Lolila Lolila komentáře u knih

Člověk se nerodí pro válku II Člověk se nerodí pro válku II Konstantin Simonov (p)

Vojnový román, ktorý poukazuje cez obyčajných ľudí a ich osudy na krutosť nielen v časoch vojny, ale aj v rokoch pred napadnutím Sovietskeho zväzu. V príbehu sa stretnete s odvážnymi mužmi a ženami, ale tiež so zbabelcami, špekulantmi. Nezobrazuje len hrdinstvo jednotlivcov, ale aj chyby, ktorých sa dopustili a nebolo ich málo. Dosť odvážny román, keďže kritika Stalina a jeho rozhodnutí nebola prípustná.

18.05.2023 5 z 5

Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Marcel Proust

Náročné a pomalé čítanie. Chce to úplné sústredenie na text, hlavne zo začiatku, kým sa čitateľ neprispôsobí autorovmu písaniu. Vnímanie autorových myšlienok a spomienok nie je vôbec jednoduché, ale aj napriek tomu ma román zaujal. Je to čítanie na dlho, ale (pravdepodobne pomaly) prelúskam sa Proustovým strateným časom (aspoň sa o to pokúsim):-).

27.02.2023 5 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Kniha ponúka rôzne verzie o páde Gondolinu s vysvetlivkami ako sa príbeh vyvíjal. Tiež je doplnená krásnymi kresbami:-).
Je to Tolkien, je to srdcovka:-)

26.01.2023 5 z 5

Nové jaro Nové jaro Robert Jordan (p)

Po prečítaní celej série som sa vrátila k "nultej" časti.:-) Podrobne opisuje život v Bielej veži, vysvetľuje vzťahy medzi Aes Sedai,... Dej začal byť akčnejší až niekde v druhej polovici a koniec bol veľmi rýchly. Možno som aj rada, že som túto časť nečítala ako prvú, asi by som postavy z tejto časti vnímala v inom svetle.

23.11.2022 4 z 5

Skrotenie kráľovnej Skrotenie kráľovnej Philippa Gregory

Sériu uzatvára príbeh o poslednej z manželiek Henricha VIII. Kráľ je už chorý a starý, intriguje, manipuluje.... a je nebezpečný.
Obdobie Tudorovcov je nekonečná téma pre spisovateľov, napísaná rôznymi spôsobmi, ale stále zaujímavá.

14.09.2022 4 z 5

Tri sestry, tri kráľovné Tri sestry, tri kráľovné Philippa Gregory

Zaujímavý príbeh zameraný hlavne na Margarétu, škótsku kráľovnú. Spisovateľka ju vykreslila viac v negatívnom svetle ako závistlivú, pyšnú, dosť protivnú a tým aj nesympatickú osobu. Či bola naozaj taká, je asi ťažké zistiť, ale príbeh z obdobia Tudorovcov ma zaujal. Vykresľuje hlavne život kráľovien, ich "miesto" na dvore po boku kráľov. Myslím si, že nie je čo závidieť:-).

02.08.2022 5 z 5

Štvanice na orly Štvanice na orly Ben Kane

Ďalší diel opäť výborný. Napínavé, akčné, historické, pútavo napísané do poslednej strany:-) Určite odporúčam.

22.06.2022 5 z 5

Dedičstvo Boleynovcov Dedičstvo Boleynovcov Philippa Gregory

V tretej časti sa prelínajú osudy troch postáv - Anna Clevska, Katarína Howardová a Jana Boleynová. Opäť pútavo napísané, aj keď viac červená knižnica ako historická literatúra:-). Ale román sa čítal dobre. Také nenáročné oddychové čítanie.

23.05.2022 4 z 5

Oheň z nebes Oheň z nebes Robert Jordan (p)

Hon na Draka pokračuje.... Skvelé fantasy - veľa postáv, miest, klanov, temnota, viac dejových línií,... monumentálne. Som veľmi zvedavá aký bude seriál, ktorý sa natáča v Čechách.

27.09.2021 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Príbeh je priamočiary, jednoduchý a záver predvídateľný. Ale len King dokáže z obyčajného príbehu urobiť niečo viac:-) Prerod človeka, ktorý pracuje, býva x-rokov vo svojom dome, má rodinu...na človeka, ktorý všetko stratil (aj keď z časti aj svojím pričinením) a mení sa na "psychopata". Začne žiť len pre pomstu....

26.04.2021 4 z 5

Aréna Aréna Simon Scarrow

Príbeh odohrávajúci sa pred sériou Cato, spoznávame Macra, ktorý čaká na povýšenie na centuriona. Ale samozrejme nič nie je zadarmo a naši známy cisársky poradcovia zasahujú a vydierajú. Hlavným hrdinom je Mark Valerius Pavo, bývalý tribún, ktorý za trest skončil medzi gladiátormi. Jediným cieľom Pava je zabiť gladiátora, ktorý zabil v aréne jeho otca. Zaujímavé prostredie gladiátorov, boje na život a na smrť, vratká priazeň mocných Ríma a tiež divákov, intrigy, .... Určite odporúčam všetkým, ktorým sa páči séria Cato.:-)

19.02.2021 5 z 5

Den císařů Den císařů Simon Scarrow

Tentokrát sa dej odohráva v Ríme, v čase, keď sa stal cisárom Nero. Intrigy, politika, neustále boje o moc, .... Cato a Macro sú vtiahnutí do centra tohto celého boja medzi stúpencami Nera a Britannica bezohľadnými metódami.
Dobrodružné, akčné, zamotané, prekvapivé,..... a stále veľmi dobré čítanie:-).

29.01.2021 5 z 5

Anglický zabiják Anglický zabiják Daniel Silva

Napínavé, zaujímavé, .... až do konca. Autorovi sa podarilo vytvoriť zaujímavú, sympatickú hlavnú postavu. Určite postupne prečítam ďalšie časti.

19.12.2020 5 z 5

Sršeň létá v noci Sršeň létá v noci Ken Follett

Veľmi dobre napísaný vojnový román odohrávajúci sa v Dánsku. História spojená s fikciou, niekedy som mala pocit, že je až neuveriteľné ako sa hlavný hrdina dostal zo všetkých problémov. Ale určite stojí za prečítanie.

14.12.2020 4 z 5

Spící agent Spící agent Daniel Silva

To je prvá kniha od tohto autora, ktorú som prečítala a určite nebude posledná. Veľmi dobrý špionážny román z vojnového obdobia, kde nechýba napätie, dráma, tajomstvá, obete v mene vyššieho dobra a tiež ukážka ako sa "pracuje" vo svete špiónov.

17.09.2020 5 z 5

Elixír mládí Elixír mládí Tess Gerritsen

Bola som zvedavá na knihy, ktoré napísala spisovateľka pred sériou s Jane a Maurou. Vidno, že táto patrí medzi jej prvé, ale je to veľmi dobre napísaný thriller o genetických pokusoch. Zaujímavá téma, napínavé. Stojí za prečítanie.

24.08.2020 4 z 5

Obchod s orgány Obchod s orgány Tess Gerritsen

Opäť skvelá kniha z lekárskeho prostredia - mrazivé, napínavé až do konca. Jednoducho Tess Gerritsen vie písať.

11.03.2020 5 z 5

Střet civilizací Střet civilizací Samuel Phillips Huntington

Na prečítanie tejto knihy potrebujete čas, núti vás zamyslieť sa. Huntington sa nezameriava na politické, ideologické alebo ekonomické rozdiely, ale opisuje osem základných civilizácií, ich kultúru, náboženstvo, správanie, procesy pôsobiace medzi jednotlivými civilizáciami, príčiny ich vzájomných a stále sa opakujúcich sporov, hlavne konflikty, ktoré môžu vzniknúť práve na civilizačných zlomoch.....
Dnes už vieme, že niektoré jeho predpovede sa dejú, ale len čas ukáže do akej miery sa stanú skutočnosťou, a čo zostane len na úrovní teórie.

03.12.2019 5 z 5

První muž Říma První muž Říma Colleen McCullough

Vynikajúci román z antického Ríma.
Náhodou som objavila na databáze túto sériu a zaujalo ma vysoké hodnotenie. Zaslúžené.
Perfektne opísaný systém fungovania rímskeho štátu, každý mal vyčlenené miesto v republike, čo musel mať, do akej triedy patriť, čo urobiť, aby sa mohol dostať na vyššie miesta,.... Jednoducho veľa detailov, veľa histórie. Tiež výborne spracované charaktery postáv, ich správanie, povaha, vzťahy, dialógy.... Určite odporúčam všetkým, ktorí majú radi historické romány, v tomto prípade staroveký Rím.

14.10.2019 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Jednoducho výborné. Príbeh pokračuje a my môžeme ďalej sledovať osudy Beneša a Wolframa na pozadí historických udalostí. Sú to zaujímavé, sympatické postavy, rytieri so cťou, ktorí chránia svoje rodiny. Páči sa mi autorov štýl písania.

18.01.2019 5 z 5