petr_ petr_ komentáře u knih

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Trochu mi to připomnělo knihu Příběhy pilota Pirxe, a ani nevím proč. Možná tím, že se jedná o povídky provázané jedním hrdinou. Vypráví příběh obchodníka před krachem, který dostal výjimečnou příležitost a využil ji. Nejenom, že se stal ekoinženýrem ale zároveň zůstal obchodníkem a dobrým stratégem. Moc se mi líbil vývoj děje, kdy po něm zákazníci něco chtějí a on jim to dá. Avšak najednou zjistí, že se upsali ďáblu, protože vysledky, jaké očekávali se nedostaví a jsou vmanipulováni do dalších obchodů a ne zrovna levných. V tom vidím aktuálnost tématu, protože názory politiků a vědců na řešení životního prostředí se mohou lišit a pravda může být někde jinde.

16.04.2021 3 z 5

Počkej na mě v Paříži Počkej na mě v Paříži Kristin Harmel

Kniha je dobře napsaná, ale některé části mi připadají příliš naivní a zamilované, což ruší plynulost děje. Konec je dobrý s dobrou pointou, ale myslím, že lidé, kteří prošli takovými zkušenostmi, se museli odprostit od zamilovaných dobrodružství protože jim šlo o život. Chybu mohli udělat jen jednou. Například, předpokládám že prověřování pilotů nemohlo probíhat tak jak je popsáno v knize, protože nikdo nemohl vědět, jestli se nejedná o německou konspiraci.

04.02.2021 3 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Velmi pěkný příběh, který mi připomínal prostředí, které popisoval Jack London. Lidé, kteří bojují o život a s nepřízní osudu i s přírodou.
Kniha je o lidech, kteří mají své osudy, svoje zásady a hlavně skvělý vztah k svému životu a okolí.

30.01.2021 4 z 5

Medikus z Heidelbergu Medikus z Heidelbergu Wolf Serno

Příběh byl pro mě zajímavý, protože popisuje život studentů a lékařů své doby. Samotná zápletka děje mi přišla příliš překombinovaná. Zato se mi líbil popis života v městě zasaženém morovou ránou. Pointa příběhu se mi zdá nedokončená.

30.01.2021 3 z 5

Toskánské věže Toskánské věže Carol M. Cram

Knihy o umělcích mám rád, skrývá se v nich velké množství příběhů a jsou to knihy které mě málokdy zklamou. Velmi se mi líbily popisy technologií používaných při přípravě desky na malování a další popisy umělecké práce.

30.01.2021 4 z 5

Rtuť Rtuť Neal Stephenson

Na knize jsem ocenil popis atmosféry své doby. Nikdy jsem si nedával dohromady například vliv na Jana Ámose Komenského na činnost královské akademie. Je tam spousta známých historických osobností jako je Newton, Libniz, Vilém Oranžský, či Ludvík XIV. Autor se snažil docela dobře vystihnout historické události té doby, ať už je to zotavování Anglie po občanské válce a obnovení monarchie, nebo soupeření mezi Francií, Anglií a Holanském. Můžeme si představit, jak vznikala moderní věda, baroko, kapitalismus a další. Je to vlastně začátek moderní doby, tak jak ji známe dnes.

Tato kniha není dobrodružný román, k tomu abyste ji ocenili je třeba si doplňovat znalosti o historii a pak její obsah oceníte.Chvílemi jsem se musel zastavit v četbě a udělat si poznámky, protože jsem v knize nácházel spoustu zajímavých historických souvislostí. Už se těším na další knihy od autora.

26.12.2020 4 z 5

Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka Masná kuchařka mistra řezníka z Nelahozevsi Antonína Dvořáka Michal Šanda

Velmi milá knížka, která vypráví o tom, z jakých kořenů Dvořák vyšel. Některé recepty určitě vyzkouším.

26.12.2020 3 z 5

Tádžmahal Tádžmahal Timeri N. Murari

Tadžmahal je známá stavba o jejíž historii jsem už něco slyšel. V této knize jsem se mohl zúčastnit atmosféry jejího budování na pozadí dynastické historie. Šáhdžahán nastoupil na trůn a po smrti své manželky kterou miloval, chtěl vybudovat pomník na její památku. Doba však byla bouřlivá, že tuto stavbu vybudoval s nejvyšším úsilím. V knize jsou popsány charakteristiky zajímavých postav. Šáhdžahán tím, že v dobré víře nechal zabít svého bratra, vytvořil nebezpečný precedens na který pak doplatil, protože jeho syn ho zbavil moci a tak mohl po zbytek života jenom z dáli z okna pozorovat nádheru stavby Tadžmahalu.
Jsou lidé, kteří chtějí moc a vládnout a neuvědomují si, že musí nést následky svych rozhodnutí.

30.11.2020 4 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Ono se to dnes děje, lidé zakoukaní do počítačů a mobilních telefonů si neuvědomují, že jim realita utíká. Pomalu nevědí jaké je roční období, natož aby si všimli jaké je venku počasí (pokud to nezjistí na internetu). Mnoho lidí se snaží získat zaměstnání na které nemají žádné předpoklady. Úřady a ministerstva se plní takovými lidmi a rozhodování o životě lidí se ubírá křivolakými uličkami a také s realitou nemá nic společného.
Rovnostářská společnost, která se postará o každého obyvatele který vynakládá minimální úsilí pro svoje uplatnění a shání někoho, kdo by ho dotlačil na vyšší společenskou úroveň .
Co zbývá? Bůh, nebo umělá inteligence, popř. mimozemšťané, kteří rozhodnou co je pro nás dobré. A tak se sami připravíme o svobodnou vůli, protože to je pro většinu lidí pohodlnější.

To vše tato kniha popisuje.

30.11.2020 5 z 5

Velký Let/Na shledanou Velký Let/Na shledanou Terry Pratchett

Terry Prachet psal o lidech, kteří hledají mimozemšťany tak kde nejsou, a tam kde jsou tam si jich nevšimnou. O náboženství, které vypadá jako stálá věc, ale také ho je třeba občas změnit, nebo začít věřit něčemu jinému. Proto mi byla obzvláště sympatická vsuvka o pralesních žábách, kterou autor vtipně použil při popisu relativnosti poznání. Autor je prostě mistr vtipných poznámek a podobenství a proto jeho knihy rád čtu.

30.11.2020 5 z 5

Velký Boj/Na nepřítele Velký Boj/Na nepřítele Terry Pratchett

Na Nomech je zábavné, jak chápou mnoho věcí jinak, a jsou tak typickou ukázkou babylonského zmatení jazyků. Proto se mi nejvíc líbila scéna, kdy Nomové malují příkazové a zákazové cedule, aby odradili vetřelce od zabrání lomu. Zatímco pro nás jsou cedule běžnou částí života, tak Nomové jim dávali velký význam, třebaže jejich obsah plně nechápali. Typickou ukázkou je cedule "Na silnici se pracuje", z předešlého dílu.

28.11.2020 5 z 5

Velká Jízda/Na cestu Velká Jízda/Na cestu Terry Pratchett

Kniha je o tom, co lidé nevědí, a čeho si nevšímají. Možná hledáme mimozemšťany tam kde nejsou. Nebo že by to byla kniha o nás, o lidech?

28.11.2020 5 z 5

Případ jantarové komnaty Případ jantarové komnaty Ludvík Souček

Ano, cesta slepých ptáků to není. Pan Souček si nemohl vybrat jestli bude psát dokument, nebo akční knihu. A dopadlo to podle toho

28.11.2020 2 z 5

Natchez v plamenech Natchez v plamenech Greg Iles

Na knize se mi líbila gradace děje. Jednotlivé části děje na sebe plynule navazují. Chvílemi jsem musel knihu odložit, abych děj trochu vydýchal a mohl pokračovat dál. I když osobně nemám rád termín thriller, tak tato kniha tomuto termínu odpovídá, je to prostě napínavý děj.
Vzhledem k tomu, že se jedná o první část série, tak bych řekl, že je děj první části málo uzavřený.
Mám takový pocit, že vzhledem k tomu, že město Natchez bylo koncem knihy prošpikované federálními agenty, tak jim pod nosem unikala jedna vražda za druhou, což mi trochu připadalo mimo realitu.

18.11.2020 4 z 5

Srdce z kamene Srdce z kamene Simon Scarrow

O válce na Balkánu a v Řecku jsem toho moc nečetl, ale tato kniha mi nepřipadá, že by dobře popisovala tuto dobu. Zápletka s archeologickými nálezy mi přišla jako úplně nesouvisející s dějem knihy. Myslím, že daleko zajímavější v této době bylo soupeření komunistických partyzánských skupin s ostatními, popř. události poválečné, kdy britové tvrdě potlačili povstání komunistů.

06.11.2020 3 z 5

Aréna Aréna Simon Scarrow

Nebyl to úplný propadák, ale děj je moc překombinovaný, chudák Macro, místo aby si užíval svého pobytu v Římě je zasypáván prací, kterou dělá tak dobře, až je to špatně, protože nějakým způsobem překazí plány propuštěnců císaře Claudia. Už jsem začal chápat proč je Macro tak nesnášel.

26.10.2020 3 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Autor mě opět nezklamal. Vytvořil dějově i časově mnohovrstevnatý příběh. Hlavní postavou je zde Holly, která zjišťuje, že se o ní zajímají různé skupiny lidí a evidentně má věštecké nadání. Kniha má příběh složený podobným způsobem, jako např. Atlas mraků, kdy se až na konci jednotlivé části děje spojí ve velké finále. Když popisuje autor Hollyino pubertální období, tak jsem si zase vybavil knihu Třináct měsíců, protože tam popisuje vzpouru puberťáka, který je schopen se postavit celému světu. U Holly tato vzpoura proběhne úspěšně.
Takže čtenář musí mít trpělivost, aby objemnou knihu dočetl dokonce.
Zajímavé je, že se zde autor vrátil k tématu lidí (nebo nelidí ?), kteří aby si prodloužili mládí a život, se stanou predátory lidských duší. Doporučuji si přečíst knihu Dům za zdí.
Ale výsledný dojem, který na mě kniha udělala, je popis neschopnosti lidí, aby ovládli své dravčí a majetnické pudy, které ničí lidi v jejich okolí, společnost, ba celou civilizaci. Jakousi první ochutnávkou je život Eda v Iráku, kde pracuje jako novinář v době války a hodnotí smysl celé války a vliv na Iráčany, kteří se z období diktátu Saddáma Husajna dostanou do období, kdy je celý stát rozbitý válkou, takže se jejich podmínky ještě zhorší.
V podstatě Anachorité se nechovají jinak, je jim jedno, kolik lidských životů zničí, pro ně je důležité si udržet svoje postavení a schopnosti. A konec knihy není o nic lepší, protože se civilizace připraví o všechny svoje vymoženosti.
Kdybych měl porovnat tuto knihu s knihou Atlas mraků, tak by ji ohodnotil, jako dějově svižnější a zajímavější.
Co se týká pesimistického zakončení celého románu, i když Holly si vždy našla někoho, komu mohla předat svoji lásku, či přátelství, což je dostatečně optimistické, ale v souvislosti se současnými problémy s coronavirem si myslím, že vše nemusí mít dobrý konec, jak v příběhu, tak v reálném světě.

26.10.2020 5 z 5

Nadvláda Nadvláda Christopher John Sansom

Tato kniha se mi nečetla dobře i když byla zajímavá. Fiktivní historie z Velké Británie, která podepsala po porážce Francie mirovou smlouvu s Německem a co z toho mohlo být. Naprosto deprimujícím způsobem na mě zapůsobilo prostředí válečné (nebo poválečné) doby, celá Evropa podlehla nacionálnímu totalismu.
Vlastně je to kniha o nesprávných rozhodnutí, ať už jedinců, nebo lidí s politickými pravomocemi, což vlastně byla politika appeasementu, které způsobují osobní i národní tragédie, kdy je čím dál obtížnější zvrátit nežádoucí stav.
Takže členové odboje, riskovali životy a čelili fašizaci země. V knize je dobře popsáno napětí, které museli snášet lidé pracující pro odboj, aby splnili svoje úkoly. A to bylo to, co na mě působilo až mrazivým dojmem a měl jsem z toho nepříjemné pocity během četby. Ptal jsem se sám sebe, zda bych něco takového dokázal.
Ani mi nevadí, že příběh nemá žádný velký konec, nebo odhalení, protože popis toho, co všechno je člověk schopen udělat i za cenu, že bude ubližovat jiným lidem je podle mě naprosto přesný.
Zajímavá je také spojitost celé fašistické společnosti v Anglii s poměry na internátní škole, tak jak ji Frank prožil. Někteří lidé budou zlí, pokud jim to jejich okolí bude tolerovat.

16.10.2020 4 z 5

Invaze Invaze Simon Scarrow

V podstatě příběh opakuje to co bylo v předešlých dílech, střídavé úspěchy a neúspěchy při akcích římanů. K tomu špion, který informuje o každém hnutí i to už tady bylo vč. jeho odhalení.
Trochu mi to připomíná ten vtip ze SNP:
"Les dobyli němci, ty pak vyhnali partyzáni, znovu ho dobyli němci a pak přišel hajný a vyhnal partyzány i němce z lesa".
Příběh byl dlouhý a nudný, silou vůle jsem se přinutil ho dočíst.

12.10.2020 3 z 5

Zima v Madridu Zima v Madridu Christopher John Sansom

Řekl bych, že dějiny jsou zajímavější, nežli sebelepší fantasy. Tolik jsem toho četl, slyšel, a viděl dokumety o II.sv. válce a stále existují bílá místa, o kterých se moc nemluví. Možná proto, že i spojenci museli udělat mnoho ústupků, aby mohli ukončit válečné běsnění v Evropě.
Kniha vlastně popisuje Španělsko po občanské válce, které bylo totálně zruinované, takže mu nezbývalo nic jiného, nežli si udržet neutralitu. Frankův režim nebyl schopen zasáhnout do války, ačkoliv by si to Němci přáli.
V příběhu lze objevit pochybnosti, zda by vše dopadlo lépe, kdyby vyhráli republikáni, protože teror komunistů, nebyl o nic menší, nežli teror falangistů. Aby situace byla nepřehlednější, tak na politické moci se podíleli i monarchisté (a to nemluvíme o snáhách basků). V jiných knihách jsem také četl o následcích občanské války ve Španělsku, které se táhly často až do dnešní doby, ale z tato kniha konkrétně popisuje tehdejší události.
Zajímavě je také popisována politika Velké Británie, za kterou byl v této době zodpovědný Winston Churchill. Námořními blokádami byli Britové schopni vydírat Frankův režim a udržovat ho mimo válečné dění.
Takže, pokud se chcete něco dozvědět o období po španělské občanské válce, tuto knihu doporučuji.

08.10.2020 4 z 5