.03.2021 5 z 5

Královna a já Královna a já Sue Townsend

Příběh iluzorní vize, té při které vzdycháme, skřípáme zuby, potíme se, a ne a ne se procitnout.
Takový trable bych dlouholeté vládkyni nepřála. Snad, že láme rekordy nad všemi vládci, kteří to takhle dlouho nezvládli.
Alžběta II. Windsor se po volebním debaklu konzervatistů spolu s celou rozvětvenou rodinou ocitá před úředníkem sociálních služeb, dbajícïho ubytovávat nyní zchudlou šlechtu v bezprizorních bungalovech pro sociálně slabé důchodce.
Žádný med a žádná švanda. Kruté podmínky, samoživitelství na záhonku malé zahrádky rodinu nevytrhne z hladové chudoby. Móresy šlechty musí jít stranou. Sousedské vztahy vylepší smrt a pohřeb. I kriminál se dočká urozené osoby a soudem získá věhlas.

Odvážný počin, ale předlouze útrpná cesta ke konci.

Dnešní svět je jako na horské dráze, prastará monarchie má další silné odnože, ale budou to umět se světem tak, jako Alžběta II. Windsor?
Všechna čest a uznání stálici na trůně.

26.02.2021 4 z 5

Dělat věci s rozmyslem je ztráta času Dělat věci s rozmyslem je ztráta času Jerome Klapka Jerome

No, senzace. Smíchy jsem slzela už na třetím listu.
Citace :" (Kritika premiérových přestavení)
"Chodili jsme na divadelní představení spíše se vznešeným cílem divadlo pozvednou, než se sobeckou touhou dobře se večer pobavit...
Tehdejší dramatik musel se svým obecenstvem počítat.
Vzpomínám si, na jedno hrůzostrašné melodrama... Hrdince autor napsal až příliš velké množství vět - tak nám to připadalo. Kdykoliv se ta žena objevila na jevišti, obsáhle se rozhovořila. Na prostý akt, jakým je prokletí zlosyna, spotřebovala celých dvacet veršů. Když se jí hrdina otázal, jestli ho miluje, vstala a učinila projev, který trval celé tři minuty. Člověk se přímo děsil, když zahlédl, jak otevírá ústa. Ve třetím se jí někdo zmocnil a zavřel ji do hladomorny. Sympaťák to rozhodně nebyl, ale my jsme měli pocit, že je to správný muž na správném místě, a tak se z publika ozývaly hlasité ovace. Celí šťastní jsme se domnívali, že jsme se jí už na zbytek představení zbavili. Pak ale přišel přihlouplý žalářník a ona na něj skrze mříže zavolala, ať ji na několik minut pustí. Žalářník zaváhal - byl to celkem dobrý člověk, ale měl příliš měkké srdce.
"Nedělej to," vykřikl z galerie jeden seriózní odborník na dramatické umění. "Není na tom tak špatně. Nech ji tam."
Ten starý idiot naší rady vůbec nedbal. Začal si sám pro sebe celou záležitost přebírat. "Toť jen nicotná žádost. A učiní ji šťastnou."
"Možná, ale co my ?" reagoval na jeho úvahu tentýž hlas z galerie. "Ty ji neznáš. Vždyť jsi teprve přišel. Ale my ji tady posloucháme už celý večer. Teď je konečně zticha, tak ji nech být."
"Ach, pusť mě ven. Jen na malou chvíli," zvolala ta ubohá žena. Musím něco říct svému synovi."
"Napiš to na kus papíru a hoď ho ven," navrhoval jakýsi hlas v předních řadách. "My už se postaráme, aby ten vzkaz dostal."
"Mohu snad bránit matce, aby spatřila své umírající dítě?" dumal žalářník. "Ne, to by bylo nelidské!"
"Nelidské by to rozhodně nebylo," trval na svém hlas z přední řady. "Alespoň ne v tomto případě. To ubohé dítě totiž onemocnělo z toho jejího neustálého žvanění."
Jenže žalářník si od nás nenechal do ničeho mluvit. Otevřel dveře cely, zatímco celý sál vyjadřoval značné pobouření. Ke svému dítěti hovořila přibližně pět minut a na konci těch pěti minut dítě zemřelo!
"Ach, on je mrtvý! " zvolala zoufalá matka.
"Ten má ale kliku!" zazněla bezcitná replika celého sálu. ""
Střípek z klenotnice bedlivého pozorovatele života.

22.02.2021 5 z 5

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Dobrý start na prvotinu.
1789 - v Paříži revoluce nabírá síly a v Jizerských horách řeší svatokrádež dva vyšetřovatelé, každý z opačného státního vlivu. Jeden církevní a druhý císařský.
Mají před sebou úkol rozplést případ, který zavání podivným spiknutím, pašeráctvím a zbojnictvím.

Božínku, proč bystrý mozek, hrdina,
má vypadat jak bublina?

21.02.2021 4 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

V neměnném stylu se stálou úrovní - audiokniha co nezklame.
Mordy, zálety, jedy, loupež, klamstvo v příběhu Dýky s hadem.
Komu měl patřit vražedný nástroj? Kupodivu tomu, kdo hledá jeho majitele. (rébus s fintou).
Trochu kratší, ale coby dílek vondruškiády fajn.

19.02.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Další díl v sérii.
Jako vždy má autor téma alarmující, zde s nadhledem na situační vývoj společnosti až téma děsivé; v případě Francie představy v barevných odstínech to jen zintenzivňují.
Vše vyhrocené - smrt, vztahy, násilí, panika, sliby mlčení, prostředí a počasí, profesní nejistota.
Citace : Psychologie mas - Le Bon, Freud, Festinger, Zimbard
" Davy preferují nereálno před reálném, víru před fakty, neposlušnost před autoritami, hněv před rozumem, zjednodušení před komplexností...jednotlivci přítomní v davech jsou většinou rozumní lidé, ale když je strčíte do kolektivu, nejenže ztratí zábrany, ale také smysl pro spravedlnost, nezávislost ducha a často taky osobní hodnoty. (deindividualizace) ..výsledkem je, že dav miluje krev, gilotiny, požáry, ukamenování, lynč, destrukci, obětní beránky."
"Jenomže dneska sociální sítě nezávisle a vědomě používají deindividualizaci permanentně. Je to koupel neustálých fantazií, živených skupinami, s nimiž lidé navazují kontakt."

Důsledky - osudové prohry závislých.
Čtivé, opět s avízem.

19.02.2021 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Konečná diagnóza - strhující audiokniha, thrillerový nápor psychického tlaku z prostředí, kde se hrne jedno drama za druhým.
Při četbě spolu se soudobou situací pandemie si člověk uvědomí tu oddanou zodpovědnost z Hippokratovy přísahy.
Kniha je stále i po mnoha letech zážitkem.

Citace:" Všichni musíme mít soucit s jinými, člověk neví kdy ho bude sám někdy potřebovat."

Je zde místo na citové okouzlení rodící se lásky, na dramata rodičovských proher, na profesní selhání i vítězství s chorobami, na generačně konfliktní vztahy, vše vyladěné do poutavého zážitku s přesahem.

16.02.2021 5 z 5

Tygře, tygře, žhavě žhneš Tygře, tygře, žhavě žhneš William Blake

Jedna z básní vystihující postoj k żivotu; ( ve Francii rudne Paříž krví a v Anglii W.B. básní o Věčnosti.
Citace : Věčnost
" Kdo radost k sobě připoutá,
otrhá křídla života.
Kdo ale radost políbí v letu,
rozbřesk věčnosti zažije tu.

Kdo radost pojistí si klíči,
okřídlený život zničí.
Kdo ale radost políbí v letu,
v rozbřesku věčnosti ožije tu.

Působivé, jen si vybrat a žasnout.

16.02.2021 3 z 5