n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Kam s ním? Kam s ním? Jan Neruda

Krátký Nerudův fejeton kam se starým slamníkem a jeho nelehké vyřešení. I na tomto krátkém fejetonu se projevuje velké spisovatelské umění Jana Nerudy, který z banální věci dokáže vytvořit zábavný a přemýšlivý příběh.

23.10.2021 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Skvělá práce pana Kmenty, která mapuje vstup do politiky agenta Bureše. Je ovšem dost depresivní až děsivé číst jeho propojení na policii, kteří mu vědomě či nevědomě pomáhali odstranit jeho konkurenci. Italská camora by mu mohla závidět, jak si lze získat kontakty ve vedení policejních útvarů a využít je ve svůj prospěch. Tuhle knihu bych hlavně doporučil voličům Anofertu, ale ti si jí nikdy nepřečtou.

01.10.2021 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Julien Sorel chce v životě mít vysoké postavení, lehký život v luxusu a neváhá kvůli tomu obětovat vše, aby toho dosáhl. V zásadě je mu jedno zda svého cíle dosáhne jako voják v typické červené barvě anebo jako duchovní v barvě černé. V kariéře stoupá vysoko, ovšem vše má svůj strop a potom pád je velmi krutý. Příběh bezskrupolozního člověka, který pro své obohacení je schopen čehokoliv i popřít svá přesvědčení. Povaha některých lidí se nemění a to jak v minulosti tak současnosti.

15.07.2021 4 z 5

Démon zvrácenosti (9 povídek) Démon zvrácenosti (9 povídek) Edgar Allan Poe

Soubor výborných povídek, které vyšly i v různých jiných svazcích. Tenhle výběr se velmi povedl, geniální povídky ať už Vraždy v ulici Morgue, ve které se poprvé objevuje světoznámý detektiv Dupin, či Zlatý skarabeus, Černý kocour nebo Zrádné srdce a další. Poe uměl skvěle do příběhů vtisknout to správné napětí a všudypřítomný strach.

13.07.2021 5 z 5

Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Zánik domu Usherů a jiné povídky (38 povídek) Edgar Allan Poe

Edgar Alan Poe byl mistr ve vytváření napětí a strachu, které se projevují ve všech povídkách. Příběhy mají úžasnou atmosféru, ze které někdy doslova mrazí, např. nejznámější povídka z tohoho svazku Zánik domu Usherů, ve které jde o rodové šílenství bratra a sestry. Některé povídky jsou detektivní např. Vrah jsi ty anebo povídka se slavným detektivem Dupinem Odcizený dopis. Tento soubor povídek dokazuje obrovský talent Poea

11.07.2021 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Martin Fridrich je vysloužilý voják, který s bývalými spolubojovníky přivydělává jak se dá a při jedné předávce pašovaných diamantů jako jediný přežije masakr a přitom se zaplete do konfliktů se starobylými bohy, vlkodlaky a čarodějkami. U téhle knihy jsem se obrovsky bavil, nejde tolik o děj, ale o jednu velkou akci plnou honiček, přestřelek, ale hlavně skvělých hlášek a výborného humoru. Nevím kam na ty přirovnání autor chodí, ale napsat, že okamžik vítězství je prchavý jako mužský orgasmus, mě totálně rozsekal.

19.06.2021 5 z 5

Pán krkavců Pán krkavců Christopher Skaife

Díky Databáziknih jsem objevil další skvělou knihu. Protože miluju Londýn a pevnost Tower jsem navštívil už asi pětkrát, s chutí jsem si přečetl povídání Christophera Skaifa, místního Pána krkavců o jeho životě nejen v Toweru, ale hlavně o místních krkavcích, ke kterým se váže legenda, že pokud Tower opustí, Anglie zanikne. Každodenní ustálené rituály krkavců, jejich jména, povahy a také legendy, která se vážou k této nádherné pevnosti. Už teď se nemůžu dočkat až skončí tato divná doba a opět vyrazím do Londýna, zajdu do Toweru a zkusím poznat Merlinu, Jubelii a další krkavce. Pokud i vy někdy v budoucnu bude chtít navštívit Tower, doporučuji si tuto knihu před tím přečíst.

10.06.2021 5 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Závěrečný díl kultovní série Temné věže, kdy Roland z Gileadu dorazí až k Temné věži a dojde k závěrečné bitvě. Závěr mě naprosto nadchnul, neboť se ve mě mísily pocity smutku, že cesta končí, ale na druhou stranu dobré nálady, neboť vím, že díky tomuto konci se k četbě této série opět vrátím a znovu se vydám s Rolandem na cestu k Věži. Celá série mě neskutečně bavila, popis krajin, postapokalipticky zničených měst, přechod mezi realitou a fantasy, prostě za mě jedinečné dílo

08.09.2020 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Příběh o čachtické paní Alžbětě Báthoryové, která na svém hradě vraždila panny, aby se mohla vykoupat v jejich krvi a tím získala věčné mládí a krásu. Skvěle napsaný strašidelný román se nádherně temnou atmosférou, ve kterém nechybí láska i zrada.

14.07.2020 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Pro mě jedna z kultovních knih co byly napsány. Chlapci z internátní školy ztroskotají na ostrově a musí se o sebe postarat, aby přežili. Na kulturní prostředí, z kterého vzešli, určitý sociální rámec brzo zapomínají a přichází stav, kdy silnější vítězí. Prostředí formuje člověka a pokud se dostane do primitivních podmínek, začíná boj o přežití a vůle silnějšího jedince ve smečce je upřednostněna.

09.06.2020 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Tuto knihu řadím mezi TOP5 co napsal Stephen King. Román, který vypráví bývalý dozorce ve vězení, kde se konali popravy. Skvěle vykreslené charakteristiky postav jak kladných tak hlavně naprosto záporné a to Percyho Wetmora. Nádherná kniha o naději a současně bezmoci. A co mě nejvíc bavilo bylo to, kdy tato kniha vycházela každý měsíc na pokračování. Útlá knížka byla přečtená během dvou hodin a poté dlouhé měsíční čekání na to, jak to bude dál a stepování u stánku u metra než přijde další díl na pult.

07.12.2019 5 z 5

Asterix a velká zámořská plavba Asterix a velká zámořská plavba René Goscinny

Asterix s Obelixem na žádost Panoramixe vyjedou na lov ryb. Ovšem zastihne je bouře a s lodí ztroskotají v Americe, kde se seznámí s domorodými obyvateli, aniž by tušili, že jsou na jiném kontinentu.

Nejspíš to budou žoldáci, Numidi, Řekové nebo Kréťani ....
Proč jste přivázali mého kamaráda? To máte na Krétě takové kreténské zvyky co?

Je ovšem nutné se vrátit zpět domů do Gálie a když u břehů přistane další loď, tentokrát vikingská, není jiné cesty než vydat s nimi. Tento příběh asi není z těch lepších, ovšem na humoru to neubírá hlavně když se seznámí s vikingským válečníkem UrquelPilsenem intelektuálem. Prostě příběhy Asterixe mám moc rád.

01.08.2024 4 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Eddie Ledwelová, spoluautorka velkého hitu a to seriálu Černočerné srdce, navštíví kancelář soukromých detektivů Strika a Robin s obavami o svůj život, neboť je jí na internetu vyhrožováno vůdcem fandomu Černočerného srdce Anomiem. Ovšem z důvodu velkého množství práce je odmítnuta. O pár dnů později je nalezena zavražděná a kousek dál od ní leží pobodaný její bývalý přítel. A tak když jsem opět požádáni, tentokrát pozůstalými, aby vyšetřili kdo je tajemný Anomie a kdo zavraždil Edie, tak tentokrát práci přijmou.

Oderit dum metuant - Jen ať nenávidějí, hlavně když se bojí

Rowlingová prostě psát umí, to je bez jakýchkoliv debat. Dobře vypointovaný příběh, který se dobře čte a do poslední chvíle jsem netušil, kdo je záhadný Anomie ač se mé tipy každou chvíli měnily. Líbí se mi cítáty v knize, které přesně vystihovaly děj. Co mi vadilo na příběhu, že byl zbytečně roztáhlý, možná někdy méně je více. Na Rowlingové je vidět, že je přesvědčením na levé straně spektra a v každé knize to dává jasně najevo. Střední konzervativní třída je zde vždy vykreslena jako hlupáci, nemluvě o ultrapravičácích. Každý kdo je příznivec labouristů a ještě třeba homosexuál nebo lesba, je naprosto úžasný a dokonalý. Je to podobné, co mi začíná vadit i na knihách Stephena Kinga, jeho zaujetí demokraty a antipatií republikánů. A to u Rowlingové je to samé a to je to, co mi v těch to příbězích začíná vadit a otráví mi četbu. Jinak, je to asi překladem, ale psát, že si Strike objednal půllitr piva? V Anglii? Jsem možná hnidopich, ale tohle je obrovský nonsenc. Anebo napsat, že Skrewdriver byla punková kapela? Jako vážně? Jsou to asi detaily, ale i tohle mi třeba na knize vadilo. Celkově ale za mě dobrá detektivka, protože co si budem Rowlingová je dobrá spisovatelka

Je pravda, že člověk musí odpouštět svým nepřátelům - ale teprve poté, co je vidí viset.
Heinrich Heine

14.07.2024 3 z 5

Pět sekyr poručíka Hamáčka Pět sekyr poručíka Hamáčka Miloslav Švandrlík

Další díl ze série Černých baronů, kdy tentokrát je zaměřen na poručíka Hamáčka, jeho kariéru u armády, která ovšem navzdor jeho snahám a správnému politickému uvědomění byla u pomocných technických praporů až po nalezení té správné činnosti, ve které se skutečně našel. Vtipný pohled na dobu, která vůbec vtipná nebyla, ovšem Miroslav Švandrlík dokázal udělat legraci i z vážných situací.

27.06.2024 5 z 5

Existujou čtyry věci, který můžou zničit svět prohlásil.
Ženský, whisky, prachy a negři

Krvavý poledník je kniha z dob Divokého západu. Kluk se přidá ke Glantonově bandě, která na pomezí Texasu a Mexika vraždí indiány, aby za jejich skalpy dostávala od místních zaplaceno. Jenže násilí plodí násilí a kdo je v právu a kdo vraždí kohokoliv jen z opilosti, potěšení nebo pro peníze?

Soudce se pousmál. Každý člověk, až už v mé knize je nebo není, bytuje ve všech ostatních lidech, a ti zas na oplátku v něm, a tak dále v nekonečně spletitém řetězci bytí a svědectví až k nejzažšímu prahu světa.

Zapomeňte na westerny, které znáte z televize či romantických knih. Realita byla mnohem horší a tato kniha je toho důkazem. Nenajdete zde kladného hrdinu, pouze podlé charaktery, vrahy a zloděje, chudáky, žebráky, mexikány, negry a indiány. Vůbec to není lehké čtení, příběh se čte opravdu těžce, je plný filozofie a myšlenek, což mě v knihách hodně baví.

Válka je nejpřesnějším druhem věštby. Jde totiž o zkoušku vůle jednoho a zkoušku vůle druhého v rámci vůle vyšší, kterážto musí, jelikož obě vůle váže, nutně dospět k výběru. Válka je nejvyšší hrou, poněvadž válka v posledku vnucuje jednotu bytí. Válka je bůh.

I když jsem se příběhem pomalu a těžce prokousával, přesto mě svým způsobem bavil. McCarthy prostě popsal tehdejší realitu, která k mravnosti a čestnosti lidí měla hodně, ale hodně daleko.

Napij se, vyzval ho. Pořádně se napij. Této noci možná požádají duše tvé od tebe.

25.05.2024 4 z 5

Asterix na Korsice Asterix na Korsice René Goscinny

Při přátelském napadení římského tábora Grogarum galové osvobodí vězně Kalamaikamikmikmixe, který je ve vyhnanství ze svého ostrova na Korsice. Asterix s Obelixem mu slíbí, že mu pomohou dostat se zpátky na jeho ostrov a porazit proradného prétora Ustahromuse. Opět skvělý a vtipný příběh, který si tentokrát dělá legraci z povahy korsičanů a jejich "rozvážného" způsobu života.

"Dojdi upozornit do vesnice, že se sem blíží jedenáctičlenná římská hlídka."
"Tady se nedá chvilku v klidu rybařit. Neuplyne ani půl roku a už je to tu zase"

"Ehm .... mám pro vás práci."
"Nejenom, že jsi odpadlík, ale ještě říkáš sprostá slova"

Humor, vtip, nadsázka, ironie to vše najdete v tomto skvělém komiksu.

22.05.2024 5 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Pes Buck žije spokojeně u své rodiny v Kalifornii až do té doby, než je unesen obchodníky se psy a odvezen na sever Kanady do Yuconu, kde je zapřažen do saní a nucen tahat zboží. Dokáže se Buck dostat ze zajetí anebo je jeho osudem zemřít v postrojích na dalekém severu. Nádherný příběh o nezlomnosti, odvaze a hlavně touze po přežití v nádherné krajině a době Zlaté horečky.

21.05.2024

Hostina pro vrány 2 Hostina pro vrány 2 George R. R. Martin

Čtvrtý díl této famózní série přibližuje osudy dívek z rodu Starků Sansy, Aryi a Brienne z rodu Baratheonů. Více než krvavá řež je tento díl o intrikách a politice, což ovšem neubírá na napínavosti této knihy. Martin skvěle namíchal mix osudů postav z předchozích dílů a současně i některé přidal, které se mezi sebou nádherně proplétají.

07.05.2024 5 z 5

Král Krysa Král Krysa China Miéville

Když se Saul vrátí z kempování domů, zničeho nic vtrhne do jejich bytu policie a on je obviněn z vraždy svého otce. Z cely mu pomůže uprchnout krysa spíše řečeno Král krysa a tak Saula čeká objevování dávno zapomenutých záhad, tajemství jeho rodiny, ale hlavně někdo usiluje o jeho život a Saul neví proč. Přiznám se, hodně mě nalákala anotace této knihy, začátek knihy se skvěle rozjede, ovšem poté přišlo pro mě velké zklamání. Roztáhlý román pro -náctileté, neustálé odhalování hudby na dřeň, jungle, drum´n´bass, šestnáctileté děti tvářící se jako drsní dospělý, prostě tato kniha mi nesedla. Děj jako takový se čte dobře, skvěle vykreslený Londýn s jeho ulicemi a trasami metra, ale to je tak vše.

15.04.2024 2 z 5

Umění vládnout Umění vládnout Tomio Okamura

Je potřeba dopřát sluchu a názorů všem a proto jsem sáhl i po této knize. Pan Okamura zde nastiňuje svou vizi budoucnosti této země a své názory na politiku obecně. Za mě jedno velké klišé a podbízivé nápady, které chce slyšet každý občan této země, ale reálně z toho nevyplývá jak toho docílit, kde by se na tyto nápady vzaly peníze apod. Pana Okamuru jsem měl vždy za populistu, který má jen plno vágních řečí a tahle kniha mě v mém názoru utvrdila. Neříkám, že někoho nemohou jeho názory přesvědčit, ale mě tato agitační kniha ne.

31.01.2024 odpad!