Naďa2411 Naďa2411 komentáře u knih

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Toto dílo se mi již jako malé čtenářce líbilo a neustále jsem si knihou listovala. Nyní v dospělém věku připomenuto v aknize. Kdo by neznal slavné bohové z Athén. Některé pasáže vnímám jinak než-li jako dítě o to návrat je milejší a pochopitelnější. Nejvíce si mi líbí Trojská válka, ale všechny části mají svůj důvod, své poslání.

17.04.2023 5 z 5

Rok poté Rok poté William R. Forstchen

Kniha je volným pokračováním knihy Vteřiny po té. Tato druhá série je o něco méně napínavá, autor se často vrací k pasážím z prvního dílu. Nyní se řeší v celé Americe obrana. Hlavní hrdina John Matherson mi je opět velmi sympatický. Znovu musí budovat ochranu svého města a s tím spojený nábor civilistů do Armády národní obnovy, kde je k nástupu vyzvána i jeho dcera. John Matherson má ale jiné představy o obraně....

14.04.2023 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Kniha, díky níž jsem poznala, co je EMP: ničivé nebezpečí - napadení elektromagnetickým pulzem. Naše generace je denně závislá na elektrice, čím dál více. Už od rána mačkáme různá tlačítka bez přemýšlení. Jsme na ní velmi závislí, o to víc je velké riziko, když se stane, jak je v knize naštětstí vymyšlený děj, že přestane elektrika úplně fungovat. Nejedou auta, nefungují bankomaty. V lékárně, v potravinách nic neprodají jen za hotové. Později se bankovky stávají necenným papírkem. Začíná rabování, lavinové umírání v nemocnicích, jsou nutné příděly léků, jídla a vody a bohužel začíná zabíjení jeden druhého, dochází až ke kanibalismu. Když se vycvičí armáda, ochrání dosud ještě děti mající v rukou zbraně město? Dozví se někdo pravdu, proč k napadení došlo? Kdy přijde pomoc? Příběh z krásného horského prostředí v Severní Karolíně, kde se z minuty vše změní. Tato kniha by měla být povinnou četbou, je až neuvěřitelné, jak jsme zranitelní.

09.04.2023 5 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

V aknize vystupuje Tajemný cizinec jménem Satan, jenž se objeví v roce 1590 a celou dobu promlouvá k malým chlapcům. V knize není celkový děj, pouze skokové úryvky. Tako kniha nepatří mezi mé vyhledávané žánry a dost mě Satan svým negativním postojem štval. Vyvolával ve mě jen hrůzy a negativní myšlenky.

06.04.2023 odpad!

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Děj aknihy je z prostředí Šumavy, kdy roku 1870 se přehnala nevídaná vichřice, jenž místní nematovali. Po dvou letech napadají živé a poražené stromy kůrovec - nazývaný zlatým broučkem. V knize je nádherně popsaná krajina ve všech ročních období. Autor jí popisuje, takovou jaká příroda umí být - krásná ale i zrádná. Určitě i nadále by toto dílo mělo být povinnou četbou, aby příští generace neopomněla, jak se dříve žilo, kolik práce, a to nejen na statku, museli všichni členy rodiny zastávat. Děj se motá kolem sedlácké rodiny Podhamerských, hlavně otce a jeho dcer. Vadilo mi, jak hrubě se dcery k otci chovaly, neměly žádnou úctu, ale on si je tak vychoval, měl taktéž pěkně ostrý jazýček. Zde zapadá přísloví: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

05.04.2023 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Díky aknize jsem se dozvěděla něco o mořském světě. Kapitán Nemo mi byl velmi sympatický. Děj na počátku knihy mě trochu nudil, jsou tam zbytečné hloubkově řešené mořské živočichy. Pobavilo mne, že výprava nepozná živočicha od ponorky, no dobře vzhledem k tomu, kdy autor knihu napsal.... Kniha je spíše pro mužskou část, nebo technicky založené ženy.

03.04.2023 3 z 5

Sloni mají paměť Sloni mají paměť Agatha Christie

Úzká detektivní kniha s dobrým námětem pro šetření spisovatelky paní Oliverové a detektiva Hercula Poirota. Název knihy Sloni mají paměť je přesný pro tuto knihu, neboť právě vzpomínky mají rozluštit dávno již vyřešené. Děj se pěkně na začátku rozjel, pěkný to byl sjezd, pak přišla nuda dlouhá "mělčina", ke konci to vzalo správný švih a rozjezd ke konečnému rozluštění.

02.04.2023 4 z 5

Devatenáct dopisů Devatenáct dopisů Jodi Perry

Kniha mě zaujala překrásnou obálkou v mých oblíbených barvách. Při čtení mě napadají tato slova: láska, cit, něha, empatie, touha, prosby, modlitby , chtíč, pochopení, důvěra, emoce, pomoc, sen, víra, naděje, přání ale největší váhu má slovo vzpomínky. Nádherné podání lásky v nejtěžší chvíli života milujících se mladých lidí. Dopisy, které vrátí, co má dál pokračovat. Díky paní autorko za krásnou knihu.

31.03.2023 5 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Děj aknihy převážně v dostavníku z doby prusko-francouzské války. Kulička , tak jí říkají, je fyzicky velmi silná "povětrná žena" - zastupuje jednu z pasažérek. Jak lze využít dobroty této prostitutky, se dozvíme v této krátké knize. Zde platí přísloví "pro dobrotu, na žebrotu". Čtenář hned pochopí, že se během chvíle umí lidé, hlavně ženy, chovat k druhému přátelsky a poté odtažitě a využít a donutit počin jen ve svůj prospěch. Kniha ukazuje na zhýralé vlastnosti, které snad nemá ani zvíře.

30.03.2023 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Bohužel tato akniha není můj žánr. Pořád jsem čekala na pořádný rozjezd. Za mě velká nuda. Kniha o namalovaném obraze mladého muže, který zosobňuje symbol sobectví, znaky krutosti. Hlavní hrdina mě nudil. Překvapilo mě, že již v té době se autor pokusil psát o náznacích homosexuality.

29.03.2023 odpad!

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Krásná akniha - doporučuji, toto dílo by nemělo být opomíjeno. Děj se mi moc líbí, je to náš klenot.

27.03.2023 5 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Děj z druhé pol. 13. století za vlády železného a zlatého krále Přemysla Otakara II. Za jeho éry si šlechta nemohla zvyknout na "pevnou ruku". Proto prokurátor Oldřich z Chlumu hledal viníka ztraceného zlata při převozu z Jílové do Prahy v řadách šlechty. Král jmenoval Oldřicha z Chlumu správce hradu Bezděz a měl mít dohled nad jeho výstavbou. K hradu mám blízký vztah, proto jsem si ráda audioknihu poslechla, při čtení by se mi pletla jména. Prokurátor musí při řešení odvést dobrou a rychlou práci, krádež zlata nazval případem: Záhada zlaté štoly.
Audiokniha - čte: Martin Štěpánek, Otakar Brousek st. a Martin Polách s doprovodem dobové hudby. Kniha se velmi dobře poslouchá, doporučuji.

27.03.2023 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Velmi nadčasové sci-fi drama na dobu, ve které bylo toto dílo napsáno. Poslechnuto jako audiokniha. Nemám tento druh sci-fi o robotech ráda, ale dílo je velkolepé. Díky knize se čtenáři seznamují s továrnou umělých lidí - robotů, aby nahradil v budoucnu člověka. Opravdu je robot pomocníkem člověka? A proč se nerodí další lidé? Nejen odpovědi na tyto otázky jsou důležité mezníky v této knize.

24.03.2023 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Poslechnuto jako audiokniha s vypravěčem panem V. Preissem jenž nás v osmi kapitolách seznamuje s Malým princem, který má domov na planetce B612 o velikosti domu. Domov opouští a cestuje vesmírem poznává další planetky, na každé z nich je jiný dospělý: král, domýšlivec, pijan, byznysmen, lampář a zeměpisec. Každý z nich mu dává své moudro. Patřím do druhé skupiny čtenářů, neboť v dospělosti mě kniha vůbec neoslovila. V kapitolách jsou nesouvislé a nahodilé věty, které mi nadávaly smysl. Vadila mi i dost naivní hlavní postava. Vypravěč mu dával svá moudra, ale já jsem si z nich nedokázala nic vzít. Nelíbilo se mi i používaná čísla, vždyť malé děti nemají představu kolik je tolik miliónů atd. Mám ráda večerní oblohu a hvězdy, ale s tímto příběhem tam někde nahoře poslání této knihy nevidím.

24.03.2023 1 z 5

Oberonův kouzelný roh Oberonův kouzelný roh Valentin Petrovič Katajev

Autobiografická kniha nahodilých vzpomínek ve věku přibližně od dvou do studentských let. Některé byly opravdu komické, autor byl pěkný " rošťák" a dal svému otci při výchově pěkně zabrat. Rád vzpomíná na maminku, která bohužel zemřela v ranném autorova dětství. V jeho a bratrově výchově pomáhala teta - maminky sestra. Kniha se čte velmi dobře a vrací čtenáře do dětských let. Každý z nás udělal nějakou tu lumpárnu. Název knihy je první kniha , kterou dostal od své babičky, když se učil číst. I já vzpomínám na svou knihu od mé babičky za mé první vysvědčení.

22.03.2023 3 z 5

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Poslechnuto jako audiokniha s příjemným hlasem p. J. Zavřela. Bývalý navažský indián C. Duggai je odsouzený za pětinásobnou vraždu. Utekl z věznice a má již vymyšlenou pomstu pro své odsouzence. Postupně se jich zmocní - čtyř mužů a jedné ženy a odváží je do Arizonské pouště. Nechá je bez oděvů, vody a jídla a zdáli pozoruje, jak odolávají velmi vysokým teplotám. Zajatci musí hlavně logicky uvažovat. Některé situace byly pro mě až moc "nahodilé", myslím si, že realita by byla jiná. Díky knize jsem si připomněla za nás povinnou branou výchovu na základní škole, něčemu jsem se z knihy ponaučila. Určitě vhodná kniha pro boj o přežití v přírodě.

22.03.2023 4 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Toto byla má prvotina s p. Vondruškou na doporučení. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a jsem ráda, protože při čtení by se mi pletla ta všechna jména. Čtení tohoto žánru by mi nesedlo, možná bych knihu ani nedočetla. Každopádně jako film, by se by mi líbil. Při poslechu pánů Jana Vlasáka a Jiřího Ornesta jsem si knihu užila, musím i kladně vyzdvihnout doprovodnou dobovou hudbu. Kniha je 5-ti dílná, ve které prokurátor Oldřich z Chlumu na žádost hradní paní řeší nahodilá minulá a současná úmrtí vždy při adventu na hradě Krašov.

15.03.2023 4 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Tuto knížku jsme četli hromadně ve škole, jak kdysi bylo zvykem. Nyní poslechnuto jako audioknika, za příjemného hlasu paní Zd. Černé. Děj z vesnice, tam kde i dnes je život ještě v pořádku. Doporučuji malým čtenářům, kde se seznámí se zvířátky, ale poznají i nástrahy mezi svými vrstevníky. V knize nezapomenutelné obrázky.

15.03.2023 5 z 5

Zlatovláska Zlatovláska Karel Jaromír Erben

V dětství mnohokrát přečteno, dnes poslechnuto jako audiokniha. Má oblíbená pohádka i ve filmovém zpracování. Kdo by neznal Jiříka a jeho naslouchání a porozumění hlasu zvířat. A ty krásné zlaté vlasy... Příjemný poslech, návrat do dětských let.

14.03.2023 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Knihu jsem měla jako povinnou četbu na střední škole, dnes poslechnuto jako audiokniha. Kniha vypráví o nebojácné, mrštné a hezké dívce Báře, kterou ve vesnici, kromě jejích dvou přátel Jozífka a Elišky, nikdo neměl rád. Bára nevěřila v nadpřirozené bytosti, a proto jí dali přezdívku Divá Bára. Příběh o lásce, kamarádství, pomoci a trochu strašení. Kniha se velmi dobře poslouchá.

14.03.2023 4 z 5