jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Učiněná katastrofa Učiněná katastrofa Jamie McGuire

Young adult romance z typického prostředí americké vysoké školy. Jde o ten stejný celý příběh, který autorka popsala už ve své knize "Krásná katastrofa". Akorát tady je vyprávěn z pohledu hlavního hrdiny, nikoliv hrdinky. Napsat takový příběh je těžké, kdo jej čte poprvé bez návazností, musí vše pochopit. Kdo již má přečtenou knihu "Krásná katastrofa", tak v této knize musí najít i něco nového, něco, co nevěděl. A to se tady naštěstí podařilo, doplní to příběh o zajímavé věci.
Stále je samozřejmě v knize je na můj vkus až moc alkoholu, siláckých a sprostých řečí, štvalo mne, že hlavní hrdina kouří, jde tam o párty, bary, hazard, zápasení, vztahy na jednu noc. Způsob psaní na mne působí lacině a povrchně. Vztah je tam jako na houpačce, postavy si ubližují. Ale na ukrácení času, proč ne.

Knihu lze sehnat jen z druhé ruky, už je vyprodaná. Stejně tak jsou vyprodané i e-knihy. Na internetu ale lze sehnat nějaké (pochybné?) elektronické překlady s mnoha chybami - no ale číst to jde.

31.07.2022 3 z 5

Dokonalé léto Dokonalé léto Kasie West

Milý obyčejný příběh z rodinných prázdnin v americkém stylu. Rodinka se dvěma dcerami tráví měsíc prázdnin v táboře uprostřed lesů. Představte si něco jako Hříšný tanec. Starají se tam o ně brigádníci, chystají program a aktivity. A na místě není wifi ani signál pro mobil, takže je to tak trochu jako ocitnout se o pár desetiletí zpátky v čase. Hlavní hrdinka má ráda hudbu, snaží se tam poznat sama sebe a zamiluje se. A taky pohádá se sestrou i s rodiči a nechybí pár neshod a rozepří. Příběh byl takový nenáročný, nic výrazného z něj ve mně nezůstalo. Prostě plynul jako voda a zítra už nebudu vědět, o čem že to vlastně vůbec bylo. Romantická linka nebyla nijak výrazná a až tak moc mne neoslovila. Ale jako letní čtení někde k vodě je to příjemná knížka, v klasickém, čtivém pěkném stylu Kasie West.

20.07.2022 4 z 5

Pravidla se mají porušovat Pravidla se mají porušovat Natalie Williamson

(SPOILER) Nepříliš nápaditý příběh o jedné dívčí lásce pro ukrácení času. Přiznám se, těšila jsem se na něco víc. Těšila jsem se na komplikovanější pravidla, na složitější rozpoložení hlavní hrdinky, když je chce porušit, ale toto celé... hm... nějak jsem měla chuť křičet: "co to proboha ve svém věku řešíš?" A to je vlastně zásadní problém celé knihy - je napsána jako na míru dívce, které je čtrnáct, patnáct a pro publikum, kterému je čtrnáct, patnáct let. Zpočátku naivní, cudný příběh, kdy středobodem světa hlavní hrdinky jsou problémy s rodiči, stěhování kvůli matčiným láskám a s tím související změny, i třeba péče o malého pejska. Úplně jsem v tom viděla tu malou holku. Jenže v příběhu je jí osmnáct, má práci, řeší vysokou. Absolutně mi nesedělo vyjadřování a prostě styl života k věku a tomu, co by v té době řešit měla. Postupem času se to překlopilo a hlavní hrdinka už se na těch osmnáct chovat začala, nicméně to zase začalo velké téma života na vysoké, rozdělení, řešení, co se vztahem na dálku a hlavní motiv knihy - pravidla - se ztratil. Neměla jsem z toho dobrý pocit, knize navíc chybí jakýkoliv epilog či informace, jak to bylo s jejich vztahem dál. Prostě kniha ve mne zanechala spíš zklamání a hořkosladký pocit. Přitom romantika tam byla i vcelku hezká, hlavní hrdina se držel dost zpátky (vzhledem k věku), až se mi tomu ani moc nechtělo věřit, a tak to působilo mile a sladce romanticky. Hvězdičku dolů dávám i za krkolomný způsob psaní či možná jen překladu - kniha se mi chvílemi špatně četla, nemělo to prostě ten správný šmrnc.

18.07.2022 2 z 5

Prázdniny za trest Prázdniny za trest Petra Langová

Klasický příběh, kdy vzpurná rozmazlená protivná holka skončí nedobrovolně na malé české vesnici, aby tam nějak procitla a našla štěstí, lásku a sama sebe. Asi až moc jsem se na ten příběh těšila, ale bohužel jsem se knihou jen horko těžko prokousávala. Může za to ten začátek, hlavní hrdinka se tam zhulí, věčně někomu lže, vymýšlí si a ze zlosti připraví na přítelkyni svého otce dost ošklivou věc. Právě kvůli všem těmto věcem jsem nějak nemohla hlavní hrdinku vystát. Jasně, že se v průběhu příběhu postupně lehce měnila, ale tahle ošklivá pachuť ze začátku ve mne při čtení už zůstala a nepustila. A nezachránil to ani ten princ z pohádky, za kterého tam byl Šimon. I romantika v knize mi přišla tak trochu na sílu a nedostala se mi nijak pod kůži. Prostě pro mne to není, v příbězích asi potřebuji hrdinky, které mají lepší charakter. Nicméně chápu, že jiné může tenhle příběh z prostředí malé české vesnice oslovit.

18.07.2022 2 z 5

Vůně léta Vůně léta Petra Martišková

Příběh o dvou kamarádech a jednom velkém nedorozumění. A já nedorozumění fakt zrovna moc nemusím a docela trpím, když je ve vztazích napětí kvůli tomu, že spolu dva nemluví a nevyjasní si, co se děje. Takže jsem část této milé knížky protrpěla a ke konci úpěla za každou druhou větou. Grrr... Zapomeňte na tu anotaci, kniha je o něčem úplně jiném. Rozhodně není o nějaké nenávisti. Právě naopak, hlavní hrdinka je až po uši zamilovaná do svého kamaráda, který o ni nejeví zájem. Nebo to tak aspoň vypadá. A příběhem se prokousáváte přes několik trpkých kotrmelců v jejich vztahu až ke sladkému, vtipnému a překvapivému závěru. Jde o fajn krátkou knihu na léto, byť letní atmosféra na mne z ní absolutně nedýchala a vůni léta jsem jaksi vůbec necítila. Ale nevadilo to. Pokud máte styl psaní autorky rádi, jde prostě o další knihu, kde si zopakujete její vtipy, hlášky a trefné komentáře, kterými jsou obvykle její knížky protkané.

08.07.2022 4 z 5

Krtčí město Krtčí město Torben Kuhlmann

Tenká obrazová publikace, ve které si ten příběh musíte vymyslet sami. Je v ní jen 5 (slovy pět!) krátkých vět, příběh, na který jsem se těšila, tam vůbec vlastně není. Ilustrace jsou krásné, jako obvykle od tohoto autora, ale ten příběh mi tam bolestně chyběl. Ani jsme to se synem neprohlíželi, přecejen téma je takové depresivní a není tam dokreslena nějaká naděje pro budoucnost (alespoň já to v knize neviděla). Možná na tom může něco vystavět a vymyslet nějaký učitel ve výuce, ale do domácí knihovničky to podle mne není.

07.07.2022 1 z 5

Navždy Navždy Maya Sinay (p)

Překrásný dojemný příběh, ve kterém hlavní hrdinka potká lásku ve chvíli, kdy bolestně prožívá ztrátu blízkého člověka. V knize je hodně silných emocí, připravte si kapesníky. Cenila jsem si romantické linky, která byla pěkná. Na to, že hrdince bylo už myslím 24 let, byla hezky nesmělá a vztah byl pěkný. Líbilo se mi, jak o všem přemýšlela, co a jak prožívala. Milé bylo i to sportovní prostředí, basketbal i tenis.
Jediné, co bych v příběhu vynechala, byl jedno dramatické setkání s bývalým ke konci knihy. To bylo už tak nějak moc. Myslím, že by příběh byl hezký i bez toho závěrečného drama. Ale to je fakt jen drobnost. Jsem si jistá, že se ke knize budu znovu a znovu vracet, příběh je sladce romantický, i když je tam ta smutná část. Jen nesmím zapomenout mít vždycky kapesníky po ruce.
No a určitě se pustím do dalších knih autorky, píše velmi dobře, naprosto mi to sedlo. Moc si cením toho, že popisovala vztah hlavní dvojice mnohem dál, než jen za první pusu.

05.05.2022 5 z 5

Lindbergh - Dobrodružství létajícího myšáka Lindbergh - Dobrodružství létajícího myšáka Torben Kuhlmann

Půvabná kniha, dobrodružný příběh a dechberoucí ilustrace. Tahle knížka je vhodná pro malé čtenáře, syn ji četl v druhé třídě, nadšeně a s odhodláním. Na knize je půvabné, že text je často oddělen ilustracemi a začínající čtenáři nemají ten tísnivý pocit, že je zahltí text a písmenka. Lépe se jim chápe ten děj. A hlavně, můj syn není rozhodně žádný nadšenec do knih, číst v podstatě nechce, ale tuhle knížku četl rád. Za mne výborná volba, jak podnítit v dětech lásku ke knihám a čtení dobrodružných knih. Je cenným kouskem naší knihovničky. Oceňuji i to, že je kniha důstojnou a velmi krásnou poctou Charlesi Lindgergovi, který jako první přeletěl Atlantik.

04.05.2022 5 z 5

Amy a Roger: Na cestě Amy a Roger: Na cestě Morgan Matson

(SPOILER) Young adult roadtrip s malou špetkou romantiky, pěkné čtení pro dívky, které hledají nějaký ten americký milý románek. Zapůsobilo na mne, že si autorka tu cestu opravdu projela a v knize je spousta účtenek a detailů a precizně připravené playlisty hudby na cestu. Jako cestopis to ale absolutně nevnímám, nebylo tam "nic zajímavého", co se týká míst. Opravdu šlo především o vztah těch dvou a řešení jejich problémů, jak se vyrovnat s minulostí. Příběh byl prokládaný flashbacky z minulosti Amy a popisy toho, co se stalo. Člověk pochopil, co se jí stalo. Nicméně se to celé neslo v takové spíš milé odlehčenější formě, na to, jak složité to Amy vlastně měla.
Konec je takový neuzavřený, nevíte, co s nimi bude dál. Napovídá jen ta poslední účtenka. Raději mám příběhy, kde je čtenáři jasně představeno, co bude s hlavní dvojicí po čase.

03.05.2022 4 z 5

Artur a zlaté lano Artur a zlaté lano Joe Todd-Stanton

Lehké ponoření do severské mytologie ve formě pohádkového komiksu pro malé děti. Je ta padouch (velký vlk), netypický hrdina (jediné nezraněné dítě ve vesnici), bájné artefakty a stařešina, co říká, co se má udělat. A klučina splní úkol. Tečka. Žádné emoce a nic navíc.
Syn příběh četl ve druhé třídě, ale s obtížemi, protože není zvyklý na takový druh písma. Pletla se mu písmenka. Příběh ho vůbec nezaujal, pointu jsem musela vysvětlovat já (ne, nevšiml si na začátku toho artefaktu a pak to prostě nepochopil, jak to tam bylo a co se stalo). Severská mytologie prostě asi nebude pro něj. A tak jsem ráda, že jsme to alespoň zjistili. Prý mám dát jen dvě hvězdičky, dávám tři, protože kresby jsou hezké a nápad špatný není. Ale doporučuji fakt jen pro děti, které už nějak žijí severskými příběhy a fantazií a mytologií. A později, než ve druhé třídě.

02.05.2022 3 z 5

Příběhům o lásce věřit zakázáno Příběhům o lásce věřit zakázáno Javier Ruescas

Překvapivá španělská romantická kniha s kostrbatým vyjadřováním. Překvapivá tím, že autorem je muž, který píše z pohledu mladé puberťačky. Tak na to jsem byla velmi zvědavá. Děj rozhodně není ze života obyčejné dívky, ale jde o takovou moderní YouTube celebritu, která se chce z toho světa vymanit, ale je dost svázaná (rodinou, přítelem). Bála jsem se, že celý příběh bude jen o videích a aférkách, ale překvapivě se většina odehrávala v reálném světě a hledání Héctorovy rodiny bylo taky hezky mimo virtuální svět.
Škoda toho kostrbatého vyjadřování, dlouhých souvětí a některých nudných rozhovorů o ničem. Ubíralo to knize na čtivosti. Ale jinak byl děj jako takový celkem svižný, prokládaný různými trapasy (což moc nemusím), ale občas překvapivý. Tím, že je autor muž, tak se zaměřoval především na to, aby se něco dělo, než na zdlouhavé popisy romantických částí - až mi tahle stránka vlastně i poněkud chyběla. Sečteno podtrženo, jde o milé zpestření, když už nevíte, co číst.

26.04.2022 4 z 5

Rivalové Rivalové Emily Wibberley

Parádní příběh o cestě od nenávisti k lásce zasazený do kulis americké střední školy. Ráda jsem si užila krásně prokreslené a uvěřitelné netypické postavy. A obrat v jejich vztazích a vzájemné sbližování mi přišlo přirozené, opravdové, což se v těchto typech příběhů ne vždy podaří. Ti dva byli prostě tak svěže svérázní.
Jelikož už dávno nejsem cílovou skupinou a neznám ty americké reálie, tak mi bylo krapet vzdálené téma složitosti vztahů na střední škole versus na vysoké a to, jak povrchně ke vztahům na střední mohou přistupovat. Ale prostě jiný kraj, jiný mrav. Každopádně vzájemné třeskuté situace mezi hlavními hrdiny byly v knize tak dobře napsané, že jsem si víc než jistá, že se ke knize budu vracet. A plně souhlasím s komentářem přede mnou, opravdu je tady jeden z nejlepších prvních polibků, o kterém si můžete přečíst.

17.04.2022 5 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

(SPOILER) Celkem roztomilý dívčí román pro čtrnácti či patnáctileté puberťačky. Myslím, že pro cílovou skupinu to je pěkné čtení, prokládané obrázky z chatu, který je pro mladé přirozený a ani mně to tam nijak nerušilo (navíc spousta současných zahraničních dívčích románků tyhle přepisy chatů a zpráv už dávno má). Americké prostředí popsané od české autorky mi zrovna tady ani nevadilo, než jsem si to dohledala, ani jsem nevěděla, že čtu román od Češky. Věk postav opravdu nesedí, chovají se spíš na 14, 15 let, představovala jsem si je takto mladší a pak mi to už sedělo.
(spoilery)
Mile mne překvapilo rozehrání zápletky s láskou k nejlepšímu příteli a potom ten hezký zlom. Bylo to celkem osvěžující čtení, když hlavní hrdinka neskončí až na věky hned s prvním klukem, do kterého je zamilovaná. Jen se mi knížka líbila akorát do té části, kdy to pak hrdinka celé s Liamem (když už se konečně dají dohromady) naprosto pokazí. Nemám ráda nedorozumění. No, když se ke knížce budu vracet, nejspíš tu část vždycky přeskočím až k milému závěru, kdy si odpustí.

26.02.2022 4 z 5

Kouzlo obsidiánu Kouzlo obsidiánu Petra Martišková

Druhý díl osvěžující fantasy trilogie z českého prostředí. Opět jsem si užila vtipné a trefné poznámky, sarkasmus, ale taky tu nejistotu ze strany hlavní hrdinky, jestli si ji její milý bude pamatovat po tzv. "posunu" (vymazání paměti). Více prostoru dostaly jak vedlejší postavy z minulého dílu, tak se objevily i nové postavy. A užívala jsem si to napojení na české reálie a legendy atd., nikdy bych nevěřila, že jde české památky tak hezky zakomponovat do fantasy série. Celý tento díl se motal kolem proroctví a rozkreslily se vztahy, souvislosti atd., romantická linka byla milá. Napětí tam tolik až tak nebylo, ale to mi nevadilo. Už se těším na závěrečné rozuzlení v posledním dílu trilogie, autorka píše velmi čtivě a dobře.

26.02.2022 5 z 5

13 pater 13 pater Andy Griffiths

Ztřeštěná kniha plná jednoduchých ilustrací a tak akorát prokládaná nějakým tím textem. Výborná volba pro kluky, kteří vůbec, ale vůbec nic nechtějí číst a kteří nejdou daleko pro nějaký ten vtípek a zbožňují blbinky a srandičky a pořád se něčemu potutelně smějí.

Poprvé jsem knihu synovi četla, když byl v první třídě a číst ještě neuměl. Naprosto ho to pohltilo, skvěle se bavil, smál se těm přitroublým nápadům hlavní dvojice a obdivně koukal na všechny ty kresby (jo, musela jsem přečíst každičkou šipku i každičké x-krát opakované "haf" nebo "kap" a série násobných vtipných obrázků).

Hned v druhé třídě už si čte knihu znovu a sám. Je to první kniha, kterou čte opravdu dobrovolně a rád a je z ní nadšený, to je co říct. Neděsí ho text, protože je tak akorátně prokládaný obrázky. Psané písmo v kresbách se mu sice četlo hůř, když je teprve malý čtenář, ale jinak se čtením knihy žádné problémy neměl. To, co se hlavní dvojici kluků v knize děje, je krásně ztřeštěné. Fantazie tam je (mořská příšera, létající kočka atd.), ale tak akorát, aby se to líbilo i mému synovi, který prostě takzvaně stojí nohama na zemi a příliš moc fantazijní knihy a světy ho neberou. Svět, který je v knize uvedený, je pro něj dostatečně představitelný a rozumí mu.

Hlavní postavy jsou dva kluci. Andy, který píše knihy a Terry, který do nich kreslí obrázky. A celá kniha je o tom, jak mají od vydavatele termín pro napsání nové knihy a jak to celé pořád odkládají kvůli dobrodružství, která je potkají v jejich ztřeštěném domě na stromě.

21.02.2022 5 z 5

Klub knihomolských srdcí Klub knihomolských srdcí Lucy Powrie

(SPOILER) Posmutnělý a takový depresivní příběh o obrovské potřebě přátel a rozpačité snaze si je nějak získat. Byť měl tento příběh silná nosná témata - kyberšikanu a do toho ten nápad s klubem knihomolů - nedokázala je autorka dobře využít a pracovat s nimi. Text se mi hrozně špatně četl, kniha je psána v er-formě, ale prokládána myšlenkami v ich-formě. Bylo to hrozně zmatečné a kolikrát jsem musela některé věty číst vícekrát, aby mi bylo jasné, o kom že se baví. Chování hrdinky bylo hodně rozpačité, chovala se hloupě.

(spoiler) Od takové knihy bych víc očekávala, že bude čtenářkám předkládat nějaké možnosti řešení té šikany, nějaké naděje, prostě něco. Namísto toho se tam hrdinka zachová hrozně, sama pomluví své nové přátele, obrátí se to samozřejmě proti ní a oni jí to pak prostě jen odpustí a to je celé. Jakoby celá ta situace byla vlastně v pořádku a oběti šikany měly čekat na to, že všechno samo od sebe dobře dopadne a že je v pořádku, že nedojde k potrestání agresorky.

16.02.2022 1 z 5

Zvládneš to... – Okamžité povzbuzení při smutku a obavách Zvládneš to... – Okamžité povzbuzení při smutku a obavách Kate Allan

Půvabná kniha pro dospívající dívky i dospělé ženy pro dny, kdy se cítí plné úzkosti, neschopnosti a zahlcení. Milé obrázky a povzbudivé texty umějí pohladit na duši a dokáží zlepšit náladu. Zaujala mne taková maličkost, že všechny texty jsou zároveň i v angličtině. Kniha není podle mne primárně pro malá děvčata, texty jsou "dospělé", ale malé holky podle mne ocení ty pěkné obrázky (jednorožči, kočky, lišky, vše v krásných barvách...).

15.02.2022 5 z 5

Léto v síti Léto v síti Petra Martišková

Čtivá odpočinková letní romance s krapet střelenou zápletkou. Překvapivě vůbec není o Instagramu a online světě, ale naopak o klasice, jakou je školní cyklovýlet (přesunutý na prázdniny). A o zážitcích z toho výletu a typických problémech středoškolských puberťaček. Ono tohle prostě je knížka pro děvčata, kterým je šestnáct či sedmnáct a nemyslím si, že má moc co nabídnout starším čtenářkám (a proto asi i ta rozčarování v některých komentářích). Ale pro cílovou skupinu to bude příjemné čtení. A cílová skupina jistě autorce promine ty části, které jsou přitažené za vlasy. A tím nemyslím to, že by si to děvče mohlo vydělávat jako infuencerka... to ještě uvěřitelné je. Ale že by ji poznávali lidi na ulici jen díky Instagramu, tak to moc neberu. Romantická linka je tam jen taková nenápadná, hlubší sdělení knížka nemá. Prostě letní románek na kolech na jedno přečtení.

09.02.2022 4 z 5

Kluk napravo Kluk napravo Kate Stewart

Na více než 380 stránkách se nacházel příběh plný milostného trápení ze současnosti. Tak jsem se těšila na romantický příběh z pohledu kluka, že mi nedošlo, že knížku napsala žena a navíc je půlka vlastně z pohledu Laney, to jen na okraj. A možná pro to ta knížka tak nabobtnala. Námět je milý, Theo si vůbec nevěří, protože má za spolubydlícího někoho sexy a dokonalého. Nevěří si pořád, ani když získá holku svých snů, když s ní dlouho chodí a tráví krásné chvíle, založí si projekt na Instagramu (či kde...), no a o tom trápení si čtete. A pak to samozřejmě v jedné chvíli přežene a zachová se ošklivě kvůli blbosti. Vtipné je, že tam ten jeho spolubydlící většinu času v té knížce vůbec není. Žádné neustálé konfrontace, nic. Až mne to překvapilo.
Celá kniha byla hlavně a především dlouhým popisem takového normálního vztahu bez velkých zvratů (až na tu jednu chvíli), bez velkého napětí. Bylo to zvláštní číst něco normálního, opravdového, uvěřitelného. A krapet jsem se nudila, byť knížka je čtivá. Erotické scény byly pěkné, byť by mne zajímalo, jestli by je takhle rozepsal i autor - muž.
Myslím, že část lidí se při čtení knihy bude nudit a možná ji odloží. A druhá část bude nadšená, že taky někdo popsal vztah i po tom, co se spolu dvojice vyspala a zabývá se tím "žili šťastně až do smrti" a nekončí knížku u prvního polibku a začte se naplno. Jsem zvědavá na další komentáře a ohlasy.

26.01.2022 4 z 5

Stargirl Stargirl Jerry Spinelli

(SPOILER) Přiznávám, že nedokážu plně docenit hloubku a poselství této knížky. Nicméně za nekonvenční pojetí si rozhodně zaslouží hodně hvězdiček. Ale není to knížka pro každého.

(pozor spoiler) Smutný příběh o lásce kluka (ano, psáno z pohledu chlapce) k jedné velmi nekonvenční dívce. Snaha o "normálnost" zničila to pěkné, co tam bylo. Nevím, proč jsem pořád čekala, že se na konci sebere a nějak ji najde, ale nestalo se to. Kniha je také ukázkou toho, co se stane, když dítě z domácího vzdělávání zkusí vejít do světa klasického školství a klasického přístupu a zkouší si tam najít kamarády a lásku.

Tuto smutnou knihu jsem četla a přečetla kvůli tomu, že je zmíněna v knize Ročenka od Holly Bourne, a chtěla jsem si utvořit lepší obrázek o hlavní postavě té knihy, která měla zrovna tuto knížku ráda.

25.01.2022 5 z 5