Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Jak nečíst další díl když dva předchozí byly skvělé.
Je to stylem, že mi už ta krvavá řežba nevadí a stíhání hlav se mi jeví jako nutnost vymýtit zlo.

Citace:" Víra v sebe samého je prvním předpokladem vítězství."
"Mrtví ožívají, jakoby čerti zapomněli pekelnou bránu pootevřenou a místo hlídání mastili karty."
Byly a jsou časy, kdy by historie neměla upadnout do zapomnění, a tak toto dobrodružství je tím dějepisným průvodcem.
Zase drsně dobrý.

02.09.2020 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Dnes už známé kybertechnologie spolu se zapeklitou zápletkou, kde nic není jak se zdá, tvoří pozvolna napínavý příběh. Autor je tu jako ryba ve vodě, a tak o překvapení není nouze.
Snad pozastavení se u citace stojí za zamyšlení :
"Optimisté si myslí, že tento svět bude díky technologiím mnohem lepší. Svět bez válek, vražd a znásilňování, hladu, chudoby, vykořisťování a nespravedlnosti. Svět v němž už nebudou lidé se svými ještěrčími mozky, zvířecími instinkty a infantilním egem rozhodovat. Udělají to za ně aplikace, které budou mnohem moudřejší. Ale během posledních let se na internetu objevuje žárlivost, hněv, úzkoprsost, násilí, chaos a sektářství. Kolem ostrůvku myšlení a rozumu se rozlévá oceán nenávisti a intolerance. Tento prokletý vynález ničí jeden po druhém základy naší civilizace. Hřbitov naší společnosti. Proto my Číňané jsme na rozdíl od vás zavřeli poklopem Pandořinu skříňku a omezili svobodu lidí pohybujících se na internetu. Ale vy na západě se svým šílenstvím rovnosti a svobody slova, budete smeteni, odneseni tou vlnou svobody, která nevytváří nic jiného než chaos."

Aktuální téma, (i když změny už i v Číně nastaly,) ale brzdy už nefungují a morálka není v kurzu.

29.08.2020 5 z 5

Sestřička Sestřička Raymond Chandler

Audiokniha
Hollywood a jeho vliv na vše.
Manýry jako nikde jinde. Až se jeden diví, že inzultace zde není častější.
Chudák Marlow, dotěrnost, vlezlost, arogance, stupidní namyšlenost, vše vydržet a ještě ochránit klientku.
Gangster coby výstřelek pro okázalost ve společnosti má pak vliv na osudovost těch co se s ním zapletou.
Citace:"Ústa měla červená jako úplně nová hasičská stříkačka."
Náročné chvilky, ale konec to vyladil.

27.08.2020 4 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

Pokračování v nesníženém napětí.
Do této doby mi ani nenapadlo vydat se do tak nehostinných míst. A tak s povděkem jsem s hrdiny v těchto zemích sdílela fiktivně drsné dobrodružství, no, bylo to něco.
"G" mi vše zobrazil, jen ne to hlavní, to protože to nelze. Úžasná obálka napoví, a když nebudete hledat, tak se to dá pochopit, je to tajemstvím tohoto dílu.
Takže další fajnovost, super.
Citace:"Pokud jsi to nepochopil, zabedněnče, řeknu ti to úplně jednoduše.
Nebuď zbabělý sráč a neházej za záda věci, které ti pak budou žrát svědomí."
"Jenže co když tím dám v sázku vlastní duši?"
"Když se zachováš nečestně, tvá duše beztak bude mít cenu suchého lejna."

Pohané a bezvěrci, je třeba rozlišovat, oba pojmy jsou totéž jen Boha mají každý svého.

Vzpomínka na dětství " Hajdy, hajdy do hajan."
Zde v knize, "Hajdy, hajdou" útočící pokřik hajduků.
V idylický slovní význam se změnil válečný pokřik.

26.08.2020 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Fajnovost od mistra bojových scén a dramatických zápletek.
V krvavých akcí mi úsměv naskočil po hlášce v historickém románu, která jaksi potěší :
Citace :
"Až budu mít příležitost, oplatím ti dluh."(záchrana života)
" Už jsem ti řekl, aby ses na to vyprdl ;" mávl rukou."Neměli bychom raději zdrhnout?"

"Báthory zakroužil vínem v křišťálové číši...a přivoněl. Věděl, že to zvláštní, tak trochu strašidelné jméno vymysleli vínu Turci. Během neúspěšného obléhání Jágru v roce patnáct set padesát dva dostávali obránci hradu před každou bitvou pohár vína - na posilnění a osmělení, aby jim pohled na obrovskou přesilu pohanů neproměnil srdce v sulc. .Sultánovi vojáci se o tom dozvěděli, a protože selhával jeden šturm za druhým, začala se šířit fáma, že kapitán D... a jeho muži nepijí obyčejné víno. Do nápoje prý přilévají býčí krev, jenž muže na hradbách proměňuje v nebojácné, neporazitelné bojovníky.
Když vojsko nakonec odtáhlo s dlouhým nosem, turečtí velitelé u sultána Sulejmana omlouvali selhání tím, že obránci se kvůli zázračné " býčí krvi" změnili v démony. "

Bikaver - víno s hrdou historií, hezká perlička k degustaci.

Byl to zážitek, řekla bych, jsem zacákaná krví, sytá divočiny a gulášů, prepitá z piva, vína a pálenky, ve společnosti akčněschopných hrdinů, mazané divošské baronky a krutých - hadrohlavců.

V poděkování je hodně jmen, je vidět, že tvůrčí radost dělá divy a skvělá díla.
V mých F.*****

22.08.2020 5 z 5

Třikrát vražda z posedlosti Třikrát vražda z posedlosti Patricia Highsmith

Houkání sovy - audiokniha
Výstižné hodnocení z předcházejících komentářů.
A já bloud to nečetla, takže čekání na akci, na rozhodný krok, na hlášku (už dost, kašlu na to, nebaví mě to, už nechoď, nemám to zapotřebí, jsi naivní, je to nenormální, měl bych se sebou něco dělat), bylo nekonečný, takže díky stačilo.
Citace:" Na co myslíš? Myslíš, že bys mě někdy mohl milovat? Řekl, nevím, možná v budoucnu."

No síla, učekala by se, takže ....

19.08.2020 3 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Další fajnovost od mistra brka.
Historie mordů na Trutnovsku v dokonale zasukovaném příběhu s drsnou realitou bojových praktik, tajných lásek, zločinnosti proti koruně, ziskuchtivosti nekalých živlů.
Věřit příběhu, to jsou ty obyčejnosti života, ty váhavé okamžiky, ty nalomené naděje, ty lživé důvody pro skrytou pomstu, tu dobráckost lumpů, to nadšení ze smrti s vizí hostiny (jitrnic a jelit).
Bezvadný, jen ty jatka toho lupu jsem přeskočila.

Autor nemůže zklamat.

17.08.2020 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Jako žádná jiná, audiokniha načtená Jiřím Zavřelem, exkluzivní sametový zážitek.

Prostě parádní šleh satirickým humorem., ale životopis je lepší číst až nakonec !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vzdělanost člověka zušlechťuje a zde je hrdina všemi mastmi této vzdělanostní ušlechtilosti mazaný.
Vliv intelektu ale nenasytí, takže je nutnost dát se pohltit dějištěm světa.
Citace ;"Naslouchal jsem radám svého mozku. Moje mentalita mi našeptává tak smělý plán, myšlenku, před kterou jsem maně couvl.
Nabídl mi úchylnou příležitost, jak spasit svět zvráceností."

(Založení hnutí pro stranu - milovníků vesele odvázaných z normálnosti.)

Jen úmysly pro nápravy světa jsou čisté, okolnosti tomu dají pitoreskní tvář.

Život je tím zdrojem pro dílo, žel bohu až posmrtně vydané a oceněné mnoha cenami.

16.08.2020 5 z 5

Mafián Mafián Jana Javorská

Čtivá rychločetba, v husté akčnosti s neotřelými nápady snižující věrohodnost a jindy s přeceňovanými cituplnostmi, kterým schází atmosféra, ta je jen ve snových černých můrách.
(Hypnotické alibi), no, věřte, nevěřte je to zde.
Mafián není žoldák, ale hlava - člen klanu, a do tohoto titulu má hrdina knihy daleko, snad jeho jistá protistrana.

15.08.2020 3 z 5

Sám všechen život býti Sám všechen život býti Jan Opolský

Teskně melancholické verše, veskrze smutkem oplývající.

Citace (ojediněle opačného zaměření) : " Nová země "
Tak silné podnebí vlást bude v zemi této,
že vlivem tajemným se smysly zocelí,
krev stoupne do varu, až blížící se léto,
pleť bílou sžíhajíc a kryjíc pocely.

Tak křehké ovoce nás šťávou svoji zmámí
a lázeň éterná v nás srdce omladí,
i bude sídliti klid nesmrtelný s námi
pod hvozdným klenutím a v chladu kapradí.

A bude stříbro hvězd, jež v zodiaku třeští,
svým zrakem záludným k nám mlčky zírati
a mana bílých par nám klesat v teplém dešti
do líchy zkypřené a čpící souvrati.

Pak rouno osení zem ošatí a zčeří,
vzdech vonný oprostí, jenž tane v jeteli,
a člověk, stanoven být králem zemské zvěři,
s ní žitím zamlklým se úzce spřátelí.

A vítr zvedne se, vše očistí a schvátí,
blesk temna rozdělí jak fosforečný had,
trůn duhy v obzoru kdes bledý bude státi,
mír vážný, povděčný nad duší panovat.

Tu láska zrodí se jak Afrodita z moře,
vše smysly mužovy jed sladký omámí,
a bude matkou pak všech rozkoší a hoře,
jsouc požehnána mezi ženami.

I smrti dlaň, vždy vlídné a vždy něžné,
z všech věcí světa stálé jedině,
když dospěl čas , svou úrodu si sežne
na roli nové, volné otčině. "

Život nebyl peříčko a dílo je tím poznamenáno.

14.08.2020 3 z 5

Tři nadání Tři nadání * antologie

Beru toto dílo jako DAR zhůry v tento čas (A). (Ekniha zdarma)
Skvost, který zaslouží poděkování za zkrášlení čínských básní v češtině.

Citace (z básní o vlastnostech kaligrafických) :
"Čest a sláva"
"Pečuj o tuš jak o zlatý klenot
o trojnožku z bronzu nejvzácnější číš
A nektary bohů a zázračná zřídla
vznítí síly ducha jimiž oslepíš

Jak mne člověk v prstech lesky mincí
jak si pták mne hedváb azurových per
ohluší tě hudba Nesmrtelných
udeří tě vůní nebe do nozder

Kdo ji nasál v božský cval se pustí
kdo ji z dálky zaslech ten už neusne
Hle - diadém světa dnes tak vzácný
neboť je jen jeden Neb druhý už ne"

"Předivo jemnosti"

"Ano to zde jsou opravdové stopy
ač neznatelné takřka smlčeny
I myšlenka i obraz touží projevit se
Jak divuplné každé Stvoření !

Utíká řeka květy zotvírané
Neoschla rosa blýská přes potok
Ty hlavní cesty dál a dál se vinou
V údolí poutník zpomaluje krok

Básník se v řeči bojí prohřešení
myšlenku vydat falši na pospas
Jak čiré jaro prostřed zelenosti
Jak jasná luna ve sněhový čas "

Díky.

Kdyby tak politici poznali něco z prastarých mouder svých dnešních rivalů, možná by úcta a obdiv mohly mít na mezinárodní vztahy pozitivnější vliv.
Krásné čínské poslání.

14.08.2020 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Audiokniha, detektivní žánr se zajímavým námětem.

Název je v očekávání přírodní scenérie, jenže ....
Postupné objevování zvráceně instalovaných obětí se ve vyšetřování zadrhává o vědecký prověřené teorie, které případy komplikují.
Podivnosti, nelogičnosti, mimořádnosti jsou dílem záměru a manipulace, sériovost je znakem pomsty ve velkém měřítku.

Zdařilé dílo, povedlo se zapůsobit.

11.08.2020 5 z 5

Sen o Somersetu Sen o Somersetu Leila Meacham

Úctyhodné dílo.
Genealogie rodů v době osídlování Texasu i za války Severu proti Jihu je sondou do historie, kdy se hnuly dějiny otrokářství a indiánských porob. 1835 - 1900.
Citace:"Jefferson napsal:,Opravdu se třesu o svou zemi, když pomyslím, že Bůh je spravedlivý."

Touha po seberealizaci, rodinná záštita v půdě a majetku je síla co udržení rodu zatvrdí srdce, která pak stejně jihnou pod zrozením citu a okolnostmi zvratů života.

11.08.2020 5 z 5

Temná věž 7: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie Temná věž 7: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie Peter David

Druhý díl v další krkolomně děsivé scenérii.
Nestačí zelená stvoření ještě děsivě řádící řádové sestřičky, na které si před spaním zakážete pomyslet.
Co čekat od virtuality mistrů děsu, jen strach šimrající ego, že tohle ještě snesu a úžas nad fantazii, která dosahuje v kreslené formě nebývalèho zážitku.
Citace :"Už jsem je poslala na sestru C..., teď už je z ní součást jejich medicíny." (šestinozí doktoři)

"Ve světě, který se hnul..."
"Jeho cílem je dojít k záhadné Temné věží, v níž bude moci tento z osy vychýlený svět zase napravit. Klíčem k tomuto cíli je Muž v černém, kterému se Roland pověsil na paty."

Pestře čtivé, coby komiks pro přehlídku gejzírů temné fantazie.

08.08.2020 3 z 5

Temná věž 6: Pistolník 1: Cesta začíná Temná věž 6: Pistolník 1: Cesta začíná Peter David

Kresby fajn, ale tenhle příběh moc ne.
Boj s ne- lidmi, duchové, tratoliště, neviditelní, nestvůry,
výbojové ovladače, krkavcí a mrchožrouti jsou ve scenérii beznaděje.
Jediný cituplný záběr citace :" ...vdova dělá, že neslyší rytmické vrzání postele. Následujícího rána však ... najde pouze vzkaz na polštáři a chladnoucí místo na lůžku."

Ani kapka naděje, jen honba za "temným mužem" a Temnou věží, ... kde se uvidí možná co dál.
Bez nadšení, jen impuls k depresi.

07.08.2020 3 z 5

Neviditelná pevnost 19-23 (Omnibus) Neviditelná pevnost 19-23 (Omnibus) Jean van Hamme

Thorgal - Neviditelná pevnost. 19 - 23, krásný komiks

Moje první, ale jako kniha poslední v sérii, komplet 4 dílů, ale o to bohatší zážitek.
Hrdina jak má být, přes tunely v časech, v podivných světech, má nejedno jméno, ale i v zapomnění má stále tu jiskru ušlechtilosti v srdci.
Citace:" Thorgale Aesirssone ...Odin ti dovoluje, abys opět vepsal své jméno do paměti Bohů."
První zápis je z roku 1976 a série je jako životní láska, postupně prorůstá životem a je nedokončeným, krásným, živým příběhem, který čtenáře nadchne.
Potěšení se vším všudy.

05.08.2020 5 z 5

Černá věž Černá věž P. D. James (p)

Audiokniha úžasně načtená paní Renatou Honzovičovou.
Autorka patří k dámské špičce detektivního žánru. Je to dokonalým vytříbeným stylem, kterým popisuje detaily, jistá citová laskavost, kterou obdařila inspektora A.D.
Jako ozdravný pobyt na venkově se může jevit návštěva přítele - pastora, od něhož odpověď na dopis nepřichází.
V areálu sanatoria pro tělesně postižené není nic podivnější, než přirozená úmrtí.
A tak se tu A.D. zdrží, neboť kriminalistický instinkt nejde potlačit.

Zdlouhavost děje nevadí, neboť poslech byl balzámem na duši v tyto deštivé dny.

04.08.2020 5 z 5

Adrian Mole – Léta u kapučína Adrian Mole – Léta u kapučína Sue Townsend

Autorka svého hrdinu zahrne vším co se v tom období odehrává v politice, ve skandálech a v tragédii královské rodiny, a do jeho existenčních problémů zahrnuje jeho tvůrčí pokusy s flirtujícími vydavateli. Jako hojivý balzám jsou jeho potomci, důvod proč se držet naděje na radost ze života.

Citace:" Ahoj, je mi pět týdnů, vážím jedenáct liber a potřebuju "nakrmit" každé čtyři hodiny, dnem i nocí. Jsem naprogramováno tak, abych plakalo v nemožné hodiny. Pokud se mnou bude zacházeno hrubě , bude aktivován uši drásací alarm, který by mohl rušit sousedy.
Varování: Nepokoušejte se hrát si s mými solárními bateriemi. Nekoupejte mě. Nepolykejte mé oční bulvy.
"Budu jí říkat Ashby."
William (2,5) se choval zpupně. Poletoval v noční košilce po pokoji jako pominutý.
Matka řekla :"... určitě na to nový mimino žárlí.".
Domácnost (a sousedy) probudilo dne ráno v 6,15 něco jako klakson užívaný ke svolávání posádky pobřežní hlídky. Byla to Ashby. Rosie popřela, že by s panenkou zacházela hrubě... Hluk klaksonu ustal teprve tehdy, když jsem vzal dítě do náručí a procházel jsem s ním po chodbičce... William nás pozoroval a v obliččeji měl výraz žárlivé zlosti.
Dneska ráno jsem našel Ashby na zahrádce za domem, byla mokrá, studená a měla důlek v hlavě.
Rosie měla paže omotané kolem těla tak, jak to ženy dělají když postávají venku , řekla :" Rozhodla jsem se...".

"Matka mi řekla jako nejpřísnější tajemství, že je T.. k smrti otrávená z nových sex. požadavků mého otce.... že vždycky leží hodinu na zádech a myslí na katalogy semínek. Modlí se, aby ji (Via...) ministerstvo zdravotnictví odmítlo impotentním mužům předepisovat. "

Už je o kapku starší, ale je stále fajn.

03.08.2020 4 z 5

Skleněný oceán Skleněný oceán Lauren Willig

Dámské trio spisovatelek - potencionál pro příběh očima žen na jednu z největších oceánských katastrof a na impuls pro vstup Ameriky do konfliktu I. světové války.
Příběhy dvou žen ve dvou rovinách času.

Citace:" Je to snadné milovat někoho, koho nemůžete mít. Je to bez rizika. "
"Srdce má důvody o nichž rozum nemá ani tušení."
"V každé zahradě číhá had."
"Chci její tělo, jen pokud s ním půjde i vše ostatní. Její srdce, duše a svobodná vůle." Nevesele se zasmál. "Docela pěkné ego, nemyslíte? Chtít někoho vlastnit , tělo i duši, lásku o které už staletí zpívají trubadúři."

Hezky to vyšperkovaly, vše na jedné lodi, chudoba a bohatství, v zajetí milostného dramatu v toku dějin, osudové lásky, okouzlení z představ, válečné nebezpečí, drama ve vlnách a života běh po ztrátách.
Z velkofilmu T.. mi šly obrazy vzpomínkami.
Povedlo se, něžným citem psané.

01.08.2020 5 z 5

Dej mládencům ruku jako lopatu Dej mládencům ruku jako lopatu Ed McBain

Audiokniha v poklidu bez emočně vyhrocených situací.
Pátrání po majiteli paží je zdlouhavé od skvrnky s krevní skupinou, po proporce osoby a shodu s pohřešovanými, vše prověřit, ale torzo chybí.
Spleť svůdnosti, vášně, závislosti, nevěry a svobodomyslnosti vyústí v zločin, který na odiv ukáže jen " ruce ..."

Ukázka pečlivých detektivních postupů v odhalování zločinů utajeného chorého mozku.

29.07.2020 4 z 5