Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Dějiny Bulharska Dějiny Bulharska Jan Rychlík

Velice zajímavě podané bulharské dějiny. Určitě stojí za to si tuto knihu přečíst.

Dějiny Chorvatska Dějiny Chorvatska Jan Rychlík

Pět hvězd a nový pohled na chorvatské zajímavé dějiny. Je zvlášť zajímavé, že toho z historii máme společného víc než jen naše ježdění na dovolenou k nim o prázdninách.

Dějiny Řecka Dějiny Řecka Pavel Oliva

Autoři v této knize s láskou přistoupili k řeckým dějinám a velice detailně je nám v této knize podali.

Dějiny Polska Dějiny Polska Marceli Kosman

Velice zajímavé Dějiny Polska z pohledu polského historika. Jen je škoda, že autor se nevěnuje větším podrobnostem a bere ohled jen převážně na mezinárodní politické dějiny Polska.

Moderní dějiny islámských zemí Moderní dějiny islámských zemí Eduard Gombár

Zahrnuje podobná témata jako kniha Úpadek a pád Osmanské říše. Velice krásná a poučná kniha. Doporučuji k přečtení.

Úpadek a pád osmanské říše Úpadek a pád osmanské říše Alan Warwick Palmer

Velice krásná a poučná kniha. Doporučuji všem k přečtení.

12 století církevních dějin 12 století církevních dějin Amedeo Molnár

Krásná kniha sestavená z malých článků, které pojednávají na určité dílčí téma. Tyto témata pak odráží dvanáct století historie církevních dějin.

Dějiny hmotné kultury I. 1,2 Dějiny hmotné kultury I. 1,2 Josef Petráň

Velice krásný dvojdíl o dějinách naší hmotné kultury v období od pravěku do raného novověku 15. stol.

Dějiny obyvatelstva českých zemí Dějiny obyvatelstva českých zemí Eduard Maur

Velice krásná kniha věnovaná vývoji obyvatelstva v českých zemí. Je zde mnoho zajímavých faktů, zároveň je tu docela dost poučných tabulek a obrázků.

29.06.2021 5 z 5

Dějiny státu a práva v českých zemích a na Slovensku do r. 1918 Dějiny státu a práva v českých zemích a na Slovensku do r. 1918 Karel Malý

Velice zajímavá kniha o dějinách státu a práva v českých zemí.

29.06.2021 4 z 5

Karel IV. - Portrét středověkého vládce Karel IV. - Portrét středověkého vládce Václav Žůrek

Fantastická a čtivě napsaná monografie o Karlovi IV., kde ho autor i podrobuje oprávněné kritice.

Lucemburská Morava 1310 - 1423 Lucemburská Morava 1310 - 1423 Jaroslav Mezník

Skvělá kniha Jaroslava Mezníka, ve které detailně popsal historii, umění a vědu Moravy za vlády Lucemburků. Kapitola o Janu Lucemburském mohla být ještě o něco podrobnější. Skvělé pro studenty historie.

29.06.2021 5 z 5

Václav II. a struktury panovnické moci Václav II. a struktury panovnické moci Libor Jan

Neskutečně zajímavá a poučná kniha o strukturách moci krále Václava II. Nejzajímavější je část o florentském konsorciu v Čechách vedeném Rinierim a Apardem. Pět hvězd pro pana profesora.

29.06.2021 5 z 5

Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Dušan Třeštík

Úžasná práce Dušana Třeštíka, která přináší mnoho nových a zajímavých historických poznatků z období prvních Přemyslovců. Doporučená kniha pro studenty historie.

Byzantské misie u Slovanů Byzantské misie u Slovanů František Dvorník

Velice zajímavá kniha pana profesora Dvorníka o působení byzantských misií u Slovanů.

Zrod střední a východní Evropy Zrod střední a východní Evropy František Dvorník

Vrcholné a zřejmě nejlepší dílo profesora Františka Dvorníka. Poukázal zde i na zcela nevšední, ale zajímavé myšlenky. Skvělá kniha pro studenty historie.

Kultura středověké Evropy Kultura středověké Evropy Jacques Le Goff

Kniha Jacquese Le Goffa velice obsáhle v první části knihy podává historii středověkého světa. Zejména tedy historii západu. V druhé části je obecně poukázáno na zrod středověké kultury a formování středověkého světa. Kniha je vybavena velkou obrazovou přílohou.

Středověk je kolem nás Středověk je kolem nás Horst Fuhrmann

Horst Fuhrmann v této své knize upozorňuje na určité zvyklosti jako pozdravy, polibky a další věci, které se ze středověku dostaly do současnosti. Kniha je poučná, skvěle zpracovaná. Vhodná pro studenty historie. Jedna hvězda dolů za Furmannova občasné navážení se do Italů.

29.06.2021 4 z 5

Řím: Světla a stíny antického velkoměsta Řím: Světla a stíny antického velkoměsta Jan Burian

Kniha nabízí pro mě zajímavý a nový pohled na společnost antického Říma, jakožto velkoměsta a centra říše.

Řím a Jeruzalém Řím a Jeruzalém Martin Goodman

Martin Goodman zde krásně popsal jisté podobnosti mezi antickým Římem a antickým Jeruzalémem.