mi-380 mi-380 komentáře u knih

Nemáš co ztratit Nemáš co ztratit Lee Child

Reacher opět ve zběsilém tempu řeší několik záhad najednou. Pomáhá mu jen jedna, samozřejmě půvabná, policistka, a to je přesně styl vyšetřování, který mu sedí nejlépe. Dokonalá práce v daném žánru, což potvrzuje i stejně zběsilé (dvoudenní) tempo mé četby.
90 % (91 hodnotících, 78 %).

17.02.2015 5 z 5

Bez slitování Bez slitování Lee Child

Z prvních šesti knih nejpravděpodobnější, ale také nejupovídanější, nejméně dramatická a Reacher vaří z vody a hraje na náhodu v maximální míře.
65 % (89 hodnotích, aktuálně 87 %).

23.12.2014 3 z 5

Rukavička - Ukrajinské národní pohádky Rukavička - Ukrajinské národní pohádky neznámý - neuveden

Ať se hneme na kteroukoliv světovou stranu, pohádky se stávají tvrdší, pochmurnější, mění se na dětské horory. To se týká i téhle ukrajinské sbírky, která patřila nějaký čas mezi vyhledávanou literaturu naší rodiny.
80 % (6 hodnotících, 93 %).

10.12.2018 4 z 5

Velká povídka o Americe Velká povídka o Americe Josef Škvorecký

„Na Ameriku neexistuje odpověď.“
Reportáže pana Škvoreckého z roku 1969, skoro padesát let staré. Tenkrát pro občana našeho státu zvyklého na poloprázdné obchody a zmanipulované volby, byly informace z imperialistické říše zla jako zprávy z jiné planety. Vždyť také jejich vydávání v našem tisku bylo brzy zakázáno a knižně u nás vyšly až v roce 1991. Uplynulo půl století a skoro všechno kdysi americké už tu máme. Svobodné volby, a když to nedopadne podle mých představ, budu statečně (protože beztrestně) protestovat, přeplněné supermarkety, kde si můžeme koupit tolik jídla, že polovina populace už je obézní, stovky televizních pořadů, z nichž si jen někdy vyberu něco smysluplného, ponuré herny, znovu se množící ostře levicové studenty a intelektuály. Ale také svobodu pohybu, svobodu slova, svobodu podnikání a všechny ty krásné svobody, které si teď užíváme a pro které měl Škvorecký Ameriku tak rád. Ale i on už tenkrát viděl, že něco je jinak, něco tu nesedí. Jeho romantické představy a ideály z doby třicátých a čtyřicátých let dostávaly v konfrontaci s realitou konce let šedesátých jeden tvrdý úder za druhým.
80 % (aktuálně jen 14 hodnotících, průměr 90 %).
„Na Ameriku neexistuje odpověď.“

27.11.2018 4 z 5

Zubatá za krkem Zubatá za krkem Miloslav Švandrlík

Po několika drsných a depresivních reality book (Total Balkán, Rybí krev, Slepá mapa, Předčítač, Bitva o Británii) jsem zatoužil po troše humoru. Švandrlíkovy milé, prostinké, více či méně vypointované strašidelné historky, by se dnes nejlépe uplatnily večer u ohně nebo ve stanu v dětském táboře (pokud by se podařilo zakázat mobily).
65 % (zatím 7 hodnotících s průměrem 91 %, trochu jsem to zkazil).

18.11.2018 3 z 5

Rozbití andělé Rozbití andělé Graham Masterton

Druhé pozoruhodné setkání s komisařkou Katie a také druhá exkurze do jižního Irska. Kdyby detektivní zápletka nebyla tak překombinovaná a občas nechutně hororová, bylo by to setkání určitě příjemnější. Ti, kdo se živí psaním, neustále hledají "silné" téma. Naši dnešní novináři mají kauzu "máslo", Graham Masterton našel téma "ďábelská církev". Přál bych jim, aby našli něco zajímavějšího. Přesto ještě zkusím třetí díl.
65 % (jsem hodnotící číslo 146, aktuální průměr je 86 %).

02.11.2017 3 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Vallon, Hero, Wayland. Těšil jsem se na ně a užil jsem si je. Něco mi ale tentokrát chybělo. Nedovedu to popsat, ale v porovnání s Cestou sněžných ptáků se mi Císařský oheň nečetl tak lehce a rychle. Navíc mi připadá, že hodně zhuštěná poslední desetina knihy by klidně mohla tvořit polovinu třetího dílu (ke kterému se možná schyluje).
80 % (zatím 98 hodnotících je na průměru 87 %).

14.01.2017 4 z 5

Nezvaný host Nezvaný host Lee Child

Pointu jsem tentokrát výjimečně vytušil už na konci první třetiny, přesto jsem čtvrtého Reachera přečetl jedním dechem a nejrychleji ze všech. Napínavé totiž nebylo jen pátrání, ale také dálkový souboj mezi dvěma Reacherovými dlouhonohými kráskami.
90 % (88 hodnotících je aktuálně na stejném průměru).

13.12.2014 5 z 5

Obrněný prapor SS Obrněný prapor SS Leo Kessler (p)

Vojenská klasika: drsný výcvik, představení hlavních postav, obhroublé žerty, příprava na boj, krutá bitva. Těmto antihrdinům se ale nedá fandit, jakkoliv se je autor snaží zlidštit a vyzdvihnout jejich schopnosti. Všichni jsou to totiž fanatičtí dobrovolníci v řadách SS. Zajímavý, i když v porovnání s historickými fakty přehnaně zdramatizovaný, je popis dobývání "nedobytné" belgické pevnosti Eben-Emael na začátku útoku na Francii.
60 % (42 čtenářů je aktuálně na průměru 81 %).

10.06.2018 3 z 5

Pomsta Pomsta Lee Child

První třetina slibná, spád a humor jako kdysi. Přelet do Londýna ale znamená zpomalení a dialogy. Obrovské množství dialogů. Většinou nezáživných, bez jiskry, bez humoru, s jedním hlavním cílem: alespoń trochu postrkovat vpřed strnulou zápletku. Oživení a pointa v úplném závěru trochu vylepší celkový dojem, ale i tak touto knihou pokračuje sestupná úroveň reacherovské série.
60 % (38 hodnotících, 81 %).

18.11.2015 3 z 5

Bojovník na Marsu Bojovník na Marsu Edgar Rice Burroughs

Neuvěřitelný spád děje, roztomilé nelogičnosti. Umění války a šlechetnost vůči ženám na nejvyšší možné úrovni. John Carter tentokrát pouze v okrajové roli. Barsoomská místa v tomto dílu: Hélium, Hastor, Torquas, Tjanath, Xanator, Jahar, Hohr, Ghasta, Jhama, U-Gor, Gathol.
65 % (9 hodnotících, 78 %)

22.11.2014 3 z 5

Smrtelný byl druhý zásah ... Smrtelný byl druhý zásah ... Roman Cílek

Statečná akce protikomunistického odboje nebo obyčejná vražda? Skutečná událost popsaná z pohledu novinářů a doby vzniku, to je šedesátých let dvacátého století. Dokumentární styl, citace záznamů z výslechů, chybějící nebo naprosto nedostatečný popis rodinného zázemí a motivů obžalovaných.
55 % (zatím 8 hodnotících s průměrem 83 %).

29.03.2017 3 z 5

Země Ježíšova Země Ježíšova Valdes Giuliano

Kvalitní fotodokumentace, stručné popisy. Jednoduché a přehledné.
70 % (jsem zatím prvním a jediným hodnotícím).

20.03.2016 4 z 5

Izrael Izrael Miloš Pojar

Přehledné, logická struktura kapitol, poučné. Pro zvídavého návštěvníka Svaté země téměř povinná četba: 85 % (jsem první hodnotící).

14.03.2016 4 z 5

Punisher: Vdovy Punisher: Vdovy Garth Ennis

Drsný příběh, průměrná kresba: 70 %. (Zatím 29 hodnocení s průměrem 77 %.)

19.01.2018 4 z 5