jfialova jfialova komentáře u knih

Černý dům Černý dům Stephen King

Četla jsem tuto knihu kdysi dávno, ale od té doby se mi úplně vypařila z hlavy. Takže když jsem začala nyní podruhé, začalo mi pomalu docházet, že toto jsem už někde... Až mi to docvaklo :-) Tuto knihu jsem bez jakékoli návaznosti četla ještě před celou Temnou věží, možná proto se mi vykouřila z hlavy, protože mnohé je bez znalosti hlubších souvislostí poněkud vytržené z kontextu. Teď už si zase podrobnosti z Temné věže nepamatuji, ale hlavní lajna se mi z hlavy asi už nevypaří, takže to tentkrát dávalo větší smysl. Pár výhrad by se našlo-například tehdy i teď mi intelektuální motorkáři nějak neseděli, Frňák v roli truchlícího otce byl tak nějak moc nad věcí naproti vyschýzovanému Fredovi a Jack byl moc velký klaďas. Celkově ale napínavý příběh a komu nevadí pár nechuťáren (což asi pravidelní čtenáři Kinga vydrží), k Temné věži dobrý doplněk.

02.05.2020 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 3. a 4. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 3. a 4. díl Jaroslav Hašek

Od třetího a čtvrtého dílu příliš akce nečekejte. Knihy popisují cestu Švejka a jeho kolegů vlakem na frontu. Co chybí na akčnosti, vyvažují postavy (zejména Švejk) výřečností a přibývá historek "ze života"-musím říct, že některé z nich jsou fakt hodně vtipné. Přesto že jde o dílo humoristické, zaskočilo mě několik naturalisticky drsných vsuvek, což ale ještě více podtrhuje absurditu a nesmyslnost celého válečného úsilí. Určitě stojí za přečtení. Škoda, že autor nestihl dílo dokončit, zajímalo by mě Švejkovo počínání přímo v zákopech.

13.04.2020 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. - 2. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. - 2. díl Jaroslav Hašek

Myslím, že Švejk má stále co říct a je aktuální i v dnešní době. Lajdáctví, debilita, byrokracie-to jsou věci bohužel běžné a patrně věčné. Vtipné historky mi velmi připomínají styl Bohumila Hrabala (legendární Pepin z Postřižin), někdy je však těžké porozumět kvůli množství německých výrazů, které již dnes z češtiny vymizely, zejména pokud jde o vojenskou terminologii. První dva díly nebyly pro mě nové, a to díky podařenému filmovému zpracování s Rudolfem Hrušínským, které knihy víceméně kopíruje. Jsem zvědavá na pokračování. Stojí to určitě za přečtení, kniha musela ve své době být skutečně jedinečná a odvážná.

05.04.2020 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Tak vzhledem k situaci bylo třeba přikročit k náročnější četbě, ať víme, kdo že nám tady teď vlastně téměř neomezeně velí. A jde z toho strach, protože ten člověk je evidentně všehoschopný a velmi schopný manipulátor. Obávám se, že koronavirus mu hraje velmi do karet a jeho marketingová sebranka je u vytržení. Kdeže je teď Unipetrol a Čapí hnízdo... Pro neekonomy je to náročné čtení, podle mě je celková náročnost popsaných machinací též důvodem, proč to AB vždy procházelo. Nedovedu si představit tým policajtů a státních zástupců, který by byl schopen kauzy zpracovat tak, aby se vůbec dostaly k soudu a tam to ustát proti armádě právníků Agrofertu. Koneckonců Čapí hnízdo to jasně ukazuje. Stále nepřestávám věřit, že se český národ probere a zažene AB a všechny jemu podobné do horoucích pekel. A že to bude brzo, aby nám tady vůbec ještě něco zbylo...

25.03.2020 4 z 5

Druhá oběť Druhá oběť Karin Slaughter

Řekla bych, že tento díl patří k těm lepším v sérii. Příběh je sice poněkud zamotaný, ale je napínavý a některé momenty zvláště v závěru knihy vám nedovolí knihu odložit z ruky. Příběh Willa a Sáry je tentokrát trošku v pozadí, což beru jako jednoznačné plus, protože i to, co v knize je, je na mě moc. Jejich citové pochody jsou nějak mimo moje rozlišovací schopnosti. Kdo má rád Angie, přijde si tentokrát na své, protože celá kniha se vlastně točí kolem ní. Závěr knihy nechala autorka poněkud otevřený, uvidíme, co přinese pokračování.

17.03.2020 3 z 5

Démoni Démoni Karin Slaughter

Tento díl byl dle mého názoru velmi slabý. Překlad mi přišel odbytý, některé věty v češtině nedávaly příliš smysl a při odhadu původního anglického textu se dá tušit mnohdy jiný význam, což je pro čtenáře nepříjemné. Celý příběh je takový neslaný nemastný, vůbec jsem nepochopila proč se Sára na Willa naštvala. Reakce a citové pochody jednotlivých postav mi neseděly a přišly přemrštěné, myslela jsem, že to ani nedočtu.

14.03.2020 2 z 5

Kriminálník Kriminálník Karin Slaughter

Tento díl byl dobře koncipovaný a poodhalil mnoho detailů z minulosti hlavních hrdinů. Rozdíl mezi začínající policistkou Amandou a současnou šéfkou Willa Trenta je ale tak obrovský, že tuším další podrobnosti v dalších dílech série. Oproti předchozí knize velké zlepšení.

14.03.2020 4 z 5

Podlost Podlost Karin Slaughter

Kniha je napínavá, ale zápletka mi přijde příliš neuvěřitelná. V prvé řadě nerozumím tomu, proč Evelyn podlehla nátlaku manžela a přitom vlastní dceru ve stejné situaci podpořila (více bych to nerozmazávala kvůli spoilování, kdo četl, ví). Faith má čtyřměsíční dítě, o které se zvládá starat levou zadní, protože i při jejím extrémně náročném povolání a nezáviděníhodné životní situaci má kolem sebe jako zázrakem spoustu lidí, kteří jsou ochotní a schopní se o kojence kdykoli postarat (včetně bezdětného bratra a osmdesátileté sousedky). Dítě spí navíc celou noc, vlastně spí kdykoli maminka potřebuje řešit cokoli důležitého. Pokud je zrovna vzhůru, je usměvavé a roztomilé. Jako těžká cukrovkářka se živí celou dobu pouze džusem (který vlastně došel) a bonbony. Sára je opět svatá v každém ohledu. Amanda se konečně začíná projevovat trochu jako člověk, Will si drží tradiční míru roztomilosti. Včleněná lovestory zavání tematickým sklouznutím k červené knihovně... Dám tomu ještě šanci, ale celá série se trochu zvrhává.

03.03.2020 3 z 5

Hřbitov nadějí Hřbitov nadějí Karin Slaughter

Kniha je čtivá, ale žádná pecka. Možná je to tím, že doktorka Sára jako jedna z hlavních postav mi prostě k srdci nepřirostla-postava mi přijde velmi umělá. Postava vraha se v podstatě nedala odhalit, protože se v knize pouze mihne a projeví se až v samotném závěru, i když čtenář tuší, odkud asi vítr vane.

03.03.2020 3 z 5

Jako cool v plotě Jako cool v plotě Karel Plíhal

S manželem jsme oprášili film Rok Ďábla a já na to konto vytáhla z knihovny tuto záležitost. Stálo to za to, protože i po několikerém přečtení vás tam pokaždé něco upoutá. Třeba aktuálně:

Vítr vane naším směrem,
snad se z toho neposerem...

Tak ať nám to vydrží :-)

24.02.2020 5 z 5

Genesis Genesis Karin Slaughter

Dobrá, čtivá a napínavá detektivka. Téma dosti brutální, bohužel dnes mezi tak obrovským množstvím vycházejících knih máločím může autor čtenáře upoutat tak, že sáhne zrovna po jeho knize-takže to chápu. Sympatické bylo, že dvojice hlavních vyšetřovatelů neoplývala žádnými pozoruhodnými dedukcemi, spíš se celou dobu motala dokola a případ vyřešila vlastně náhodou. Osobní problémy hrdinů mě nějak nevadily, dávalo to celé knize punc větší uvěřitelnosti. Dojem kazí doktorka Sára, tento typ literárních hrdinek nemám ráda.

24.02.2020 4 z 5

Nic nebude jako dřív Nic nebude jako dřív Karin Slaughter

V porovnání s podobnými knihami je tato o něco slabší. Téma dobré, hlavní hrdina je velký sympaťák, ale celé dohromady to bylo tak nějak slabší. Myslím, že autorka nevyužila celý potenciál příběhu, něco tomu chybí...

16.02.2020 3 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Na poslední díl trilogie jsem se těšila. Po dočtení musím konstatovat, že druhý díl byl bezkonkurenčně nejlepší. Oblíbení hrdinové z předchozích dílů již nežijí popřípadě dosáhli tak pokročilého věku, že do děje již prakticky nezasahují. Čerstvá generace mě bohužel již tolik neoslovila. Rovněž mě mrzí, že část rodiny, která byla v minulých dílech pod drobnohledem, byla teď pouze okrajově zmíněna a o některých hrdinech se nedozvíte již vůbec nic. Tento díl je bohatý spíše na historické události, nám je do určité míry blízké téma rozdělení Evropy železnou oponou, i když se zde mluví spíše o DDR než o Československu. Velmi zajímavé bylo čtení o eskalaci jaderného zbrojení. Ještě po letech mrazí z toho, jak blízko jsme byli totální katastrofy. Autora velmi obdivuji za sepsání tak čtivého a faktograficky rozsáhlého díla.

16.02.2020 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Celkově dobrá kniha s trošku jinou atmosférou a stavbou děje než jsme zvyklí z předchozích dílů. Konečně se vyjeví tajemná Asadova historie, Karl má napilno mezi Kodaní a Německem, kde se řeší paralelně dva případy. Téma teroristických útoků a ilegální migrace je aktuální a trochu kontroverzní, o to více lze cenit, že se do toho autor dal. Pár momentů bylo slabších, celkové navození atmosféry zoufalství a marného pátrání se podle mě ale povedlo.

25.01.2020 4 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Knihu jsem četla už před časem, do ruky se mi dostala vlastně náhodou. Téma se mě osobně dotýká, tím víc se mi líbila. Blahoslavení chudí duchem... :-)

19.01.2020 4 z 5

Tajemství ďáblovy bible Tajemství ďáblovy bible Arnošt Vašíček

Mnohé autorovy závěry jsou silně přitažené za vlasy, i když beru, že v době, kdy knihu psal, některé věci nemohl znát. O samotném Codexu gigas se nic moc nového nedozvíte, kolem spousta více či méně související omáčky (Hitler, 11. září, konec Mayského kalendáře, Rudolf II. atd.). Naštěstí to není moc dlouhé. Dvě hvězdy za snahu.

19.01.2020 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Po smršti severských krimi, které jsem četla poslední dobou, šlo o příjemnou změnu. Ne že by tyto knihy byly špatné, ale styl psaní autorky je řekla bych ryze ženský co se týká například podrobného vykreslování povahy a pocitů postav, což je oproti poněkud syrovému stylu seveřanů znatelný rozdíl. Neustálé zmínky o bolesti Strikovy nohy mi už tedy způsobovaly téměř fyzické problémy, asi má autorka někoho podobně postiženého ve svém okolí, protože jinak si její sadismus vůči této postavě nedokážu vysvětlit :-) Jinak jde o napínavé čtení, osobu vraha nelze odhalit žádnou jednoduchou dedukcí (i když pocitově jsem tušila, kdo to bude), důležité indicie jsou totiž vyjeveny až v závěru knihy. Ještě na závěr bych dodala, že upřímně gratuluji Robin k jejímu rozhodnutí konečně se zbavit otravného Matta!

16.01.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Ačkoli už jde v pořadí o 12. knihu série, kvalita je stále vynikající. Dokonce bych řekla, že se časem lepší. Nůž a Žízeň jsou podle mě ze série nejlepší. Velmi oceňuji, že se opět autor nebál do toho říznout-ze staré gardy nám tam už moc postav nezbývá. Doufám v pokračování, zajímá mě, co si Harry hodil a jak to s ním bude dál.

06.01.2020 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Oceňuji to, že se autor do něčeho podobného vůbec pustil. A podle mě se to docela povedlo. Macbeth není zrovna jednoduchá záležitost, jeho převedení do současné doby tak, aby si příběh zachoval původní koncept i myšlenku a nepůsobilo to křečovitě, je zapeklité. Za sebe musím říct, že shakespearovský nádech zůstal patrný, příběh má těžkou originální atmosféru a dobře se čte.

30.12.2019 4 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Nestává se to často, ale jak již psali kolegové přede mnou, druhý díl je opravdu ještě lepší než první. Možná je to větší historickou blízkostí děje, autor si uvědomuje, že není třeba historické události tolik pitvat, protože čtenáři je znají. Věnuje se tedy naplno osudům jednotlivých postav, teď už druhé generace hlavních hrdinů. Opět se mi velmi líbilo zachycení rozdílu mezi způsobem života v jednotlivých zemích (izolované diktaturou sužované Rusko, zlatý americký sen, asketický válečný život ve Velké Británii a bída v meziválečném i válečném Německu-celkově téma trochu opomíjené, jak se říká: dějiny píšou vítězové). Těším se na třetí díl série.

30.12.2019 4 z 5