mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

Zrůda Zrůda Denise Ryan

Takže - pro mě čtivé, děj vcelku bavil. Ale některé věci mě prudily - třeba to, že muži jsou povětšinou pořádní machové a ženy ukňourané fňukny bez vlastního mozku a vůle. Shanon byla sice holka pohledná a chytrá, ale před Robem, když jí dost nepěkně dával kopačky se plazila a ponižovala dost uboze. Finbar se k Shanon choval něžným, láskyplným způsobem, takový Muž roku, ale zároveň se ke všem ostatním choval jako správný boss bez jakýchkoli morálních mantinelů. No, nevím nevím, jaký by byl partner, až by se mu i ten nejšťavňatější steak přejedl... A ten milenecký (partnerský) vztah byl taky krapet zvláštní. Šlo hlavně o přitažlivost fyzickou. Ale přesah do jakékoli vyšší úrovně, která dělá vztah vztahem chyběl. Otázka pedofilie je brrr... Nicméně i to se kolem nás děje. Celkově - knížka se četla, nenudila, ale občas i vytáčela trivialitou a ujetostí snad všech hlavních postav.

30.09.2021 3 z 5

Ozvěny Ozvěny Danielle Steel

Steelová se čte fakt dobře. Zdědila jsem obsáhlou knihovnu a v ní štos knih od autorky - sama bych po nich asi nesáhla, nicméně její knížky mají spád, atraktivní téma, prostě se čtou nenásilně a samy. Toto je třetí steelovka, kterou jsem přelouskala a líbila se mi asi nejmíň. Téma rasového antisemitismu, likvidace Židů, domácího odboje je samozřejmě zajímavé, ale tady je toho načatého na malém úseku nějak moc. Amadea je takový James Bond v hábitu řadové sestry. Ale i tak - slabší čtyři hvězdy. Snad ne ani za umělecký dojem nebo věcnou správnost historických reálií, ale prostě za pár příjemně strávených podzimních večerů s čtivou společnicí.

23.09.2021 4 z 5

Myška a sedm postýlek Myška a sedm postýlek Susanna Isern

Mně se knížka líbí moc. Ano... Myška teda není úplně myška podle ocasu... Poměrně zásadní chybička se vloudila. Ale jinak je to jednoduchý příběh pro malého četboposluchače přiměřeně náročný a doprovodné ilustrace jsou kouzelné.

21.09.2021 5 z 5

Vše, co jsme milovali Vše, co jsme milovali Pam Jenoff

Oddychovka, která se dobře čte. Prolíná několik časových rovin, ale s tím nemám problém, naopak mi přišlo poměrně předvídatelné, co se s postavami bude dál dít (nikoli s hodinami, stěžejním předmětem, prolínajícím se celým textem). Romantická zápletka ze současnosti by knize ubrala to, co my ženy máme rády, ale myslím, že kdyby se oželila ta trocha prostoru a ten byl věnován ústřednímu tématu (čili příběhu Rogera a jeho blízkých), že by to knize jako celku pomohlo. Příjemné, odpočinkové čtení, pro fanouška historie příliš banálně podané.

12.09.2021 3 z 5

Aprílová škola Aprílová škola Jiří Žáček

Sbírka básniček pro děti, z nichž mnohé jsou dnes už zlidovělé, známé z čítanek a dětských časopisů. V textech hraje prim humor a slovní a významová hříčka.

21.07.2021 4 z 5

Dívka s oslíkem Dívka s oslíkem Werner Steinberg

V poslední době se mi na stole sešly podobné knihy s totožným obdobím vzniku. Dívka s oslíkem mě nijak extra nebavila, zajímavá pro mě začala být cca v závěrečné třetině - od chvíle, kdy Ute doputovala ke svému dědečkovi, děj nabírá spád, zároveň se tam zdokonaluje psychologická kresba jednotlivých postav a musím říct, že autor tuto disciplínu zvládá na jedničku. Knížce bych dala 3,5 hvězdiček, nakonec dávám tři, protože na dosavadních 87 % prostě dle mého není.

30.06.2021 3 z 5

Návrat z vánočních prázdnin Návrat z vánočních prázdnin Hana Pražáková

Příjemné, nenáročné čtení. Kniha o vztazích, komunikaci, o tom, jak k některým lidem přistupujeme s jistými předsudky a vlastními očekáváními, aniž bychom se zeptali, jak na věc pohlíží oni.

23.06.2021 3 z 5

Třinácté komnaty našich prezidentů Třinácté komnaty našich prezidentů Václav Junek

Tohle se hodnotí vážně těžko ... Procházím jiné knihy od autora tady na Databázi a vede si - co se hodnocení týče - vesměs dobře. Trochu jsem se zarazila u úvodu k Miloši Zemanovi, kde autor zmiňuje obavu, že by se vzhledem k současným nuancím mohl odvrátit od objektivity, které se až dosud držel. To mi přijde podivné, protože celá kniha je souhrnem dedukcí, tezí, odhadů, subjektivních dojmů, úvah co by - kdyby. Vlastně to možná ani nemusí být na škodu, protože kniha nemusí být nutně odborným nebo populárně naučným kouskem, nemusí být nutně encyklopedií ani učebnicí. Kniha může být úplně klidně jednou velkou osobní úvahou nad stavem věcí současných i minulých. Tato konkrétní kniha si neklade za cíl být odbornou publikací, takže brát objektivnost/subjektivnost jako jediné měřítko kvality je asi blbost. Některé úvahy nejsou úplně od věci a přiměly mě přemýšlet nad danými souvislostmi z jiného úhlu pohledu. Nicméně: obsahově se neztotožňuji s mnohým, včetně občasné dehonestace té které osobnosti. Dále mi vadí styl textu, komplikovaná souvětí, neustále za sebe se řadící předložky, rétorická klišé - forma textu je celkově stavěná spíše pro ústní prezentování než pro písemnou podobu. Proto se čte fakt nic moc. Zkusím se podívat po jiných - na Databázi kladně hodnocených knihách autora. Zajímá mě, v čem tkví ten propastný rozdíl.

08.06.2021 2 z 5

Rose a ztracená princezna Rose a ztracená princezna Holly Webb

Druhý díl se mi zdá přeci jen napínavější než jeho předchůdce. Zápletka se tedy alespoň rozvíjí oproti prvnímu dílu pozvolna už od počátku. Jinak je Rose na tom u mě někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami - mě zase snobské a upjaté prostředí dvora a měšťanstva versus služebnictva - potažmo dětských sirotků tak nějak nebere. Ale svět kouzel a to, jak se Rose učí svůj dar ovládat, je téma atraktivní - pro dítě a snad i dospěláka - mě nevyjímaje.

08.06.2021 4 z 5

Růženka, ta má nápady! Růženka, ta má nápady! Christine Nöstlinger

Růženka je opravdové dítě - s jeho vnímáním světa, s jeho představami, s dětskými sny a plány do budoucna. Autorka dokáže pohlížet na svět očima dětské reality a to se mi na knížce líbí nejvíc. Jinak co se děje týče - nečekejte nic závratného, napínavého, složitého. Jedná se o kratší epizody, to hlavní ale není dějovost ale právě dětský svět, přičemž někdy vypluje na povrch taková ohlazenost charakteru, když člověk dospěje - jako když se ohladí valounek v řece. Tak nějak z nás vyšumí přímočarost a upřímnost dětského vyjadřování, jednoduchost nazírání na věci a zároveň umění pozorovat a vidět.

08.06.2021 5 z 5

Tajemství ztracené holčičky Tajemství ztracené holčičky Simona Nečasová

Knížka včera přišla, dnes je dočtena. Trošičku bych poupravila stylistickou stránku textu a dialogy, které by mohly být živější, věrohodnejší. V dialozích bych ubrala na až lehce knižní formě vyjadřování, působí to krapet kostrbatě. Takže drobná výtka k textu samotnému - mohl by působit méně slohovkově. Taky mi úplně nesnedly časté nápisy: "Pomoz mi!" utvořené z kdečeho, třeba z poletujících můr. Mnohdy umí být méně násilný akt daleko víc strašidelný. V poslední době se mi líbilo dávkování napětí třeba v Karikově Trhlině - přestože se nestane nic zásadního, žádná okatá poselství z onoho světa, má člověk strachy stažené půlky. Nicméně to jsou fakt jen takové drobné postřehy, na čem bych - být autorkou - příště více zapracovala. A doufám, že nějaké příště bude. Knížka je napínavá, čte se sama, příběh baví. Líbí se mi, že se děj odehrává na českém venkově, nabízí čtenáři blízké prostředí a dotýká se obyčejných českých venkovských lidiček. Děkuji za příjemné počtení.

23.04.2021 4 z 5

Skok přes kůži Skok přes kůži Stanisława Płatówna

Knížka se mi četla velmi dobře, stránky ubývaly, ani nevím jak. Místy ze stránek čpí jistý moralismus, ten navíc podtrhuje zastaralý styl vyjádřovaní a striktně spisovná podoba jazyka. Knížka má už letos ale padesát let, takže na určitou úroveň archaismu má už nárok. Čte se ale dobře, naší Husákovské generaci (a starší) přinese něco z nostalgické nálady, je to taková retro oddychovka.

20.04.2021 4 z 5

Kouzelný týden Kouzelný týden Marcia Willett

Tohle bylo fakt hezké, milé čtení. Trochu se zlobím sama na sebe, že jsem klesla ke čtení pro ženy, ale asi přišel čas si ten život něčím osladit. A taková nenáročná zamilovaná četba je míň destruktivní než kilo čokolády :-) Ale teď vážně: místy - zvlášť v těch sladkých pasážích, je znatelná jistá sentimentálnost, nicméně se mi líbí pestrá škála charakterů a jejich věrohodné vylíčení. Navíc stránkami zcela znatelně prostupuje atmosféra britské krajiny i povahové rysy Britů (zvlášť starších dam). Žádná vysoká literatura, ale jako čtivá oddechovka pro ženskou, co chce zkrátka "vypnout", super. Po filmu tohoto typu bych ovšem nesáhla. Pokud by byl zpracovaný stylem Rosamunde Pilcher, zaručeně by ztratil to nejvíce nosné ze své hodnoty, a to právě rozbor charakterů - zejména v případě do sebe zahleděné Seliny.

09.04.2021 5 z 5

Rose Rose Holly Webb

Knížku jsme četly s dcerou před spaním. První cca dvě třetiny byly děsná nuda. To mě teda ale hrozně nebavilo a v duchu jsem se omlouvala dceři, co jsem to vybrala. Pak ale jako by to byla úplně jiná knížka. Najednou se plytký popis ubohých dětí v sirotčinci a škrobených mravů měšťanského služebnictva přehoupl v docela drsný horor pro děti. Ta poslední třetina byla fakt napínavá a zachránila do té doby dost zoufalý dojem z četby. Dcera mi dneska u snídaně říkala: "Mami, já jsem si dlouho myslela, že ta Rose je docela nudná knížka..." Tak koukám, že dojem jsme z toho měly zcela totožný.

09.04.2021 3 z 5

Jana z Hvězdy III. - Květina z Ameriky Jana z Hvězdy III. - Květina z Ameriky Gerald Messadié

Tentokrát dávám pět hvězd. Ne proto, že by byl třetí díl lepší než ty předchozí, spíš naopak - je tu víc mysteriozna, objevuje se tu nový prvek v podobě Nového světa a navíc má stárnoucí Jana už tolik potomků, že se v nich ztrácím. Pět hvězd dávám proto, že se mi po Janě bude stýskat, za ty tři knihy mi přirostla k srdci. Trilogie je místy pohádkově nadsazená, Jana je superžena, která si poradí s jakoukoli situací, s jakýmkoli nebezpečím, ale mě tohle ze židle nezvedá. Janě jsem fandila a byla jsem ráda, že je z průšvihu venku, klidně za pomoci vyvolávače dešťů... Série Jana z Hvězdy je v první řadě skvělým zmapováním doby, obrovskou truhlicí historických poznatků, to vše orámováno čtivým příběhem. Najdou se knihy bezesporu napínavější, u Jany si pravděpodobně nebudete hryzat nehty v očekávání nadcházejících okamžiků, ani kvůli ní nebudete ponocovat do tří, protože "ještě jednu kapitolu", ale možná si vás Jana získá prostě díky sobě samé, díky době, ve které byl lidský život nepodstatnou věcí, díky tomu, že se svezete do patnáctého (a počátku šestnáctého) století a nahlédnete do různých společenských vrstev, živností, řemesel, zvyklostí.

13.02.2021 5 z 5

Vnímání srdcem (Za hranicemi všímavosti – objevte svůj skutečný život) Vnímání srdcem (Za hranicemi všímavosti – objevte svůj skutečný život) Stephen McKenzie

Kniha skvělá, nicméně dost složitá. Stojí zejména na filozofických základech, významně staví i na náboženských ideologiích a psychologii. Někdy mi text byl velmi blízký a osobně se mě silně dotkl, jindy pro mě bylo sdělení velmi vzdálené, těžko uchopitelné. Věřím, že by knížka byla i na pět hvězd, ale já osobně ji musím nechat uležet a po čase se k ní zase vrátit. U této knihy se vyplatí pročítat pozvolna a o tvrzeních přemýšlet, má-li mít pro čtenáře nějaký smysl. Možná kdybych byla více sběhlá v meditačním přístupu, ve východní filozofii, případně sečtělejší v klasických filozofických dílech, chytala bych se na první dobrou. Teď jsem nastavená na módus "maminy od plotny", tak mi to zrovna myslitelsky nesepíná :-) Nicméně ano - po přečtení knihy se pokusím tento módus značně přenastavit :-)

11.02.2021 3 z 5

Lvíček Bertík Lvíček Bertík Manica Klenovšek Musil

Miluju knížky s krásnými (a neotřelými) ilustracemi. A tahle s textilními, šitými obrázky mě nadchla. Příběh je velmi triviální, textu je pomálu. Lvíček Bertík je nespokojený a otrávený, protože nemůže usnout. Všechno mu vadí: kvákání žab, ševelení listů... Nakonec potká ptáčka, který mu ukáže, co je potřeba k hlubokému spánku. I v tom minimu textu se najdou myšlenky, které se dají s dětmi rozebírat, třeba když moucha říká, že každý tvor má na světě své místo. Knížku prohlížím s rok a půl starou dcerou, myslím, že díky malému rozsahu a minimu textu je knížka vhodná pro nejmenší čtenáře - cca do tří let. Výtvarná stránka je pro mě u dětské knihy velmi podstatná a Bertík se mi prostě líbí :-)

04.02.2021 5 z 5

Jana z Hvězdy I. - Růže a lilie Jana z Hvězdy I. - Růže a lilie Gerald Messadié

Stylistika prvních kapitol mi místy připomínala takovou lepší školní slohovku. Později se autor tak nějak rozepsal. Erotické scény mi v první části knihy přišly lascivní - po vzoru červené knihovny, jak už tu zaznělo. Nicméně knížka je čtivá, líbí se mi také skvělá znalost místních a časových poměrů, historických reálií, byť je příběh smyšlený, je osazen do reálné osy mezi reálné osoby. Autor přibližuje životní styl patnáctého století, život pařížského měšťanstva, chudiny i žebráků, (ne)hygienu, špínu středověkých ulic, dává nahlédnout do různých společenských tříd, od těch nejubožejších, přes příslušníky kléru, po krále. Celkem za čtyři hvězdy, protože přes nejistý, k braku inklinující úvod se mi u knížky relaxovalo vážně dobře.

11.01.2021 4 z 5

Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete William Shakespeare

Ráda bych shlédla divadelní zpracování. Kniha se mi četla docela obtížně a ani mě nijak zvlášť nebavila. Ale jak tu zaznělo už několikrát, dovedu si představit, že na divadelních prknech je příběh atraktivnější.

05.12.2020 2 z 5

O bílých slonech O bílých slonech Irena Dousková

Stejně jako v knize Doktor Kott přemítá jsou i v Bílých slonech výborně zvládnuty charaktery postav. Na rozdíl od druhé jmenované knihy jsou v Bílých slonech příběhy vzájemně provázané, vážící se k jedné malé vsi a jejím obyvatelům. Čtivá, oddychová záležitost. Styl psaní Ireny Douskové mi sedí. Umí perfektně vykreslit úplně obyčejné věci a zachytit tak daný okamžik ve velmi věrné podobě.

19.09.2020 5 z 5