Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Holocaust Holocaust Gerald Green

Padesátá léta v izraelském kibucu, kam se po válce přistěhoval mladý německý Zid. Jako jediný z rodiny přežil nacistické běsnění. Poté, co zakládá rodinu s izraelskou právnickou Tamara, se rozhoduje podstoupit trnitou cestu do minulosti a odhalit tragický osud své rodiny. Vynikající, viděla jsem i serial, ale kniha je daleko lepší.

18.08.2023 5 z 5

Kábulská škola krásy - život pod závojem Kábulská škola krásy - život pod závojem Deborah Rodriguez

Autenticky příběh americké humanitární pracovnice, která přijde s neotřelým nápadem, jak pomoci aspoň některým afghánským ženám na cestě k finanční nezávislosti v době po padu Talibanu. Jak se asi autorka dívá dnes na politický vývoj v Afghánistánu, kde opět převzal moc tvrdý teoreticky režim a veškeré úsilí dvaceti let přišlo vniveč?

18.08.2023 4 z 5

Vrah prchá k hranici Vrah prchá k hranici František Mandát

Odsouzenému vrahovi Petru Lancovi se podaří útěk z věznice. Ale co dál? Lanc se rozhodne k útěku do tehdejší NSR - kde by z něj jistě nadšením skákali do vzduchu. Začíná závod s časem a vrahem....
Tuto detektivku jsem objevila coby třináctiletá v babiccine knihovně a přečetla ji během dvou deštivých prázdninových dnů. Podle mého názoru velmi dobře napsána, děj má spád a tehdejší povinná ideologická masirka skutečně minimální.

23.07.2023 3 z 5

Tajemství závojů Tajemství závojů Zoë Ferraris

Chcete být kriminalistkou? V západním světě nic nic neobvyklého. Pokud jste se však narodila a vyrostla v bigotnim prostředí Saúdské Arábie jako Katja, musíte v cestě za svým cílem překonat množství nesmyslných překážek, které vaším kolegyním v Evropě či na americkém kontinentě ani nepřijdou na mysl....... Autorka strávila v Saúdské Arábii několik let a po návratu do USA své zkušenosti zpracovala do několika velmi dobrých knih. Toto je jedna z nich.

03.07.2023 4 z 5

Poznať ženu Poznať ženu Amos Oz (p)

Opět vynikající Oz. Tuto knihu jsem si koupila v Izraeli v anglickém překladu v roce 1999 a mohu říci, že mezi knihami tohoto autora je na prvním místě.
Bývalý tajný agent Joel se po bizarní smrti své ženy Ivrije stěhuje společně se svou dcerou Nettou, svou matkou a tchyní do nového domova. Vypadá to na nový začátek. Ale pod zdánlivou rozvazlivou fasádou se skrývá moře pochyb a nejistot.....
Jak Joel naloží se svým životem?

26.06.2023 5 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Amos Oz (p)

Manželství Ilany a Alexandra se po několika letech rozpadá. Z vášnivého vztahu rebelantske vojacky a jejího velitele, pozdějšího věhlasného sociologa, zbyly jen trosky, které ale nejsilněji zasáhly jejich syna Boaze. Jak se s těmito problémy vypořádají? Roman psaný formou psané komunikace mezi jednotlivými účastníky postupně odhaluje podhoubí jejich vztahu, který byl už v počátcích odsouzen k nezdaru. Kromě zmíněných protagonistů zároveň poznáváme i Ilaninu sestru či druhého manžela, francouzského imigranty a nesnesitelneho pedanta, který se postupně mění v ortodoxního fanatika. Jak dopadne tento vztah? Přijde Ilana o svou dceru Jifat? To vše nabízí známý Ozuv roman. S úctou se skláním před paní profesorkou Sedinovou, která tento roman skvěle přeložila.

25.06.2023 5 z 5

Zámožná žena Zámožná žena Barbara Taylor Bradford

Ema Harteova pochází z chudé hornické rodiny v Yorkshiru. Od mládí je proto nucena těžce pracovat v bohaté rodině Fairleyovych. Krátké milostné vzplanutí mezi ní a jejich synem Edwinem má za následek nechtěné těhotenství. Po rozhodující konfrontaci se Ema rozhodne opustit Yorkshire a využít svého obchodního a organizačního talentu. Během let z maleho krámku postupně vyroste prosperující obchodní impérium....
Po letech je Ema nucena čelit další těžké zkoušce........
Celkem dobrý první díl rodinné ságy, co mi opravdu vadilo, byl Emin chladný vztah k dceři Edwine a evidentní upřednostňování vnučky Pauly.

19.06.2023 3 z 5

Období neklidu u Psí řeky – Občanské války v Libanonu ve 20.století Období neklidu u Psí řeky – Občanské války v Libanonu ve 20.století Bořek Homola

Libanonské občanské války a jejich důsledky, které v průběhu let proměnily úžasnou zemi zvanou Švýcarsko Středního východu v hromadu trosek, a postupná obnova této malé země, jejíž stabilita stojí na velmi vratkých nohou.

07.06.2023 3 z 5

Řád za lásku Řád za lásku Zofia Chądzyńska

Stredoskolacka Anna slabě zadrhává - ale trpí obrovským komplexem, který se plně projeví ve chvíli, kdy uslyší, jak se jí spolužáci smějí. Rozhodne se, že se do školy nevrátí. V této těžké chvíli se ji stává oporou starší lékařka, s níž se Anna přáteli - během rozhovoru s ředitelkou skoly vychází najevo, že Anna je preucenym levakem. Studentce je poskytnuta dvoutýdenní lhůta pro návrat do školy. Anna setkává s logopedkou Alžbětou, ale hlavně přijímá nabídku sousedky k návštěvě rehabilitačního centra, kde se léčí její syn. V léčebně poznává sympatického Jacka, ale hlavně tváří v tvář skutečným těžkým hadicapum si uvědomuje, že její problém má jednak řešení, jednak že jiní jdou na tom daleko hůř...........
Dojemný příběh o zrání mladé dívky i ukázka faktu, jak se přistupovalo v zemích socialistického tábora k lidem, kteří se jakkoli lišili viz Annino " levactvi".....

07.06.2023 4 z 5

Maria Callasová Maria Callasová Anne Edwards

Skvělý hlas a velké životní tragédie slavné řecké pěvkyně - odmítnutí matky prakticky hned po narození, jejich celoživotní složitý vztah, osobní nejistota, nízké sebevědomí, nenaplněna láska k Aristotelu Onassisovi.... O tom všem se dozvídáme v této skvěle napsané biografii. Mimochodem koupila jsem si ji náhodou v Uměleckoprůmyslovém muzeu během výstavy Šperk na jevišti, kde bylo možné obdivovat sperkarske výtvory, které byly součástí kostymu paní Callasove.

01.06.2023

Princezna Masako Princezna Masako Ben Hills

Masako Owada, japonska diplomatka, absolventka Harwardu, jedné z nejprestižnějších světových univerzit,a nadějná pracovnice ministerstva zahraničí, se rozhodne přijmout žádost o ruku tehdy korunního prince Naruhita. Jaké důvody staly za tímto osudovým rozhodnutím?

"Ani tak pro ni nebylo vykročení na profesní dráhu lehké. Konkurence u vstupních testů v této elitní kategorii japonské státní služby je velice tvrdá, pracovní doba je nekonečná, plat není nijak vysoký, ačkoli výhody a výsady spojené s těmito posty mohou být velmi štědré. Zaměstnanecký poměr je přitom v Japonsku, dokonce i v dnešní době, spíše celoživotní úvazek.
Na japonských pracovištích se se ženami nezachází nijak dobře, dokonce hůř než v kterékoli jiné asijské zemi vyjma Koreje a Indonésie. Stále zde v drtivé míře platí viktoriansky názor, že mužovo místo je na pracovišti a místo ženy v domácnosti u dětí. Ačkoli se v posledních letech tyto poměry mírně zlepšily, průzkumy stále ukazují, že Japonsko musí urazit ještě dlouhou cestu, než srovná krok se světovým vývojem. "

"Možná si Masako po třech letech práce na ministerstvu také začínala uvědomovat, že vybudovat si zde kariéru je úkol ještě mnohem těžší, než i ona sama očekávala. Začínala poznávat, že realita života úředníka v sektoru zahraničních vztahů je přece jen jiná, než to, co si představovala. Že ministerstvo zahraničí je typ organizace, která ženu nepustí výš než na úroveň vedoucí úseku, i kdyby byla srbeschopnejsi......... "

To se dá pochopit. Ale asi by všechno bylo lepší než stát se vezenkyni paláce, chodici dělohou, na kterou je dnem i noci vyvíjen nátlak, aby dala trůnu dědice, o popirane depresi nemluvě. Chudák ženská.

17.05.2023 4 z 5

Zaslíbená země Zaslíbená země Lion Feuchtwanger

Lucia Domitilla byla moudrá a odvážná žena, které tleskám. Však víte : "Z hlediska vyššího principu mravního není vražda na tyranu zločinem. "
Josephus Flavius se pokusil spojit nespojitelne - a zcela dle očekávání se stal obětí této snahy, zavrzen svým národem a zapomenut Římany. Tato kniha by měla být pro dnešní Evropany varováním. Historie se zkrátka opakuje, ale lidstvo je naprosto nepoucitelné.

26.04.2023 5 z 5

Židovská válka Židovská válka Lion Feuchtwanger

Skvěle vylicene osudy historika Flavia Josefa ( Josefa ben Matatyahu) na pozadí pádu Jeruzaléma a pokoření židovského národa predstaviteli římského impéria.

"Ne, nezkysne v Jeruzalémě", honi se Josefovi hlavou, když se vypravuje na cestu do Říma vyjednat propuštění tři židovských učenců. No, já bych na jeho místě v Jeruzalémě klidně zkysla.

" Hyerosolima est perdita, Jeruzalém je zničen. "
Díky B-hu ne navěky. I na římské impérium nakonec došlo, i když to chvíli trvalo.

26.04.2023 4 z 5

Čuk a Gek Čuk a Gek Arkadij Gajdar (p)

Četla jsem ji v první třídě a dodnes si pamatuju mamcin posmesny komentář k telegramu vyhozenému oknem, a sice že je dost přitažené za vlasy, že měli kluci v ruské zimě okno dokořán.

24.04.2023

Do Indie kam jinam Do Indie kam jinam Iva Pekárková

Nejedná se o klasický cestopis, spíš o osobni pohled na Indii, který je okoreneny vtipnými komentáři a prupovidkami. Bavila jsem se.

"Nevěděla jsem, že v Indii míchají do piva erotický halucinogeny. "

"Prostěradlo vypadalo, že na jednom jeho konci menstruovalo stádo slonic a na druhém soustal Hanuman. "

"Mansúr se ušklíbl, jako že o indických poldech ví svoje - což nepochybně věděl. "

"Pomodlit se a honem zase vstát, jak by to vypadalo, kdyby se tady každej uprdelil. "

" Je rozhodně lepší být zavrazdenej vedle spacáku než ve spacáku. "

"Bezvadně jsem se vyspala a pokud vím, nikdo mě při tom ne zavraždil. "

17.04.2023 5 z 5

Smrt ve Vídni Smrt ve Vídni Daniel Silva

Zimni odpoledne ve Vídni. Tichou ulicí náhle otřese exploze, po níž zůstávají ve zničených kancelářích Dokumentacniho střediska zločinu holocaustu dvě mrtvé ženy a jeden vážně zraněný muž. Kdo měl zájem na likvidaci tohoto centra? Šlo o útok islamistické skupiny, nebo je skutecnost ještě daleko složitější a děsivější?
Gavriel Allon, dlouholetý agent Mossadu, věří, že po letech obtížné činnosti na poli špionáže se bude moci plně věnovat své druhé profesi, tedy restaurování uměleckých děl. Po hrozivě události ve Vídni však spěchá na místo. Podle popisu muze, se kterým se v jedné z vídeňských kaváren setkal prezivsi holocaustu Max Klein, kreslí vedle lůžka zraněného ředitele dokumentacniho strediska skicu - a po jejím dokončení se rozpomina, že tuto tvar už kdesi viděl. Je na obraze, který namalovala jeho matka, prezivsi Osvětim i pochod smrti. Jde o nacistického zločince, který dnes žije ve Vídni pod falešnou identitou ctihodného občana.......

"Teď mám zemřít já.
Sturmbahnfuhrer ukazuje zbraní na mne. Od cesty jsou slyšet výkřiky. Raus, Raus. Esesaci se silou snaží přimět ženy, aby se zase postavily na nohy. Vím, že toto je můj konec, neopustím tohle místo živá. Zde poblíž pěšiny kdesi v Polsku padnu a zde mě pohřbí, bez náhrobního kamene ktery by označil můj hrob.
"Co povis svému dítěti o válce, Zidovko?"
"Pravdu, pane Sturmbahnfuhrere. Povím mu pravdu. "
"Nikdo ti neuvěří. Tvá skupina se blíží. Měla by ses k nim přidat, víš, co se stane těm, kteří zustanou pozadu...... "

"Je rozdíl využít ďábelská individua coby informátory,nebo najmout je coby agenty výzvědné služby. A Erich Radek nebyl jen tak nějaký zabiják. Byl masový vrah. "

"Proč si Eichmann a Radek zaslouží být postaveni před soud, ale Palestinci z Černého září pouze odvetu? "
"Byl bys dobrým talmudickym učencem,Gavrieli."
"Odmítás odpovědět na moji otázku? "
"Do jisté míry šlo o čistou pomstu, pokud jde o naše rozhodnutí zlikvidovat teroristy Černého září, ale šlo i o víc než to. Představovali neustálou hrozbu. Pokud bychom my nezabili je, oni by zabili nás. To je válka. "
"Proč je nebylo možné dopadnout a postavit před soud? "
"Aby využili izraelský soud pro svou propagandu? To už přece udělali. Tady, v tomto městě, přímo před očima celého světa. Nebylo naším úkolem umožnit jim další příležitost k ospravedlnění zmasakrovani nevinných lidi."

09.04.2023 5 z 5

Sebeobrana Sebeobrana Jonathan Kellerman

Opět nález z knihobudky, který přes rok čekal, až se k němu konečně dostanu.
Lucy je členkou poroty v soudním procesu surového masového vraha. Účast v porotě však probudí démony minulosti - stále se ji vrací děsivý sen. Obrací se na Alexe Delawara, aby ji pomohl rozluštit dávné tajemství......
Prvních dvacet stránek bylo poněkud zdlouhavých a občas byl problém orientovat se ve spletenci jednotlivých osob, ale jinak celkem slušný krimithriller, který mohu příznivcům tohoto žánru jen doporučit.

25.03.2023 3 z 5

Zpověď tajemníka Zpověď tajemníka Miloš Rýc

Autor pracoval v devadesátých letech jako tajemník bývalé první damy DH. Podle všeho dost náročná činnost. Své zkušenosti zpracoval s humorem i nadhledem v této knize. Samozřejmě nikdo nejsme dokonalý, nebyla tudiz ani DH, zase na druhe straně..... Názor ať si každý udělá sám.
"Ahoj, kapitáni. Madlo - umyvadlo. To jsou moji psi. "
Konsternovany ambasador se právě polil kafem, protože mu za krk vyskočilo Madlo- umyvadlo.

23.03.2023 4 z 5

Prstýnek z vlasů Prstýnek z vlasů František Kožík

Tercian Petr je synem úspěšného advokata. Vyrůstá ve funkční rodině s milujícími rodiči. Bohužel právě v jeho nejcitlivějším věku dochází k rozchodu rodičů. Petr začíná mít problémy ve škole - navíc malomesto se svou tehdejší morálkou neodpouští. Odcizuje se svým spolužákům a nakonec se sbližuje se stejně starou Janou Formanovou. I Jana má své problémy - díky otcovu chování byli vystěhováni z dosavadního bytu a nalézají útočiště v tzv. papiraku. Něco jako komunální bydlení. Otec rodinu opouští a na Janine matce leží odpovědnost za obě dcery i obživu rodiny. Je to však silná žena, která se něčeho nelekne a obě dcery zdědily jeji nezdolnou náturu. Jana se nakonec stává Petrovou pomocnici ve snaze opět spojit jeho rodiče..
Je to silný příběh, který dokazuje, že pan Kozik opravdu uměl skvěle psát.

23.03.2023 5 z 5

Bratr a sestra Bratr a sestra Helena Šmahelová

Hezky příběh o soudržnosti rodiny, problémech dospívání i životních karambolech, navíc příjemná vzpomínka na léta dospívání.

22.03.2023 4 z 5