McBerny komentáře u knih
Málokdy vídané skloubení encyklopedických znalostí dané doby s čtivostí textu.
Nádherně zpracovaná encyklopedie, jedna z nejlepších, co jsem kdy četl.
Velmi nevyvážená kniha, první část Otomara Dvořáka velmi precizně shrnuje znalosti o životě knížete Václava, druhá část Josefa Snětivého je nudná, prokládaná blahosklonně přihlouplými osobními názory na různé historické situace.
Téměř čtyřicet let se zabývám dobou husitskou, myslím, že docela důkladně. Proto jsem si nejdříve pro orientaci přečetl kapitolu o husitech na Slovensku a ta mě velmi zaskočila-tolik hloupostí, nepřesností, zavádějících úvah a dokonce negativních emocí bych při úrovni vzdělání autora opravdu nečekal. Pak už nemělo smysl číst dál, protože se nelze spolehnout na korektnost jakéhokoliv údaje v dalších kapitolách. Doufám, že právo pan Š. dělá na mnohem vyšší úrovni a měl by u něj radši zůstat a historii (např. v případě husitství) nechat profesionálům jako je Čornej, Šmahel a další.
Při zběžném pohledu na další kapitoly se jako červená nit vinou textem věty typu: podle tradiční interpretace je to tak a tak….,ale já si myslím, že…. Vševědoucí autor háže perly sviním, toť motto téhle slátaniny.
Nepochybně úctyhodné znalosti autora degraduje forma tohoto díla-nekonečně dlouhá větvící se souvětí, neustálé vsuvky a odkazy v nich, archaický slovosled-to vše mající zřejmě vzbuzovat údiv nad jeho dokonalým klasickým vzděláním básníka.Chvílemi se kniha z těchto důvodů nedá číst a irituje do té míry, že máte chuť odložit ji jednou provždy.
Na jedné straně nepochybná arogance, sebestřednost, megalomanie, všeználkovství a spasitelský komplex nikým nevoleného miliardáře, na druhé pochybná nenávistná aktivistická motivace ultralevicového progresivistického autora-tak si, dámy a pánové, vyberte.
Ostuda nakladatelství i edice, zřejmě ústupek genderovým kvotám.
Zajímavém, nikolav však neznámé informace, knihu dost degraduje až iracionální protiruská nenávist, která je však u Poláků celkem běžná a snad i pochopitelná. Ovšem obvinit z chování SS na polském území Rusko, to je dost silné kafe i pro mě.
Nádherně nostalgické a zároveň inspirující čtení pro člověka maturujícího uprostřed 80. let 20. století. Nebýt IV.dílu (Jiří Holý) s pochybnou adorací průměrných (Havel) až podprůměrných (Hutka) „umělců, zasloužila by si kniha bezesporu pět hvězd.
Z téhle takyknihy čpí amatérství na sto honů. Tu jednu hvězdu dávám jen proto, aby mě někdo neosočil z antifeminismu.
Po řemeslné stránce dobře napsaná kniha, s jejíž základní premisou- velkém přínosu migrace v dějinách- však souhlasit nemohu. Autor často srovnává nesrovnatelné, anachronismus se celým jeho příběhem táhne jako červená nit.
Odhlédneme-li od době poplatných ideologických manter, máme zde neobyčejně svěží dílko, které svědčí o autorově encyklopedické znalosti doby a prostředí, o kterých píše, což se o mnoha autorech a knihách dneška říci nedá.
Jako všechny knihy tohoto autora vyniká i tato čtivostí a encyklopedickou znalostí tématu husitství. Je z ní cítit nostalgie a určitá obava z budoucnosti, kdy vlastenectví možná bude nakonec i kriminalizováno.
Nacismus bylo čiré zlo, o tom není pochyb, co mi ale vadí je, že se knihou jako červená nit táhne ultralevičácká nenávist k majetným lidem, resp. k vlastnictví jako takovému. A vyčítat dětem a vnukům, že veřejně nedeklarují nenávist ke svým předkům, to je jen další ubohost neosoudruha autora. Odporně manipulativní nenávistná kniha.
No jistě, tohle tzv. pražská kavárna číst ani vědět nechce…liberální hodnotová demokracie v.s. slušnost a morálka, to je to, oč tady běží.
Vtipné, čtivé, srozumitelné…za nejlepší považuji kapitolu o nule.
Velmi dobrá kniha plná nových informací. A to jsem si myslel, že o tomto „člověku vím skoro všechno…
Nic nového pod sluncem-lži, podvody a obětování jiných jako způsob bytí (nejen) amerických prezidentů. Dělo se to dřív, děje se to dnes a bude se to dít i v budoucnu, protože masy nemyslících a lehce ovlivnitelných občanů je budou oslavovat a hlavně volit
Příšerně napsaná kniha, která svou formou Markoviče skoro dehonestuje. Pokud by se jeho životopisu ujal aspoň průměrný autor, mohlo to dopadnout daleko lépe.
Jestli je autor skutečně vysokoškolským profesorem, tak tahle neuvěřitelně prázdná a amatérstvím čpící slátanina vypovídá vše o úrovni vzdělanosti v americké „supervelmoci. Formou i obsahem toto dílko odpovídá odfláknutému slohovému cvičení žáka základní školy, text je neustále narušován vloženými větami v závorce a obsahuje takové geniální postřehy jako: „konflikt dvou lidí za válku nepovažujeme.