Květinka008 Květinka008 komentáře u knih

Jak přežít Vánoce: Taháky pro dospělé Jak přežít Vánoce: Taháky pro dospělé Melita Denková

Obecně nerozumím tomu, pro jakou cílovou skupinu jsou tyhle knihy zamýšleny. Informace o historii Vánoc, Ježíšcích v různých zemích, pranostikách či tipech na dárky chrlí v předvánočním období desítky časopisů i článků na internetu. Jedna hvězda za stylistku, druhá za grafiku. Jinak pro mě zbytečná knížečka, která putuje dál.

20.08.2024 2 z 5

Encyklopedie pohlavního života - Dospívající Encyklopedie pohlavního života - Dospívající Christiane Verdoux

Ačkoliv jsem dávno byla starší než cílovka, když jsem tyto knížky poprvé potkala, zjistila jsem z nich spoustu informací, které jsem se neměla v době dospívání jak jinak dozvědět... Jak píše Mr. Fox, i po takové době jsou stále aktuální a přínosné, proto knížka poputuje k osvětě prepubertálních neteřinek :-)

20.08.2024 4 z 5

Pojďme si povídat o sexu Pojďme si povídat o sexu Robie H. Harris

Je velká škoda, že se tato kniha nedostala do mých rukou v dobách, kdy vyšla - byla by totiž velmi potřebná! Je ale skvělé, že vůbec existují, a zrovna tato je výborná - a nadčasová!

Snad jen grafika už je v současnosti dál. Ale stále aktuální je kombinace srozumitelného textu s komiksy (nejzábavnější je cesta spermií :-) ), komiksovými dialogy včeličky a ptáčka jako komentáři a především současný hovorový český jazyk - "dělat si to sám", "udělat se sám", "guma". Skvělá je i logická návaznost kapitol.

Knížka brzy poputuje neteřinkám, které přicházejí do věku cílové skupiny.

20.08.2024 5 z 5

Tatranskou prírodou Tatranskou prírodou Ivor Mihál

Na svou dobu kniha obsahuje vysoce kvalitní fotografie, které musely dát autorovi hodně práce, ne jak v dnešní době digitálních technologií. Bohužel knihy tohoto typu jsou v dnešní době již přežitek...

20.08.2024 3 z 5

Orlí hnízdo Orlí hnízdo Patricia Shaw

Po delší době knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout a přečetla ji za víkend. Nějakým záhadným způsobem mě prostředí Austrálie láká a je zajímavé sledovat podobná témata a osudy v knihách různých autorů (Ptáci v trní, Duhový had...). Ačkoliv po čase pro mě budou postavy zaměnitelné s jinými od této autorky, přemýšlím, že si ji nechám a po čase přečtu znovu. Příběh byl poutavý, dynamický a zajímavý sloučením několika témat.

Samostatným odstavcem jsou pro mě postavy - setkání čtyř etnik, které spolu musejí žít a vycházet navzdory rozdílným paradigmatům svých kultur a náboženství. To je zpracováno velmi citlivě a se širokým autorčiným rozhledem. Hlavní postava Jessie prošla v románu výrazným vývojem, naprosto přirozeně, kontinuálně a velice sympaticky. A jakkoliv nemám ráda hodnocení postav, většího ****ta než Corbyho jsem snad nezažila... I za tuto postavu před autorkou klobouk dolů, protože s ním bych nechtěla čas ani na papíře.

Po dočtení v noci jsem ještě otevřela mapu a hledala polohu Cairns, Barron River s velkými vodopády, a našla vesnici pojmenovanou Biboohra. Fantazie mi pracovala na plné obrátky...

19.08.2024 5 z 5

Daň ze štěstí Daň ze štěstí Blanka Chlupová

Tento druhý díl jsem objevila dlouho po první knize, a i když mám příběh celkově ráda, srdcovkou je první kniha. Přesto souhlasím, že se prostřednictvím těchto knížek ráda vracím do mládí... :-)

19.08.2024 4 z 5

Anita v sedle Anita v sedle Lise Gast

Domnívám se, že v dnešní době nemá knížka cílovou skupinu. Napsána byla před rokem 1980, kdy se dvacetileté koňačky asi vdávaly za pětatřicetileté majitele stájí a řešily mateřství - anebo možná ne a je to ten německý styl romantického braku jako Večery pod lampou. Dnes mají dvacetileté holky jiné zájmy, vztahy vypadají jinak, a nečtou tuto literaturu. Pro mladší holky (knížku jsem chtěla pro pubertální neteřinku) koňačky, které by ji ještě četly, je to také vztahové téma "mimo". Navíc nudně napsáno. Skoro bych hodnotila jako odpad, ale je mi to líto.

P. S. teď jsem se podívala na autorku a je to jasné - když píše příběh pro mládež dáma ve věku babičky...

17.08.2024 1 z 5

Marek, já a Iveta Marek, já a Iveta Jana Smetanová

Knížka se ke mně dostala až nyní v dospělosti. Velmi podobná "Lanczovkám", až zaměnitelná. V době dospívání bych byla asi nadšenější.

17.08.2024 3 z 5

Natascha Kampusch Natascha Kampusch Allan Hall

Před pár dny jsem shlédla film a vzápětí našla při třídění knihovny tuto knížku, mám tedy srovnání. Divila jsem se, proč do role ve filmu obsadili vyzáblou herečku, když Natascha v době únosu nebyla hubenou holčičkou a na záběrech po útěku také nevypadala na podvýživu - až při čtení jsem se dozvěděla, jak hladověla. Na druhou stranu film odhaluje více z psychického týrání (domácím telefonem, tmou) a poodhaluje sexuální stránku jejich soužití, což je v knize opomíjeno.

Přidávám se ke komentářům, že v případě knížky jde o bulvární počin, ačkoliv se snaží o objektivitu, těží různé zdroje, zaměřuje se na širší okolí. Zaujaly mne zejména pasáže s názory psychologů a psychiatrů.

17.08.2024 3 z 5

Vila v Itálii Vila v Itálii Julie Caplin

Přibalenou jsem ji měla na dovolenou do Chorvatska (protože Chorvatsko už mám přečtené a Itálie mě čeká ještě v září :-) ). Zápletka zajímavá, ale děj trochu utahaný a vše příliš zalité sluncem. Letní oddechovka, která nenadchne-neurazí.
Souhlasím s příspěvky níže, že nejlepší je vykreslení prostředí a místní znalost autorky. Nejlepší na knize je ilustrace obálky!

27.07.2024 3 z 5

Zmrzlinový sen Zmrzlinový sen Cathie Linz

Pohádkové Harlequinky nejsou můj "šálek kávy", ale oba hrdinové i babička sympatičtí. Stránky se zbytečnými plky nadpřirozených postav jsem prostě přeskočila.

17.05.2024 3 z 5

Břemeno původu Břemeno původu Elizabeth Rolls

Pěkná historická oddechovka, která končí happyendem :-)

17.05.2024 4 z 5

Elegantní výmluva Elegantní výmluva Christina Dodd

Příběh, ačkoliv byl docela pěkná romantika, mi v něčem skřípal. Došla jsem na to, že zřejmě ve spojení neuvěřitelnosti a současné doby. Podle anotace jsem očekávala historickou romanci, kde bych si takovou ztrátu paměti lupičky u bohatého pána ve starém sídle dokázala lépe představit. Posílám dál.

17.05.2024 3 z 5

Jak udržet funkčního muže Jak udržet funkčního muže Laura Janáčková

Jednohubka pro pobavení, ačkoliv pro moderní ženu spíše "na facku" autorce, která zřejmě žije někde v minulém století, doma má naklizeno a je celá nažhavená skákat kolem něj poté, co se celý udřený vrátí večer z práce - jen aby nebyl přetěžován, dostal teplé jídlo, natěšenou frndu a k tomu neskonalý obdiv. Protože "každá žena, která chce domestikovat muže, si musí být vědoma jeho výsostného postavení, a to nejen v historii lidstva". To se nedá brát ani s nadsázkou...

06.05.2024 1 z 5

Hříšný gentleman Hříšný gentleman Jane Feather

Prima oddechovka z Anglie, což je vždy dobrá volba ke zlepšení nálady a odpočinek.

05.05.2024 3 z 5

Když hvězdy byly ještě bohy Když hvězdy byly ještě bohy Rudolf Drössler

Nedočteno. Myslela jsem si, že půjde opravu o mýty a "pohádky", ale autor to bere velice zeširoka od pranárodů. Styl mi nesedl a kniha nenaplnila očekávání dle anotace...

05.05.2024

Léčíme se s přírodou Léčíme se s přírodou kolektiv autorů

Mně blízký způsob řešení různých onemocnění - prevence i to, co najdeme v přírodě nebo i v domácnosti. Takové knihy si nechávám v knihovně pro případ blackoutu ;-)

05.05.2024 5 z 5

Atlas pro mládež - Hrady a rytíři Atlas pro mládež - Hrady a rytíři neznámý - neuveden

Krásně zpracovaná knížka, věnující se historii stavitelství hradů, životě ve středověku až k přehledu současných nejznámějších evropských hradů. Pro zvídavé chlapečky jako dělaná :-)

05.05.2024 4 z 5

Atlas pro mládež - příroda: Moře a oceány Atlas pro mládež - příroda: Moře a oceány neznámý - neuveden

Hezká knížka se spoustou základních informací o mořích a oceánech. Rozsahem a obsahem určená mladším dětem, ale neodpovídá tomu forma - malá písmena, složité členění. Narozdíl od Lesa ze stejné edice je takhle komplexnější v informacích.

05.05.2024 4 z 5

Les Les kolektiv autorů

Hezká knížka se spoustou základních informací o lesích světa. Rozsahem a obsahem určená mladším dětem, ale neodpovídá tomu forma - malá písmena, složité členění.

05.05.2024 3 z 5