Nermal Nermal komentáře u knih

Norsko Norsko Snorre Evensberget

Tento průvodce vám umožní objevit celé Norsko opravdu důkladně a hlavně na nic důležitého nezapomenout.

26.06.2022

Maďarsko Maďarsko Craig Turp

Prozkoumejte Maďarsko důkladně s přispěním tohoto průvodce. Nejen Budapešť, Balaton a maďarské lázně, tato země nabízí ještě spoustu dalších překvapení.

26.06.2022 5 z 5

Život a dílo Život a dílo Jiří Bouda

Pro fanoušky železnice a ilustrací Jiřího Boudy skoro povinnost si přečíst. Monografie bohatě vypravená ilustracemi, ex libris a grafikami všeho druhu. Výborná!

Ptáci a jiné ryby Ptáci a jiné ryby Jiří Robert Pick

Bajky trochu jinak, než jak je známe dneska. A sice s nádechem padesátých let.

Svět na kolejích Svět na kolejích Miloslav Hlavatý

V dětství to byla moje skoro bible a každá cesta vlakem velký zážitek. Dodnes je to knižní poklad - zkuste ji někde koupit!

25.06.2022 5 z 5

Na bařinách života a jiné příběhy ze soudní síně Na bařinách života a jiné příběhy ze soudní síně František Šimeček

Prostřednictvím soudniček poznáváme nejrůznější figurky té doby a celkový společenský kolorit.

Atlas oblaků Atlas oblaků Hans Häckel

Velmi přehledně a kompaktně zpracovaný atlas s rozčleněním oblaků podle typů. Ke každému typu oblaku fotografie s charakteristikou na jedné stránce, někdy i více stránek. Texty jsou velice hutné a fundované. Kromě toho obsahuje i vysvětlení základních meteorologických jevů pozorovatelných na obloze v souvislosti s oblaky.
Ze všech obdobných atlasů, které se mi dostaly do ruky, se mi tento jevil jako nejlepší pro svou stručnost a preciznost. Dokonce ani Velký atlas oblaků, který je velmi obšírný a vyžaduje si větší pozornost čitatele, se mi nezdál pro rychlou orientaci tak dobrý jako tento atlas.

24.06.2022

Hračka Hračka Sylva Lauerová

Otravné porno. Neztrácejte čas.

09.07.2022 odpad!

Průvodce po železnici Průvodce po železnici kolektiv autorů

Přehledně uspořádaný slovník vysvětlující pojmy používané na železnici, opatřený fotografiemi. Ve své době jedinečný.

04.07.2022 5 z 5

Bílá pevnina Bílá pevnina Stanislav Bártl

Kniha se rozdávala jako výhra v časopisecké soutěži, takže předpokládám, že moc na odbyt nešla. Na to, že byla určena pro mládež, byla příliš suše faktografická, spíš pro dospělého čtenáře.

01.07.2022 2 z 5

Labyrintem Íránu Labyrintem Íránu Břetislav Tureček

Starobylá Persie, kolébka kultury, a proti tomu mediální masáž ze všech stran vůči Íránu. Islámská země, která se však vymezuje vůči souvěrcům. Chystám se tuto zemi navštívit, abych si udělal obrázek sám, i když jako turista do hloubky asi neproniknu. Všichni, kdo onu zemi navštívili, ji hodnotí velmi pochvalně. Dokumenty z ČT 2 o lidech, studentech taky nevypadají špatně.
A tak jsem si v rámci dostupných zdrojů přečetl i hodnocení zpravodaje pana Turečka, který zde strávil nějaký čas. A neudělal jsem chybu. Dozvěděl jsem se hodně z věcí, které mě zajímaly. Zajímavá byla i část pojednávající o volbách do tamějších politických orgánů a jakou roli v tom sehrává státní náboženství.
Pokud máte o Írán zájem, doporučuji k přečtení.

30.06.2022 4 z 5

Chráníme naši přírodu Chráníme naši přírodu Jarmila Kubíková

Podle této knížky jsem si kdysi vybíral výletní turistické cíle do nejzajímavějších lokalit území ČR. Dobře zpracováno.

Na první pohled Na první pohled Grégoire Delacourt

Myslím, že byla chyba včlenit do příběhu osobu Scarlett Johanssonové, která na mnoho lidí působí jako červený hadr na býka, takže se lehko může stát, že po přečtení anotace ztratíte o knihu zájem.
Kdo ale už něco od pana Delacourta přečetl, ale i všichni ostatní, co se nenechali odradit, dostanou příběh hodný zamyšlení. Neříkám, že to je čtení světových parametrů, ale myšlenka má něco do sebe.
A taky se mi zdá, že trošku jinak budou hodnotit muži než ženy.
(A vkrádá se mi opatrné srovnání s Notting Hillem.)

Horské dráhy světa Horské dráhy světa Josef Hons

Málo dostupné fotografie skvěle nahradil Jiří Bouda, a když jsem se po revoluci na všechna ta popisovaná místa dostal osobně, teprve jsem měl možnost ocenit, jak skvěle napsaná ta knížka byla.

Dýmka strýce Bonifáce Dýmka strýce Bonifáce František Pilař

Tuto knihu jsem dostal k vánocům, ale musím se přiznat, že mě moc neoslovila. Měl jsem mnohem raději mayovky a verneovky, nebo i pana Bočana.

03.07.2022 2 z 5

Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu Kapesní atlas dvoukřídlého hmyzu Vladimír Javorek

Knihu jsem objevil až v pozdějším věku a je škoda, že nejrůznější mouchy (vzdělanci prominou), se kterými se často setkává každý z nás v domácnosti i u vody, se nedočkaly větší osvěty.

02.07.2022 4 z 5

Přísloví napoví Přísloví napoví František Ladislav Čelakovský

Obsahuje trefná i úsměvná přísloví dokreslená ilustracemi Cyrila Boudy. Dá se říct, že na každou situaci se nějaké přísloví vždycky najde.

02.07.2022 4 z 5

Moje první železnice Moje první železnice Karel Šupík

Vyšla poměrně bez povšimnutí, ale nebyla špatná - knížka pro začínající modeláře a vláčkaře s povedenými kresbami Vladimíra Zusky.

01.07.2022 4 z 5

Nikdy o tom nemluv Nikdy o tom nemluv Kathy O’Beirne

Souhlasím s Eduardou. Ta knížka mě tak iritovala, jak je napsaná, že jsem se nemohl soustředit na to, co čtu.

30.06.2022 1 z 5

Jarmareční písně Českotuzemské Jarmareční písně Českotuzemské Jiří Žáček

Ze všech Žáčkových sbírek se mi tato líbila nejvíc.

27.06.2022 5 z 5