n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Prach tisíce cest Prach tisíce cest Robert James Waller

Pokračování famózního románu Madisonské mosty, ve kterém se dozvídáme další osudy Roberta Kincaida a Francescy Johnsonové. Robert se rozhodne ještě jednou vyrazit zpět do míst, kde byl šťastný a doufá v náhodné setkání s Francescou, po kterém moc touží. A ani Francesca nedokáže zapomenout na ty kouzelné čtyři dny. A tak jsou jak dva bumerangy, které se přibližují a zároveň míjejí. Neméně skvělá kniha jako první díl o vzpomínkách, návratech a hlavně velké lásce, které ani čas a roky neubraly na síle.

Roztoč znovu laso.
Možná už ho nedostaneš
tak vysoko jako kdysi,
ale stejně,
když nad tebou bude svištět smyčka
a slunce bude vrhat na zem její stín,
začne padat dolů
k tomu poslednímu,
ještě jednou dolů ....

23.02.2023 5 z 5

Čtyři tankisté a pes - 1. díl Čtyři tankisté a pes - 1. díl Janusz Przymanowski

Polský chlapec Janek je na Sibiři lovcem, ale pořád vzpomíná na svého otce a jeho hrdiný boj na Westerplatte a rozhodne se vstoupit jako dobrovolník do armády a probojovat se spolu s polskými kamarády zpátky domů. Slavná kniha posádky tanku 102, která čítá nejen čtyři mladé chlapce, ale i německého ovčáka Šarika. Za dob svého mládí několikrát s nadšením přečtená, v pozdějších letech už člověk pozná určitou propagandu a nesrovnalosti, ale to nijak neubírá na čtivosti knihy.

25.11.2022

Nebe pod Berlínem Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš

Když životem unavený učitel z Prahy uteče z Prahy do Berlína, potká Pancho Dirka, se kterým založí punkovou kapelu U-bahn a snaží se prosadit po různých klubech. Absolutně nechápu, proč se mi kniha vlastně líbila, ale možná tím jak psána zvláštním stylem prakticky vyprávění, příběhy lidí od u-bahnu s nezaměnitelnou atmosférou Berlína a jeho metra. Příběh pozvolna plyne, není zde žádná gradace děje a končí naprosto nečekaně. Ovšem po dočtení jsem zjistil, že mě kniha vlastně hodně bavila.

13.05.2022 4 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Fantastická kniha, kdy pan Formánek zpovídá Bernarda Marese, člověka, jehož život byl naprosto k neuvěření, odložený chlapec, který z nevědomosti a touze po přátelství vstoupil do SS, aby se po válce vstoupil do KSČ a po únoru se z něj stal politický vězeň. Po tvrdém vězení a návratu do života, kdy se jen těžko začleňoval do společnosti. Jeho vzestupy, ale hlavně pády, vše co člověk může přežít, kolikrát v životě může padnout na dno a zase se zvednout, síla lidské vůle, pochopení pro slabší a hlavně brutální lásky k životu. Díky za tip na tuto knihu Tome.

14.03.2022 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Karel Gott byl výborný zpěvák, ale také člověk, který byl poplatný každému režimu. Moc dobře si pamatuju jeho projev na Antichartě a pak zde v této knize se bude psát o jeho pronásledování komunistickým režimem? Ale no tak, stále jsou k vidění videozáznamy z jeho projevu, takže obhajování Karla Gotta v této knize je naprosto hloupé a bezpředmětné. Nemám rád memoáry, které jsou v tomto lživé. Takže ano, jako zpěvák byl dobrý, ale dělat z něj světce jako v této knize, si myslím, že správné není.

20.11.2021 2 z 5

Horečka Horečka Václav Hrabě

Krásné a současně velmi smutné, jeden den života osmnáctilého chlapce, který už stihl dospět, kdy k ránu pozná lásku jedné dívky, kterou nemiluje a večer zase zradu, té po které touží smutný pierot. Nádherná povídka Václava Hraběte, kdy si opět říkám, že česká literatura v něm brzo ztratila nejen velkého básníka, ale i prozaika. Osobně by mě nikdy nenapadlo, že dívka může vonět mlhou a maturitou a pro mě je to geniální. Stejně jako Blues cynické holky.

29.04.2021 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

První kniha naprosto famózní fantasy série Hry o trůny, kdy G.R.R.Martin rozvíjí obrovskou ságu o světě královských rodů, jejích intrik, lásky, zrady. V žádné jiné knize jsem nenarazil na tolik zvratů v ději, kdy si oblíbíte určitého hrdinu a ten znenadání např. zemře. Pak sedíte u knihy, jste v její polovině a naprosto nechápete. Hra o trůny je obrovská sága, kde se vyskytuje tolik postav a zemí, že z prvu máte problém si všechny zapamatovat, ale pak postupně vše do sebe zapadá. A hlavně ..... přichází Zima. Tato sága je pro mě naprosto ohromující a fantastická

15.01.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Evžen Boček svým humorem u mě nikdy nezklame. Po vrácení Rembranta holandské královské rodině, jsou všichni pozvaní na setkání s nizozemskou královnou Beatrix. Někdo chce jet, někdo nechce, někoho sebou nechtějí, ale hlavně je zde opět obrovská porce humoru, ve které tentokrát vévodí paní Tichá a její vtipné glosování nastalých situací.

03.11.2020 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Smrť se rozhodne, že potřebuje svého zástupce tak si za učně vybere mladého Morta, který s nadšením řemeslo přijímá. Ovšem do doby než se Mort zamiluje, láska mu zamotá hlavu a začne opět bláznivé dobrodružství. Mort si není nejvtipnější z knih Terryho Pratchetta, ale přesto je to hodně zábavná a skvělá kniha, Smrť je moje jedna z neojblíbenějších postav Zeměplochy, neboť ....
NENÍ SPRAVEDLNOST.
JSME JENOM MY.

21.03.2024 5 z 5

Zdravý nemocný Zdravý nemocný Molière (p)

Divadelní hra, ve které Argan podléhá přesvědčení, že je těžce nemocný a svým chováním tyranizuje hlavně svou dceru, kterou chce provdat za synovce svého lékaře. Ovšem to by zde nesměla být služka, která má skvělý plán, jak svého pána probrat z hypochondrie. Notoricky známá hra, která ač byla napsána r.1673 je dodnes aktuální a stále zábavná.

04.03.2024 5 z 5

Striptease Chicago Striptease Chicago Jan Novák

Pět povídek vzájemně propletených o českých emigrantech v osmdesátých letech v Chicagu. Jejich způsob života, slangová mluva prokládaná anglickými slovíčky, hodně alkoholu, ovšem česká povaha se ani v emigraci nemění. Buranství, závist, pomluvy nezmění ani život v júesej.

13.12.2023 4 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

Terry Trent je správcem komplexu Továrna, kam se chodí bavit mládež z univerzity v Birminghamu a má jednu úžasnou vlastnost .... umí číst krev. Po její aplikaci vidí střípky života toho konkrétního člověka. Ovšem někdy je lepší nechat tajemství spát, protože by se taky mohlo stát, že se vám život obrátí naruby a z vašeho poklidného života se vám změní na boj o život. Další ze skvělých knížek autora, kdy se mi líbí naprosto originální nápad a strhující děj.

17.11.2023 5 z 5

Oáza tropické přírody pod Krušnými horami Oáza tropické přírody pod Krušnými horami Jan Ptáček

Druhá kniha tohoto vášnivého a zapáleného biologa, ve které vás seznámí s rostlinami, které můžete vidět v Botanické zahradě Teplice, jejich popis a místa jejich výskytu. Dále zde najdete všechny skleníky a ve kterých se se nacházejí konkrétní rostliny. U rostlin jsou krásné fotografie, které nafotil autor sám. Kdo má rád flóru, tak si v této knize přijde na své

16.10.2023 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Marie Pujmanová

Druhý díl románu Lidé na křižovatce, kde postava Ondřeje Urbana ustupuje do pozadí a víc se zde autorka věnuje rodině advokáta Gamzy, který hlavně zastupuje klienty z řad komunistů a proto se ujme i obhajoby Jiřího Dimitrova, který byl obžalován ze zapálení Říšského sněmu. Silně ideologicky zaměřený román, který jsme měli jako povinnou četbu na základní škole. Marie Pujmanová nebyla vůbec špatná spisovatelka, ale ta ideologie, která číšela z románů mě těžce nebavila.

07.07.2023 1 z 5

Jaroslav Vojta vypráví anekdoty Jaroslav Vojta vypráví anekdoty Jiří Štuchal

Tak tohle je velká nostalgie, tuto knihou plnou anekdot, kdy většina z nich jsou opravdu dobré, jsem si začal půjčovat koncem osmdesátých let v knihovně. A pokud si k nim přiřadíte hlas pana Vojty, tak se opravdu pobavíte.

14.06.2023 4 z 5

Nová dívka Nová dívka Robert Lawrence Stine

Ač Cory má přítelkyni, přesto se mu začne líbit tajemná dívka, která by zde ovšem neměla být, neboť je dávno po smrti. Co se skrývá za tajemstvím v ulici Fear Street? Krátký, řekněme strašidelný duchařský příběh, který neurazí, ale ani extra nenadchne

09.06.2023 3 z 5

Draculův zlověstný doušek Draculův zlověstný doušek Miloslav Švandrlík

Soubor krátkých povídek, které nejsou ani tak hororové jako spíše lehce strašidelné, ale hlavně vtipné. Nechybí v nich intriky, vraždy, zabití, setkání s duchy a pochopitelně i s hrabětem Draculou. Ideální čtení pro zlepšení nálady. Nejlepší povídku bych označil Zrušený vlak.

25.01.2023 4 z 5

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Kedrigen po záchranně princezny žije svůj poklidný a nudný život, který má tak rád, ovšem věčně nespokojená princezna ho přesvědčí k návštěvě Čaroconu a tak až nerad s ní vyrazí, čehož později velice lituje. Suchý humor Johna Morressyho mám moc rád a v tomto druhém díle je ho nepřeberně. Vtipná a nenásilná fantasy, která mě hodně baví.

20.12.2022 5 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Bohužel za mě poslední díl, které zakončil tuto úžasnou ságu. Arthurovi se splní přání a dostane se na poklidnou planetu, kde chce strávit zbytek svého života, ovšem osud mu přichystá závěrečné rozloučení. Úžasný suchý anglický humor, skvělý ač místama překombinovaný příběh, ale hlavně naprosto originální. Toto jsou všechny aspekty, které mě obrovsky bavily při četbě této pentalogie. Co říci na závěr? Hlavně nepropadejte panice

30.06.2022 5 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Příběh partyzánské skupiny na konci druhé světové války zachycuje jejich život a boj v beskydských horách. Mňačko ví o čem píše, neboť sám se bojů osobně zúčastnil a proto je tato kniha tak sugestivní, kdy zde možná zakomponoval svoje vzpomínky na tehdejší dobu. Určité pasáže, kdy nekriticky vychvaluje komunisty je nutno brát v kontextu tehdejší doby. Velmi dobrá a napínavá kniha

17.06.2021 4 z 5