Osice Osice komentáře u knih

Anička a básnička Anička a básnička Eduard Petiška

Knížku znám už dlouhou dobu, ale nikdy mě nelákala k přečtení. Nedávno jsme si ji ale přinesli z knihovny, protože ji vyřazovali z fondu, a dnes jsme ji s dcerou dočetly. Byla jsem příjemně překvapena. U knížky jsem se nahlas smála, dojímal mě laskavý dědeček a v malém Mikšovi jsem úplně viděla naši dceru. Už se těším až si od Petišky přečteme nějakou další knížku:-)

23.09.2019 5 z 5

Říkala si o to Říkala si o to Louise O'Neill

Na tuto knížku jsem se dlouho těšila. Když jsem jí začala číst, měla jsem z ní smíšené dojmy. Emma mi byla nesympatická a měla jsem problém orientovat se v postavách. Postupně jsem začala doceňovat originální přístup k vylíčení charakteru hlavní hrdinky. Autorka nechává čtenáře, aby si na Emmu udělal vlastní názor, nic mu nepodsouvá, její podání působí autenticky. A druhá část mě úplně dostala.

07.09.2019 5 z 5

Dobrodružství králíčka Petra Dobrodružství králíčka Petra Beatrix Potter

Po Zajíčkovi Ušáčkovi vytáhla dcera záměrně z knihovničky knihu o jeho příbuzném králíčkovi Petrovi:-) Začátek mě trochu vyděsil… „Nezapomeňte, že váš tatínek tam měl nehodu! Chytili ho a paní Gregorová z něj udělala paštiku.“ …měla jsem obavu z dceřiny reakce, ale nerozhodilo jí to (je asi zvyklá od prarodičů ze Šumavy, kteří chovají králíky a jiné domácí zvířectvo).

Knížka obsahuje 4 příběhy a v každém z nich hrozí někomu z králičí party nebezpečí. Moc hezky se mi příběhy četly, byla jsem napnutá, jak se budou dobrodružství králíčka Petra a dalších vyvíjet a obdivovala jsem ilustrace, jimiž svůj text doprovodila B. Potterová. Bylo sympatické, že občas autorka ke čtenářům promlouvala – tím získal vypravěč, resp. vypravěčka kontury skutečné osoby z masa a kostí. Z příběhů dýchá doba dávno minulá, ale nikterak jim to neubírá na čtivosti, ba naopak. Příběhy mají příjemné tempo. Když jsem četla o tom, jak malí králíčci usnuli, tak se do říše snů odebrala i dcera:-)

Dcera nejvíc prožívala poslední příběh o panu Todovi. A nejvíc řešila, že spí jezevec Tomy Brok v botách v posteli a jak lišák Tod vysuší mokrou postel:-)

Vyřazená z knihovny, ale u nás má své místo.

03.01.2020 5 z 5

Míšovo tajemství Míšovo tajemství Eduard Petiška

Míšovo tajemství dostala dcera k Vánocům, asi od babičky (dárky přebíral manžel a neví:-)), a už ji máme přečtenou. Moc se nám líbila… Naše 4. knížka od E. Petišky.

Děti a jejich vztahy jsou popsány realisticky. Bavilo mě hlavně poučování holek:
„To je panenka, s kterou si hrály chudé děti,“ poučí ho Alenka.
„To když neměly peníze,“ řekne Barborka.
„A neměly třeba co jíst,“ poučuje Alenka.
„A neměly kde bydlet,“ řekne Barborka. (s. 40) ... i já ráda poučuju:-)

Také Přemek se svými otázkami je kouzelný, nechybí moudrá pohodová babička a příběh je vtipný a napínavý zároveň… Poselství, které si odnáším z této knihy: je snadné něco provést, ale postavit se k tomu čelem a napravit to, chce velkou dávku odvahy, proto se místo „hubování“ snažme ocenit snahu, která k nápravě vedla.

27.12.2019 5 z 5

Na hradě Bradě Na hradě Bradě Klára Smolíková

Mé první setkání s Bertíkem a Bibi proběhlo před lety díky časopisu Sluníčku, ve kterém postupně jednotlivé příběhy vycházely. Můj první a zároveň i nejoblíbenější příběh je Kolo se nám polámalo:-)

Pak knížku i s věnováním přinesl domů manžel ze semináře, který vedla K. Smolíková:-)

Má za sebou desítky přečtení. Dcera si ji jako my velmi oblíbila a každou chvíli pronese nějakou hlásku z knížky, třeba "Ustupmež!":-)

05.11.2019 5 z 5

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Holka mimo rytmus navazuje na knihu Já, Simon. Došlo ale ke změně vypravěče. Už nás neprovází romanticky založený Simon, ale nejistá Leah, která na své okolí často působí drsným odměřeným způsobem. Leah mi byla strašně sympatická, v jistém směru mi připomíná mě samotnou:-) Díky změně vypravěče jsem si opět uvědomila, jak je ošemetné a zavádějící spoléhat se na jednostranný pohled postavy, resp. reálné osoby.

Znovu mne autorka pobavila:-D
"Měla bych říct, jen tak pro informaci, že mít mámu, která je víc sexy než vy, je fakt na houby."
"To zvládneš, ne? Prostě na lidi ječ. To ti půjde."
"Nenávidím, když jsou kreténi talentovaní."

16.09.2019 5 z 5

Mimínek Mimínek Ivona Březinová

Skvělá vtipná knížka o očekávání nového sourozence do rodiny. Tříletá dcera ji má hodně ráda a já se u ní vždycky pobavím.

13.09.2019 5 z 5

Chůvy v akci Chůvy v akci Rebecca Johnson

Co dodat. Julča je prostě Julča:-D

Přísně tajný plán Přísně tajný plán Rebecca Johnson

Skvělá úvodní knížka série. Když něco chcete, tak si za tím jděte. Julča se Zuzkou jsou odhodlané trénovat na svá vysněná povolání, když se chce, tak to jde vždycky nějak vymyslet:-D

Kryštůfek Kryštůfek Alena Stachoňová

Krásná knížka. Tříletá dcera ji objevila v knihovně a obě jsme si ji hned zamilovali. Už ji máme doma a přečetli jsme ji několikrát.

07.09.2019 5 z 5

Martinka na školním výletě Martinka na školním výletě Gilbert Delahaye

Martinka prožije tentokrát dobrodružství na školním výletě. Navštíví ptačí rezervaci. … A my měli možnost spolu s ní poznat některé zajímavé opeřence, např. jeřáb korunkatý, ibis červený, kukačka kohoutí, kolpíci, zoborožci, ale nejvíc mě zaujali člunozobci, kteří prý loví i malé krokodýly. Měli by je mít v pražské ZOO, tak už se těšíme, až tyhle ptačí macky uvidíme na vlastní oči.:-)

13.01.2020 5 z 5

Martinka malou baletkou Martinka malou baletkou Gilbert Delahaye

Naše další Martinka:-) Tahle je plná baletních termínů (oceňuji, že i s výslovností) a obrázků, na nichž je hezky vidět, jak mají jednotlivé baletní prvky vypadat. Dcera zatím o další přečtení zájem nejeví, což je neobvyklé, ale každou chvilku udělá nějakou podivnou pohybovou kreaci a zeptá se, zda je i tohle z baletu. Také se zajímá o to, zda Martinka dokáže tohle nebo tamto a dnes jsme se spolu různě protahovaly a dělaly různé poskoky a rádoby baletní pózy:-)

Jenom mi přijde, že v každé knize o Martince, vypadá Martinka jinak...

16.12.2019 5 z 5

Co se skrývá v lidském těle Co se skrývá v lidském těle Katie Daynes

Moc povedená knížka. Naše první o lidském těle. Obsahuje spoustu zajímavostí, i já jsem se dozvěděla plno „nových“ informací. Malé děti, ale i dospělí (já jsem toho důkazem) jsou formou otázek a odpovědí seznamovány s nejrůznějšími fakty o lidském těle. Stránka či dvojstránka se soustředí na jednu kategorii otázek. Oceňuji, že otázky na stránce nejsou seskupeny dle tématu, ale podle toho, jak se na ně ptáme: kdy, kde, jak, proč, co, kdo a ano, nebo ne. Stačí otevřít okýnko a odpověď si přečíst:-)

Dozvěděla jsem se např., že hmyz má žlutou krev, že pravděpodobně doroste člověk do dvojnásobku výšky, kterou měl ve 2 letech, také jsem zjistila důvod, proč se mi dělá v autě špatně a že jsem tou jednou z deseti, která si dosáhne jazykem na nos a že je to vrozené:-)

06.12.2019 5 z 5

Detektivové Detektivové Zuzana Pospíšilová

Knížka upoutala dceru obálkou. Myslela si, že se jedná o další příběhy zlobivých kluků, nezbedníků od M. Drijverové. A ani se nedivím, že si to myslela, obě knihy totiž ilustrovala skvěle M. Vydrová:-)

Hezký příběh o partě kluků, kteří si říkají DeTeKTiVové. První případ, ke kterému se nachomýtnou, je krádež obrazu od malíře Adolfa Kaufmanna. Baví mě, že autorka do svého příběhu zakomponovala skutečného malíře (i informace o něm jsou reálné). Knížka má pro mne tudíž určitou přidanou hodnotu. Kaufmanna jsem si musela vyhledat a jeho obrazy se mi líbí:-)

S dcerou (3,5 roku) jsme si díky knize vyzkoušely, jak se popisuje osoba/pachatel. Hodně se jí líbilo, když jsem ji popisovala já:-) Miluju knížky, které nás inspirují k nějaké společné aktivitě. Ještě bychom mohly vyzkoušet udělat sádrový odlitek stopy:-)

10.11.2019 5 z 5

Okaté štěňátko Okaté štěňátko Ivana Nováková

Knížečku o štěňátku jsem na žádost malého synovce přečetla hned několikrát. Pak ji samozřejmě chtěla číst pořád dokola i dcera:-)

Obrázky mě moc neoslovily, ale veršíky jsou velmi zdařilé, hezky přeloženo...

"Mám snad být zticha a v pozoru?
Lepší je ukrást bačkoru!":-)

27.10.2019 5 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

První knížka od P. Čecha, kterou jsem četla. Moc se mi líbila, ale až knihou A jsem ho začala více registrovat.

15.09.2019 5 z 5

Povedené prázdniny Povedené prázdniny Martina Drijverová

Milá knížka. Má velmi krátké věty, aby se dobře četla malým čtenářům. Když jsem knihu četla dceři, vzpomněla jsem si na malého rošťáka Mikuláše od Goscinnyho. Několikrát mě pobavila, strašně se mi líbí termín mimišák (začala jsem tak říkat i našemu miminku:-) a jednou mne úplně dojala.

13.09.2019 5 z 5

Nezbedný poník Nezbedný poník Rebecca Johnson

Další skvělá knížka o Julče. K příběhu jsme s tříletou dcerou dělaly obrázek jablek, která sežral nezbedný poník. Pro inspiraci na tvoření s nejmenšími: rozkrojte jablko, dítě natře barvou (používáme akvarelové, jdou dobře umýt) a obtiskne na papír, lze dodělat fixou tyčky k jablkům. Moc nás to bavilo a máme krásný obrázek.

Zatoulaní pejskové Zatoulaní pejskové Rebecca Johnson

Julča je prostě úžasná. Dcera (3 roky) teď často říká, že je skoro veterinářka:-) Hodně mě baví, že Julči taťka nemá rád zvířata...

12.09.2019 5 z 5

Medvídek Pú jde k lékaři. Jak se Tygr stěhoval Medvídek Pú jde k lékaři. Jak se Tygr stěhoval Walt Disney

Přečteno po několikáté. První příběh je postaven na oblíbené dětské hře, a to hře na doktora nebo doktorku. Ani mě neminula. Pamatuju si, jak jsem dávala plyšovému medvědovi injekce opravdovou injekční stříkačkou s jehlou. Léčivou látkou byly ve vodě rozpuštěné fluoridové tabletky, které tehdy děti zobaly na zoubky. Dalším pokusným králíkem byl můj mladší brácha:-) A dnes si po vzoru Sovy, Králíčka a ostatních zahrála na doktora i naše Barča (a po ní i náš mimišák). Vyvázla jsem z toho s bolavým nosem:-) … Nebýt vzpomínek, tak se mi víc líbí druhý příběh, který v sobě nese poselství – domov nedělají věci, ale lidi, kteří nás obklopují.

06.01.2020 5 z 5