Jassem komentáře u knih
Za mě je čtvrtý díl vyvrcholením celé série a spolu s první Nadací tím nejlepším z prvních pěti knih.
Nejsem sice zámečník a nemohu tedy bohužel zcela posoudit odbornou stránku knihy, ale z toho s čím jsem se v životě setkal mám za to, že v dnešní době tahle kniha obsahuje skutečně dobrý souhrn základních informací a postupů pro domácí kutily amatéry. Dnes má začínajicí kutil doma právě tu výbavu, která v padesátých letech tvořila základ průmyslových továren pro jejichž zaměstnance byla tato kniha připravena a je lepší ty domácí práce dělat alespoň trochu odborně a alespoň nedělat úplně základní chyby. K tomu je tato kniha (při přehlédnutí ideologických pasáží) platná i po sedmdesáti letech od svého vzniku. Jako bonus pak zmíním, že mě vždy fascinovalo to, že na konci padesátých let prošla na obalu zrovna takové knihy celkem solidní mánička.
I přes vysokou literární a jazykovou hodnotu, kterou Marketa Lazarová má a bude mít, to Vančura s formou zjednodušeně řečeno už skutečně přehnal. Jako by si to sám i uvědomil, protože např. Obrazy z dějin národa českého, které jsou podobné formou i obsahem, jsou sice také psané historizujícím jazykem, ale v rozumné míře. V Markete Lazarové už se jen autor s vypravěčem předhánějí v tom, kdo to čtenáři znepříjemní více. Na druhou stranu, to jestli se to tzv. čte dobře nebo ne je jedno, stejně tak je u téhle knihy jedno o čem to je, důležité je to dílo pro úplně jiná hlediska, byť osobně si pro výše uvedené myslím, že ani tuhle chválu si příliš nezaslouží (tohle konkrétní Vančurovo dílo). A když už to tak musí být, tak je o to víc škoda, že se autor nedržel vypravěčova: „Ale nač vypravovati obšírně; věc, která se vleče, za nic nestojí.“
Wyndham předložil nezapomenutelnou a dnes už kultovní ukázku toho, jak se může to, co lidstvo jeden den krotí, ovládá a považuje za neškodné, stát druhý den naprosto nekontrolovatelnou katastrofou.
Srdcová záležitost jednoho z českých Cimrmanologů. 4/5
Milión není kniha od které se dá čekat úžasný příběh nebo dech beroucí zápletku. V prvé řadě je to cestopis. Cestopis psaný před více než sedmi sty léty. Člověk, který si chce knihu užít v její plné hloubce se musí být schopný přenést myšlenkami. A to nejen v místě, ale hlavně v čase.
Tímto vydáním přednášky Existencialismus je humanismus se filozofie, která má stále co říci, stává člověku mnohem dostupnější a přístupnější, než jiné filozofické knihy. Je to tím, že se zde nesetkáte s desítkami pojmů, kvůli kterým byste museli četbu prokládat přestávkami, kvůli nahlížení do slovníků cizích slov.
Tato útlá knížečka je také obohacena o přepis diskuze, která se po přednášce strhla a také o doslov českého filozofa Petra Horáka.
Kniha, u které se lidé dělí do dvou skupin, podobně jako u Malého Prince. Můžete ji milovat nebo ji budete nenávidět. Rozhodně to není kniha pro každého... vyjadřuje to komentář, který jsem někde četl - ,,je to kniha pro lidi, kteří se dokáží oprostit od světa a snít."
Dle mého názoru nejlepší kniha s tématem Star Wars a jedna z nejlepších sci-fi knih vůbec. Neobsahuje jen bezmyšlenkovité popisy založené na vytěžení popularity známého tématu, ale naopak, má specifickou atmosféru, hloubku myšlenek a v neposlední řadě i zajímavý děj. Opravdu povedená kniha.
Tato kniha (hlavně její první část) má neuvěřitelnou atmosféru. Příběh dvou dávných hrdinů, kteří se vracejí mezi živé a vydávají se na svou poslední výpravu. Kniha, která mě svého času velmi oslovila.