Kyri komentáře u knih
Přijde mi to jako velmi kvalitní publikace pro rodiče nebo učitele. Je to pečlivě vysvětlené, demonstrované na příkladech, kniha obsahuje cvičení (i když ta mi přijdou už trochu moc). Vybrala jsem si ji, protože jsem chtěla získat přehled o tom, co je respektující přístup ve výchově. To jsem dostala.
Obecně mám k tomuhle přístupu trochu otázky. V první řadě by mě potěšilo, kdyby v knize byl citovaný nějaký výzkum, který říká, že díky tomuto přístupu opravdu častěji vyrostou vyrovnanější dospělí, kteří se budou schopní uplatnit i ve světě práce. Myslím, že je to opravdu hezký a humánní přístup, ale nevím, jestli připravuje děti na svět dospělých. Navíc si nejsem zcela jistá, jestli je v běžném životě rodiny reálné ho plně uplatňovat... Další pochyba se týká přípravy do světa, který nevyznává vždy slušnost a komunikaci, ale často taky sílu a bezohlednost. Nevím, jestli dítě, které se nepotká s mocenským přístupem během dětství, bude na něco podobného dost připravené. V závěru knihy je úvaha o tom, že tento přístup vlastně podporuje demokracii. Já bych řekla spíš připravenost očekávat, že se ostatní budou chovat určitým způsobem. Ale zároveň mám obavu, jestli dítě, které bude takto vychované, bude taky schopné tu demokracii bránit i za cenu toho, že bude poslouchat příkazy, které nikdo nevysvětlí....
Překvapuje mě docela nízké hodnocení této knihy. Já ji hodnotím vysoko. Jen je potřeba přetrpět prvních asi 50 stran, kde se člověk dozví, jak je metoda nejlepší a pomůže všem - prostě komerční vsuvka. Potom je pěkně popsaná metoda, a to tak, že je člověk schopný podle toho i sám postupovat. Navíc autor popisuje i úskalí a relapsy, takže mi to přijde velmi komplexní. Autor zavádí vlastní termíny, ale když si místo neuplastické bolesti zaměníte jakýkoliv symptom, bude to taky fungovat. (knihu jsem četla v papírové podobě)
No... skoro 1200 stran je šílenství. Co bude příště? Apartní batůžek v ceně, protože to bude 2000 stran? Nedá se to vzít s sebou, když to položíte na stůl, musí se podložit, aby se kniha nelámala, o čtení v posteli už psala markulina711. A proč? Aby autorka mohla popsat výslech jednoho svědka na 10 stranách? Nejdřív se baví o tom, že se mají potkat, pak o tom, jak to zařídit, aby se potkali, pak o tom, jak to domluvili, pak o přípravě na schůzku, samozřejmě prostředí a všechny okolnosti na schůzce, co měl kdo na sobě, kdy si vzal převlek a kdy si ho sundal, kdo na koho myslel (Robin na Corma, nebo on na ni? ach!), jestli Corma bolela noha (určitě ano), pak záznam setkání, pak co si psali hlavní hrdinové na toto téma do zpráv a jaký z toho měli pocit. Bože!
Zápisy komunikace online jsem přeskakovala, podrobnosti jsem přeskakovala, dlouhé úvahy o pocitech jsem přeskakovala, vztahové věci jsem přeskakovala a nakonec jsem to s pocitem vyčerpání dočetla.
Mám spíš pocit jako po náročném úkolu, než že to byl zážitek, jaký bych si zopakovala.
Obsah průměrný. Napínavost nula. Zápletka průměr. Hrdina - netipla jsem ho, protože tam bylo tolik magorů, že jsem sotva tušila, kdo je kdo.
Velmi lehká kazuistická knížka. Autorka si vybrala opravdu "špeky", takže se divíte, s čím jí to ti klienti přicházejí. Trochu vadí, že má pořád potřebu do toho plést nějaké sociálně-politické otázky. Je to taky tak trochu experimentátorka. Neustále překračuje hranice, které jak ukazují i její zkušenosti, mají nějaký důvod. Je jasné, že psychoanalytická pravidla jsou hodně striktní (nebo byla? nevím), ale asi by dávalo větší smysl si udělat další výcvik a moct s klienty pracovat volněji, než pomlouvat supervizory, protože oni se těmi pravidly řídí. V poslední kazuistice ulítla jako terapeutka úplně mimo a začala se s klientkou kamarádit. Přijde mi dost mimo. Ale čte se to pěkně.
Námět z reality mi přišel zajímavý a dokreslení originální. Pachatele jsem sice tušila, ale celý kontext byl pěkně propracovaný. Moc mi nesedla milostná zápletka, protože paní mi sympatická nebyla ani trochu. Příběh by byl asi moc krátký, tak tam vyplnila prázdno. Za to, jak to dopadlo, jsem byla ráda.
Jde o pěknou, klidnou detektivku. Trochu mi vadí ten komunistický patos, ale když vidím rok narození autora, asi mu nic jiného nezbývalo. Naopak se mi líbily vtipné hlášky. Díky jinému času a kontextu je čtení i poměrně originální.
Někdo mi knížku přirovnal k těm, co psal Yalom. To myslím, že snad jen v tom, že jde o kazuistiky, jinak to spolu nemá nic společného. Autorka píše poměrně nezáživně a je tam spousta (pro mě) nerelevantních psychoanalytických úvah, s něčím se neztotožňuji (myslím, že terapeut by neměl proklamovat svůj světový názor a 14 let terapie už z principu nelze zvažovat jako možnou úspěšnou terapii, ale spíš jako osobní zrání). Dejme tomu, že je zajímavá tak 1/3 knihy, ale kdybych to nečetla vůbec, nechybělo by mi to.
Z knížky jsem moc nadšená nebyla. Odbíhala mi pozornost. Nelíbí se mi šikana člena týmu. Motiv k brutalitě vrahů jsem úplně nepochopila. Přišlo mi, že si autor vymyslel situaci a pak ji v průběhu knihy zkusil vyřešit. Je to celé takové nudné a kostrbaté. Jediné, co stojí za to, je prostředí. Další knihu od tohoto autora už v žádném případně číst nebudu.
Knihu jsem přečetla docela rychle. Brzy bylo jasné, kdo je hlavní zloun. Nejsem moc na příběhy o osudové lásce, za to ta hvězda dolů. Není to úplně typická kniha téhle autorky, je víc civilní, méně tajemná, ale taky tím pádem méně poutavá.
Kniha nabízí pro mě zatím jediný rozumný pohled na práci s traumatem u dětí. Autor provází velmi pomalu tím, jak se utvářel jeho názor. Kniha je velmi propracovaná, logická a zároveň lehká a čtivá. Zároveň je i zajímavá z hlediska publikovaný kazuistik. Za poslední dobu nejlepší odborná věc, co jsem četla.
Populárně naučná publikace s mnoha radami, jak se to má dělat správně. Určitě to pro někoho může být inspirací. Autor se zpočátku snaží vyvolat dojem na "evidence based" datech založené knihy. Vzhledem k tomu, že poukazuje na výzkumy, které nijak podrobněji nespecifikuje, a hlavně je necituje, mohou existovat a být validní, nebo taky ne. Většinu "vědeckých" fakt evidentně získal ve své "laboratoři", kde natáčí páry při hádce a následně odhaduje (tedy: "vědecky posuzuje"), jestli mají šanci na budoucnost. O sebenaplňujícím proroctví zřejmě nečetl. Postupně dokonce přechází ke klasickým tvrzením typu:"95% procent párů tohle a 30% tamto". Zřejmě pocit, že o vztazích ví všechno, sytí jeho bezbřehé vychloubání. Přitom, když si shrneme, že kniha neobsahuje žádná ověřená data a je to jen typologie, vycházející z jeho pozorování, není k němu důvod. Četla jsem to s myšlenkou, že bych knihu mohla doporučit některým klientům, ale to rozhodně neudělám.
Na knize jsou zajímavé příběhy úspěšných lidí o tom, jak zvládají náročný pracovní režim a udržují si energii. To, co tam píše autorka, je buď chronicky známé, nebo jsou tam dávno vyvrácené mýty (např. o tom, že převahu informací přijímáme neverbálně), případně věci, které nevyžadují odbornost, ale jen selský rozum. Chybí tam definice, co je to to vyhoření a z kontextu se vlastně ani nezdá, že autorka by to věděla. Ani ji nezmate, že osobnosti v knize mluví o tom, že většinu jejích pravidel nedodržují a taky se jim daří dobře. Nenutí ji to přemýšlet, jestli dodržování jejích postupů opravdu nějak ovlivňuje ne/vyhoření u jejích klientů. Zřejmě lidem pomáhá silná rada, co mají dělat. Takže ty tři hvězdy jsou za opravdu zajímavé osobnosti, které byly ochotné se vyjádřit.
Knížka se mi líbila. Byla jsem zvědavá, jak to dopadne - jak to dopadne s vražedkyní. Co se mi tedy moc nelíbilo, bylo otřepané téma korupce a politiky. Otřepané je i téma zneužívání v dětských domovech. Erika hrozně bojovala, aby mohla případ vyšetřovat, ale vlastně celým svým počínáním potvrzovala, že je nespolehlivá a neřiditelná. Spíš jsem nechápala, že ji z případu nestáhli. Opět do celé knihy zasahovaly moc silné emoce a nelogická rozhodnutí.
Ze začátku mě to zaujalo. Má to takový snový, nezvyklý ráz. Jenže postupně se to začne vléct. Autorčino probírání pocitů hlavních postav je otravné a nezajímavé. Nevím, jestli je to chyba autorky nebo překladatele, ale slovo maniak nepopisuje žádnou reálnou duševní poruchu. Čekala bych, že se aspoň trochu seznámí s problematikou, když v knize nechá vystupovat psychiatra. Přišlo mi to jako takové blábolení o blábolení.
Jde o velmi rozsáhlý sborník přednášek poměrně známých psychoterapeutů, vč. následné diskuse, z jedné konference. Dokázala jsem to přečíst tak, že jsem přeskakovala na místa, která mě zajímají (resp. psychoterapeuty, kteří mě zajímají). Nejpřínosnější pro měl byl závěr, kde jsou přednášky Rossiho, ale hlavně Zeiga. Tak ucelený a dobře promyšlený popis Ericksonovy práce jsem zatím nečetla. Jsou tam i výborné kazuistiky. Kvůli tomu stojí za to knížku projít a tohle přečíst.
Lehká detektivka, která se snadno a rychle čte. Občas jsou tam dost nelogické okamžiky, zejména tedy, jak zloun zvládl na motorce unést chlapce, který byl pár metrů od otce a taky poblíž psa, který zuřivě štěká na každého cizího člověka? To autor neřešil, já trochu ano. Hlavní detektiv dost nesympatický, ale vlastně uvěřitelný. Napínavé, dobře napsané. Neurazí, lehké čtení.
Dojmy mám rozporuplné. V první řadě je třeba říct, že je to poctivá knížka. Poctivá v tom smyslu, že si dal autor práci a všechny své názory podpořil názory jiných autorů. Je poznat, že bylo těžké respektovat všechny směry v psychoterapii, zohlednit nové názorové proudy (např. že psychoterapie je o spolupráci klienta a terapeuta) a tradiční a uznávané autory, kteří řeší, které metody nebo přístupy terapeuta jsou užitečné (nebo naopak). Někdy mi přišlo, že některé pojmy nejsou úplně přesně zachycené (např. aktivní naslouchání, předstírání hloupého psychoterapeuta...). Chvílemi jsem měla pocit rozporu, když na jednom místě bylo, aby byl psychoterapeut hlavně autentický, a pak vřelý, responsivní .... Musela jsem se usmát při vzpomínce na Watzlawicka. Velmi užitečná mi přišla kapitola o výzkumech, nevěděla jsem o termínu paraprofesionál. Závěrečná část knihy obecně mi přišla velmi podařená.
Moc se mi to líbilo. Líbil se mi styl, kdy se něco děje ve světě hrdinů (nebo spíš obětí) a zároveň na to nasedá, co se dozvídá vyšetřující tým. Nevěřila bych tomu, ale právě to zajistilo, že pro mě byl příběh zajímavý až do konce. Autorka má občas tendenci příběhy naplnit "tajemnem", což nakonec způsobilo, že jsem ji přestala číst, teď asi zase začnu.
Když jsem začala číst, tak jsem si říkala, že válečníka číst nechci. Pak jsem si přečetla ještě stránku a ještě stránku a dočetla první část. Tak jsem zkusila tu další a najednou jsem byla na konci. Velmi to chytne, čte se to opravdu rychle. Autor se moc nezaobírá psychologií postav, je to hodně epické. Děje se toho opravdu hodně. Zaujaly mě komentáře níže. Když čtete skandinávské trilery, tak Vás drobná nelogičnost z míry nevyvede. Jen jsem nepochopila, kde skončilo to vysvobozování čarodějky.
Z mého pohledu to není nejlepší kniha z této série, ale pořád velmi dobrá. Je to chytré a vtipné. Téma divadla mě tak moc nebaví, už mi to přišlo dlouhé, proto ta hvězda dolů. Analogie s vytvářením diskursu ve společnosti je mrazivě přesná.