Lily101 Lily101 komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

“Mají-li se v povaze člověka projevit skutečně výjimečné vlastnosti, musíme mít štěstí dlouhá léta pozorovat,co ten člověk dělá. Není-li v jeho práci ani stopa po sobectví, je-li myšlenka, řídící jeho činnost, bezpříkladně ušlechtilá a je naprosto jasné, že nejen nehledal nikde odměnu, ale dokonce zanechal na světě i viditelné stopy, ocitáme se-bez nebezpečí, že se zmýlíme-před člověkem výjimečného charakteru.” (str. 7 dané knihy)

Za mě, o lásce k přírodě si ráda počtu, ale jinak teda zklamání. Takové příliš povrchně popsané, dnes již-troufám si říct-“vyčpělé” a kromě výše citovaného textu se žádný postřeh k zamyšlení neobjevil. Kniha ve mně nezanechala vůbec nic, což mě mrzí, protože jsem dle některých níže uvedených “recenzí” a navnazujícího úvodu textu(viz výše citovaná pasáž) čekala pravý opak. Nevím proč, ale mám trochu pochybnosti u nesobeckosti jednání muže v knize, protože svět není černobílý a text povídky mi připadá příliš plytký bez jakékoli hloubky, takže bych si nedovolila tak brzy jinou osobu “hodnotit” či “soudit” její jednání.

Vesměs se jedná o prostý popis, což lze s ohledem na důvod
(zadání tématu vydavatelem časopisu Reader ´s Digest) vzniku textu i pochopit, ale rozhodně ne vzít v potaz při hodnocení.

13.03.2019 2 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Příjemný únik ze starostí všedního dne. Moc se mi líbila rádoby odbornost (viz poměrně propracované citáty u komentáře B. Brumbála) a jsem nadšená, jak se dokázalo udělat z knihy, jež ve své podstatě je realitě na hony vzdálená (i když co my víme, ťuk ťuk), něco snadně uvěřitelného. Zamyslela jsem se nad tím a nevím, zda bych toho byla schopna :-), protože bych získávala pocit, že "balamutím" své čtenáře, ale zde je to na místě (svět Harryho Pottera).

Nemůžu se ale "přinutit" dát plný počet hvězdiček, neboť mám pocit, že by to nebylo fér vůči jiným knihám, jež jsem doposud plný počet dala. Kniha je velice útlá a ačkoliv plyne část (nebo plná výše) výdělku ze zakoupení knihy na charitaivní účely, což je super, připadá mi cena k 7 "bajkám" poměrně neadekvátní. U první "bajky" mi připadal komentář B. Brumbála neúměrně dlouhý a nezáživný, ale pak už to bylo o mnoho lepší. Někdy se možná vysvětluje nad nutnou míru, ale aspoň si je čtenář vědom, co si má z příběhu dovodit a hlavně to přičítám možné snaze autorky přizpůsobit četbu mladším čtenářům.

09.03.2019 4 z 5

Zbavte se nepořádku s feng-šuej Zbavte se nepořádku s feng-šuej Karen Kingston

Kniha, která Vás dokáže přinutit se vrhnout se do úklidu. S radostí a vervou. Byla jsem už dost motivována videem na youtube (jedné youtuberky), jež jsem viděla v lednu a způsobilo ve mně tak silnou odezvu, že se každá věc, na kterou jsem se jen podívala třásla strachy, co s ní bude (a pak, že youtube je vždy jen ztráta času-NE).

Tato kniha mě však "nakopla" svým energickým přístupem ke komplexnějšímu třídění věcí (a možná proto jsem ji četla "tak dlouho").Moc se mi líbily kapitoly věnované zdraví, ať již fyzickému (byť není to záměrně trošku přikrášlené?), tak psychickému. Jakožto člověk nepolíbený feng šuej jsem byla poznámkami o této problematice inspirována a věřím, že na tom něco bude, ale všeho s mírou. Někde v prostředku knihy jsem měla pocit, že je text zbytečně rozvleklý a proto ubírám hvězdičku.

04.03.2019 4 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

Zajímavý námět, od kterého se místy nebudete chtít odtrhnout. Navzdory tomu, že se sem tam vyskytují "hluché" místa (nadbytečné až lehce nudné pasáže), Vás kniha pohltí natolik, až místy budete číst s otevřenou pusou á la už dlouho jsem nepřečetla knihu tak rychle, jako tuto. Zvratů se v knize vyskytuje víc než dost (některé předvídatelné, jiné nikoli), takže si jistě přijdete na své. Někdy se hlavní protagonistka chová inteligentně, jindy nikoli (SPOILER: např. když chce darovat vysoce ceněný pozemek lidem, před kterými ji všichni varují, kvůli jediné informaci, kterou ji stejně neposkytnou-chápu, že byla zoufalá, ale i tak). Rovněž mi min. jedna věc v knize nesedí (SPOILER: To se u uzavírání pracovní smlouvy v Americe nezapisuje rodné číslo nebo nějaký jiný identifikační údaj, na základě kterého by pak logicky bylo možné zjistit úřední jméno a příjmení zaměstnance?). Tolik tedy k hodnocení, ale i přes výše uvedené knihu doporučuji :-)!

01.03.2019 4 z 5

Požární kniha Požární kniha Božena Správcová

“Kniha pro statečné,
pro ty, kteří vydrží nerozumět.”(str.1)

Jedním slovem zvláštní. Z počátku zdánlivě nesourodý obsah, jež se v průběhu četby “usadí” a začíná dávat smysl. Jediné, co bych vytkla, je místy vulgární text(asi kvůli přiblížení mužského čtenářstva, což asi splnilo svůj účel-soudě dle komentářů a hodnocení). S ohledem na vulgaritu (nebylo jí zrovna málo) odebírám půl hvězdičky, a normálně bych dala celkově čtyři (fakt mě to trochu pohoršilo), ale zohledňuji fakt, že se jednalo vlastně o experiment paní Správcové, který se nebývale povedl.

P.S.-Poezie je zasazená místně do hlavního města Prahy, což tedy, kvůli objektivitě, ve mně vyvolává sympatie, protože k Praze, ačkoliv jsem v ní nikdy nebydlela, mám positivní vztah, leč tato skutečnost není zohledněna v hodnocení.

27.02.2019 5 z 5

Buďte štastní i v těžkých dobách Buďte štastní i v těžkých dobách Andrew Matthews

Kniha, která Vám opravdu pomůže, i když si neprocházíte těžkým obdobím. Doporučuji číst “blokově”, nikoli naráz. Některé příběhy mi připadaly jako hodně nešikovně napsané, protože si buď v jistých dílčích částech protiřečily (Jennyin příběh-str. 141-143, především mám za to, že vzdělávací systém v USA funguje jinak a tedy v 15letech nelze jít na vysokou, pokud není úspěšně absolvovaná maturita, která se v 15rozhodně nedělá,..-asi ne úplně povedená snaha překladatele neplést čtenáře jiným vzdělávacím systémem?), takže dávám 4hvězdičky. Vzhledem k opravdové motivaci, jež Vám kniha poskytne přidávám půlhvězdičky, takže zaokrouhleně plný počet :-)!

27.02.2019 5 z 5

Moje nejmilejší kočičí historky Moje nejmilejší kočičí historky James Herriot (p)

Knížku měl v knihovničce příbuzný, kterou dostal darem(dodnes ji nepřečetl, tak mi ji ochotně zapůjčil). Mě oslovila až v momentě, kdy jsem měla tu čest, dle slov v knize užitých, být "adoptována kočičkou". Do té doby jsem měla o kočkách a kocourech jisté mínění (ve své podstatě spíš na základě obecných faktů než vlastních zkušeností), jež se ale zkušeností změnilo. Knížka zahřeje u srdce milovníky zvířátek, ale především, dle mého skromného názoru, osloví ty čtenáře, kteří s kočkami/kocoury mají pozitivní zkušenosti :-).

P.S.-Nenašla jsem na knížce nic, co by stálo za vytknutí, což je co říct :-)!!

25.02.2019 5 z 5

Já, Jůtuber Já, Jůtuber Tereza Hodanová

Tato kniha se ke mně dostala v době, kdy je již youtube zahlcený videi. První část mi přijde ve stylu deníku Adriana Molea, která se těší velké oblibě, takže jsem překvapená, jak špatné hodnocení si tato kniha vysloužila.

Z první části knihy jsem také (spíš nemile) překvapená. Prostě kopie Adriana Molea v méně čtivé verzi plná pojmů, které již známe, ale pár ne tak známých, takže to hodnotím vcelku pozitivně. Tipy, které jsou hodně povrchní a napadlo by to člověka samo min. kdyby se tedy již rozhodl zkusit své štěstí také, ale na druhou stranu je to knížka pro cílovou skupinu, kam nespadám, a současně proč radit potenciální budoucí konkurenci?

Nejvíc jsem se těšila na Gabrielle Hecl, jež jsem jako jednu z prvních na českém youtube objevila. Tak jsem si nostalgicky chtěla pustit jakékoli z jejích videí a jaké bylo mé zklamání, že si kanál zrušila. A rovněž jsem se v rozhovoru s ní obsaženém v knize ujistila, že je opravdu těžké prorazit ve světě youtube, i když jste zajímavá osobnost.

P.S.- Natolik mi vadilo označení "jůtuber" místo "youtuber", až se to bohužel musí projevit na hodnocení, protože představa, že to čtou mladší čtenáři a pak někam (např. do slohové práce) napíší výše uvedené slovo, mi stojí vlasy na hlavě.

23.02.2019 3 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Komiks nebyl špatný, ale opět už jsem se nezasmála tak, jako napoprvé. Nechci to úplně dávat autorce k tíži, neb nelze pořád produkovat 100% vtipné "minipříběhy". "Tvorba ve 21. století" se mi vcelku líbila (koneckonců by se dala vztáhnout i na spisovatele, což může být některým uživatelům či návštěvníkům této webové stránky bližší), leč bych možná drobet zvětšila písmo v této části knížky, bylo-li by to možné :-).

22.02.2019 4 z 5

Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Nicole Staudinger

Absolutní nadšení. Zajímavé a věřím, že každého dokáže kniha obohatit, ať již více či méně.

22.02.2019 5 z 5

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

"Dospělost je mýtus" byla vtipnější a dynamičtější, avšak věřím, že napsat druhou knihu s ještě vyšší (či alespoň srovnatelnou) laťkou je náročné, leč já zase nemůžu hodnotit obě knížky plným počtem bodů, protože tam rozdíl prostě je. Zasmála jsem se, ale už ne tak moc jako u prvního dílu. Delší průvodní text v druhé části k následnému komiksu mi až tak nevadil, chápu záměr autorky. Obecný postřeh: Knížka se již začíná zaměřovat na specifické problémy (sociální úzkost, kočky,..), jež rozvíjí na vícero stránkách, tudíž si z mého úhlu pohledu buduje užší čtenářský okruh.

22.02.2019 4 z 5

Lagom - tajemství spokojeného života Lagom - tajemství spokojeného života Niki Brantmark

Dlouho jsem se knihám v oněch specifických obalech vyhýbala a nejspíš zbytečně. K této knize jsem se dostala ve správný čas, čili vyčerpaná po náročném zkouškovém období, kdy i vstaní z postele představovalo problém a potřeba spát méně než 8hodin či rovných 8hodin se zdála být nemožná. V tom mi kniha asi dokázala pomoci. Nádherné obrázky byly potěšením pro oči a možná i inspirací pro vlastní fotky v budoucnu. Samozřejmě některé informace jsou již známé, ale překvapilo mě, jak máme ne zrovna málo věcí či činností společných se Švédy (např. zouvání bot v předsíni) a některé zase naopak s Brity. Našlo by se ale pár drobností, které mi úplně nesedly a poměrně se nakumulovaly, takže celkově hodnotím **** a půl hvězdičkami,leč půl hvězdičky udělovat nelze, tudíž zaokrouhluji na ***** a doporučuji všem lidem, kteří jsou (či v nedávné minulosti byli) zahlceni prací, školou či jinými povinnostmi a sotva popadají dech. Tato kniha Vám pomůže znovu se nadechnout.

20.02.2019 5 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Kdo by byl býval řekl, že komiks v dospělosti může být tak humorný a možná i něco ve čtenáři zanechat?

19.02.2019 5 z 5

Civilní proces: Obecná část a sporné řízení Civilní proces: Obecná část a sporné řízení Renáta Šínová

Z hlediska objektivity se vyjádřím pouze stručně (a bez hodnocení). Učebnicový výklad, který by možná napomohl lidem, koukajícím na jistý nejmenovaný seriál, k tomu, že jednání před soudem vypadá trochu jinak než v onom seriálu, přičemž neznalost v žádném případě nepřisuzuji k tíži divákům, ale spíš scénáristovi či scénáristům. A naopak existuje jiný seriál ze soudního prostředí, který byl natočen také v ČR a je hodnověrnější.

Čeká-li Vás soud ve věci soukromoprávní, pak se domnívám, že toto nebude špatná volba, leč je nutno brát v zřetel, že se nejedná o knihu, jež se bude číst sama (alespoň ne vždy).

07.12.2018

Za mně bohužel obrovské zklamání. Na to, jak z počátku kniha měla dle mého názoru obrovský potenciál z hlediska námětu (problém v rovině IT, etiky, biologie/neurologie/ a práva/zásah do tělesné integrity/), tak končí absolutně trapně plytkou love story.

Věk autora v době sepsání knihy odpovídá hlavnímu protagonistovi (možnost autobiografických prvků). SPOILER (celý zbytek tohoto odstavce): Hlavní protagonista se chová arogantně, ženy jsou vykresleny jako pouhý objekt chtíče, přičemž jinou funkci v knize (kromě "tlusté dívky", jež ho provází podzemím) nemají a na konci každé z nich zalže (slíbí něco, čemu nemůže dostát) a zbaběle uteče. Proto chápu, proč mimo jiné do tůně neskočil(náhlá a silná láska u hrdiny v knize líčená mi připadá ne příliš uvěřitelná vzhledem k jeho předchozímu způsobu života, ale mohl procitnout); měl by problém dostát slovu daném oběma ženám. Bohužel milostný trojúhelník je u Murakamiho častý.

Na 499 stranách místy nadbytečné popisy a opravdové zklamání, jak z opakování námětů z jiných autorových knih. SPOILER: Dále mi vadí vykreslení autora, jak mladé holky skáčou do lože hlavní postavě samy a podbízejí se, ať už to mají za úplatu či ne. K tomu mě napadá, leč nechci nikoho bez důvodu osočit, zda si tím autor něco nedokazuje (např. že po pětatřicítce život nekončí-dle mého skromného názoru opravdu nekončí). V „Norském dřevu“ postavě, která je o pouhý rok starší než on sám, vkládá opakovaně do úst: „Jsem stará paní.“ KONEC SPOILERU: Zastávám názor, že po třicítce je člověk stále mladý, avšak oproti dvacetiletým, již zkušený/zkušenější, asi proto mě to lehce dráždí. Navíc mě absolutně nezajímá, zda hlavní postava vyprázdnila močový měchýř či ne, příp. kolikrát, což ve mně vyvolává otázku, zda by se nějaký třicátník (=mladý člověk) takovou věcí vůbec zabýval.

Dle výkladů, popisu a doslovu ke knize má být toto dílo o profesním selháním hrdiny. Bála jsem se, co se mu přihodí a na konci má znovu zasáhnout rána osudu pro hlavního hrdinu. Jestli to má být volba, která je na posledních stránkách knihy, tak mám za to, že svobodné rozhodnutí mezi dvěma alternativami nejsou nijak dramatické, či snad „pošklebování“ autora nad onou 35-letou postavou muže.

Shrnuto a podtrženo: dávám dvě hvězdičky za úsilí, které do knihy autor vložil

18.11.2018 2 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Čtvrtá česky vydaná kniha pana Murakamiho, má čtvrtá čtená kniha od autora. Zvláštní atmosféra provázející celý příběh možná za podpory místy velice specifického stylu psaní- á la „pohled kamery“, který mě osobně oslovil svou originalitou a pestrým popisem reality, o němž bych neřekla, že lze tímto způsobem zachytit, to vše podkreslené hudbou. Dokonce žádné výjevy ryze perverzního stylu na rozdíl od knihy „Norské dřevo“.

Jediná věc k vytknutí je závěr, za nějž nakonec musím ubrat hvězdičku, protože takové zakončení ve mně nezanechalo, např. ve srovnání s knihou „Norské dřevo“, nic než krátké zamyšlení. Za pomocí opravdu kvalitního doslovu, jejž doporučuji po poslední stránce novely „Afterdark“ přečíst, neboť stručně a poutavě některé souvislosti spjaté s knihou doplní, příp. i lehce poodkryje komparaci s jinými-v té době dosud vydanými-knihami pana Murakamiho bez toho, aby to na čtenáře působilo únavným či příliš poučným dojmem. Tímto za výše uvedené děkuji panu Tomáši Jurkovičovi. Tak skvělý doslov jsem bohužel (minimálně za poslední měsíc /to jest od 3. října do dnešního dne/) nečetla.

03.11.2018 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Velice zajímavá skupina vrstevníků z hlediska myšlení a osobností (trošku mě to vrací ke knize:„Spisovatelství jako povolání“ od pana Mukaramiho, dále jen „autobiografie“, kde se o výběru postav píše). Po přečtení ve mně jím napsaná kniha něco zanechala, ale nedokáži popsat, co přesně to je, což mi připomíná část knihy, kdy hlavní protagonista cítí, jak z Hacumi vnitřně něco vyzařuje a až po více než 10letech je schopen sdělit, co to tenkrát bylo.

Oblíbila jsem si styl autora, ale vadí mi-dle mého názoru-hodně perverzních částí textu. Chápu, že autor byl v době psaní v produktivním věku (snad jej neurazím, když napíši konkrétní věk: 38 let) a je mužem, ale sám v „autobiografii“ píše, že považuje své čtenáře za bystré a tak některé věci neobjasňuje, přičemž aplikace výše uvedeného by v těchto situacích vůbec neuškodila, ba naopak byla přínosná a věřím, že by si čtenáři napříč celým spektrem nyní žijících generací na Zemi čtoucích „Norské dřevo“ z jedné věty dokázali dovodit, co se asi dělo dál. Naopak mi chybělo vysvětlení z náhlého vyvození závěru na str. 12 (cituji: „Naoko mě nikdy neměla ráda.“), kde nejspíš autor předpokládal, že čtenář pochopí. Opravdu by mě zajímalo, z čeho hlavní protagonista tak soudí, ale to pravděpodobně pochopím, až budu starší. SPOILER: Snad i proto jsem očekávala napojení závěru na úplný začátek knihy z hlediska ujednocení času a podloženým faktem, z čeho hypotéza vyplývá, ovšem volba zakončení je výsada spisovatele, což respektuji. Závěr mě zklamal i z vyvinutí situace mezi Reiko a hlavní postavou, přesně z něčeho takového jsem měla obavu.

Po přečtení poslední stránky samotného textu (nikoli doslovu) doporučuji znovu přečíst prvních pár stran novely. Kniha je pojmenována podle písničky od Beatles. Mi osobně více k celému příběhu (zpětně bezprostředně po dokončení čtení) sedí píseň „Yesterday“, a to, jak lehce sentimentální melodií, přičemž sentiment v hudbě se Naoko líbil (viz strana 293), tak i textem, ale jako název knihy by nejspíš nezněl tak dobře jako „Norské dřevo“.

Resumé: Přílišný a místy hodně nadbytečný popis jistých "scén" mi vadil, dokonce tak, až jsem je musela přeskakovat, za což musím ubrat hvězdičku. Celý příběh měl něco do sebe a připadá mi natolik silný, až mi nezbývá-po zvážení-dát 4/5 hvězdiček.

30.10.2018 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Doporučuji napřed přečíst doslov, neboť povídky pojí pouze časové hledisko (postavy jednotlivých příběhů se nacházejí ve stejné době), nikoli to, že by se osudy protagonistů mohly protnout. Spoiler: protnutí nehrozí!

Četla jsem se skoro zatajeným dechem. Některé povídky mě v něčem šokovaly (např. závěr u "Krajina s žehličkou", nebo někdy místy přílišná sexuální otevřenost ve smyslu nazývání věcí pravými jmény a jednoznačnosti psaného, snad kvůli možným potenciálním pochybám čtenáře, spíš dané asi stylem psaní).

21.10.2018 4 z 5

Město K.:  Franz Kafka & Praha Město K.: Franz Kafka & Praha kolektiv autorů

Kniha sama o sobě skvělá. Doporučuji čtenářům, kteří mají o životě Franze Kafky určité povědomí (např. četli některou z dosud vydaných biografií této osobnosti); nebude to ztráta času, jakkoli si myslíte, že pana doktora Kafku znáte. Některé vědomosti se Vám prohloubí o pochopení něčeho ještě hlubšího, co byste si bývali nebyli vůbec spojili dohromady, což je nejspíš dané i četností fotografií v dobré kvalitě, jež je v naprosté harmonii s probíranými tématy. Jedinou výtku bych měla k textům v samotném závěru knihy, kdy se vícero lidí (nejspíše odborníků) písemně vyjadřuje o určitých tématech v souvislosti s životem pana doktora Kafky, leč v nich cítím odstup (převážně časový), lehkou suchopárnost a přílišnou obecnost s ohledem na problematiku, které se celá kniha věnuje.

Průměrem tedy hodnotím knihu ****, a to se zohledněním skutečnosti, že samotná odborná pojednání na konci knihy není nikdo povinen číst (při absenci v této větě vytknutého bych udělila plný počet hvězdiček)!

20.10.2018 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Zvláštní kniha. Od autora jsem zatím četla jednu krátkou knížku a v brzké době plánuji rozšíření mých obzorů o něco dalšího z jeho tvorby. Neztotožňuji se úplně se vším, co autor napsal (př. strana 210-211, kde se pojednává o důvodu čtení knih od pana Mukaramiho po revoluci v celé řadě zemí v Evropě roku 1989), avšak bylo by divnější, kdyby tomu bylo naopak a ruku na srdce, většinou to nejsou skutečnosti extrémně podstatné. Jak již píší recenzenti přede mnou, k pochopení díla je důležité přečíst si doslov a možná bych ho v tomto případě zcela výjimečně doporučila přečíst jako první, min. poslední větu prvního odstavce hned na straně, kde doslov začíná (konkrétně strana 219).

Upozornění: Vážení potenciální čtenáři, neočekávejte od této knihy oddechovou četbu do vlaku (to jest knihu extrémně čtivou) či možnou četbu, kterou se dá přečíst v kuse za váš běžně strávený čas nad knihou obdobného rozsahu. Nedá (!), spíš počítejte, že budete číst etapově.

15.10.2018 3 z 5