kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Medvěd, který nebyl Medvěd, který nebyl Frank Tashlin

O malinko horší než Vačice, která se nesmála, přesto velmi dobré a chytré!

31.12.2018 4 z 5

Setkání s cizincem Setkání s cizincem Lisa Kleypas

Přiznám se, že tento díl mne úplně nepohltil, přestože byl v porovnání s předchozími jednoznačně nejdramatičtější a "nejvážnější". Bavila jsem se asi do první třetiny během fáze namlouvání hlavních hrdinů, poté už mi příběh přišel monotónní. Knížka o Pandoře byla také humornější a sexuplnější, jak se od tohoto žánru očekává:-) Charakter Westa ovšem slibuje pokračování, které by mohlo navázat na to nejlepší z Pandory. Už se moc těším!:-) Tyto knížky jsou neskutečně triviální, ale mají moje sympatie, protože i dospělí si občas potřebují přečíst pohádku:-)

18.10.2018 3 z 5

Léto na vodě Léto na vodě Petra Martišková

Velmi čtivý román pro romantické "náctileté", který je ideálním čtení na léto, ale protože mi v některých detailech úplně nesedl, upřednostňuji nadále knížky Lenky Lanczové, která tvoří ve velmi podobném duchu a možná ještě o trošičku lépe než paní Martišková.

06.08.2018 3 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Tvůrčí styl Taylor Jenkins Reidové stojí někde mezi Alexandrou Potter a Randy Susan Meyersovou. Popisuje poměrně málo pravděpodobnou situaci, ale dotýká se jí velmi reálně, nejde o absurdní pohádku pro dospělé, ale o skutečný život, o podnět k zamyšlení. Jejím oblíbeným tématem je žena mezi dvěma muži a je znát, že autorka se snaží o této problematice pečlivě přemýšlet. Síle vyprávění trochu ubírají "kýčovité" koncovky, proto hodnotím čtyřmi hvězdičkami z pěti, ale jistě stojí za přečtení a ráda se porozhlédnu i po překladu jejího třetího románu.

01.07.2018 4 z 5

Chladnokrevný ničema Chladnokrevný ničema Lisa Kleypas

Román Chladnokrevný ničema by se klidně mohl jmenovat Nestoudná vdova a název by lépe odpovídal obsahu:-) Zmátl mne přebal knihy, který dával tušit, že se bude jednat o vkusnou historickou romanci. Nejdříve jsem měla trochu problém se začíst a orientovat ve větším počtu postav, ale s příchodem prvních sexuálních scén jsem zároveň pochopila, že nepůjde o veledílo, ale o dosti lacinou harlekýnku. Nejednou jsem se podivila nad naivitou, nelogičností nebo historickou nepřesností bijící do očí. Román se dá číst jako krajní možnost zvládnutí dlouhé chvíle, ale určitě bych ho nedoporučila. Druhý díl "Svatba s Winterbornem" bude asi v podobném duchu, protože náznak tématu, který je v závěru prvního dílu je už sám o sobě naprosto nelogický:-)))

01.07.2018 2 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Nebýt nevydařeného zakončení ve stylu "letem světem", kde o náhody rozhodně není nouze, hodnotila bych román lépe. Je jednoznačně lepší než např. autorčiny "Bábovky", ale čekala jsem asi něco trochu více propracovanějšího. Styl psaní je zajímavý, ale zpočátku jsem se trochu ztrácela kvůli zmatenému přeskakování časových posloupností a příliš velkému počtu postav.

01.06.2018 3 z 5

Zmizelé z Cooley Ridge Zmizelé z Cooley Ridge Megan Miranda

Nevšední experiment ve způsobu vyprávění - detektivní příběh začíná nezbytným úvodem a poté jde již kapitolu po kapitole tj. den po dni zpět - ale to je bohužel asi tak vše. Příliš jsem nerozuměla hlavní hrdince, která mi byla spíše nesympatická a vlastně ani ostatní postavy nebyly nikterak zajímavé či zábavné. Jejich pohnutky pro mne byly většinou nepochopitelné nebo málo pravděpodobné. Celkově na mne román působil překombinovaně oproti tomu, jak málo se v něm dělo - stále někdo běhal po lese nebo štrachal ve skříni:-) Skutečného napětí bylo v příběhu minimálně a pro mne byl bohužel spíše zklamáním.

28.02.2018 3 z 5

Vetřelec Vetřelec Tana French

Poměrně zajímavá zápletka a čtivě napsané - Tana French je dobrá autorka, ale tato její poslední detektivka má oproti většině předchozích také svá negativa: především neúměrně natahovaný děj /musela jsem se do čtení nutit/, podobně jako "V místě pro tajnosti" je dán velký prostor práci kriminalistů a v tomto případě navíc popisu toho, jak se "na oddělení zachází se zelenáči" - čtenář skoro nabývá dojmu, že autorka se minula povoláním. Mnoho výroků se opakuje - překlad v tomto případě není příliš košatý a po většinu času jsem se nemohla zbavit dojmu, že charakteristika osob je doháněna neustále se opakujícími vulgarismy a nesmyslnými odbočkami, které s dějem souvisí jen velmi vzdáleně a nebo vůbec ne. Pro mne je tvorba Tany French bohužel ve znamení postupné sestupné tendence - romány V lesích nebo Podoba nelze s Vetřelcem vůbec srovnávat co do zápletky i způsobu zpracování. Pro mne velké zklamání a mrzí mne to.

15.02.2018 3 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Velmi chytré a zajímavé čtení, které mohl pro své čtenáře připravit pouze podivný Millard:-) Povídky mne rozhodně zaujaly více než celá "podivná trilogie" a absolutně mne nezklamaly. Dostala jsem přesně to, co jsem očekávala a poslední povídka mne dojala až k slzám. Velmi kladně hodnotím i výjimečně zdařilé ilustrace a přebal knihy!

25.01.2018 5 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Hodnotím téměř pěti hvězdičkami, protože příběh je čtivý a napínavý. Možná se někomu může zdát více rozvláčný, ale domnívám se, že v tomto případě jde popisnost v tradici nejlepšího románového čtení. Autorce bych spíše vytkla překombinovanost děje a jak už zde bylo zmíněno níže - příliš velkou koncentraci aspergerova syndromu. Také mnoho informací se zbytečně opakuje. Ve srovnání s jinými aktuálními thrillery /např. Sousedy od vedle/ stojí tento kus po stránce kvality rozhodně o několik stupínků výš.

24.10.2017 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Upřímně řečeno mne příběh bohužel příliš nezaujal. Zápletka nebyla z nejzajímavějších a nejoriginálnějších a zakončení ve mne také neprobouzelo patřičnou míru očekávané hrůzy. Připouštím a souhlasím, že povídka je poklonou mistrům gotického románu, ale na dnešní dobu jí schází patřičný drajf:-) Možná filmové zpracování s dobrým hereckým obsazením by bylo mnohem lepší.

27.09.2017 2 z 5

Manželské nehody Manželské nehody Randy Susan Meyers

Velmi pěkný (i když místy možná trochu natahovaný) psychologický román s neočekávaným a rozhodně nekonvenčním zakončením, který donutí čtenáře zamyslet se nad fungováním jeho vlastního života a vztahů, které má se svými blízkými. S radostí se chystám číst i další autorčinu knihu "Pohodlné lži".

01.09.2017 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Druhý autorčin počin nelze s předchozím srovnávat, jelikož se jedná o něco jiného co do tématu i stylu vyprávění. Nejsem nekritickým fanouškem Dívky ve vlaku, ale předchozímu románu nelze upřít nápad a poměrně velkou míru napínavosti. Do vody byla alespoň pro mne poměrně nudná a nelogicky dlouhá četba, vůbec jsem neměla problém knihu odložit a vrátit se k ní o několik dní později. Chápu autorčin záměr vylíčit řeku jako mystické místo, na kterém našlo útěchu mnoho nešťastných duší, ale domnívám se, že se čtenáři zcela nepodařilo předat, co bylo původně zamýšlené. Střídání velkého množství osob i úryvky z knihy vnášely velký zmatek do děje, je dost možné, že v závěru /ač vydařeném/ jsem nedostala odpověď na vše, co jsem očekávala. "Dost možné" píši proto, že si nejsem jista, zda mi něco v tom velkém zmatku neuniklo:-) A ještě musím přidat svůj osobní postřeh na závěr - trochu mi autorčino líčení obyvatel městečka připomnělo mnou rovněž ne příliš oblíbené knihy Louise Pennyové o městečku Three Pines, kde se v každou roční dobu stane nějaký zločin a vyšetřování je tak úmorně zdlouhavé a poeticky prokreslené, že v závěru si nepamatuji, o čem byla řeč na začátku :-))

01.08.2017 3 z 5

Co jsme si neřekli Co jsme si neřekli Rory Dunlop

Již jsem četla několik knížek studujících podobné téma. Tato se mi zdá ale ze všech nejslabší. Již na začátku je jasné, že bude nějaký "pokračovatel" a otázka je, jaké okolnosti vedly k jeho zplození. Příběh mi přišel zprvu zajímavý, ale sklouzl do nudné monotónnosti, kdy mne výrazně nic nenutilo číst dále, tak především proto dávám pouze průměrné hodnocení, protože jinak - různé úhly pohledu vnímání reality jsou zajímavým tématem, uvěřitelná love story nechyběla a v závěru jsem si i poplakala.

22.05.2017 3 z 5

Kde je ta holka? Kde je ta holka? Alexandra Potter

Příběh vnímám jako naprostý průměr, místy dosti přitažený za vlasy, nebýt alespoň trochu uspokojivého a částečně vysvětlujícího konce. Autorka je známá tím, že spojuje reálný příběh s nadpřirozenými prvky, ale tuto knížku rozhodně neřadím k těm nejlepším. Zdála se mi poněkud nudná, o romantiku v ní příliš nešlo, po přečtení si skoro nevzpomínám, zda se ústřední dvojice nějak intimněji sblížila. Dost možná, že se hrdinové jednou políbili a to je na romantické čtení příliš málo a také důvod, proč se z mladšího spontánního hrdinčina já stalo to starší upjaté já, mi přišel zbytečně krutý na tak mělce a čtivě psaný příběh.

02.05.2017 3 z 5

Takoví jsme byli Takoví jsme byli Juliet Ashton

Krásný příběh o lásce, která přetrvala od dětských let do dospělosti. Nejedná se o žádnou hlubokomyslnou literaturu, ale v rámci tématu a jazykové úrovně jde o slušný a uvěřitelný nadprůměr, který není kýčovitý /snad až na samý závěr/ a který potěší /možná i opakovaně/ všechny fanoušky romantického čtení. Knížka mi připomínala "S láskou Rosie" a "Jeden den", proto ji přidávám do "podobných":-)

18.04.2017 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Hodnotím průměrně a mrzí mne to, protože si myslím, že se z nápadu dalo vytěžit mnohem více. Autorka píše velmi čtivě a věrohodně modeluje naprosto reálně uvažující postavy. To je také velkým plusem jejího románu, že se čtenář v některé z postav či napříč charakterovými vlastnostmi více postav najde a souzní s nimi, protože život je bohatý, komplikovaný, nespravedlivý, dějí se v něm neočekávané a nemístné věci, ale těch fatálních setkání nesmyslného zástupu žen je tu již příliš a zbytečně mnoho a závěr je takový jaký je, snad aby autorce nikdo nemohl vyčíst, že sklouzla do kategorie červené knihovny.

02.03.2017 3 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Knížku jsem četla především proto, že jsem viděla film "Než jsem Tě poznala" a zajímal mne čistě ze zvědavosti další osud hlavní hrdinky. Jinak od autorky nic jiného načteno nemám. Příběh se mi četl pěkně, ale nemohu říct, že by mne nějak nadprůměrně oslovil a zanechal ve mně výraznější nezapomenutelnou stopu. Hlavní hrdinka mi nebyla tak sympatická jako ve filmu a dcera Willa už vůbec ne. Trochu navíc na mne působil kýčovitý závěr s vypouštěním balónků a vlastně i celá pointa mne spíše zklamala. Možná jsem očekávala jednoznačnější zakončení a celkově poetističtější přístup. Bylo to takové jako na houpačce - chvíli zábava, chvíli nervy, trochu překvapení, ale po celou dobu, jako by byl čtenář v jakémsi odstupu a hrdinové se mu dostatečně neotevřeli:-)

19.01.2017 4 z 5

Bude to dobrý rok Bude to dobrý rok Lucy Diamond (p)

Tento titul se mi asi zatím líbil úplně nejvíce od Lucy Diamond (četla jsem "Já a pan Jones" a "Kavárna na pláži"). Nebýt táhlého a až příliš idealistického zakončení, dala bych možná i plný počet hvězdiček. Knížka je oddechová a kupodivu není ani příliš přeslazená, jak bývá u autorky obvyklé.

04.01.2017 4 z 5

Nechápej mě špatně Nechápej mě špatně Marianne Kavanagh

Knížku jsem si zamilovala, neb téma, kterým se zabývá je mi velmi blízké a knížek, které by byly podobné a přitom realisticky zpracované, je velmi pomálu. Začátek navíc absolutně nedává tušit konec - domnívala jsem se, že věc se má trochu jinak a Harry a Kim se setkávají v nemocnici kvůli Evě... Toto zahrání si se čtenářem posouvá příběh trochu dále, než je u podobných románů obvyklé. Souhlasím s předchozím komentářem - hlavní hrdinka mi byla spíše nesympatická a také jsem měla pocit, jako by se 99% vyprávění odehrávalo v jakémsi stínu a teprve v samotném závěru se přesunulo do polostínu, ale to je nutno asi připočíst závažnosti probíraného. Též souhlasím s tím, že úvod některých kapitol působil zmateně a bylo obtížné se orientovat, kde se právě hrdinové nachází a místy dokonce i kdo je aktuálně mluvčí. Budu ovšem velmi ráda, když si budu moci v češtině přečíst i druhý autorčin román a pevně věřím, že ho IKAR přidá do svého nakladatelského plánu:-)

03.01.2017 4 z 5