Kyri Kyri komentáře u knih

Cyklus života Cyklus života Erel Shalit

Kniha zpracovává období lidského života s využitím jungiánského pohledu. Je plná odkazů na různé příběhy (pohádky nebo mytologii). Pojetí životních problémů je velmi srozumitelné, dává dobrý celek.
Já osobně příběhy moc neocením, ale celkové pojetí se mi moc líbí.

12.02.2020 4 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Autorka by ráda psala romantické ságy typu "jak se u nás na vesnici, i se zvířátky, pěkně žije", ale skandinávská detektivka se prodává. Tak tam hodila nějakou tu vraždu, ale pak na ni v postatě zapomněla. Navíc jsou postavy nepřehledné, pořád jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo a kde se tam tenhle/tahle vzal/a. Pokud máte hodně času a hodně rádi čtete rozvleklé pasáže o tom, co kdo komu řekl a jak to prožíval a jak je venku, jděte do toho.
Kus mého pocitu mohla vyvolat i skutečnost, že jsem se snažila knížku poslouchat jako audio knihu a herečka, co to čte, tomu taky moc nepomohla. Hlavně nedokázala pracovat s hlasem u různých lidí (až na mentálně zaostalého chlapce, ten byl poznat dobře), takže to zhoršilo už tak těžkou orientaci v postavách.
Od této autorky už nic a nikdy!

10.02.2020 odpad!

Boží hrob Boží hrob Jay Kristoff

Na rozdíl od prvního dílu je tento opravdu pro young adult nebo spíš pro teenagery. Kdyby to tedy nebylo tak krvavé a nebyly tam dost popisné erotické scény.

Myšlenka slabá, morálka pochybná, svět je okopčený Řím, konec neexistuje (autorovi přijde zřejmě motivační, když bude tímto způsobem nutit čtenáře, aby přečetli další díl - v mém případě marně).
Opět nepříjemná grafika - malé poznámky "pod čarou", kterou nejsou pod čarou a které jsem tentokrát vynechávala, abych se nemusela snažit je luštit a dostala jsem se rychleji ke konci.

01.02.2020 1 z 5

Do pr…, dělejte, co máte rádi Do pr…, dělejte, co máte rádi John C. Parkin

Kniha má své silné i slabé stránky.
Jako slabou stránku vnímám přesvědčení autora, že někoho zajímá, co on prožil, co si myslí a jak je dobrý. Slabou částí jsou závěrečné podnikatelské rady. V první řadě nejsou moc aktuální a při průměrně fungujícím mozku si je každý také dodáže vymyslet.
Co vidím jako lepší stránku je využití relaxačních technik. Používání sprostého slova jako uvolnění napětí nebo bolesti může být u mnoha lidí funkční. Nečetla jsem autorův životopis, ale něco si o psychologii rozhodně načetl.
Motivační to tedy moc není. Třeba mu jdou ty proslovy v americkém prostředí, ale na české si to úplně neumím představit.

20.01.2020 4 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Mám Murakamiho velmi ráda. Jestli si ale budu pamatovat, o čem kniha byla, tak jen proto, že budu chtít vyprávět, jakou pitomost to Murakami tentokrát napsal.
Nikomu, kdo není tak "profláklý" by tohle nevydali a taky by to nikdo nečetl. A myslím, že by to bylo dobře.
Co si slečna ve dvaceti přála, je mi upřímně jedno.

26.11.2019 1 z 5

Údolí stínu Údolí stínu Peter Tremayne (p)

Je to jedna z nejlepších historických detektivek, které vycházejí. Motiv pro celý ten komplot byl pro mě trochu slabší, ale jinak pěkné počtení.

26.11.2019 4 z 5

Pátá žena Pátá žena Henning Mankell

Detektivka se dobře čte, postupně graduje, do konce je napínavá. Je to bezesporu nadprůměr.

19.11.2019 5 z 5

Dominion Dominion Peter McLean

Je to lehké čtení, opravdu ne moc náročné... Jinak akční, děj upoutá.

02.11.2019 3 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Knížka mě, přestože to není úplně můj žánr, chytla a do půlky nepustila. Bohužel, přestože jsem se nesnažila hádat "vraha", od té půlky mi to bylo celé jasné a pak jsem se snažila přetrpět až k místu, kde to dojde i hlavnímu hrdinovi, a byl to opravdu vleklý proces. Navíc tedy, když si představím, že jsem bezpečnostní poradce, který díky své natvrdlosti a nedostatku profesionality zavleče klienta do smrtelného nebezpečí, tak bych to snad skončila sama :(. Závěr mi přišel poněkud nedotažený, takže jsem z toho otrávená. Ty tři hvězdy jsou za tu první půlku, ale upřímně řečeno, nemůžu knihu doporučit.

27.08.2019 3 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Četlo se mi to opravdu pomalu. Dozvěděla jsem se spoustu informací, bez kterých by se četlo líp a obsahu by to vůbec neuškodilo. Celé to bylo takové utahané, k hlavní hrdince jsem cítila nechuť. Vlastně tam nevystupoval nikdo, kdo by byl sympatický. Ty scény se zvířaty jsem přeskočila. Rozuzlení mi přišlo vyloženě překombinované, neuvěřitelné a hloupé. Ostré předměty i Zmizelá byly zajímavé a i když občas nebylo příjemné to číst, nešlo přestat. Tuhle věc jsem chtěla mít za sebou a zároveň to vůbec neubývalo. V závěrečné části jsem nad knížkou 2x usnula, asi tak byl konec napínavý.

13.06.2019 2 z 5

Vločka v plamenech Vločka v plamenech Jan Č. Galeta

Nedá se říct, že by to byla knížka, spíš povídka. Tedy, tohle mě asi k dalším pokusům nenavnadilo. Přišlo mi, že hlavní hrdinka osciluje mezi poruchou osobnosti (naprosto sebevražedné chování - bez přípravy a zálohy leze a netuší, kam, neumí se ovládat), úzkostnou paní, která se děsí, leká a zmatkuje, a pitomcem. Nevím, jak by taková hrdinka mohla být někomu sympatická.... Možná dobře, že je to povídka, protože jinak by někdo takový prostě nemohl přežít dalších 20 stránek...

20.05.2019 1 z 5

Už teď jsi mrtvá Už teď jsi mrtvá Sharon J. Bolton

Začátek byl na mě nějak moc rychlý a drsný. Asi se autorce podařilo dobře vykreslit úvodní boj o život i povahu vraha. Jinak nevím, čím by to bylo.
Knížka se četla velmi dobře, snad jen konec byl už tak nějak unavenější, takže dramatické rozuzlení bylo z mého pohledu spíš trochu ospalé a aby to už bylo.
Odhalení bylo opravdu nečené, ale těch zvratů a nečekaných rozuzlení tam na mě bylo moc a trochu moc překombinovaných. Kdyby to všechno autorka rozdělila do dvou knih, tak bych si to asi užila lépe a snáz bych to celé strávila.
Proto jen 3 hvězdy. Ale vypravěčka je to výborná.

06.04.2019 3 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Knihu jsem přečetla jedním dechem a měla jsem radost, že za tím vším nejsou mimozemšťani, i když ti Číňani jim byli trochu podobní :)
Asi mě na tom bavilo i to, co si muž myslí o tom, že si myslí, případně prožívají ženy. Opravdu zábava. Jen tedy těch poznámek typu "nebyla blbá" a spol. už bylo trochu moc.
Patří mezi nejlepší od autora, i zápletka se mi líbila.

08.01.2019 4 z 5

Hnev Hnev Zygmunt Miłoszewski

Kniha má poutavý děj, ale pro mě je důležitější hlavní hrdina s jeho vtipnými a cynickými komentáři. Líbí se mi i originální prostředí. Pořád jsem nemohla pochopit, proč si ostatní myslí, že závěr je překombinovaný, ale teď už to vím. Nechápu, co ho vedlo k tomu, že vymýšlel stále složitější konspiraci, až to pak zase nevysvětlil, nedotáhl. Myslím taky, že to trochu přehnal i s tou myšlenkou týraných žen a agresivních mužů. Asi je to teď v módě... Celkově za mě jeho nejslabší knížka. Kdybych se ale znovu rozhodovala, znovu bych četla.

06.12.2018 3 z 5

Sedm principů spokojeného manželství Sedm principů spokojeného manželství John Gottman

Populárně naučná publikace s mnoha radami, jak se to má dělat správně. Určitě to pro někoho může být inspirací. Autor se zpočátku snaží vyvolat dojem na "evidence based" datech založené knihy. Vzhledem k tomu, že poukazuje na výzkumy, které nijak podrobněji nespecifikuje, a hlavně je necituje, mohou existovat a být validní, nebo taky ne. Většinu "vědeckých" fakt evidentně získal ve své "laboratoři", kde natáčí páry při hádce a následně odhaduje (tedy: "vědecky posuzuje"), jestli mají šanci na budoucnost. O sebenaplňujícím proroctví zřejmě nečetl. Postupně dokonce přechází ke klasickým tvrzením typu:"95% procent párů tohle a 30% tamto". Zřejmě pocit, že o vztazích ví všechno, sytí jeho bezbřehé vychloubání. Přitom, když si shrneme, že kniha neobsahuje žádná ověřená data a je to jen typologie, vycházející z jeho pozorování, není k němu důvod. Četla jsem to s myšlenkou, že bych knihu mohla doporučit některým klientům, ale to rozhodně neudělám.

21.09.2024 2 z 5

Zářit a nevyhořet Zářit a nevyhořet Iva Moravcová

Na knize jsou zajímavé příběhy úspěšných lidí o tom, jak zvládají náročný pracovní režim a udržují si energii. To, co tam píše autorka, je buď chronicky známé, nebo jsou tam dávno vyvrácené mýty (např. o tom, že převahu informací přijímáme neverbálně), případně věci, které nevyžadují odbornost, ale jen selský rozum. Chybí tam definice, co je to to vyhoření a z kontextu se vlastně ani nezdá, že autorka by to věděla. Ani ji nezmate, že osobnosti v knize mluví o tom, že většinu jejích pravidel nedodržují a taky se jim daří dobře. Nenutí ji to přemýšlet, jestli dodržování jejích postupů opravdu nějak ovlivňuje ne/vyhoření u jejích klientů. Zřejmě lidem pomáhá silná rada, co mají dělat. Takže ty tři hvězdy jsou za opravdu zajímavé osobnosti, které byly ochotné se vyjádřit.

18.09.2024 3 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Robert Bryndza

Knížka se mi líbila. Byla jsem zvědavá, jak to dopadne - jak to dopadne s vražedkyní. Co se mi tedy moc nelíbilo, bylo otřepané téma korupce a politiky. Otřepané je i téma zneužívání v dětských domovech. Erika hrozně bojovala, aby mohla případ vyšetřovat, ale vlastně celým svým počínáním potvrzovala, že je nespolehlivá a neřiditelná. Spíš jsem nechápala, že ji z případu nestáhli. Opět do celé knihy zasahovaly moc silné emoce a nelogická rozhodnutí.

13.09.2024 3 z 5

Jak se stát dobrým psychoterapeutem Jak se stát dobrým psychoterapeutem Zbyněk Vybíral

Dojmy mám rozporuplné. V první řadě je třeba říct, že je to poctivá knížka. Poctivá v tom smyslu, že si dal autor práci a všechny své názory podpořil názory jiných autorů. Je poznat, že bylo těžké respektovat všechny směry v psychoterapii, zohlednit nové názorové proudy (např. že psychoterapie je o spolupráci klienta a terapeuta) a tradiční a uznávané autory, kteří řeší, které metody nebo přístupy terapeuta jsou užitečné (nebo naopak). Někdy mi přišlo, že některé pojmy nejsou úplně přesně zachycené (např. aktivní naslouchání, předstírání hloupého psychoterapeuta...). Chvílemi jsem měla pocit rozporu, když na jednom místě bylo, aby byl psychoterapeut hlavně autentický, a pak vřelý, responsivní .... Musela jsem se usmát při vzpomínce na Watzlawicka. Velmi užitečná mi přišla kapitola o výzkumech, nevěděla jsem o termínu paraprofesionál. Závěrečná část knihy obecně mi přišla velmi podařená.

27.08.2024 4 z 5

Temná trilogie Temná trilogie Miroslav Žamboch

Když jsem začala číst, tak jsem si říkala, že válečníka číst nechci. Pak jsem si přečetla ještě stránku a ještě stránku a dočetla první část. Tak jsem zkusila tu další a najednou jsem byla na konci. Velmi to chytne, čte se to opravdu rychle. Autor se moc nezaobírá psychologií postav, je to hodně epické. Děje se toho opravdu hodně. Zaujaly mě komentáře níže. Když čtete skandinávské trilery, tak Vás drobná nelogičnost z míry nevyvede. Jen jsem nepochopila, kde skončilo to vysvobozování čarodějky.

09.08.2024 4 z 5

Nemusíš si ubližovat Nemusíš si ubližovat Sheri Van Dijk

Kniha nabízí praktickou aplikaci DBT. Je to divný mix mindfulness a KBT. Vzhledem k tomu, že KBT vychází z názoru, že když pochopíš své chování, můžeš ho kontrolovat, který považuji za nesmysl, tak jsem byla zvědavá, jak si autorka s touto problematikou poradila v rámci DBT. Nic moc. První část je věnovaná hlavně KBT. Jsou tam vyloženě návodné příběhy, jak se někdo cítil špatně, někdo jiný mu sdělil, že to řeší sebepoškozováním. Sice mu to přišlou divné, ale ve slabé chvíli to zkusil, a ono mu to pomohlo. Takovéhle příběhy pro mládež??? Vydržela jsem, části, která se věnuje mindfulness je výrazně lepší, i když prvky z KBT to trochu kazí. Moc hezké je cvičení laskavosti. Ale nad tím, že v jedné kapitole autorka popisuje, jak se vyhnout hodnocení, a o dvě kapitoly dál uvádí cvičení na rozeznání, co je a co není efektivní chování, mi zůstal rozum stát.
DBT je z mého pohledu směska, která lepí KBT k mindfulness, které fungovalo hezky i bez něj. Dokonce mám pocit, že v podání autorky ty její negativní sugesce a příběhy to mindgulness spíš poškozují.

18.05.2024 1 z 5