Péťa Z. Péťa Z. komentáře u knih

Zvířátka na dvorku Zvířátka na dvorku Martin Izák

Leporelo nabízí trochu bláznivé, ale legrační obrázky zvířat s popisky. Najdeme tu třeba kapra, co tříská paličkou do bubnu. :-)

06.12.2023 4 z 5

V ZOO V ZOO neznámý - neuveden

Jde o takové obyčejné leporelko s jednoduchými ilustracemi.

06.12.2023 3 z 5

Ptactvo na statku Ptactvo na statku Robert Frederick

Jednoduché a odolné leporelo zaměřené na ptactvo.

06.12.2023 4 z 5

Sladké sny! Sladké sny! Ag Jatkowska

Okouzlující nápad! Knížku určitě pořídím nejen k nám domů, ale i pro děti kamarádů. Jsem nadšená.

06.12.2023 5 z 5

Kocour muzikantem Kocour muzikantem Jaroslav Čejka

Vyvedená a vtipná knížečka o kocourkovi, který chtěl zpívat do mikrofonu... :-)

Běží k sově o radu:
- Ty víš všechno, to my víme!
Zkus nám spravit náladu,
jinak z toho zešílíme.

Za chvíli už kocourovi
vyřizují s nadějí
prostou radu moudré sovy:
- Což takhle hrát raději?

06.12.2023 5 z 5

Doteky Doteky Jan Skácel

Za okny sníh jako z dob mého dětství. Ta správná nálada přichází. A já z písmen a slov seskládám barevné obrazy... Pohlazení.

Příroda, láska, smrt, dětství, roční doby, čas...

Úryvky z básní:

VESNICKÁ PIETA
... že lidé z polí pospíchali domů
a na trakařích nasečené trávy
uťaté slunce vezli.
(A na motyčkách nesli přes rameno tmu.)

SONET O ČERVENCOVÉ NOCI NA VYSOČINĚ
... Večer si lehá tiše do polí
Na kamenech se leskne zlatá slída
Měsíc jak chromý pastýř o holi
jedinou hvězdu nad dědinou hlídá

SONET JAKO TALISMAN
... do stříbra jsem vyryl
SINE AMORE NIHIL
bez lásky není nic

MOST
Přeletěl pták a křivka letu
utkvěla pevně nad vodou
tak jako most a jako úžas
a smutní lidé po něm jdou

Po mostě který nad bolestí
jak krásné paví oko tkví
na druhou stranu přecházejí
kde smutek smutné netrápí

MALÁ NÁDRAŽÍ
Jsou krajiny, kde děti ještě vlakům mávají.

Vždycky jsme malinko smutní
na malých nádražích,
kde nikdo nečeká.

Najednou máme bílou duši z bezu,
najednou je v nás příliš z člověka.

VEČER

Bez hnutí vrůstá
kaštan do noci.
V kamenech šplíchá tma.

POUTA
Dětství je to co dávno kdysi
bývalo a dnes ze sna visí
jak provázek a zbytek pout
jež lze i nelze rozetnout

Třeba nám život jinak káže
kdo moudrý je ten nerozváže
motouzek co nás s dětstvím spíná
a krásná pouta neroztíná

04.12.2023 5 z 5

Zvířata z celého světa Zvířata z celého světa neznámý - neuveden

Průměrná kniha z odolného materiálu. Obrázky jsou velké, popisky přehledné. Ale bez jakéhokoliv smysluplného rozdělení, takže na jedné straně objevíte například lva, mravence a veverku...

08.11.2023 3 z 5

Jak Peřinka hledala domov Jak Peřinka hledala domov Holly Webb

Tříletá dcerka si knížku sama vybrala v knihovně. Bohužel jsme ji nedočetly. Je na ni ještě malá, neoslovila ji. Třeba se k Peřince vrátíme později. :-)

08.11.2023

Objevujeme svět! Domácí mazlíčci Objevujeme svět! Domácí mazlíčci Nathalie Choux

Jednoduché, přehledné a milé leporelo.

01.09.2023 5 z 5

Kočka, kam se podíváš Kočka, kam se podíváš Lorna Scobie

Báječný počteníčko! :-)
Knížka je určitě skvělá pro děti, které milují kočičky. Takže v knihovně jsme se perfektně trefily a Aduš teď knížku pořád tahá všude s sebou a chce číst. Spolu si prohlížíme bezva ztvárněné grimasy a pózy koček a fakt se bavíme. Nejspíš ji koupím domů. :-D

21.08.2023 5 z 5

Jak se koník ztratil (a zase našel) Jak se koník ztratil (a zase našel) Tereza Marianová

Krásné leporelo s kouzelnými ilustracemi dá dětskému čtenáři nahlédnout, že být odlišný vůbec nemusí být zlé.
Laskavý příběh s dojemným koncem se stává naším oblíbeným. :-)

21.08.2023 5 z 5

To mě baví - Farma To mě baví - Farma Dawn Machell

Leporelo je sice originálně zpracované, za to ale s nepovedenými obrázky.
Přišlo mi zvláštně pojaté, asi i tím slovním pokynem "Najdi podobná zvířata". A dítě hledá jen graficky naprosto shodné zmenšeniny. Nevím, ani Aduš knížka nezaujala, ačkoliv je teda pro mladší čtenáře...
Knížku jsme si s dcerkou prohlédly v knihovně, kde byla pro děti připravená v rámci dopoledního programu.

10.06.2023 2 z 5

Ustrašená veverka Barborka Ustrašená veverka Barborka Andrea Reitmeyer

Knížku jsme si s ještě dvouletou dcerkou půjčily v knihovně kvůli pěkným ilustracím a tématu.
Adélka u ní vydržela hezky. I poměrně složitě psané informace o veverkách (pro takto malého čtenáře), jež jsou uvedené na první a poslední dvoustraně, ji zaujaly a motivovaly k dalšímu vyptávání. Tyto zajímavosti jsou, podle mého názoru, to nejlepší z celé knihy.
Příběh samotný je za mě slabší. Představovala bych si nějaký větší "zlom", díky kterému se veveřička nakonec překonala. Ale i tak je to milé čtení. :-)

16.03.2023 4 z 5

Mé první tvary Mé první tvary neznámý - neuveden

Moc hezky zpracovaný sešit pro nejmenší. Dcerka splnila všechny úkoly na jeden zátah. :⁠-⁠)
Kromě vybarvování základních tvarů a jejich lepení si můžete nad obrázky taky povídat, pojmenovat barvy a počítat.
Dítě se snaží o správné nasměrování samolepek, například trojúhelníky lepí základnou jednou vpravo, jednou vlevo, aby tak vytvořily křídla motýlka.
Na posledních stranách jsou obrázky všech tvarů k vybarvení a dolepení.

07.02.2023 5 z 5

Pomocníci na kolech Pomocníci na kolech neznámý - neuveden

Pěkný sešit pro malé šikuly. Ocení zejména kluci. ;⁠-⁠)

14.01.2023 4 z 5

Moje první čmáránky - Kohout Moje první čmáránky - Kohout neznámý - neuveden

Název je možná trochu zavádějící. Tuhle knížečku bych volila pro děti starší dvou let nebo i starší, co už mají něco "odkresleno". :⁠-⁠) Mají za úkol dokreslit do obrázku například jen určité části těla zvířat... Nápad a provedení je pěkné.

14.01.2023 4 z 5

Projeď si cestu - Na stavbě Projeď si cestu - Na stavbě Johnny Dyrander

Perfektní a odolné leporelo nejen pro kluky!

06.01.2023 5 z 5

Bambi - prostorová kniha Bambi - prostorová kniha neznámý - neuveden

Knížku naše Adélka dostala darem. Já sama bych ji určitě nekoupila. Text je hloupoučký, ilustrace ucházející. Ale protože jde o prostorovou knížku, dcerka ji sem tam vezme do rukou a společně si ji prohlížíme. ;⁠-⁠)

16.09.2022 3 z 5

Samolepková kniha - Zoo Samolepková kniha - Zoo Simona Kadlíková

Sešit obsahuje 66 samolepek. Děti se zabaví při nalepování a rozmisťování zvířat do tří sekcí zoologické zahrady. Mezi obrázky zvířat nechybí ani návštěvníci ZOO nebo její zaměstnanci.

29.08.2022 4 z 5

Obkresli si zvířata Obkresli si zvířata Clare Wilson

Jednotlivá zvířata - vždy jedno na stránce - doplňují jednoduché otázky (Co dělá kočka? Kolik ovcí se pase na louce? Jak dělá tygr? Mají tygři pruhy nebo skvrny? Jsou sovy noční ptáci? a další).
Na poslední dvoustránce naleznete návod, jak knihu používat.
Zajímavý tip na dárek pro malé kreslíře. :-)

29.08.2022 5 z 5