Květinka008 Květinka008 komentáře u knih

Síla vůle Síla vůle Barbara Taylor Bradford

Rodinná sága tří generací - babičky Audry, matky Christine a dcery Kyle. Každá si jde za svým životním cílem, bez ohledu na druhé, leč všem to vyjde, dočkají se pochopení a nikoho nezraní. Děj začíná ve 30. letech v době Audřina mládí a vrací se i zpět do jejího dětství, jejímu příběhu jsou věnovány asi 2/3 knihy. Třetina popisuje osud Christiny a jen na pár stránkách na začátku a konci knihy se setkáváme s vnučkou Kyle. Ta, ač mi nejbližší věkem i dobou, v níž žije, je mi nejnesympatičtější. Audra je také v době své dospělosti a při výchově dcery chvílemi vyhrocená. Každopádně doporučuju číst, kniha se čte dobře a rychle a čtenář není zahlcován reáliemi, ač se odehrávají v pozadí (hospodářská krize, II. sv. válka).

30.01.2018 4 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Sławomir Rawicz

Knížka, která dokáže, že člověk zapomene na všední realitu a hlavou je s hrdiny namačkaný ve vlaku, plouží se ledovou oslepující Sibiří, shromažďuje kožešiny v úkrytech, trpí v poušti Gobi a žasne pod štíty Himalájí... Příroda vykreslená nádherně, o charakterech a osudech hrdinů se člověk ale nedozví téměř nic. Přesto jsem každého oplakala... A chybělo mi uzavření příběhu. Nelze ani vygooglit, co bylo dál. Setkali se ještě někdy? Číst rozhodně doporučuji!

Jsem však rozpolcená: věřit - nevěřit? Zdravý rozum to popírá, jak mohla zubožená, nevyživovaná těla, zabalená do hader a bot z kůží a onucí, překonat tisíce kilometrů a extrémní podmínky? Když jen na Himaláje trénují dnešní dobře živení sportovci mnoho let, mají speciální oděvy, kyslíkové masky a zabezpečovací vybavení - a přesto to mnohdy nevyjde? Vypadá to, že kromě Rawicze o této neuvěřitelné "výpravě" nikdo nereferoval. Je to tedy smyšlenka? Ukradený příběh? Šikovně využitý nápad/inspirace v poválečném období? A proč pochybovači promluvili až po autorově smrti? Žádná z těchto otázek ale nemění nic na výborném počtení.

09.01.2018 4 z 5

Princ z Powys Princ z Powys Julia London (p)

Trochu tlustší "Harlequinka" z anglického prostředí, plná historických nepřesností, ale komu o to jde, když potřebuje na pár hodin vypnout? :-)

06.01.2018 3 z 5

Kdo byl Kyrat? Kdo byl Kyrat? Herma Svozilová-Johnová

Knížka mého dětství u babičky. Jako dítě mě oslovovala mnohem víc, protože mi byla blízká věkem hrdinů i jejich trávením volného času - v přírodě, vymýšlením aktivit, kamarádstvím. I když si odmyslíme ideologii doby, pro dnešní čtenáře už opravdu kniha zestárla - neexistují party, které by spolu něco tvořily, neexistují děti, které by rodiče jen tak samotné někam pustili... Pro mě po přečtení ještě bonus - zcela nečekaně jsem zde narazila na postavu jménem Jiřina (otravná sestra pionýra Adama) a tudíž si mohu knížku zapsat i do výzvy :-)

03.01.2018 3 z 5

Válka krys Válka krys Jana Divišová

Člověk u takových knih přemýšlí, že stálo za to někomu je vydávat! :-o

03.12.2017 odpad!

Mabinogi – keltské pověsti Mabinogi – keltské pověsti neznámý - neuveden

Kniha krásná duší (příběhy) i tělem (speciálním písmem), nicméně jsem nedočetla. Řekla bych, že je pro "pokročilé" a již zasvěcené. Zájemcům o keltské pověsti bych doporučila raději komerční soudobé zpracování.

03.12.2017 3 z 5

Přežít Přežít Dean Koontz

Nesmyslná kniha.

03.12.2017 odpad!

Linda Linda Zuzana Francková

Určitě jsem ji v pubertě četla a na 90. léta docela terno. Nové fenomény, nové obzory a zkušenosti pro mládež i dospělé... Po dvaceti letech téma neaktuální, knížka málo propracovaná, ploché charaktery. Matka naprosto hrozná, i ve chvíli, kdy se měla plně věnovat dceři a jejímu traumatu, "mlela" o sobě a dcera měla poslouchat. Pro puberťačku před dvaceti lety možná dobrý, nyní nečíst. Jedna hvězda pouze za snahu o osvětu v oblasti naivity náctiletých slečen.

11.10.2017 1 z 5

Zelený skarabeus Zelený skarabeus Philipp Vandenberg

Moje nejoblíbenější od Vandenberga, zejména kvůli Egyptu a chrámu Abú Simbel, jehož přesun mě fascinuje od dětství. Osobně mám radši starověk a středověk - měšťanský, nikoliv církevní, proto mě nebaví každá autorova kniha. Ale vybere si u něj každý.

06.10.2017 4 z 5

Příběh Bílé Masajky Příběh Bílé Masajky Corinne Hofmann

K rozdílnosti kultur a osobnímu příběhu autorky se radši vyjadřovat nebudu... Ale knížka je velmi dobře, jednoduše a čtivě napsaná a film se také povedl. Krásné exteriéry, dobré herecké výkony - možná je v tomto případě lepší napřed vidět film.

14.08.2017 4 z 5

Povíhádky z Bílé a Černé vody Povíhádky z Bílé a Černé vody Iren Bartošek

Nádherná knížka, úžasné ilustrace, okouzlující rodinný příběh vnučky a dědečka z Veverské Bitýšky u Brna, kteří se na výtvoru podíleli společně a vznikal desítky let. Hodnotný dárek pro děti, hlavně lokální patrioty :-) Knížka vyšla zatím jen ve velmi malém počtu a autorka obrázků nabízí i vtipné pohlednice a grafické listy. Více na www.povihadky.cz ! Doporučuji!!!

09.08.2017 5 z 5

Kletba svitků Kletba svitků Barbara Wood

Jedna z mých nejoblíbenějších Woodovek, mám ráda prolínání historie se současností... Rozhodně neobvyklé téma, ale osvěžující po všech středověcích a Egyptech.

25.07.2017 5 z 5

Na útěku Na útěku Mahtob Mahmoody

Byla jsem moc zvědavá na "pohled z druhé strany", jak si události pamatovalo malé děvčátko. Je stejně stará jako já... Ale knížka byla slabší odvar a opakování původní knihy Bez dcerky neodejdu.

25.07.2017 3 z 5

Pohádky severní noci Pohádky severní noci Miloš Malý

Pohádky v mnohém neotřelé a pro český kontext neobvyklé, některé zaujmou, jiné méně... V některých se opakují stejné motivy jako v českých pohádkách (mluvící pomáhající zvířata, macechy, zlé postavy, hloupý "Honza", líný Lars, odněkud se objevené/vylíhnuté děti). Vyloženě severských motivů tam až tolik není. Ale četly se moc hezky! Nejvíc mě zaujala pohádka o Líném Larsovi, kdy se u princezny najednou objeví miminko a přišla k němu těžkoříct jak, když jen pokřikovala na Larse z okna ;-)

08.06.2017 3 z 5

Tak už to u veterinářky chodí Tak už to u veterinářky chodí Cathy Woodman

Nejlepší knížka z celé trilogie. Konečně méně smutných historek o zvířatech a více těch veselých. Na rozdíl od červené knihovny hezky vyvážený poměr prostředí X vztah a rozhodně se neřeší jen vztah páru. Prostě moc fajn knížka na odpočinek!

22.03.2017 4 z 5

To by se veterinářce stát nemělo To by se veterinářce stát nemělo Cathy Woodman

Možná jsem byla moc sentimentálně naladěná a jindy by se mi četlo lépe, ale nedělalo mi dobře číst tolik o umírání zvířátek. Ale jinak fajn knížka a hezky lehce napsaná.

22.02.2017 4 z 5

Všechno nebo nic - příběh pokračuje Všechno nebo nic - příběh pokračuje Eva Urbaníková

Souhlasím s názorem Malen. Četlo se mi to líp jak první díl a hlavně pro mě měla kniha jasný konec :-)

19.01.2017 3 z 5

Tohle je kočičí svět... Vy v něm pouze žijete Tohle je kočičí svět... Vy v něm pouze žijete Justine A. Lee

Zcela souhlasím s komentářem ob jedno dolů od DennieForbes! Doplním jen, že knížka je psaná velkou odbornicí a přesto čtivě, lidsky, vtipně a s nadsázkou, dělá si srandu z koček i kočičích majitelů, přitom dokáže nenásilně poradit a upozornit na problémy. Možná jen malinké mínus - trochu se ztrácím v systému, jednotlivé podkapitoly mi přijdou chaoticky roztříštěné, najít komplexní informaci k jednomu tématu by asi byl problém. Ale ve finále to ničemu nevadí, protože o to v knížce primárně nejde.
Českému vydavateli díky za doplnění českých reálií.
A mám i psa, takže doufám, že se časem dostanu k autorčině knize "It's a Dog's life..." :-)

09.05.2016 5 z 5

Navždy spolu, aneb jak se naučit lépe milovat Navždy spolu, aneb jak se naučit lépe milovat Catherine Herriger

Jsou i lepší knížky o partnerské komunikaci. Teorie autorky místy docela pokulhává a podle mého názoru zavání "amatérismem". Člověk zde nanajde moc praktických použitelných rad. Testy ano, ale pouze se spolupracujícím partnerem.

16.01.2016 2 z 5

Piráti a korzáři Piráti a korzáři kolektiv autorů

Pro zvídavé chlapečky jako dělaná...

05.05.2024 2 z 5