Msomaji Msomaji komentáře u knih

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Páni, tohle je vážně skvělé! Rovnou se přiznám – nečekala jsem, že mě kniha až tak nadchne, ale je to tak. Žhavý, odpočinkový román, který nejen že se nedá odložit, ale ukrývá v sobě také kus reálné historie. Inteligentní humor, na tu dobu skandální poznámky, gentlemani v pravou chvíli na pravém místě. Já se u téhle knihy skvěle bavila, a to už od prvních stran. Rozhodně doporučuji!

27.01.2022 5 z 5

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

Útlá kniha, která pro mě byla jen na cca 2 hodinky, mě opět potěšila i pobavila. Lars, jeho životní styl, ale i humor mě baví. Možná jsem trochu smutná, že má právě jen 200 stran, na druhou stranu je to lepší. Kdyby to Daniel Gris natahoval, možná bych se začla nudit.
Skvělá česká detektivka, odpočinková, s humorem, nadsázkou, bez potoků krve.

18.06.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie Franck Thilliez

To zase byla jízda! Franck Thilliez se vyznačuje tím, že každý díl, který napíše, má nějaké téma, kterému se autor hodně pečlivě věnuje. Konzultuje vše s odborníky, dělá si vlastní průzkumy, a nám se pak dostane do ruky dílo, které je absolutně realné. A není tomu jinak ani v případě Pandemie. Zde to můžeme dokonce posoudit i sami – vzhledem k tomu, že u nás tento díl vyšel v průběhu pandemie, dostává tato kniha zcela jiný rozměr. A nemohu si odpustit malou poznámku – ve Francii kniha vyšla v roce 2015, takže to není popis současné situace...

Přibližně 500 stran čtivého, napínavého příběhu o virových onemocněních, nemůže v této době nechat nikoho chladným. Já osobně jsem knihu přečetla za den – prostě nešla odložit. V mnoha případech mi běhal mráz po zádech – chtělo by se říct, že je to děsivě reálné, jenže... ono se to vlastně nějak podobně stalo.

18.06.2021 5 z 5

Temné sosny Temné sosny Will Dean

Příběh je v celku poklidný, snaží se hlavně o porovnání minulosti a přítomnosti, ale sálá z něj až mrazivá atmosféra. Autorovi se podařilo skvěle vystihnout tísnívé pocity, ale také výborné charaktery postav.
Skvělá detektivka, která určitě stojí za povšimnutí (ale jen pokud se nebojíte chodíte do lesa).

18.06.2021 4 z 5

Oddechový a úsměvný příběh ze života, střelená hrdinka se kterou se můžeme ztotožnit, zcela normální starosti a eskapády, které mohou potkat kohokoli z nás.
Ne tak úplně soukromé e-maily Coco Pinchardové tak mohu doporučit jako příjemné letní čtení.

18.06.2021 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Na 328 stranách jsem dostala přesně to, co jsem očekávala - nahlédnutí pod pokličku čajového obřadu, výlet k hoře Fudži, ochutnávka japonských specialit. Bylo toho mnohem víc a samozřejmě chuťové pohárky měly žně.
Milé, čtivé, odpočinkové.

07.05.2021 4 z 5

Spolčení ničemů Spolčení ničemů Maxime Chattam (p)

Kniha je naprosto skvělá; ano, popisy vražd jsou opravdu nechutné, občas až extrémně detailní, ale do příběhu to opravdu zapadá dokonale. Příběh je velmi silný, uvěřitelný, charaktery postav, popisy prostředí nebo vyšetřovací postupy nemají žádnou chybu a jsou brilantně popsány. Za mě velká, opravdu velká spokojenost, ale knihu nedoporučuji slabším povahám.
A jedna malá poznámka – česká obálka je naprosto skvělá!

08.03.2021 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Patřím do skupiny nadšených čtenářů Stephena Kinga, ovšem tato série pro mě zůstávala jistým tabu. Nevěděla jsem o čem je, a i když mě lákala, nebylo to až tak naléhavé. A pak přišla reedice a ty nové obálky mě tak uchvátily, že jsem se rozhodla mít je doma. Sice sérii zatím nemám celou, ale pořád na ní koukám a prostě jsem to nevydržela a do toho prvního, hodně diskutovaného dílu, jsem se pustila.
No, jako dobrý, ale! Já vážně nevím, jak se k tomu vyjádřit. Ne že by se mi to vyloženě nelíbilo, ale bylo to takové jiné, divné, zvláštní... Sice to je King, ale zároveň není. Kdyby to byla má první autorova kniha, asi bych po další už nesáhla. (A to by byla velká škoda!) Hodnotím tuto knihu jako průměr, protože to není až tak hrozné (a naštěstí ani nijak extra dlouhé), ale ani to není nic zázračného.
Ale nenechte se odradit a určitě se pusťte do dalších dílů!

05.03.2021 3 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Autorčin styl je skvělý, neměla jsem se začtením absolutně žádný problém, stránky ubíhají ani nevíte jak a chcete víc a víc informací. A i když si budete možná občas říkat, že víte co přijde, stejně číst nepřestanete.
Příběh je rozdělen na několik částí, je vyprávěn jak ze strany Mel, tak i ze strany Luka a ještě se dozvíme co je teď a co bylo dřív, takže si každý může udělat vlastní obrázek. Postavy jsou perfektně popsané, naprosto reálné, situace taktéž. A hlavně, jako správný psychothriller nám příběh ukazuje, jak rozdílný náhled na jednu věc může být a že prostě nic není tak, jak se zdá, a to až do posledních stran.

15.02.2021 4 z 5

Maska smrti Maska smrti Mads Peder Nordbo

A je konec. Na tenhle díl jsem se neskutečně těšila, protože první dva mě naprosto nadchly, ale zároveň jsem věděla, že v ruce držím poslední díl této trilogie. A po předchozích dílech byla očekávání hodně veliká.
Kniha je opět neskutečně čtivá, kapitoly nejsou nikterak dlouhé, děj krásně plyne. Tento poslední díl je důstojným zakončením celé trilogie, vysvětluje všechny nejasnosti, ale ani zde nás nemine jistá záhada a tentokrát i pořádně mysteriózní, ale zároveň skutečně děsivá. Dovolím si upozornit na jednu důležitou věc – je nutné pořádně se věnovat datům u názvů kapitol, jinak by mohlo dojít k jistým zmatkům. A rozhodně nemá smysl číst tuto knihu, pokud jste nepřečetli předchozí díly!

15.02.2021 4 z 5

Ženy z La Texu Ženy z La Texu Jan Mašata

Kniha jako celek se mi líbila, je neskutečně čtivá. Na necelých 170 stránkách, rozdělených do krátkých kapitol, se odehrává velmi napjatý a emotivní příběh jedné rodiny, který je obestřen dávným tajemstvím. Autor nás sice nechává poměrně dlouho v napětí, ale postupně se dočkáme vysvětlení, takže do sebe vše nádherně zapadne. A ten konec, ten je naprosto nejlepší!
Musím však upozornit, že kniha je pro dospělé čtenáře (nejen kvůli pochopení vztahové linky) a myslím si, že citlivější a puritánštější povahy, by mohly mít trochu problém se začátkem knihy.

27.01.2021 3 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Tahle série patří k mým velmi oblíbeným a jsem strašně ráda, že ji čtu postupně od prvního dílu, protože, i když je v každé knize případ uzavřen, vyvíjí se osobní život Davida.
V Němých obětech se vydáme zpátky do minulosti. Autor nám zde představí dvě časové linky – tu současnou a tu z minulosti, abychom vše znali do detailů.
Musím říct, že oproti předchozím dílům mi tenhle přijde mnohem temnější, drsnější a také poměrně komplikovaný. Začátek je možná drobet zdlouhavější (což nemusí každému vyhovovat, ale k Timovi už to tak nějak patří – a mě to nijak nevadí).

25.01.2021 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Kniha sleduje dvě časové linie, které se nám postupně krásně protnou a já jsem opět spokojená. Erika je stále svá (i když bych řekla, že tu je malinkato umírněnější než v předešlých dílech), příběh je opět velmi čtivý a zápletka? Neřekla bych, že je šokující, ale spíš děsivá. Co všechno jsou lidé schopni udělat pro své vlastní potěšení? Kam až může zajít pouhá mladistvá zamilovanost, co všechno si může někdo nechat líbit, nebo k čemu se nechá přemluvit? Jistě, je to jen kniha, jen vymyšlený příběh, jenže všechno má někde reálný základ, a to je na tom to děsivé.

25.01.2021 5 z 5

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

Tohle bylo skvělé! Nečekala jsem, že bych z klasické tvorby mohla být až tak nadšená. Kniha není zrovna drobeček, má přes 700 stran, ale William Makepeace Thackeray to napsal tak dokonale, že se nad knihou pobavíte i dnes.
V příběhu se podíváme do první poloviny 19. století – zjistíme jak vypadal život bohatých, navštívíme bály či divadla, nahlédneme do života i těch ještě bohatších, ale i těch zchudlých a budeme čekat, zda se nám hrdinové vrátí či nevrátí z války.
Kniha je rozdělena na dvě části – v první se seznámíme s mladými hrdiny, prožijeme jejich první lásky či rodinná trápení. Druhá část se odehrává cca po sedmi letech, naši hrdinové už mají něco odžito a jejich životy se většinou dost změnily.
Mě osobně se víc líbila část první, byla taková živější, ale v druhé části je zase více zvratů.

Tuhle knihu určitě doporučuji. Je to krásné odpočinkové čtení a vzhledem k obsáhlosti Vám jistě na několik večerů vystačí.

21.12.2020 4 z 5

Povědomá temnota Povědomá temnota Amy Engel

Páni! Tak tohle byla hodně, hodně silná kniha. Je to příběh holky, pocházející z chudých poměrů, jejíž matka nebyla zrovna milá. Je to příběh matky, která se snaží ze všech sil zajistit svou dceru, dopřát ji lepší život a spoustu mateřské lásky. Je to příběh ženy, která přišla o všechno a už nemá pro co žít.

Příběh je strhující, drsný, surový, nepřátelský a místy až hnusný, ale naprosto skvělý. Ponurá atmosféra Vás naprosto pohltí, hovorový jazyk je tu zcela oprávněný (v tomto prostředí není možné mluvit jinak), průběh Vás šokuje a konec odrovná. Jakmile se začtete, není možné knihu odložit. S Eve prožíváte její bolest, vztek i zoufalství. Dozvíme se o průběhu jejího neveselého dětství, ještě neveselejšího dospívání a budeme mít možnost zamyslet se nad tím, jak těžký život mohou mít někteří lidé.
Jak jistě chápete, není to veselá kniha a po jejím dočtení budete jistě chvíli „vnitřně vyčerpaní“, každopádně to stojí za to. I když... myslím si, že to není kniha pro každého, ale jistě bude mít mnoho nadšených příznivců.
Ještě si dovolím pochválit i obálku – ta česká je vážně skvělá!

21.12.2020 4 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Od Erin M. jsem letos poprvé četla Noční cirkus, který mě naprosto nadchnul, takže když vyšlo Bezhvězdné moře, bylo jasné, že si ho chci přečíst.
A já jsem naprosto nadšená, ohromená, možná i uchvácená! Přesně takhle já si představuju fantasy knihu. Splní snad každé přání, které kdy knihomol může mít a možná ještě něco víc.
Kniha je neuvěřitelně čtivá, moc se mi líbí její vnitřní zpracování a i když je mnoho názorů, že se obálka nelíbí, já jsem s ní spokojená. Ty propracované detaily na klíčích... já říkám české obálce ANO!
Příběh je rozdělen na několik částí, které spolu ze začátku moc nesouvisí, ale postupně vše začne dávat smysl a zapadne do kontextu, je proto potřeba číst velmi pozorně. Autorka se dost rozepsala, takže kniha má přes 500 stran, každopádně i kdyby jich měla tisíc, popsaných tímto příběhem, mě by to připadalo málo. Je to totiž jedna z knih, kterou jsem nechtěla dočíst – ne proto, že by se mi nelíbila, ale nechtěla jsem konec.

Pokud se Vám líbil Noční cirkus a máte rádi fantasy, pojďte se začíst - čeká Vás tajemný, kouzelně magický příběh, kde je možné i nemožné, příběh, kde nestačí otevřít jen jedny dveře, protože i ty další mohou skrývat tajemství či dobrodružství.
Tak zkuste otevřít svoje dveře a vstupte do světa Bezhvězného moře...

21.12.2020 5 z 5

Třetí na řadě Třetí na řadě Allison Brennan

Tento thriller mne nalákal hlavně obálkou – od originálu se velmi liší a myslím, že to je dobře, protože ta česká je skvělá!
Začátek knihy je poměrně zdlouhavý, místy až skoro nudný. Kdybych neměla ve zvyku knihy dočítat, asi bych jí po první třetině odložila, což by ovšem byla velká škoda! Když to po dočtení knihy vezmu zpětně, chápu, že ten začátek byl nutný, aby se čtenář seznámil se všemi detaily. Jsou zde dopodrobna popsané postavy, seznámíme se s jejich minulostí i současnou situací, nechybí velmi důkladné rozbory práce policejních pracovníků, od práce psycholožky FBI, přes forenzní specialisty, až po řadové policisty z místní pobočky. A ve finále nás čeká napínavá, až nervy drásající honička za pachatelem.

11.11.2020 4 z 5

Strašlivý příběh Prospera Reddinga Strašlivý příběh Prospera Reddinga Alexandra Bracken

Tak tohle byla pohádka dle mého gusta! Ano je to pohádka, ale přiznejme si, že v každém z nás je schované dítě, které je má rádo. Já se na pohádky vždycky těším a tahle má to, co mi vyhovuje: čarodějnice, kouzla, démony, tajemné říše, kouzelné skřítky i zvířata, a také dobře vymyšlený příběh. Začátek je trochu pomalejší, ale nemyslím si, že by to vadilo. Dozvíme se hodně o Prosperovi, jeho pocitech, přáních, rodině. Místy je příběh úsměvný, ovšem konec! Konec byl možná trochu předvídatelný, ale stejně mě pohltil a samozřejmě v tom nejlepším skončil. A já teď skoro pláču, protože chci druhý díl, a to teď hned!
Knihu bych doporučila dětem cca od dvanácti let, ale stejně tak každému dospělému, který má rád kouzelné, tajemné příběhy.

09.11.2020 5 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Jo, to byl horor! Na začátku knihy jsem byla malinko zmatená, cože se to vlastně jako děje, ale to trvalo jen pár stran. Pak již bylo vše vysvětleno a příběh ubíhal až poněkud děsivou rychlostí. Čím víc příběh postupuje, tím je temnější a chvílema na mě působil až skoro depresivně (ale tak to od hororu čekám), i jsem párkrát musela knihu odložit, abych ji vstřebala. Ale zvědavost byla silnější, takže jsem se k ní po chvíli zase vrátila. A ten konec! Prostě jedna báseň!
Kniha není pro slabé povahy, rozhodně si knihu neberte do práce na noční, pokud jste tam sami, protože trochu úzko Vám z knihy může být klidně i přes den.

09.11.2020 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Škoda, že nejde dát víc hvězdiček! Skvělá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Martin je sympaťák, není to žádný neprůstřelný hrdina a občas mu upadne zbraň :) Překvapil mne konec, takže si kniha udržela napětí až do finále. Určitě budu v sérii pokračovat!

19.03.2019 5 z 5