Pohádky pro nehodné děti
Jacques Prévert
Soubor pohádek, které výrazně vybočují z běžného průměru literatury pro děti. Krátká vyprávění se zvířecími hrdiny, smutná i humorná.
Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky a bajky
Vydáno: 1985 ,Originální název:
Contes pour enfants par sages, 1947
více info...
Přidat komentář
Toto se opravdu nepovedlo a ani si knihu u nás nikdo nepůjčil, protože děti jsou většinou hodné a žádný rodič by neřekl, že jeho dítě je tak nehodné, že si zaslouží takové divné příběhy jako mrtvé zvířata a týraného lva a k tomu opravdu hrůzostrašně ošklivé ilustrace.
při dnešních trendech volby korektního vyjadřování a empatické výchovy Prévertovy (ne)pohádky působí téměř skandálně (pervertně); možná že v originále to zachraňuje francouzština, ale v českém překladu moc nezaujaly (a ty původní ilustrace jsou fakt odporné)
Nakonec nevím přesně ,co mě na této knize tolik zaujalo, ale mě se to líbilo hodně, má to snad v sobě nějaké to skryté poučení. Na druhou stranu ,to pro děti asi úplně nebude.
Setkání s touto knihou a šlápnutí do hovna mají něco společného. V obou případech smutně kroutíte hlavou (diplomaticky řečeno) a přejete si, aby k něčemu takovému už nikdy nedošlo. Kniha rozhodně není určena dětem ... spíše bych si tipnul, že ji využije nějaký mladý intelektuál, který píše disertaci na téma "Vliv Greenpeace na francouzské básníky ve 20. století".
kniha je pro všechny, kromě dětí, úplně jsem ji nesnášela včetně ilustrací... s hrůzou jsem zjistila, že to některé děti mají jako povinnou četbu, upřímně je lituji, začít se ve dvanácti letech z této sračky znovu pomočovat
Kniha je opravdu pěkně zpracovaná. Všechny pohádky jsem však přečetla s někdy lehkým, většinou však dosti velkým smutkem. Zajímalo by mne, jak působí na děti. Neumím si představit jinou práci s ní, než takovou, kdy po dočtení je třeba o tom promluvit. S někým, koho budou zajímat mé pocity pohádkou vybuzené. Také by stálo za to přemýšlet, proč tyhle pohádky mají být právě pro nehodné děti. Co by si o tom myslely děti?
Daleko víc se mi líbila báseň Jak namalovat ptáčka, kterou věnoval malířce ilustrací v této knize.
Miluju. Krátké, poetické, šílené, ale i velmi smutné příběhy. Kniha je navíc skvěle zpracovaná.
Autorovy další knížky
1997 | Pro tebe, má lásko |
2000 | Slova |
1986 | Velké trojhvězdí |
1985 | Pohádky pro nehodné děti |
1983 | Jsem jaký jsem |
Do absolutna dovedený humanismus – to je v pár slovech shrnutý Prévert. Jeho kniha Pohádky pro nehodné děti (1947) básníkovy postoje prezentuje v možná nejpůvabnější podobě. Zvláštní prostor dětí a zvířat jako mikrokosmos nevinnosti je zde v protikladu s pragmatickým světem dospělých, kteří chtějí ovládnout celou Zemi i vesmír a zničit vše svobodné.
Paleček se baví se pštrosem a ten mu vyčítá: Víš, co řekl (Palečkův táta), když poprvé uviděl pštrosí vejce? Tak abys věděl, řekl: To by byla báječná omeleta!
Na to Paleček: Já za to nemůžu, ale nemám rád žertování dospělých
Ve Výjevu ze života antilop se praví: Když Bílí přicházejí, Černí před nimi často prchají. Bílí je chytají do lasa a Černí jsou donuceni stavět železnice nebo silnice a Bílí je nazývají „dobrovolnými pracovníky“.
A co zastřelená žirafa? Špinavý (čisťounký) dromedár? Mladý lev, co požírá krotitele? Všude kolem nás jsou fauly, které už sotva vnímáme.
Některé komentáře této knihy hovoří o hrubém nepochopení díla. Achjo – však si je přečtěte!