Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Angelika, markýza andělů – 1. část Angelika, markýza andělů – 1. část Anne Golon (p)

Krásná historická kniha s romantickým příběhem, který je propleten politikou, zloduchy a násilníky té doby.

16.10.2018 5 z 5

Templáři. Fakta a mýty Templáři. Fakta a mýty Michael Haag

Asi jedna z nejlepších knih o historických faktech a skutečnostech o temlářích.

07.10.2018 5 z 5

O demokracii O demokracii Tomáš Garrigue Masaryk

Masaryk zde pojal krásnou myšlenku svobody vyjadřování všech členů politického spektra v Parlamentu i mimo něj. To se dnes bohužel tak úplně neděje. Některé politické strany dostávají více příležitostí než jiné.

07.10.2018 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Když jsem četl tuto knihu, tak jsem si řekl, že toto nejlepší dílo španělské literatury, pak jsem, ale četl Vegova dramata. Přesto má toto díla neopomenutelnou úlohu, jak ve školách, tak (doufám) i v paměti každého z nás. Příběh tohoto snílka dodnes podle mě má i dnes uchvacovat duše čtenářů.

01.09.2018 5 z 5

Zápisky o válce galské Zápisky o válce galské Gaius Iulius Caesar

Caesar je nepochybně významná osobnost světových dějin, ale i díky tomuto jeho spisu dokázal, že je i obstojný spisovatel. V tomto díle sice jsou popsány i zvyky a život germánských kmenů, přesto se však dle mého názoru Caesar rozepnal hlavně u té válečné části jeho zápisků. Velice krásně a barvitě popisoval své tažení.

20.07.2018 5 z 5

F. L. Věk V. F. L. Věk V. Alois Jirásek

Docela povedené ukončení románové série o národním obrození.

F. L. Věk IV. F. L. Věk IV. Alois Jirásek

Asi nejúžasnější díl série. F. L. Věk musí prakticky začínat od znovu a docela se mu daří. I když už v ději trochu ustupuje to epicentrum Národního obrození.

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

V této Jiráskově knižní sérii jasně Jirásek popsal sociální situaci ve městě a na venkově. Samotná postava má svůj historický základ, co bychom mohli od Jiráska jiného čekat. Úžasný úvod do celé série.

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

Psohlavci patří k Jiráskovým nejlepším dílům s pobělohorskou tématikou. Jsou daleko napínavější a čtivější než román Temno.

Proti všem Proti všem Alois Jirásek

Asi vedle Starých pověstí českých je toto nejlepší literární dílo Aloise Jiráska. Jeho krásný barvitý popis husitských bitev, jejich styl života na Táboře. Pro někoho může Jiráskova kniha připadat nudná. Já naštěstí nejsem ten příklad.

Bratrstvo I - Bitva u Lučence Bratrstvo I - Bitva u Lučence Alois Jirásek

Jirásek opět nezklamal. Jeho spisovatelský um opět dokázal vytvořit napínavou zápletku opírající se o historii a doprovázenou jiráskovým detailním popisným stylem psaní.

14.07.2018 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Nejznámější dílo Jaroslava Vrchlického. Mnoho skutečných historických postav. Zápletka sice není zcela pravdivá (ženy měly zákaz vstupu pouze do největší věže, kde byly schovány korunovační klenoty), ale přesto zajímavá. Navíc náš krásný muzikál, který je natočený přesně podle předlohy obohacený navíc písněmi, které zpívali naši největší zpěváci.

02.05.2018 5 z 5

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Asi nejemotivnější dílo Boženy Němcové. Pro mě je V zámku a podzámčí daleko lepší nežli Babička. Nejlepší dílo českého realismu.

02.05.2018 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Krásné poetické dílo Boženy Němcové. Bohužel pro mě těžko čtivé, v jistých pasážích nostalgické a hlavně i z idealizované.

02.05.2018 4 z 5

Strakonický dudák Strakonický dudák Josef Kajetán Tyl

Krásné dílo, bohužel trochu předvídatelné. Na druhou stranu i velmi vlastenecké.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Četl jsem to jen proto, že to bylo ve školních osnovách. Bohužel mi Máj až tak moc nesedl.

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Quasimodo - krása v ošklivosti. Ošklivý Quasimodo je zamilován do Esmeraldy, která je s ním jen z lítosti. Smutný příběh. Nu, Victor Hugo.

29.04.2018 5 z 5

Waverley aneb Před šedesáti lety Waverley aneb Před šedesáti lety Walter Scott

Krásný román od Waltera Scotta. Úžasné historické období. Bohužel Ivanhoe je o něco lepší, i když naše učitelka češtiny říká, že Waverly má větší literární hodnotu.

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Vím, že to ženy v té době neměly lehké, ale Anna Karenina na Vojnu a mír nemá. Samotná Anna Karenina mě jako postava zaujala tak průměrně. K srdci mi spíš přirostl Vronskij.

03.04.2018 3 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Nejlepší rámcová novela všech dob. Mistr Tolstoj.

03.04.2018 5 z 5