Maniki Maniki komentáře u knih

Umění v krvi Umění v krvi Bonnie MacBird

Zápletce se nedá nic vytknout. Je svižná, má hlavu a patu a není přehnaně složitá ani moc primitivní.
Ovšem první věcí, která mi hned na začátku knihy vlepila facku do tváře, bylo chování postav. Jako by autorka naprosto ignorovala to, že je děj zasazený do Anglie 19. století. Postavy se chovají a mluví jako z 21. století, není tu ani náznak atmosféry tehdejšího Londýna nebo Paříže. V rozhovorech (a teď nevím, jestli jde o chybu autorky či překladatelky) se občas najdou slova, která se prostě do dané situace naprosto nehodí a u několika situací mě jejich neuvěřitelnost až rozesmála.
Pak tu máme povahu samotného Sherlocka Holmese. Z něj se nám tady najednou stává citlivý muž. Tu zahoří láskou k mladé dámě (protože je to dnes velký trend nechat muže, který je zdánlivě bezcitný, propadnout kouzlu krásné ženy), tu lituje děti pracující na fabrice, se kterými je až moc přísně zacházeno (tady je vidět nevědomost autorky ohledně Anglie 19. stol. - takovéto zacházení s dětmi v továrnách a fabrikách bylo v té době běžné, a tak je hloupost, aby to rodilému Angličanovi připadalo zvláštní). Navíc je tu popřeno vše, co kdy sir C. A. Doyle napsal o Holmesově vztahu k ženám.
Pokud hledáte zajímavou zápletku s nečekaným rozuzlením, knihu doporučuji stoprocentně.
Pokud jste si ale knihy s panem Holmesem oblíbili díky kouzelné atmosféry Anglie a díky nenapodobitelné povaze věhlasného detektiva, nedočkáte se ani z poloviny tak úžasného zážitku jako u originálních povídek.

14.02.2018 2 z 5


Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Snad nejzajímavější čistě fantasy kniha, jakou jsem kdy četla. Svět sám o sobě je okouzlující a zajímavý. A vím, že se nám tady objevuje klišé 'milostný trojúhelník', ale přijde mi tak nějak jiný, neobvyklý. Povahy jednotlivých postav jsou velice dobře promyšlené a velmi zásadně se projevují na jejich chování a volbách, takže s každým dalším rozhodnutím se člověk o dané postavě dozví o něco více. Nádherný příběh v nádherném světě s nádherným provedením - to je Škola Dobra a Zla.

07.01.2018 5 z 5


Faja Faja Petra Stehlíková

Naprosto podmanivé. Kniha vás donutí ji číst nebo na ni myslet neustále, ať jste kdekoli a děláte cokoli. Část v nížinách vám přinese mnoho důležitých informací jak o daném světě a o rozdílech mezi sklenáři a "lidmi" , tak o pětadvacítce a o samotné Ilan. Návrat do Duvalského pohoří je znovu nabitý akcemi, emocemi a tajemstvím. Kniha vás opravdu nenechá vydechnout a to ani po jejím dočtení, kdy si buď rvete vlasy nebo zoufale hledáte datum vydání dalšího dílu. Hodně mě překvapilo, jak moc autorka rozvinula vztahy s ostatními členy pětadvacítky, takže si každého z nich nějak oblíbíte nebo zapamatujete. Možná někoho zaráží inteligence a vyspělost Ilan v jejích třinácti letech, ale myslím si, že by jí její život ve sklenářské chudobě nedovolil dětství tak dlouhé, jak bychom si mysleli. Navíc pokud by byla starší, byl by tu větší problém jak s utajením jejího pohlaví, tak s obhajobou jejího pobytu v nížinách (všimněte si, kolikrát se v části s nížinami objevuje "je to jen dítě" apod.). Doporučuju přečíst si znovu před dvojkou první díl, člověk si na hodně věcí rozvzpomene. ;)

07.01.2018 5 z 5