ondra1995 ondra1995 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Děj knihy mě takřka ihned pohltil. Při četbě některých praktik Strany (vytváření nového slovníku a snižování počtu slov nebo výchova dětí k udávání rodičů) jsem až cítil mráz na zádech. Těšil jsem se na rozuzlení, nedokázal jsem vůbec odhadnout pravděpodobný konec děje. Úplný závěr mě ovšem trochu zklamal - vše se odehrálo moc rychle a poslední stránky byly i trochu zmatečné z mého pohledu.

21.10.2019 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Jako malý jsem viděl film mockrát a znám ho stále takřka nazpaměť. Když jsem narazil na knihu, nejprve se mi do ní nechtělo, ale kladné recenze mě nakonec přiměly se do románu pustit.
Kniha mě pohltila hned od prvních stran. Napadený dělník raptorem v nemocnici, útoky na novorozence - scény, které ve filmu nebyly, ale naprosto mě vtáhly do děje. Poté se čtenář seznámí s postavami, jež zná z filmu, a děj se přesune na Isla Nublar. Nicméně děj románu stále překvapuje a nesplývá s filmem (raptoří jesle, mladý T-Rex, napadení ve voliéře, scéna u vodopádu, hnízdiště). Závěr románu se liší výrazně.
Během čtení jsem čekal, kdy narazím na scény z filmu jako "T-Rex na záchodě" nebo "mazaná holka". Ty však stvořili až tvůrci filmu.
Negativně hodnotím postavu Lex, která mi opravdu lezla na nervy. Dále jsem si úplně nedokázal představit chování postav při některých nebezpečných situacích a při situacích, kdy by měly být naprosto potichu (počítání vajec v hnízdišti, napadení ve člunu, T-Rex pod vodopádem).
Závěrem, těžko bych hledal román, který jsem přečetl tak rychle.

19.06.2020 5 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Naprostá paráda!
Kniha mi byla doporučena. Popisek mě příliš nelákal a sám bych se do ní pravděpodobně nepustil. To by ale byla chyba.
Děj mě pohltil jako Jádro nebohé vesničany. Je velmi čtivý, nabízí velké množství postav a míst.
Plynule přecházím na pokračování.

04.05.2021 5 z 5

Pětka a zloději Pětka a zloději Enid Blyton

Jako dítě jsem byl rád za každý nový díl Pětky, co mi babička koupila.

Mikeš Mikeš Josef Lada

Nezapomenu, jak jsem se těšil na hodiny čtení někdy v 5. třídě, kde jsme Mikeše četli.

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Neuvěřitelně emotivní příběh. Zatím jsem nečetl moc silnějších knih, pokud vůbec nějakou. Věděl jsem ze školy, jak to celé skončí, přesto mě konec zasáhl. Nemůžu než všem doporučit. :)

22.06.2013 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Velmi zvláštní příběh o proměně z člověka na hmyz. Zpočátku jsem čekal spíše vtipný průběh, ale čím více blíže ke konci jsem byl, bylo dílo silnější a silnější.

14.10.2012 4 z 5

(SPOILER) Knihy načtené nemám a k Prokletému dítěti jsem se dostal v podstatě náhodou.
Nečekal jsem, že to bude až takový hukot se vším tím cestováním v čase, alternativními realitami, Turnajem tří kouzelníků či návratem Pána zla.
Všechno jde však hrozně rychle. Mladíci se rozhodnou ukrást obraceč času a za pár stránek ho mají. Ocenil bych delší popis alternativních realit. Hlavně té "špatné", kde zlo vládlo. Velmi smutné bylo "vidět" znovu zemřít Snapea anebo na závěr Harryho rodiče.
Celkově hodnotím pozitivně. I když je to taková jednohubka.

25.01.2024 4 z 5

Ekonomické bubliny Ekonomické bubliny Dominik Stroukal

Dominik Stroukal se dobře poslouchá a nyní můžu říct, že i dobře čte.
Velmi čtivě a lidsky seznamuje čtenáře s fungováním peněz, centrálních bank a příčinami ekonomických krizí.
Obzvláště mě bavily kapitoly o tulipánové horečce a finanční krizi v roce 2008. Hodně dobrá jsou i závěrečná poučení.

29.09.2022 5 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Sice nerad, ale musel jsme ubrat jednu hvězdu. A to především kvůli první polovině příběhu. Děj se opravdu někdy vlekl hodně. Cesta hlavních hrdinů do Kotliny nebrala konce. I vyprávění o Ineveře, o kterém nelze říci, že by bylo špatné, zacházelo mnohdy až do přílišných detailů. Celou dobu jsem měl pocit, že se autor bojí rozjet to, na co každý čeká.
Tím myslím samozřejmě bitvy s mozkovci. Nejsem vyloženě zklamaný, ale očekával jsem trochu něco jiného. Vše mi trochu narušovaly neustále lepší a lepší dovednosti především Arlena, ale i dalších hrdinů. A ve výsledku se obě bitvy odehrály na poměrně málo stránkách.
Událost z konce knihy jsem si užil více než některé pasáže obou bitev.

24.11.2021 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Do čtení R.U.R. se mi zpočátku moc nechtělo, ale myslím, že jako správný Čech bych měl mít něco od Čapka přečtené. Navíc je tato kniha samozřejmě v maturitním seznamu.
Zaujalo mě již předehra a ani s dalšími dějstvími jsem neměl problém. Toto drama bylo velmi čtivé a líbilo se mi, že Čapek přehání ohledně čísel (stovky milionů robotů).
Knihu můžu jen doporučit, i když zřejmě ne každému sedne.

03.07.2013 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Když jsem kdysi četl první díl, byla to ještě pohádka, kterou jsem poctivě přelouskal, i když jsem viděl film již před tím.

15.08.2012 5 z 5

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Krásná knížka nejen pro děti.

14.08.2012 5 z 5

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Jedna z nejkrásnějších knížek mého dětství.

14.08.2012 3 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Velmi se mi líbil konec, kdy Fogg zjistil, že cestováním získal na každém překročeném poledníku 4 minuty, které nakonec dají dohromady 24 hodin.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Mistrovské, famózní, dechberoucí, skvělé! Po dočtení jsem chvíli jen seděl a byl zamyšlený. Toto dílo budu vychvalovat komukoli, kdekoli a kdykoli!

23.06.2012 5 z 5

Neskutečně popsaný příběh! Chvílemi jsem cítil mráz na zádech.

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nevím, jak popsat nadšení z těchto balad. SKVOST!

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Jsem zklamán hodnocením tohoto vrcholu české poezie. Krásnější verše neznám!

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

(SPOILER) Začátek Trůnu lebek začíná opravdu slibně. Arlen a Jardir pospolu a začínají spřádat plány proti démonům. Pak ale následuje tradiční flashback. Tentokrát o Ašie, pro mě naprosto nezajímavé postavě. Průběh jejího výcviku byl často velmi podobný tomu Inevery v předchozím díle. Opravdu jsem ztratil zápal pro pokračování ve čtení, ale nemám ve zvyku nechávat knihy nedočtené.
Děj se naštěstí rychle vrací k podstatnému. Části s Krasijci jsou přesycené velkým množstvím jmen a titulů. Nicméně napětí a intriky kolem Trůnu lebek baví.
Ovšem mnohem záživnější jsou části okolo Leeshy. Tam se opravdu jde jen těžko od knížky odtrhnout. Příběh nabere grády v momentě, kdy se výprava z Kotliny vydá do Angiers. Úžasné jsou dialogy mezi Leeshou a Araine, pobaví bál pro Gareda a k bezmoci přivede utahující se smyčka nad Rojerem.
Závěr probíhá ve stylu Hry o trůny. Zemře nebývale velké množství hlavních postav a řada dalších má namále.
"Blíží se rojení."

24.07.2022 5 z 5