Útěk
Peter May
Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život.... celý text
Přidat komentář
Peter May je sázka na jistotu. Spíš než detektivka je tohle takový román o vzpomínkách na dobu dospívání. Samozřejmě s nějakou zapeklitou zápletkou, která se rozmotá o mnoho let později. Děj je plynulý, akční, žádná prázdná místa. Je to poutavé a čtivé, tqk jak známe od autora.
Veliké překvapení, co ještě může napsat a čím může Peter May překvapit. Velmi působivá kniha o dlouholetém přátelství i o nevyřčených věcech, o vztazích v rodině i o snech mladých, touze vyrovnat se s minulostí u starších. Žádný ztracený čas při četbě, vřele doporučuji všem generacím.
Masterpiece opisu totalnej naivity a nezlomnej tuzby partie maturantov napriek vsetkym prekazkam odist do velkeho mesta, nejako sa uchytit a hudobne sa presadit - cele zasadene do roku 1965. Nechybaju velke kamaratstva, nedostatok penazi, triedne rozdiely, filozofia a LSD.
Paralelna linka z roku 2015 sa da povazovat za mix grotesky s detektivkou ktora nakoniec ramcuje cely pribeh a dava finalne vysvetlenie.
Obe linie pribehu sa pekne prelinaju a 2015 odhaluje detaily a skryte motivy 1965 linie.
Za mna vyborna knizka, druhy krat ju citam pomaly, s wikipediou a s mapou a velmi si to uzivam. Velka cast miest v knihe je realnych a Peter May len jemne ohyba realitu.
Tuto knihu bych ani nenazvala klasickou detektivkou, i když napětí a vypjatých okamžiků v ni bylo hodně. Čtveřice ještě nedospělých mladíků se z různých důvodů rozhodne utéct z domova do Londýna a prorazit v hudebním světě. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách a dal by se nazvat i psychologickým románem. Peter May je mistrem ve svém oboru a já jej mohu jen doporučit.
Dost smutné! Vzala jsem si na dovolenou, tak úplně oddechové čtení to nebylo, ale na druhou stranu opět skvěle vykreslený příběh s pěkným koncem.
Knihu jsem zhltnul jak jednohubku četla se velice dobře. Krásný příběh je pravda že Jacka jsem nesnášel za svoje detinské a lakomé chování plné žárlivosti. Takový spratek ale jinak druhá polovina knihy nabírala na rychlosti jak v současnosti tak v minulosti a autor krásně dokázal držet čtenáře v napětí jaký bude konec a celé rozuzleni. Jedna z lepších knih od autora
Kluci zdrhli do Londýna v touze dělat kariéru a zbořit hudební hitparády, ale prazvláštně se zasekli a stálo je to sen. O padesát let později, snad že zubatá klepe na dveře, pustí kostlivce ze skříně. Bob Dylan i John Lennon se objevili a zmizeli stejně rychle jako hudba, na kterou jsem se chytla a dostala knížku o dětské vzpouře.
Klasická čtivost té povedenější části Mayova díla se ani této knize upřít nedá. I když zase v zásadě nejde o detektivku v pravém slova smyslu, napětí z ní sálá, a vy se nedokážete odtrhnout od paradoxně nijak povedeného osudu party "kluků". Nejsilnější části, jak už to bývá, přicházejí v závěru knihy.
(SPOILER)
Peter May v tomto příběhu dokázal perfektně popsat naivitu a odhodlání vzdorných a nešťastných kluků, tu nevyzrálost a nemožnost přebít rozumem nerozvážnost a zbrklost, která je mladým vlastní….a právě tímhle mě kniha dostala.
“Lítost je strašná ztráta času. Nemůžeš vrátit to, co se už stalo.”
Uprimne jsem mel problem se do knihy zacist, prvni polovina se tahla, ale postupne zacinala mit kniha stale rychlejsi tempo a nemohl jsem prestat cist dalsi a dalsi kapitoly, protoze jsem chtel vedet, jak to dopadne. Ale celkove mi v teto knize asi chybely Hebridy :)
Hezká kniha, zajímavý příběh. Do cca do poloviny jsem se nemohla pořád začít, pak už jsem četla jedním dechem. Nelíbilo se mi tolik jako předchozí knihy autora a proto dávám o hvězdičku míň.
Nezaujalo, po cca pětině knihy jsem to odložila. Zdlouhlavé, nudné, neprobudilo to ve mně zvědavost, jak to bude dál. A ani atmosféra nic moc. Docela mě to mrzí, protože P. Maye mám přečteného skoro celého (české překlady) a jako autora ho mám velice ráda.
Peter May si s popularitou nezahrává. Drží se osvědčené směsi nostalgie, mírného napětí, skotské stopy a silné sociální kritiky.
Hezky se to čte (jako obvykle), ale… často jsem nespokojeně kroutil hlavou. Tak třeba základní motiv útěku z Glasgow do Londýna mi připadal jako bych z Ostravy odjel do Prahy a tím by veškerý kontakt na Ostravu a všechny příbuzné a známé byl nenávratně na 50 let ztracen? Nebo naivita, s níž obě výpravy (mladých i starých) probíhají, odpovídá věku 10 a 80 let místo 17 a 67, atd. I rozuzlení je krkolomné jak z kanadského televizního filmu.
Příjemné je pro mne u Maye pravidelné vzpomínání na léta šedesátá a velké kulturní bujení té doby, což jsem si prožíval sice dost opožděně, ale přece, a s autorovými hrdiny si to skoro vždy trochu zopáknu. Tentokrát jen taktak čtyřhvězdičkových 70 % (zatím na DK 410 hodnotících s průměrem 84 %).
…
Luke se zamyšleně poškrábal na bradě. „Je to zvláštní. Od šedesátého pátého se tady změnilo úplně všechno, ale vlastně nic, jestli víte, jak to myslím. V podstatě nic. Londýn pořád existuje ve stejné bublině. Pořád je to cizí země. Doslova městský stát poháněný finančnictvím, který nijak nedbá na to, co se děje ve zbytku země. Když žijete a pracujete tady, proč by vás mělo zajímat, co se děje jinde? Než ti zatracení Skotové začali vyhrožovat, že si zvolí nezávislost a připraví Londýn o zisky z prodeje ropy! Na cedulích je tady napsáno jenom Sever. A sever je místo na dovolenou, lov nebo rybaření. Nikdo nechce nic vědět o nezaměstnanosti, potravinových bankách a důchodcích žijících v chudobě.“
2/3 knížky jsem byl vyloženě nadšenej, tu na mě vykoukla zmínka o mých milovaných Beatles a Stones, jindy zas o mojí milované Audrey Hepburn, abych si na další stránce početl o Bethnal Green, tedy čtvrti, kde jsem bydlel při návštěvě Londýna... Do toho šedesátá léta, sex, drogy, rock'n'roll, útěk ze Skotska (tedy z mé úplně nejvíc nejmilovanější země). Takže euforie střídala euforii. Jenže... jenže v poslední třetině se ten příběh nějak podivně zlomil a moje nadšení jaksi opadlo. Navíc celý děj je takový... čitelný (tedy, víte, jak to myslím :-). Tudíž zatím nejslabší dílko Petera Maye, co jsem doposud četl (což ale pořád znamená nadprůměr s jinými, ne tak talentovanými autory).
Čtivá kniha. Nejvíc se mi líbily představy mladíků a pak osudy starších pánů, jak se za 50let člověk vyvine v někoho jiného se svým osudem.
Román o nenaplněných touhách a o rozhodující, ale často ošidné roli přátelství v našich životech. To jsem opsala z přebalu knihy. Záměrně. Je to totiž přesně o tom. A taky o lásce, odvaze, zklamání, ale i o strachu a zbabělosti a o tom, co se v nás navždy změní, když jim podlehneme v nesprávnou, avšak rozhodující chvíli. No, povedlo se mi poněkud kostrbaté souvětí, takže to zkusím zjednodušit. Báječný román o životě, jak moc někdy bolí ho žít a jak je důležité zůstat i přes tu bolest naživu. I přestože jak zpívají Rolling Stones na svém albu Let It Bleed vydaném v roce 1969, vždycky nemůžete dostat co chcete.
"Ti, kdo byli spatření při tanci, byli považováni za blázny těmi, kdo neslyšeli hudbu."
Autorovy další knížky
2013 | Skála |
2014 | Muž z ostrova Lewis |
2015 | Pán ohně |
2015 | Výjimeční lidé |
2014 | Šachové figurky |
Tento autor nezklame. Poutavý příběh vyprávěný ve dvou časových rovinách, dobře popsané postavy a ještě se toho spoustu dozvíte o životě ve Skotsku a Anglii v 60tých letech.