Marley_Kid Marley_Kid komentáře u knih

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

/čítané v origináli/
Keď sa mi nejaká kniha začne takto sebavedomo vyhrážať na obálke, že "you will make many assumptions and you will be wrong," tak je to pre mňa forma výzvy na štýl "hold my beer," takže som bol zvedavý. Osobne som sa často veľmi musel nútiť čítať, jednotlivé časové línie sa mi plietli dohromady, mal som pocit, že rozprávanie časovo aj tematicky odskakuje nielen po kapitolách, ale niekedy po odstavcoch... najprv súčasnosť, potom čo bolo pred siedmymi rokmi, teraz odstavec o tom, čo bolo pred tromi, potom flashback do čias z univerzity... občas som si chcel vytiahnuť papier, aby som si to mohol nakresliť. Ale potom prišla asi 140ta strana a ostal som že... wooow, ok. Vtedy ma kniha prvýkrát začala skutočne zaujímať. Žiaľ, druhý takýto moment prišiel až niekoľko strán pred koncom.

Po prečítaní knihy sa cítim vyčerpaný z toľkých detailov, ale zároveň dostatočne spokojný s tým, ako všetko do seba zapadlo a nič neostalo otvorené, ako sa v knihách tohto žánru veľmi často stáva. Zároveň som bol dosť rád za to, že to napokon nebola kniha plná vrážd o nejakom psychopatickom manželovi a manželke alkoholičke (a vlastne sa dosť odlíšila od The Girl on the Train a Gone Girl, o čo som sa dosť dlho bál)... ale pomerne uveriteľný príbeh s uveriteľným a zaujímavým koncom a zaujímavým záporákom. (Mimochodom, mne bola Vanessa od začiatku dosť sympatická, i keď podľa obálky som si asi mal o nej myslieť, že je žiarlivá potvora. Nevydalo :D)

Štyri hviezdičky dávam za tú zmätočnosť, ktorá mi vadila, zároveň mi je jasné, že si s tým autorky dali veľa práce a podarilo sa im príjemné dielo, ktoré stojí za to si prečítať.

09.05.2020 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Na knihe oceňujem dokonalú atmosféru, ktorá sa priam hmatateľne dala predstaviť (mal som pri čítaní pocit, že počujem vietor, praskanie v krbe, že cítim vôňu dreva a že je mi zima). Postavy tiež zaujímavé, každá so svojim vlastným bremenom z minulosti, podozrieval som počas čítania snáď každú z nich. Rozuzlenie prekvapivé, absolútny záver ešte prekvapivejší. Osobne sa teším, že som neprehliadol jedno dôležité vodítko, ktoré pomohlo k vyriešeniu prípadu.

Menší spoiler: Jednu hviezdičku dávam dolu za to, že mi osobne trochu vadí, že autorka v posledných kapitolách (tak ako to urobila aj u Někdo cizí v domě) prezradí nejaký absolútne nečakaný a uletený dej z minulosti, ktorý síce všetko vysvetlí, ale čitateľ ho ani nemá odkiaľ tušiť. Neviem asi presne vyjadriť, čo mi na tom vadí; možno práve to, že sa rád so spisovateľom hrám na "odhaľ vraha" a ostávam trochu smutný, keď si na konci uvedomím, že som vlastne ani nemal šancu.

Každopádne, ďalšie z podarených diel autorky, tuším jej teraz vychádza aj niečo nové, určite sa po tom pozriem.
PS. V tomto dieli chýbal detektív Rasbach, škoda :/ :D

01.05.2020 4 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Uff, toto bol boj. Nemôžem dať viac ako dve hviezdičky, pretože by to bolo nefér voči iným knihám, ktorým som dal viac a boli o dosť lepšie. Tu bol námet asi to jediné, čo som na knihe ocenil, a možno pár okamihov postrácaných niekde uprostred, ale inak nič. Jednak si myslím, že tým, že už na obálke kniha čitateľovi prezradila, že nákaza je skutočná, absolútne zabila akékoľvek napätie, ktoré buduje v retrospektívnej linke takmer do konca knihy a tak len sledujete absolútne neuveriteľnú a nereálnu (aspoň pre mňa) postavu hlavnej hrdinky, ktorá by ešte aj to, že Zem obieha okolo Slnka zrejme označila za umelo vytvorený efekt pre účely show. Mám pocit, že pri toľkých vodítkach nikto nemôže byť až taký hlúpy, že by mu to došlo až tak neskoro. Ak malo byť toto "pútavé vykreslenie toho, ako sa v obyčajnom človeku vyvinú schopnosti prežiť," tak u mňa sa to minulo účinku.
Časti popisujúce samotnú súťaž boli tie lepšie z knihy, akurát tie ustavičné komentáre na štýl "henten sa usmeje, ale bude to vystrihnuté, aby to diváci nevideli," ma hrozne vytáčali. Tiež ma vytáčalo, že po skončení knihy stále netuším, kto sa ako volá a ako vyzerá, musel by som si to asi písať na papierik. A to sa mi nechce.
No a to, že záver je absolútne nič nehovoriaci, to som prakticky už len čakal. Takže za mňa, od tejto autorky asi po-sled-ní.

19.04.2020 2 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Ooo, toto bola jedna z najlepších kníh svojho žánru, akú som asi kedy čítal. Autorku som si pamätal z doby, kedy ma (ešte dávno) uchvátil Erebos, autora som vôbec nepoznal, našiel som tú knihu len náhodou, ale nedalo sa mi od toho odtrhnúť. Čítalo sa to skvele, malo to spád, dávalo to zmysel a i keď som (zrejme vďaka svojej profesii) od začiatku vedel, aká je asi pointa, na kvalite knihy mi to vôbec neubralo, pretože som netušil ďalšie množstvo vecí, ktoré na záver zapadli do seba komplexne, vyčerpávajúco a logicky (a to je u kníh tohto žánru vzácne a neobvyklé). Odporúčam všetkými desiatimi a idem teraz uprostred noci googliť, čo ďalšie autori napísali.

13.04.2020 5 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Nechcem porovnávať, bolo to o niečom inom, než kniha Bez těla, ktorú som čítal ako prvú. Toto bola pre mňa taká oddychovka, koniec zaujímavejší ako začiatok. Toto pražské prostredie ma baví a rovnako autorov štýl písania a jeho hlavná postava (a jej pohľad na svet). Teším sa na ďalšie knihy zo série, ktoré si plánujem zadovážiť.

01.06.2020 4 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Po tom, čo som videl seriál som sa na to veľmi tešil a... nebolo to až tak dobré, ako som čakal, že to bude, ale to je asi skôr chyba mojich očakávaní, než knihy samotnej. Nič mi tam extra nevadilo, ale tiež nemôžem povedať ani, že by ma to úplne pohltilo (ako napr. prvé dve série seriálu, tretia ma až tak nenadchla). Celkovo ale príjemný prequel, fanúšikovia určite ocenia. Teraz sa ku mne dostalo že už vyšlo aj niečo ďalšie, ale zatiaľ po tom asi nesiaham.

19.04.2020 3 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Tak, ako ma uchvátila kniha, ma naštval film, veľmi :D
Kniha mala svoju špecifickú atmosféru, človek si to vie presne predstaviť (a zároveň nechce). Síce niektoré veci sa dajú predpokladať dopredu a ako čitateľ nechcete, aby sa stali, nakoniec je tam tá divná vlna adrenalínu, keď sa napokon stanú. Tom bol skvelá postava, o to viac ma naštvalo, ako jeho vzťah k hlavnej postave pokazili vo filme. Ale tento komentár je o knihe, nie o filme, a kniha super. Ono napokon, kniha býva vo väčšine prípadov lepšia ako film...

(Oh a strašne rád by som sa dozvedel, ako to naozaj vyzerá... akurát už z princípu myšlienky knihy to nie je možné, škoda :/ )

13.02.2020 5 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

/AUDIOKNIHA/ Tato kniha mě fakt bavila od začátku do konce. Je to podle mě kombinací typicky "catchy" motivu - hlavní hrdina udělá pro svoje dítě všechno a tak se nechá zavřít na kliniku, aby objevil pravdu - a toho, že Fitzek umí vložit do příběhu zajímavé nuance, kterým dá v závěru význam - jako třeba telefon v autobusu, hra na klavír, růžová místnost... a to všechno dohromady společně s motivacemi vytváří příběh, který byl podle mě úplně skvělou předlohou pro film. Ne seriál, jako v případě Terapie, to mi přijde zbytečně zdlouhavé, ale film by z toho podle mě byl skvělý.

08.01.2024 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

/audiokniha/

Moja prvá kniha od Kariku a očakávania som mal pomerne vysoké - ale ostal som z niekoľkých dôvodov sklamaný. Čo môžem vyzdvihnúť, je zaujímavý námet (ako ostatne asi všetky autorove námety), zasadenie do existujúceho prostredia (minulý rok som v Slavkovskej doline bol a predstavivosť fungovala o to lepšie), a Kočišov prednes.

Čo hodnotím neutrálne - zaujímavé spracovanie, kde dej celej knihy sa prakticky odohráva na jednom mieste, kde je hlavný hrdina sám, so svojimi myšlienkami a predstavami. Vravím, zaujímavé, ale v konečnom dôsledku to knihe skôr uškodilo. Hlavne preto, že myšlienky hlavného hrdinu sa tak často opakovali a vracali na začiatok, že som od polovice knihy dúfal, že sa to buď rýchlo vygraduje k nejakej finálnej myšlienke, ktorá bude stáť za to, alebo rýchlo skončí. Nestalo sa ani jedno.

Autor sa v niektorých vyjadreniach strašne často opakuje - keď som celé vety počul už niekoľkýkrát, akoby sa autor potreboval uistiť, že možno som blbý a možno som si ich nezapamätal (viz. "už idem, mamička; už idem, červený kvietok" a desiatka ďalších), bol som z toho nervózny. Zvlášť, keď pre nič zásadné neboli dobré. Prišlo mi to trochu ako keď sa začínajúci autori učia také tie pravidlá, že keď niečo zopakujem trikrát, dodáva to textu na dramatickosti. Akurát tu to nezafungovalo, možno keď to človek číta a nepočuje, je to iné, neviem. (A btw. Sprunggeist je strašné meno. Ja viem, že za to autor nemôže. Ale v texte bolo spomenuté toľkokrát že sa mi o ňom bude snívať.) Koniec knihy ma ani neohúril, ani neprekvapil, asi preferujem radšej také konce, kde sa mysteriózny jav viac či menej realisticky vysvetlí (napr. Fitzekove prekombinované a neuveriteľné závery mi sedia viac ako tento záver na štýl "a záhada ostane záhadou, existovala vôbec niekedy nejaká?", ktorý asi bude pre niekoho iného prínosom, akurát to nie je moja šálka kávy). Naopak sa mi páčila tá kapitola, v ktorej autor vysvetľoval reálny podklad toho javu a prečo sa to naozaj na niektorých miestach môže diať. Túto časť by som naopak vyzdvihol.

Celkový dojem z knihy mám priemerný až slabší, po ďalšej autorovej knihe asi nejakú dobu nesiahnem. Možno tomu dám ale ešte niekedy šancu, pretože jeho anotácie sú veľmi zaujímavé. Tak uvidíme. :)

04.02.2023 3 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

(SPOILER) Může mi někdo prosím přinést v thrilleru normální ženskou vyšetřovatelku? Protože tahle postava je tak strašně nesympatická, že jsem měl sto chutí několikrát tu knihu vyhodit oknem. Jako pardon, ale matka, která absolutně kašle na své dítě, které je očividně traumatizované, jen aby mu pak mohla klepat na dveře s tím že "já ti se vším pomůžu kdykoliv to budeš potřebovat" a pak mu vyhrožovať co si to jako dovoluje sebepoškozovat se... a pak to šílené běhání a řvaní stylem máma medvědice, protože nechala děcka samé v pokoji a ony pak zmizely, wow. Jakoby, wow, tahle postava mi tolikrát zvedla tlak, že jakákoliv propracovaná zápletka neměla úplně šanci můj názor srovnat. Abych se uklidnil, musel jsem si pak hned koupit audioknihu od Chrise Cartera, abych mohl poslouchat příběh s normálními vyšetřovatelskými postavami.

Jo a pardon, jak neumí přeložit jednu větu z albánštiny za 4 dny nebo kolik, to jsem ztratil jakoukoliv víru v tento vyšetřovatelský tým opravdu.

Ani nevím, za co tomu dávám 4 hvězdičky. Asi že to byl dobrý příběh, i když "naprosto nečekané finále", když máte od začátku 4 záporáky a oni za to všichni můžou, tak to jsou dost silná slova. Kdyby ten případ dali nějaké rozumnější jednotce, tak by to byla skvělá kniha. Takto... jsem rád, že jsem to dočetl úpřimně...

21.10.2022 3 z 5

Hádej kdo Hádej kdo Chris McGeorge

(SPOILER) Hele, beriem do úvahy to, že kniha je autorovou magisterskou prácou, čo vysvetľuje jej nedokonalosti, ktore už boli zmienené čitateľmi predo mnou a ja s nimi súhlasím. Najväčší problém som mal s tým, že sa mi kniha javila ako že autor mal nápad, ale postupne to už hlavne potreboval dopísať a tak motivácie, vysvetlenia a doplnenia tej hlavnej myšlienky, ktorá láka k prečítaniu, za samotnou myšlienkou zaostávajú. Osobne absolútne nerozumiem motivaciam Simona Wintera, ostatné postavy sa tiež správajú podivne nelogicky (pardon ale, na začiatku všade hľadáme kamery a sme presvedčení že je to televízny program ale nenapadne nám, že za oknami sú obrazovky? really?) ale zas, prečítať sa to dalo a autor má ešte pred sebou roky písania a priestor na zlepšovanie.

13.07.2021 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Pôvodne som chcel dať o jednu hviezdičku menej, ale v závere som nadšený. Nie z toho, že by rozuzlenie bolo nejako extra neočakávané, ale z toho, ako profesionálne a citlivo autorka spája všetky logické postupnosti dohromady tak, aby ani psychológ nemusel krútiť hlavou, že je to príliš pritiahnuté za vlasy.

18.01.2021 5 z 5

Úkryt Úkryt Lisa Gardner

Potvrdzuje sa mi môj predpoklad, že Lisa Gardner sa zlepšuje každou ďalšou knihou (a preto ma táto, jedna z jej starších, nadchla o niečo menej, ako tie najnovšie.) Chvíľu mi trvalo začítať sa a nejaké to napätie som cítil až na posledných pár stranách, ale na druhej strane nemôžem povedať, že by to bola nejaká katastrofa.

Kniha mala zaujímavý námet (ako je u autorky zvykom), logicky bola prepracovaná (i keď vcelku predvídateľná - //SPOILER// to, že niektoré postavy v knihe sú niekým iným, mi bolo jasné takpovediac od začiatku, akurát som nevedel, kto je kto, ale premýšľal som nad tým celú knihu) //KONIEC SPOILERU//

Alone som ešte nečítal, takže toto bola moja prvá kniha, kde bol Bobby ústredným vyšetrovateľom a D.D. bola "vedľajšia" postava a osobne mi to takto vyhovuje omnoho viac, Bobbyho mám rád a D.D. mi často lezie na nervy. Tu mi dokonca bola sympatická aj chémia medzi Bobbym a Annabelle, vôbec mi tam nevadila. No a Bella, tú by som si bral domov. Mám slabosť pre psie postavy v detektívkach.

17.07.2020 4 z 5

Smrtící chaos Smrtící chaos Matt Dickinson

Oddychové čítanie, ale zhltol som na jeden šup

14.02.2020 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

U tejto knihy ma nadchla atmosféra, ktorá bola vykreslená fakt dobre, viem si úplne predstaviť to malé divné mesto, kde každý každého pozná, každý s každým má nejaké tajomstvo a jediné, čo sa tam deje, sú nevysvetliteľné okolnosti okolo pravidelných úmrtí vo vode, opradené legendami. Začiatok ma nadchol, mnoho postáv mi vadilo len chvíľku, potom, keď sa čitateľ dozvie, kto je kto a vie sa v tom orientovať (čo je asi tak tretina knihy), dá sa na to zvyknúť úplne v pohode. Postupne pre mňa kniha trochu začala strácať spád, pri tak tajomnej zápletke a toľkých možnostiach, čo sa vlastne mohlo stať, ma záver trochu sklamal (na rozdiel od Dívky ve vlaku, kde ma dosť zaujal). Neviem sa rozhodnúť, či sa mi páčilo, alebo skôr nie, že to celé ostalo akosi otvorené, nedokončené, presne ako opisovala v závere knihy jedna z postáv (tuším Erin). Také meh. Ale už len kvôli tej atmosfére a zaujímavým charakterom je podľa mňa fajn si to prečítať.

23.08.2019 3 z 5

Takový normální den Takový normální den Will Carver

Přesně jak píše komentář pode mnou - má to hezký obal a já se moc těšil, protože sebevražedný kult je něco, co umí zaujmout. Jenomže kdyby to bylo o polovinu kratší, kdyby autor vynechal spoustu repetitivních věcí o tom, jak každý z kultu udělá to samé v tu samou chvíli (co jsme teda už v polovině knihy pochopili, ale ani do konce nebylo pořádně vysvětleno, proč se to děje, jakým způsobem jsou zmanipulováni, aby tak všichni reagovali po přečtení listu), kdyby autor vynechal tuto vatu a víc se třeba soustředil na osobu Vůdce, jeho způsob komunikace s obětmi a celé to fungování sekty, bavilo by mě to mnohem víc.

Takto to byla průměrná knížka k přeskakování kapitol, kterou jsem četl půl roku, abych byl rád, že to už mám za sebou. Jako povídka? Super. Jako jedna epizoda seriálu? To by bylo skvělý. Jako nosný příběh? Spíš ne, no.

14.12.2023 2 z 5

Námesačný Námesačný Sebastian Fitzek

/AUDIOKNIHA/
Black Mirror z Wishe.
První kniha od Fitzeka, kdy jsem si už i já řekl, že je to až kontraproduktivně zamotané. Je skvělé, když se situace mění každou další kapitolou, trochu horší pak když vlastně musíte poslouchat jednu kapitolu třikrát a nakreslit si mapku, abyste pochopili, co se vlastně stalo - jen abyste mohli tu samou strategii v následující kapitole zopakovat. Opět platí, že poslední 3 kapitoly udělají celkem jiný příběh, když některou z nich vynecháte a to přiznávám, mě pořád docela baví.
Jinak atmosféricky to bylo skvělé, přednes včetně vnitřního hlasu perfektní, námět a téma jako vždy u Fitzeka bravurní. Dost mi to připomínalo epizodu Black Mirror (konkrétně White Bear), bylo to podobně utaženo za vlasy.

03.02.2023 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Rovnako ako u predošlej autorkinej knihy som od začiatku vedel, o čo ide, ale na rozdiel od Za zavřenými dveřmi, kde som si práve kvôli tomu tú knihu užil, tu vo chvíľach, keď autorka budovala napätie (teda prvých 200 strán), som sa naopak dosť nudil. Posledných 100 aj čosi strán bola ale parádna jazda, ktorú som zvládol za dve hodiny a vo výsledku som spokojný. Príjemne premyslené, záludné, niet pochýb, že autorka je talentovaná. Špeciálne oceňujem fakt, že v niektorých chvíľach bolo v knihe toľko detailov, že aj ja som spolu s Cass zabudol, že sa niečo malo diať :D

(Len sakra, keby sa tam dalo tým postavám v knihe čas od času poradiť, aby urobili tú najjednoduchšiu vec na svete, ktorá vám ako nestrannému pozorovateľovi v tej chvíli napadne ako prvá... že?)

25.05.2020 4 z 5

Final cut – Vrah z internetu Final cut – Vrah z internetu Veit Etzold

Neviem sa úplne rozhodnúť... takže asi taký priemer. Na jednej strane sa to vôbec nečítalo zle, vďaka členeniu na krátke kapitoly to dosť odsýpalo, malo to pár zaujímavých myšlienok a drsné prostredie... na druhej strane, nemôžem si pomôcť, absolútne nič ma v knihe neprekvapilo, o všetkom som vedel zdá sa skôr, než by som ako čitateľ mal. Páči sa mi, keď sa v knihách tohto typu prekrýva vyšetrovacia línia s opismi činnosti vraha a keď je napätie a predtucha vždy trochu napred, ako sa príbeh vyvíja. Ale tu som mal vyslovene pocit, že o tri kapitoly predtým, ako sa vyšetrovatelia niečo dozvedia, alebo na niečo prídu, to autor prezradí - a potom z toho vyšetrovatelia buď vychádzajú absolútne hlúpi, že im to nenapadlo, alebo na niečo prídu až celkom nelogicky (zrejme preto, že už to aj tak nie je pre čitateľa tajomstvo, lebo to bolo zmienené). Občas som mal pocit, že by som tie kapitoly trochu medzi sebou poprehadzoval. Záverečné správanie hlavných postáv už ma úprimne ani neprekvapilo, presne som vedel ešte 10 kapitol dopredu, akú chybu kto nakoniec urobí a ako to napokon skončí. Takže celkový dojem - neurazí, nenadchne, určite som čítal lepšie...

14.04.2020 3 z 5

Milujem ťa viac Milujem ťa viac Lisa Gardner

Autorkine knihy milujem, i keď toto bola pre mňa asi najslabšia kniha zo série (možno preto, že sa mi ju dlho nepodarilo zohnať a čítal som ju až ako poslednú a tak som mal veľké očakávania a tešil som sa na nejakú rare psychickú poruchu alebo tak niečo... a tentokrát to nebolo čo som čakal, ale napriek tomu kvalitné a dobré čítanie, i keď rozuzlenie viac očakávané, než u iných autorkiných kníh.

Inak, strašne mám rád autorkine poďakovania a spôsob, akým pracuje na svojich knihách. Asi nikde inde poďakovania na konci kníh nečítam, ale tu si dám vždy tú námahu, lebo ma zaujíma, kde všade študovala, ako to funguje, kým napísala niečo dostatočne zrozumiteľné na to, aby to upokojilo aj čitateľa zaťaženého na logiku.

20.03.2020 4 z 5