knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Piliere zeme Piliere zeme Ken Follett

Ken Follett opäť nesklamal, je to jeden úžasný spisovateľ, rýchlo vás to vtiahne do deja, 900-stranová knižka prečítaná naozaj neskutočne rýchlo, pretože chcete vedieť, ako to všetko dopadne, čo bude s postavami, ako sa dej vyvinie...láska, vášeň, intrigy, politika, boje, stavby, zápletky v deji...každý si príde na svoje, teraz si to postupne pozerám aj filmovo, a je to rovnako úžasné vidieť ako čítať. Odporúčam

03.09.2017 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Skvelé knižky - všetky 3 z tejto trilógie, veľmi dobre napísané, pútavé, autor sa mi dostal pod kožu, pri čítaní sa u mňa vystriedali snáď všetky emócie, aké môže knižka vyvoláť - slzy šťastia, radosť, hnev, sklamanie, smútok,...páčilo sa mi aj to prepletenie historických faktov so skutočnými ale aj vymyslenými postavami, ktoré napriek tomu, že boli vymyslené, pôsobili úplne reálne. A áno aj ,,porno" scén tam bolo dosť, ale život je aj o sexe...takže by bolo naivné myslieť si, že sa tam nevyskytne vôbec..

31.07.2017 5 z 5

Lovec očí Lovec očí Sebastian Fitzek

Lovec očí je voľným pokračovaním Zberateľa očí - je napísaný tak, že nie je nutné čítať predchádzajúci diel. Autor všetko podstatné zopakuje, vysvetlí, takže sa dá ľahko zorientovať v deji. No aj tak odporúčam prečítať si obe - čítať Fitzekove knihy a ešte k tomu túto sériu, je naozaj čitateľským zážitkom :)

Alexander Zorbach naďalej pátra po svojom synčekovi Julianovi. Keď nájde úkryt Zberateľa očí, dúfa, že tam nájde svojho uneseného syna. Je odhodlaný urobiť pre jeho záchranu čokoľvek - aj obetovať svoj život.

Alinu Gregorievovú požiada polícia, aby vo väzení vyšetrila očného chirurga Zarina Sukera a pomocou svojich jasnovideckých schopností odhalila, kto bude jeho ďalšou obeťou. Dr. Suker totiž cez deň vykonáva najkomplikovanejšie operácie ľudského oka, no má aj druhú - temnú stránku, v noci sa venuje špeciálnym pacientkam. Odstraňuje im očné viečka, znásilňuje ich a nakoniec ich dovedie k samovražde. Alina sa k nemu dostane až nebezpečne blízko, dokonca ho v istom smere sama zaujíma.
Nakoniec bude všetko inak, presne ako sme pri Fitzekovi zvyknutí :)

Táto kniha bola perfektná. Páčila sa mi ešte viac než predchádzajúca. Je napínavá a plná prekvapivých zvratov od začiatku do konca. Niektoré strany som si musela prečítať viackrát, lebo som nemohla uveriť vlastným očiam, čo autor zasa vymyslel :) . Fitzek je kráľ v hre s mysľou čitateľa. Nech si akokoľvek veľmi myslím, že už všetkému chápem, alebo že už viem, ako to bolo, Fitzek mi to v sekunde vyvráti a vystrelí si zo mňa :)

V knihe je v podstate všetko nepredvídateľné - dej, zvraty a hlavne koniec - ten som absolútne nečakala a keď mi začalo dochádzať, čo sa vlastne deje, normálne som nechápala - toto mi totiž ani vo sne nenapadlo. No a nebol by to Fitzek, keby zo mňa neurobil naivného blázna ešte aj na posledných stranách :D (nie sme predsa v kine :D)

,,Oko za oko - a celý svet bude slepý." Mahátma Gándhí

,,Naša generácia jedného dňa oľutuje nielen zločiny zlých ľudí, ale aj hrozivé mlčanie dobrých." Martin Luther King

20.05.2024 5 z 5

Polícia v rukách mafie Polícia v rukách mafie Peter Šloser

Dej knihy sa začína v roku 2017 nájdením obhorených pozostatkov bývalého kriminálnika Ivana Hertza pri požiari starej poľovníckej chaty. Bola to nehoda alebo vražda?

Následne sa presunieme do roku 2030, kedy vzniká Policajná kriminálna agentúra PaKA.
Podarí sa vyriešiť trinásť rokov starý prípad? A je polícia naozaj v rukách mafie? Zvíťazí v tomto prípade dobro nad zlom?

Aj v druhej knihe vystupuje dosť veľa postáv, no sú od začiatku charakterovo jasné a preto nie je problém sa v nich zorientovať. Čo ma na začiatku prekvapilo a trochu mrzelo, že táto kniha nepokračuje s postavami z Mafiánskej popravy (niektoré som si obľúbila), ale netrvalo dlho a moje sympatie si získali aj nové postavy :) : Július Tvrdý, Braňo Michel, Laco Pilát a Eugen Cyprich.
Na opačnej strane brehu stojí policajný prezident Libor Kasper, ktorý je švagrom Medera a ten je bielym koňom Fera Rusa. V tejto knižke vidíme, ako to ,,funguje", keď je mafiánsky bos naviazaný na najvyššie články polície a na vplyvných politikov.

Na ,,Polícii v rukách mafie" oceňujem krátke kapitoly, vďaka ktorým sa číta dobre a rýchlo, tiež epilóg, ktorý odhaľuje ako smerovali ďalej osudy niektorých postáv. Páčili sa mi rozhovory medzi policajtmi, ktoré pôsobia úplne autenticky. Vidno, že autor dôverne pozná prostredie polície. Opäť som sa skvele pobavila na niektorých hláškach :D

Aj v tejto knihe nájdeme témy ťažšieho kalibru - vplyv mafie na políciu a na politikov, protekcia, rodinkárstvo, korupcia, vraždy, služby typu ,,oko za oko, zub za zub," ochrana ,,svojich" ľudí, no aj to, akým ,,bahnom" sa boria slušní a poctiví policajti, ktorí bojujú za spravodlivosť.

Knižka sa mi páčila rovnako ako predchádzajúca. Treba písať o takýchto témach, stále je totiž v našich rukách, kto nám bude vládnuť a či raz Slovensko bude skutočne právnym štátom.

Za možnosť prečítať si túto detektívku v rámci knižnej štafety ďakujem autorovi Petrovi Šloserovi , ktorý nám knižku do štafety poskytol a taktiež jej organizátorke Lucii Svobodovej :)

05.05.2024 5 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Hlavnou postavou príbehu je Nina Guerrerová. V 16. rokoch bola unesená, mučená a znásilnená. Podarilo sa jej však ujsť, zmeniť si meno a plniť si sen o tom, že raz bude zatýkať takýchto netvorov.
O 11 rokov neskôr je z nej dospelá žena, agentka FBI. Jedného dňa si pri behu v parku veľmi rýchlo poradí s útočníkom, ktorý ju napadne. Na internet sa dostane video s týmto incidentom a Nina získa mnoho fanúšikov. No pozerá ho aj niekto iný. Niekto, komu Nina unikla...
Aby Ninu zatiahol do vyšetrovania, spácha zločin, ktorým sa začína jeho hra plná šifier a hádaniek. Vďaka internetu a sociálnym sieťam sa do nej zapojí mnoho ľudí.
Nina pri pátraní spolupracuje aj so psychoanalytikom Jeffreym Wadeom, ktorý má tiež veľký záujem Šifru zastaviť (aj z osobných dôvodov).
Podarí sa tohto chladnokrvného vraha Nine a jej tímu chytiť?

Kniha sa mi páčila, dala by som jej 3,5*/5*.
Námet bol zaujímavý. Hoci sa čo-to dozvedáme aj o páchateľovi, informácie o ňom, ktoré vyplávajú na povrch v závere, ma prekvapili (hlavne jeho povolanie). Hlavné postavy - agenti FBI a Wade mi boli sympatickí.
Jediné, čo mi prišlo vážne divné, bolo, ako točili so svojím šéfom. Nech rozhodol akokoľvek, hocikedy sa im bez problémov podarilo jeho rozhodnutia zmeniť.

To, čo mi vadilo najviac, bol rozsah knihy a preklad. Miestami sa dej vliekol, chýbalo mi tam viac akcie a napätia. Záver bol zas naopak príliš rýchly.

Slovenský preklad tentokrát nevyšiel a poriadne ovplyvnil môj dojem z knihy. V knihe boli nezmyselné vety a zle použité slová, čo ma pri čítaní rozptyľovalo.

Príbeh bol ale fajn a na prvú knihu zo série je to sľubný začiatok. Určite si prečítam aj pokračovanie.

07.03.2024 4 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Knižka Uprdelismus sa mi veľmi páčila. Obsahuje praktické tipy, ktoré sa určite každému človeku v živote zídu. Veľa autorových myšlienok skutočne stojí za zamyslenie. A hoci veľa z toho, čo nájdeme v knižke, určite už dávno vieme, nezaškodí si to občas znovu pripomenúť.

Pri čítaní som sa väčšinou názorovo zhodovala s autorom, napr. v tom, že naozaj strácame čas a míňame svoju energiu na kopu nepodstatných vecí...a pri tom ich stačí mať u prdele :)

V niektorých veciach však s autorom nesúhlasím, ale chápem, ako ich myslel a aj prečo má taký názor. Občas zachádzal až príliš do ,,EZOsféry", čo mi síce nevadí, ale nie som ani jej nadšenec. Mám známeho, ktorý vyznáva hinduizmus a preto mi neboli ani autorove myšlienky, ktoré šli týmto smerom, úplne cudzie, ale neprišla som tomuto smeru v živote zatiaľ na chuť :)

Knižku budem určite odporúčať, ak si totiž trochu odmyslím tie EZO-myšlienky, tak obsahuje veľa trefných a pravdivých poznámok, ktoré nám môžu v tomto uponáhľanom svete pomôcť pochopiť, čo je skutočne dôležité a čomu dôležitosť zbytočne prikladáme...každý si v nej môže nájsť to svoje, rovnako ako ja :)

Za knižku ďakujem Monike Horákovej, usporiadateľke štafety, Knižka mi veľa vecí pripomenula, ukázala nový pohľad na niektoré situácie a som rada, že sa ku mne dostala.

02.02.2024

Anatómia lži Anatómia lži Freida McFadden

Novomanželia Tricia a Ethan hľadajú dom, z ktorého by sa stal ich nový domov. Pôjdu na obhliadku odľahlého sídla, no začne snehová búrka a tak sa nemôžu vrátiť domov. Pri prehliadke domu zistia, že patril psychologičke Adrienne Haleovej, ktorá pred 3 rokmi záhadne zmizla. Aby Tricie ušiel čas rýchlejšie, rozhodne sa prečítať jednu knižku z knižnice v dome, no vďaka nej sa jej podarí objaviť tajnú miestnosť. V nej mala Adrienne kazety s nahrávkami všetkých sedení so svojimi pacientmi. Tricia si ich postupne prehráva a odhaľuje rôzne udalosti posledných dní pred zmiznutím Adrienne. Keď príde na rad prehranie poslednej kazety, dozvieme sa, ako to vlastne celé bolo.

A že ten záver by asi čakal málokto, to ani nemusím hovoriť. Ja som sa neodvážila tipovať, prečo Adrienne zmizla a kto je za tým, no aj keby som tipovala, toto by mi nenapadlo. Netreba zabúdať, že ,,dvaja dokážu udržat tajomstvo, len ak je jeden z nich mŕtvy."

Skvelý triler, napínavý, čítal sa sám. Hodnotím ho podobne ako Pomocníčku. Pri Pomocníčke ma trochu viac zaujal dej, ale zároveň tam bolo viac vecí, ktoré neboli až také uveriteľné alebo dotiahnuté, než v knihe Anatómia lží.
Teším sa aj na ďalšie autorkine knihy, keďže píše naozaj dobre a pútavo.

16.01.2024 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Po dlhšej dobe vychádza ďalšia kniha zo série s Holgerom a Miou. Predchádzajúce 3 knihy sa mi veľmi páčili, tejto dávam o hviezdičku menej, takže na 3* pre pár vecí, cez ktoré som sa nevedela preniesť.

Tento diel je v podstate návrat v čase (čo som nečakala a trochu mi chýbali niektorí členovia tímu, ktorí do tímu prišli neskôr). Dostávame sa do obdobia, kedy Holger vo svojom tíme privíta mladú študentku Miu, ktorá sa podieľa na riešení prvého prípadu v jej kariére. Najskôr boli ostatní členovia tímu dosť skeptickí a nejako extra neverili, že mladučká Mia bude pre ich tím prínosom. Podarilo sa jej ich presvedčiť o opaku. Na fotografiách z miest činu si rýchlo všimne veci, ktoré ostatným unikli. Prípad vrážd jedenásťročných chlapcov je ale zložitejší ako sa zdal. Vyšetrovatelia narážajú na veľa falošných stôp a vrah zatiaľ unesie ďalších dvoch chlapcov.

Kniha sa čítala dobre, štýl písania mi sedí a bola som zvedavá, ako sa prípad vyrieši. Čo mi dosť vadilo bol hlavne rozsah knihy. Prvá polovica sa mi zdala strašne slabá, vliekla sa mi pomaly, mala som pocit, že sa točí okolo kadejakých banalít ale len veľmi málo okolo prípadu a vyšetrovania. V druhej polovici dej nabral o niečo rýchlejší spád. Záver bol zas až príliš rýchly, veľmi nedotiahnutý a v konečnom dôsledku som sa ani nedozvedela nič z toho, čo ma skutočne zaujímalo. V podstate som sa okrem mena a pár bezvýznamných informácií o vrahovi nedozvedela zhola nič. Je veľká škoda, že pri takejto dlhej knihe a takomto prípade, ostal záver taký odfláknutý.

Určite som ale zvedavá na ďalšie knihy o Mii a Holgerovi. Dúfam, že budú napísané kúsok lepšie, min.ich závery.

29.03.2023 3 z 5

Frekvencia smrti Frekvencia smrti Vincent Kliesch

Rovnako ako ma bavil Auris, bavila ma aj Frekvencia smrti. Samozrejme nechýbal Hegel a jeho super fonetické schopnosti. Znovu spolupracoval s Jule, ktorej sa do spolupráce s ním vôbec nechcelo. No Hegel jej predostrie zaujímavú ponuku, nad ktorou Jule uvažuje. Okrem toho, chce pomôcť pri nájdení strateného dieťatka. Telefonát zúfalej ženy na nej zanechal dojem. Jule si pri svojom pátraní zažije nejednu nebezpečnú situáciu.
Kniha bola napínavá. Páčili sa mi aj Hegelove vsuvky zo svojho odboru. Knižky tejto série sú krátke, ale vždy mám pocit, že obsiahli všetko. Hviezdičku dole dávam len preto, že som sama vytušila skôr ako to s manželmi je a celé mi to prišlo pritiahnuté za vlasy. Záverečné zistenia Jule o Hegelovi ma prekvapili a kniha skončila v takom momente, že potrebujem rýchlo ďalšiu časť :D a zaujíma ma aj, ako to bude ďalej v súkromnom živote Jule.

06.01.2023 4 z 5

Posledná vec, čo mi povedal Posledná vec, čo mi povedal Laura Dave

Hannah je druhou Owenovou manželkou. Pomáha mu so starostlivosťou o jeho dcéru Baily. Baily prišla v detstve o svoju mamu a nech sa Hannah akokoľvek snaží, ich vzťah nie je práve najlepší.
Jedného dňa Owen zmizne. Ostane po ňom len záhadný odkaz adresovaný Hannah a kopec neodhalených tajomstiev.

Knižka bola písaná štýlom, ktorý mi sadol a preto sa čítala rýchlo. Trilerom by som to však určite nenazvala. Skôr to bol psychologický román o rodinných vzťahoch a tajomstvách. Bailyne správanie ma vytáčalo, ale v podstate ok, patrí to k jej veku a situácii. Najviac ma ale hnevala Hannah a tá jej prehnaná snaha, spravila by pre Baily nemožné a v podstate sa jej až príliš prispôsobovala. Celkovo bol ten príbeh trochu zvláštny, myslím aj námet, prišiel mi trošku pritiahnutý za vlasy. Mám z tejto knižky zmiešané pocity, nad niektorými vecami som prevracala očami, ale čítalo sa to dobre,rýchlo a chcela som vedieť ako to dopadne, preto dávam 3*

03.12.2022 3 z 5

Žiadnu lásku, len sex Žiadnu lásku, len sex Vi Keeland

Knihy od Keelandovej mám veľmi rada. Viem pri nich vypnúť a naozaj si oddýchnuť. Baví ma jej štýl písania a tiež príbehy hlavných hrdinov. Vždy sa dozvieme niečo z ich minulosti, čo poznačilo ich život až do súčasnosti. Nie sú to len plytké erotické romány, ani lacné romantiky. Keelandovej sa vždy podarí dať do toho oveľa viac.

Natalia sa na svadbe svojej priateľky zoznámi so ženíchovým kamarátom Hunterom. Hunter po nej od prvého momentu veľmi túži a dáva jej návrhy.

Natalia vychováva svoju nevlastnú dcéru, mužom veľmi nedôveruje a hoci sa jej Hunter páči, nehodí sa mu hneď do náručia, nechce sa znovu popáliť.
Pri odchode do New Yorku dá Hunterovi vymyslené číslo.

No po roku, keď sa ich spoločným priateľom narodí dieťa, sa stretávajú zas. A hoci je chémia medzi nimi silná, Natalia dá znovu Hunterovi cudzie číslo - číslo svojej mamy. Vie, že tá ho dostatočne odplaší. No uvidí, ako sa mýlila. Hunter príde k jej mame na večeru a dokonale si s jej mamou rozumie a tiež s jej sestrami. Hunter je v New Yorku na služobke a navrhuje Natalii 8 týždňov plných sexu. Iba sex, žiadna láska. No občas nevyjde všetko, ako si človek naplánuje. A prečo vlastne Hunter nemá záujem o žiadny vážny vzťah?

Knižka ma bavila, no zároveň musím priznať, že som od autorky čítala aj lepšie. Natália mi sadla, jej život bol zaujímavý a v mnohých ohľadoch to mala náročné. Hunter bol samozrejme top, no štval ma svojím prístupom k vlastnému životu, aj keď chápem, že na to mal svoje dôvody. Jeho príbeh ma zaujímal, aj kapitoly venované minulosti. Veľmi sympatickí boli aj ich priatelia a rodiny. Jediné, čo mi v podstate tak trošku viac vadilo, bol počet vulgarizmov...miestami to bolo fakt prehnané. Možno je to aj príliš ,,ostrým" prekladom (dalo sa použiť isto aj menej silné výrazy).
Inak bola kniha veľmi fajn a pokračujem ďalšími :)

31.10.2022 4 z 5

Menovkyňa Menovkyňa Adrienne Young

(SPOILER) Menovkyňa bola veľmi dobrým pokračovaním príbehu Fable. Fable ma ale bavila kúsok viac, asi preto, že v 1.časti bol väčší priestor pre vzťah Fable s Westom a tiež pre posádku Marigold, ktorú som si obľúbila.

Fable uniesla posádka Zolu, v ktorej je aj dobrý priateľ jej otca, Clove. Keďže netúži po ničom inom, ako sa vrátiť za Westom na Marigold a pokračovať v živote, ktorý už mala na dosah, neostáva jej nič iné len, aby súhlasila so Zolovými požiadavkami.

Zola najme hľadačov z Jevalu a spolu s Fable hľadajú drahé kamene. Zola vezme Fable aj na stretnutie s mocnou obchodníčkou, s Holanďankou. Fable zisťuje kto Holanďanka v skutočnosti je.

Fable nechce stratiť ani Westa, ani Marigold, pokúša sa zachrániť svoj svet, no musí nájsť legendárny drahokam, ktorého existencia môže byť aj obyčajným mýtusom.

Keď som zistila, kto je vlastne Holanďanka, dosť ma to prekvapilo. Bavilo ma ako Fable odhaľovala tajomstvá svojej mamy a tiež ako sa k všetkému postavila. Čo sa týka Svätca, veľmi sa teším na knižku o ňom. V tejto časti ma prekvapil....a aj nejaká ta slza bola :) Záver bol naozaj veľmi pekný.

Za mínus som považovala to, ako to skončilo s Holanďankou - vôbec sa k jej povahe a tiež k jej osobnosti, nehodilo to, ako sa postavila k tomu celému, čo sa udialo, resp.k tým obvineniam. Bol to až príliš rýchly proces s niekým tak mocným. Možno by to chcelo pár strán pridať a vymyslieť trošku inak. Tiež mi prišlo zvláštne, že West sa neradil o všetkom so svojou posádkou, a hoci sa jej členovia hnevali, v priebehu pol sekundy bolo všetko odpustené .

Ale ako celok hodnotím túto fantasy sériu veľmi dobre. Pre mňa to bola prvá fantasy z takéhoto prostriedia. A až na pár detailov bola vážne skvelá.

22.10.2022 4 z 5

Šváby Šváby Jo Nesbø

Ani táto knižka od Nesba mi vôbec nesadla, no čítala som viacero recenzii, že tieto prvé dve mu až tak nevyšli, snáď sa dočkam aj niečoho lepšieho.

Harry Hole ide vyšetrovať vraždu nórskeho veľvyslanca do Bangkoku. Keďže tu veľkú rolu hrá aj politikárčenie, vyšetrovanie musí byť absolútne diskrétne. Harry si rýchlo uvedomí, že ani Nórsku, ani Thajsku nezáleží na tom, aby bola táto vražda poriadne vyšetrená. Harry má našťastie okolo seba ľudí, ktorým na spravodlivosti napriek všetkému naozaj záleží.

Nápad bol fajn, ale ten dej...neviem sa doň dostať, na mňa tu boli znovu príliš dlhé opisy a príliš veľa nepodstatného. Rovnako ako v prvej knižke, ani tu sa polovicu knihy poriadne nič nedialo a prípad sa vyriešil na posledných stranách, pretože Harrymu bolo odrazu všetko jasné a všetko do seba zapadlo, zrazu sa to hemžilo akciou. Tieto dve prvé dve knihy série by som kľudne skrátila o polovicu a nič hrozné by sa nestalo. Prečítam si aj Zradu, nakoľko každý vraví, že až tam sa Nesbo rozpísal.

30.08.2022 2 z 5

Kniha stratených mien Kniha stratených mien Kristin Harmel

(SPOILER) Prekrásna knižka - smutná, krásna, plná bolesti, odvahy, sily a lásky.
Knižka ma absolútne uchvátila a veľmi dlho mi ostane v pamäti.

Hlavná postava Eva, pri čítaní novín zbadá článok o kníhkupcovi, ktorí hľadá majiteľov kníh, ktoré boli nacistami odobraté počas 2.svetovej vojny. Eva na fotke spozná knihu, ktorá v jej živote hrala dôležitú rolu. Hoci toto obdobie zo svojho života vytesnila a snažila sa žiť ďalej normálnym životom, na staré kolená sa rozhodne vybrať pre svoju knihu a povedať o sebe celú pravdu svojmu synovi. V knihe sa striedajú kapitoly z minulosti s kapitolami z Evinho súčasného života.

Spomienky Evy začínajú v čase, kedy sa od svojho kamaráta dozvie dôležitú a znepokojivú informáciu o plánovanom transportovaní židov z ich mesta.
Eva sa potrebuje spolu s rodičmi dostať do bezpečia. Bohužiaľ útek realizuje len so svojou mamou, podarí sa jej vyhotoviť falošné doklady. Neprítomnosť otca jej mamu úplne paralyzuje, strach o svojho manžela z nej robí osobu, ktorú Eva nespoznáva. Eva s mamou sa jedna druhej vzďaľujú.
Pri úteku spoznávajú ľudí, ktorí pomáhajú židovským deťom dostať sa do bezpečia za hranice. Eva sa rozhodne priložiť ruku k dielu. Spoznáva úžasného Rémyho, ktorý je galantný a vtipný a netreba sa vôbec čudovať, že sa doňho zaľúbi. Spoločne začnú ,,tvoriť" knihu stratených mien a pustia sa do náročnej práce, ktorá oboch môže stáť život.
Eva zachráni stovky detí, no svojich najbližších sa jej paradoxne zachrániť nedarí.

Eva žije v ťažkej dobe a jej sila a odvaha je naozaj inšpirujúca. Spozná lásku, ktorú si nemôže vychutnať plnými dúškami, priateľstvo, dobrých ľudí, ktorí sú ochotní položiť svoj život za správnu vec, no na svojej ceste stretáva veľa bolesti a žiaľ aj zradu blízkeho človeka. Eva bola aj spolu s Rémym v mnohých nebezpečných situáciách, prežívala som ich s nimi, bola som v napätí a dúfala som v šťastné konce.

V knihe bolo veľa momentov, pri ktorých sa mi tisli slzy do očí, záver som preplakala komplet celý, od momentu, ako Evina mama bojovala za Evu ako dračica, až po moment, keď si Eva šla po svoju knižku a samozrejme aj samotný koniec.
Jediné, čo ma mrzelo, že som sa nedozvedela nic viac o osude detí, najmä dvoch, ktoré Eve prirástli k srdcu.

Eva, Rémy, kňaz, ich priatelia...všetci boli silní a odvážni ľudia, tak veľmi ľudskí a dobrí, že by sme si z nich mali brať všetci príklad.

Nadherná kniha, ktorú budem odporúčať každému.

28.07.2022 5 z 5

Na dvore z hviezd a mrazu Na dvore z hviezd a mrazu Sarah J. Maas

Knižka Na dvore z hviezd a mrazu ma vôbec nesklamala, hoci názory na ňu sa rôznia.
Pre mňa ako totálneho fanúšika Dvorov je to super knižka, ktorá ukončuje prvotnú trilógiu a otvára priestor na ďalšie pokračovania.
Nie je nabitá zvratmi, ani bojmi, je kľudnejšie ladená. Dozvedáme sa v nej ďalšie novinky zo života hlavných postáv a aj tých vedľajších - Tamlinov úpadok vo mne normálne zanechal pocity súcitu. Hoci sa nezachoval najlepšie, to, čo prežíva mi prišlo ako veľmi tvrdý trest.
Som zvedavá, akým smerom sa budú uberať životy Rhysových priateľov a Feyre-ných sestier :)

01.07.2022 5 z 5

Proti vetru Proti vetru Kristin Hannah

Knižka Proti vetru je príbehom Elsy, ktorá zažíva útrapy Hospodárskej krízy a obdobia sucha. Knižka mi rozšírila moje obzory a vedomosti z americkej histórie.

Elsa mala ťažke detstvo. V puberte prekonala ťažkú chorobu a prognóza lekára spôsobila to, že ju rodičia držali ako v klietke. Nepovažovali ju za pekné dievča, čo jej aj často dávali pocítiť. Elsa sa raz vzbúrila proti vôli rodičov a ostala tehotná. Jej rodičia ju absolútne odpísali a odviezli ju za otcom svojho dieťaťa. Získať si jeho rodinu a svoje miesto v nej tiež nebolo jednoduché.
Po rokoch driny na ich farme, prišlo obdobie sucha a s ním aj Hospodárska kríza. Elsin syn, Ant, mal z prachových búrok veľmi vážne problémy. Elsa s deťmi odíde za lepším životom....bude ale lepší? Je pravdou všetko, čo migrujúci farmári hovorili? Alebo ich čaká ešte horší život? A poradí si sama Elsa s 2 deťmi v úplne cudzom prostredí?

Elsa, ktorá bola menej sebavedomá sa postupne stávala silnejšou a silnejšou. Jej dcéra Loreda bola veľká bojovníčka a aj vďaka nej sa z Elsy stávala odvážna a silná žena.

Kniha niesla príbeh so silnými posolstvami. Elsu postretlo toľko zla a útrap, že som jej a jej deťom celý čas priala lepší život. Záver ma prekvapil, čakala som iný.

Knižka sa dobre čítala, hoci dej bol pomalší, nejaké veľké neočakávané zvraty sa nediali, ale čitateľ pri nej zažije množstvo pocitov. Chvíľami prežíva pocity nádeje, strachu, dojatia, no aj nevýslovného hnevu pri jednaní a vykorisťovaní chudobných ľudí, ktorí chceli čestne pracovať.

Od autorky odporúčam obe knižky, ktoré som čitala, Slávik aj Proti vetru. Nad obomi budem ešte dlho premýšľať.

01.05.2022 5 z 5

Na dvore z tŕňov a ruží Na dvore z tŕňov a ruží Sarah J. Maas

Toto bola moja prvá knižka od tejto autorky. Mne sa veľmi páčila. Prvé strany mi prišli trošku nudnejšie. Zdalo sa mi, že je v nich až prílis veľa opisov. Ale chápem, že nás autorka oboznamuje s novým fantasy svetom. Príchodom Tamlina k Feyre to začalo naberať obrátky a už som nevedela pustiť knihu z rúk.

Feyra pri smrteľnej posteli svojej matky sľúbi, že sa postará o otca a sestry. Loví v lesoch, predáva na trhu a snaží sa, aby prežili. (V tomto mi jej otec naozaj vadil, s takým pasívnym prístupom hlavy rodiny som sa nevedela zmieriť.)
Pri love Feyra natrafí na vlka, ktorý si vybral rovnakú korisť. Keďže nevie, či ide o Féra alebo o obyčajného vlka, vystrelí doňho jaseňový šíp a zabije ho.
Jedného dňa sa vo dverách jej domu zjaví obluda, ktorá tvrdí, že zabitím Féra si musí Feyra vybrať medzi smrťou alebo odchodom do jeho panstva.
Feyra odíde a až v Prythiane zistí, že legendy o Féroch, ktoré počúvala od detstva nie sú tak celkom pravdivé. Feyrina nenávisť voči Férom pomaly ustupuje a mení sa na lásku k Tamlinovi.
Férov ale sužuje ,,nákaza", ktorá môže zasiahnuť aj Územie ľudí. Feyra ju musí zastaviť a zachrániť nielen Tamlina ale celú Férsku ríšu.

Feyra mi ako hlavná hrdinka vôbec nevadila, podľa mňa pasovala do príbehu. Občas ale bola príliš prchká a dorazila ma s tou hádankou . No je mi jasné, že potom by nebol taký napínavý záver. Tamlin mi bol sympatický, ale viac ma bavil Lucian a jeho humor. Páčila sa mi aj postava Rhysa, presne takého bad boya som tam potrebovala mať a veľmi ma potešilo hneď niekoľko jeho pekných gest, pri ktorých na malú chvíľku odložil titul ,,bad boy". Záver bol napínavý, plný zvratov a akcie. Som naozaj zvedavá, akým smerom sa uberie druhý diel a čo sa bude ďalej diať vo svete Férov a Feyrinom živote.

25.02.2022 5 z 5

Čitateľ Čitateľ Max Seeck

Známy autor napíše trilógiu psychologických trilerov, ktorými sa vrah inšpiruje a z fikcie sa stáva realita. Komplikovaný prípad dostane Jessica. Podozrenie padá na veľa osôb, prípad sa neustále zamotáva a nie je jasné, kto je obeť, kto podozrivý. Ide však o viac než len o kopírovanie knihy....

Kniha bola napínavá, rýchlo sa čítala a celý čas som si myslela, že je to jeden skvelý triler. Môj názor zmenili posledné kapitoly.

Sklamalo ma viacero vecí. Najskôr to,že v závere akokeby chýbala aspoň jedna kapitola. Čo zažívala Jessica s kolegami sa tým pádom v podstate ani nedozvieme a to ako to dopadlo, vieme len tak z rýchlika.
Ďalšia vec je, že je záver príliš prekombinovaný, motív zas príliš pritiahnutý za vlasy a doslova až neuveriteľný. Všetko tak nejako neprirodzene prepojené so všetkým, teda najmä s Jessicou.

2 hviezdičky dávam len za príbeh - bez rozuzlenia, to bola katastrofa. A tiež za Erneho a Jusufa. Erne bol neuveriteľne sympatický, správny chlap. Už len to, akú rolu zohral v živote Jessicy hovorí za všetko. Bavila ma aj dejová linka, ktorá sa odohrávala v Benátkach...naozaj veľká škoda toho záveru a toho, že to autor nevedel normálne ukončiť a potom to chcel zachrániť okultizmom, čo by bola zaujímavá téma, ale rozhodne nie v takomto komplikovanom kombinovaní a poprepájaní všetkého so všetkým.

25.01.2022 2 z 5

Nevlastná sestra Nevlastná sestra Jennifer Donnelly

Knižka Nevlastná sestra sa mi páčila. Bolo zaujímavé pozrieť sa aj na ďalší život Popoluškiných nevlastných sestier. Obe, aj Isabelle, aj Tavi mi boli sympatické. Keď sa čitateľ pozrie na ich príbehy, zistí, že ich zloba vlastne pramení z ich nešťastia. Že keby k nim neboli zlí ostatní, možno by sa nesprávali tak, ako sa správali.

Začiatok bol dosť drastický, predsa len začína sa rovno povestným skúšaním črievičky a nevlastné sestry neváhajú spraviť čokoľvek, aby do nej nohu zmestili. Zaujímavé boli aj repliky ich mamy, kde človek krúti hlavou, pri jej správaní sa k svojim dcéram.
Ich mama si zaumienila zabezpečiť im ten ,,správny" osud dobrým vydajom, no Isabella má svoj osud už dávno zaznačený na mape. Ak naberie dosť odvahy, môže ho zmeniť, stačí nájsť stratené kúsky svojho srdca. No aby to nebolo také jednoduché, do cesty jej bude klásť prekážky sudička, ktorá nakreslila jej mapu osudu a chce, aby sa jej vyznačený osud spečatil. Je tu ale postava markíza Chance, ktorý chce Isabelle pomôcť zmeniť jej osud v pozitívnom zmysle. Prekáranie sudičky a Chance-ho ma tiež bavilo.
Isabellu čaká dlhá cesta, kým spozná samu seba.
Tavi bola fakt super. Jej záľuba v knihách, matike, fyzike a chémii bola úžasná :) pri spotenom mŕtvom psovi som sa nahlas zasmiala, ktoby to bol tušil, že raz budú tieto jej pokusy naozaj užitočné :D
V príbehu sa dozvieme aj to, že ani Popoluška nebola úplne dokonalá a za svoje chyby má tiež výčitky svedomia.
Príbeh sa pekne vyvýjal, všetkým 3 sestrám som držala palce. V závere to bolo napínavé a skončilo to tak pekne rozprávkovo.

V tomto príbehu platí to isté, čo v skutočnom živote, nič nie je čierno-biele a svoj osud máme vo svojich rukách, riadime ho svojimi rozhodnutiami. Dôležité je spoznať samých seba.

Kniha Nevlastná sestra bola príjemnou oddychovkou a určite siahnem aj po ďalších knihách od autorky.

29.11.2021 4 z 5

Kukučka Kukučka František Kozmon

Rovnako ako dve predchádzajuce Kozmoňove knihy, aj táto sa mi veľmi páčila. Prípad bol trošku krvavejší ako tie predošlé. A spôsob vykonania vrážd brutálnejší. Príbeh bol veľmi napínavý, rýchlo prečítaný. Bola som zvedavá, ako si s týmto prípadom poradí Marek Wolf aj s ostatnými kolegami z vyšetrovateľského tímu. Mala som niekoľko tipov na vraha, ako strany ubiehali, stále som sa prikláňala viac k niekomu inému, ale toho skutočného som začala tušit až pred záverom. Predsa len polovica postáv bola viac než psychicky mimo a vrahom mohol byť ktokoľvek. Na záver sa odhalí motív a všetko zapadne na svoje miesto. Tak isto ma baví to ako napredajú osobné životy vyšetrovacieho tímu. V tejto knihe dostala priestor aj Petra, resp. konečne sa mohla cítiť v práci užitočnejšie. Dúfam, že Karolovi sa už tiež začne trochu viac dariť, najmä v osobnom živote.
Kozmoňove prípady ma bavia, držia v napätí a páči sa mi, ako výstižne vyberá názvy kníh.
Už sa teším na ďalšiu časť.

21.11.2021 5 z 5