mol378 mol378 komentáře u knih

Chrámové betlémy v Čechách a na Moravě Chrámové betlémy v Čechách a na Moravě Vladimír Vaclík

Pro mě, milovnici betlémů, tradic a historie nutná část knihovny. Vhodná zároveň jako průvodce adventními kostely v Čechách i na Moravě.

31.01.2020 5 z 5

Lidové betlémy v Čechách a na Moravě Lidové betlémy v Čechách a na Moravě Vladimír Vaclík

Posledních pár let jsou k mání historické betlémy, určené k vystřižení, případně vyřezání z překližky. A nejen historické. A tak jsem jich už vyřezala asi 30, doma mám 16. A knihy o betlémech tohoto autora se mi staly nezbytnou příručkou.

31.01.2020 5 z 5

Slovník českých spisovatelů Slovník českých spisovatelů * antologie

Velmi užitečný, nezbytná příručka v domácí knihovně.

30.01.2020 5 z 5

Nevzešlo ráno Nevzešlo ráno Metoděj Jahn

Baladické povídky z venkova, napsané drsně realisticky až naturalisticky s jistou pastorální lyrikou. Je to poutavé, ale nepříliš příjemné čtení - v povídkách jsou popsány negativní vlastnosti, které ovládají člověka po celou dobu existence lidstva a ani dnešní blahobyt a pohodlí na nich nic nemění - hrabivost, vražedná nenávist, podlost, závist, pýcha, lenost, domýšlivost. Autor zobrazuje život prostého lidu 19. století na vsi, život bez sociálních jistot, občas dost krutý, který se s nikým nepáral, dennodenní konfrontaci se smrtí, hladem, zimou, rodinným násilím. Styl psaní archaický, jak odpovídá datu vzniku knihy, ale kdo stojí o poznání, jak žili naši předci v celkem nedávné době, tomu doporučuji.

30.01.2020 4 z 5

Valašské povědačky Valašské povědačky Bohumil Kašlík

Staré pohádky a pověsti z Valašska psané nářečím, které oživují již zapomenuté pojmy a výrazy. Některá vyprávění se stále tradují, např. o vodnících či bosorkách. Ilustrované nádhernými dřevoryty. Kdo ji má v knihovně, ať si jí váží, je to celkem vzácné dílko a dost pochybuji, že kdy vyjde znova. V knihovně k zapůjčení pouze prezenčně.

30.01.2020 5 z 5

Jdu si jen tak ... a potkám Ameriku! Jdu si jen tak ... a potkám Ameriku! Petr Motyka

Příjemné a zajímavé čtení o vztahu autora k zemi, do níž přišel za svobodou a která se mu stala domovem, s reminiscencemi na starou vlast.

30.01.2020 4 z 5

Slovník valašského nářečí Slovník valašského nářečí Silvestr Kazmíř

Nezbytná příručka každého rodilého Valacha, aby si připomněl dnes už jen místy žijící řeč svých staříčků. Velmi záslužné dílo autora.

29.01.2020 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Dobré to bylo, lehký nadstandart. Solidní kriminálka se vším všudy, ve vyšetřovacím týmu typy sympatické, některé příjemně prudší letory. Nechybí pablb, který všechno zná a ví a málem všecko zkazí. Je tam napětí, i když pachatel je čtenáři předem znám - pěkně odpudivý týpek, nenápadný oslizlý zatuchlý prďola přesvědčený o vlastní intelektuální výjimečnosti, s tajně přebujelým egem, touhou po životní roli alfa samce a pocitem permanentní nedoceněnosti okolím a zejména ženami, do kterého by nikdo neřek, že je ve skutečnosti hnusný brutální psychopat, který si mučením získává respekt a vražděním vyřizuje účty za svůj podělaný život. S podezřením se dívám na kolegu z kanceláře ve druhém patře ... jdu si pro jistotu do auta pro hasák!

27.01.2020 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Přečteno poprvé před mnoha lety za hluboké totality, kdy mě bavila svojí jinakostí, takové věci tady u nás za dob sorely nebyly k mání. Ale nemám ji ráda, už mě nic neláká ji znovu číst. Ale pro její jistou pozoruhodnost by do ní měl nahlédnout každý, je to velmi neobvyklé dílko. Chápu, proč tak baví chlapy, kteří před převratem absolvovali povinnou vojnu. Kde končí lidská blbost, začíná vojenská logika.

23.01.2020 3 z 5

Ptáčník Ptáčník Mo Hayder

Je to morbidní, drsné, velmi nechutné a opravdu kruté. Není to špatně napsané, napětí tam je, neočekávaný zvrat příběhu taky, ale nemůžu dát plný počet hvězd - autorka příliš těží z morbidních, slizských, krvavých a hnusných detailů, i když - na světě je všechno možné a psychopatů nepřeberně. Nedoporučuji k četbě tomu, komu vadí brutalita a kdo má bujnou představivost. Moje první kniha od autorky, před další si dám oddech.

23.01.2020 4 z 5

Dračí kosti Dračí kosti Amy Tan

Z mého pohledu nejslabší kniha autorky, která píše solidní společenské romány ze zajímavého americko-čínského prostředí.

21.01.2020 2 z 5

Krev v jezeře Krev v jezeře Leena Lehtolainen

Jedna z průměrných detektivek, stejně jako ostatní přečtené knihy série. Baví mě prostředí - sever, zima, tma.

21.01.2020 3 z 5

Moje cesta za Scarlett Moje cesta za Scarlett Klára A. Samková

Průvodce po americkém Jihu perspektivou románu Odváté větrem. Kdo by tam a takto nostalgicky chtěl jet, může získat trochu inspirace. Čtivé, jednoduché, popisné. Většinu knihy lze bez jakýchkoli výčitek přeskočit, literární kvalita nula.

21.01.2020 1 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Jo! Pět bez váhání. Napínavé, chytré, dobře napsané. Hlavní hrdina je sice superhrdina, co levou rukou zmákne pět ozbrojených chlapů a na další vyzraje lstí, ale to už tak člověk musí brát, bez toho by to nešlo. Navíc je to sympatický něžně drsný řízek. Nicméně příběh je promyšlený, vede čtenáře neúnavně k cíli a poskytuje bohatě možností kombinovat, hádat, předvídat. Zasazený do reálií amerického Jihu, ta nálada z toho dýchá. Od poloviny jsem začala tušit, kdo je klíčový - a byl. "Měls na to přijít už ve středu, pitomče!" Čte se jedním zátahem! Doporučuju!

20.01.2020 5 z 5

Když vyleze pavouk Když vyleze pavouk Fred Vargas (p)

Klasický složitý roztěkaný imaginativní Adamsberg. Jaká hlavní postava, taková kniha. Zdá se mi, že Vargas píše stále složitější a propracovanější příběhy a i že i přes spoustu odboček a skoro nepostřehnutelných drobností dbá na to, aby se čtenář chytal a mohl sledovat myšlenky vyšetřovatele a dobrat se spolu s ním nebo i dříve rozuzlení. K tomu se dozví spoustu zajímavých reálií, pobaví se postavami kriminálního týmu a oprávněně zhnusí nad příčinou vyšetřovaných zločinů. Protože vraha si v tomto případě stvořili sami zavraždění. Čtěte zvolna a vychutnávejte si.

13.01.2020 5 z 5

Babetina hostina Babetina hostina Karen Blixen

Krásná knížka, krásný film. Nečekejte prudkou dějovost, najdete sílu, která čelí osudu s hrdostí, pochopením života i humorem. Poetické, neprvoplánové, četba k zamyšlení, pohodová i vážná, pro dobrou náladu.

04.01.2020 5 z 5

Stalkeři Stalkeři Paul Finch

Rozjezd slibný, pokračování zdlouhavé, konec předvídatelný (že hlavní hrdina neumře, víme) bez překvapení. Průměr, jedna hvězda navíc za odporné a zcela uvěřitelné a reálně proveditelné know how zločinecké bandy. Fuj. Konzumní nenáročný thriller, možná dám ještě i další díl série a uvidím.

04.01.2020 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásné, při poslechu v podání Marka Ebena jsem ani nedutala. Dojemné, důstojné, vizionářské, s velkým přesahem, přitom žádná didaktická suchařina. Doporučuji.

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Jako koupel v teplém oceánu, nekonečná dovolená, pohodové bezčasí přesně v duchu "netrap se budoucností, nic tím nezměníš a zítřek bude mít své starosti". Krása.

Sladký čtvrtek Sladký čtvrtek John Steinbeck

Milovaná kniha - pohoda, klid, humor. Americký poválečný jih, svoboda nic nedělat, nikam se nehnat, sedět na sluníčku a mudrovat - tam chci!